Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

İhracat Belgeleri

İhracat İzin Belgesi Nedir?

İhracat izin belgesi veya kısaca ihracat belgesi, uluslararası ticaret yapmak isteyen firmaların sahip olması gereken bir belgedir. Bu belgeye sahip kuruluşlar, ürünlerini başka ülkelere satabilmektedir. İhracat izin belgesi, firmaların ihracat faaliyetleri için alması yasal olarak zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan uluslararası ticaret yapılması mümkün değildir. Bu nedenle ihracat hedefi olan kuruluşların gerekli başvuru dokümanlarını hazırlayıp yetkili merciilere ihracat belgesi almak için başvuruda bulunması gerekmektedir.
Giderek globalleşen dünyada artık her firma sürdürülebilir şekilde büyümek için dış pazarlara da açılmayı hedeflemektedir. Başka ülkelere hammadde, yarı mamül veya nihai ürün ihraç ederek hem kendi pazar payını artırmakta hem de ülkemizin toplam ihracatına katkıda bulunmaktadır. Hedeflenen satış rakamlarına ulaşmak için öncelikle ihracat işlemleri için yasal izinlerin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ticari faaliyetlerin yürütülmesi mümkün olmamaktadır. İhracat izin belgesi ve gerekli diğer belgeler alınarak yurt dışı satış işlemlerine hemen başlanılabilmektedir.

 

İhracat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İhracat izin belgesi almak için farklı makamlar üzerinden yürütülmesi gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Firmalar belge için öncelikle kendi faaliyet bölgelerinde bulunan ihracatçı birliklerine giderek kayıt yaptırmalıdır. Kayıt sırasında bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin doğruluğu ve uygunluğu incelenmekte ve gerekli durumlarda firmalardan başvuru dokümanlarını güncellenmesi istenmektedir. Kayıt başvurusu onaylanan firmalara ihracat izin belgesi verilmektedir. Daha sonra ihracatın yapılacağı gümrük iadesine gidilerek süreç buradan da takip edilmelidir. İhracat belgesi, uluslararası ticaret kurallarına göre bölgedeki ticaret odası tarafından verilmektedir.


Görüldüğü üzere ihracat belgesi almak isteyen bir firma farklı makamlar ile sürekli iletişim halinde olmak zorundadır. Kayıt ve onay sürecinin doğru ve hızlı bir şekilde yürütülmesi ve belgelendirmenin tamamlanması için danışmanlık hizmeti alınmasında fayda vardır. Her türlü belgelendirme sürecinde danışmanlık çözümleri sunan Aşan Danışmanlık’tan ihracat izin belgesi için de danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


İhracat İzin Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

İhracat belgesi için ihracatçı birliklerine yapılan başvuruda bazı belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 •  Ticaret sicil gazetesi
 •  Vekaletname
 •  İmza beyannamesi ve imza sirküleri
 •  Vergi mükellefiyet yazısı
 •  Faaliyet belgesi
 •  Kimlik belgeleri


Bu belgelerle birlikte faaliyet gösterilen bölgedeki ihracatçı birliklerine gidilerek başvuru yapılır ve onay sürecinin tamamlanması beklenir. Onay alındıktan sonra ihracat faaliyetlerine başlanabilir.
Yukaırda listelenen belgeler her belge için ortak olmakla birlikte bazı durumlarda firmanın faaliyet alanı, ürün ve hizmetleri, yasal statüsü vb gibi faktörlere bağlı olarak farklı başvuru dokümanları da talep edilebilmektedir. Sürecin hızlı ilerlemesi ve yarım kalmaması için tüm belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi önemlidir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Aşan Danışmanlık’tan alabilirsiniz.


Uluslararası İhracat Belgeleri

Firmaların ihracat işlemleri için alması gereken başka belgeler de bulunmaktadır. Uluslararası ihracatta kullanılan diğer belgelerden bazıları şunlardır:

 •  Gözetim belgesi
 •  Navlun faturası
 •  Ticari fatura
 •  Gümrük beyannamesi
 •  Tedarikçi beyanı
 •  Ticari kalite denetim yeterlilik belgesi
 •  Son kullanıcı belgesi
 •  Sigorta poliçeleri ve ilgili diğer belgeler
 •  Dolaşım belgesi
 •  Çeki ve koli listeleri

Bu dokümanlar ile ilgili daha detaylı bilgiyi Aşan Danışmanlık’tan öğrenebilirsiniz.


İhracat İzin Belgesi Danışmanlık Hizmeti

İhracat belgesi ile ilgili sürecin henüz başında olan firmalar bu konuda bazı problemler yaşayabilmektedir. Sürecin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için her firmanın mutlaka bir danışmanlık kuruluşundan destek alması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde süreç çok yavaş ilerleyecek ve belki de tamamlanmadan son bulacaktır. Firmalar her ne kadar ihracat potansiyeli yüksek ürün ve hizmetler geliştirse de bu ürünleri başka ülkelere satabilmek için bir an önce ihracat izin belgesi almalıdır. Bu noktada Aşan Danışmanlık firmaların ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlamaktadır. İhracat izin belgesi nedir, ihracat belgesi nasıl alınır, ihracat izin belgesi için gerekli evraklar nelerdir gibi sorularınız Aşan Danışmanlık ile cevap bulacaktır.

 

 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?