Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

İhracat Belgeleri

İhracat İzin Belgesi Nedir?


İhracat yapmak isteyen firmaların sahip olması gereken en önemli evraklardan birisi de ihracat izin belgesi olmaktadır. Bu konu birçok firma uluslararası arenada ürünlerini ve hizmetlerini satabilmek için bu belgeyi almaya çalışmaktadır. Yasal zorunluluğu bulunan bu belge hemen her türlü ürün grubu için düzenlenebilmektedir. Fakat alınması ve süründürebilir hale getirilmesi birtakım koşullara bağlıdır. Tüm hususlara dair detaylı bilgi almak ve aklınızdaki sorulara cevap bulmak adına bize ulaşabilirsiniz. Uzmanlarımız bu konuda detaylı bilgi vererek ve sorularınızı cevaplandırarak yardımcı olacaktır. Firmamıza danışarak hem sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz hem de ihracat izin belgesi nedir ne değildir daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Aşan Danışmanlık bu alandaki  tecrübesi ile sizlerin ihtiyacınız olan belgeye kısa sürede erişmesini sağlamaktadır. Merak ettiğiniz herhangi bir husus ile alakalı web sitemizde yer alan numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde üretilen veya işlenen ürünlerin uluslararası arenada satışa sunulabilmesi için ihracat belgesi bulunması zorunludur. Yurtdışına satış yapmak isteyenlerin mutlaka bu belgeyi alması gerekmektedir. Aksi halde ticaret yapması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle uluslararası satış yapmak isteyen işletmelerin bu konuda gerekli yasal süreci tamamlayarak izin belgelerin almaları gerekmektedir.  Bu konuda profesyonel destek almak isteyen firmalar için danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ekiplerimiz sizlere yardımcı olarak ilgili izin belgesini almanızı sağlamaktadır. Bunun için firmamıza başvurmanız yeterli olacaktır.

Günümüz koşullarında rekabet edebilmek ve küresel pazarda yer alabilmek hemen her firmanın en önemli hedeflerinden birisi olmaktadır. Bunu sağlayabilmenin en önemli aşamalarının başında ihraç edebilmek için alması gereken izin belgesi bulunmaktadır. Yurt dışına satış yapabilmenin en önemli aşaması olmaktadır. Böylece küresel pazarda yer almak ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlamak mümkün olmaktadır.

İhracat izin belgesi veya kısaca ihracat belgesi, uluslararası ticaret yapmak isteyen firmaların sahip olması gereken bir belgedir. Bu belgeye sahip kuruluşlar, ürünlerini başka ülkelere satabilmektedir. İhracat izin belgesi, firmaların ihracat faaliyetleri için alması yasal olarak zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan uluslararası ticaret yapılması mümkün değildir. Bu nedenle ihracat hedefi olan kuruluşların gerekli başvuru dokümanlarını hazırlayıp yetkili merciilere ihracat belgesi almak için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Giderek globalleşen dünyada artık her firma sürdürülebilir şekilde büyümek için dış pazarlara da açılmayı hedeflemektedir. Başka ülkelere hammadde, yarı mamül veya nihai ürün ihraç ederek hem kendi pazar payını artırmakta hem de ülkemizin toplam ihracatına katkıda bulunmaktadır. Hedeflenen satış rakamlarına ulaşmak için öncelikle ihracat işlemleri için yasal izinlerin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ticari faaliyetlerin yürütülmesi mümkün olmamaktadır. İhracat izin belgesi ve gerekli diğer belgeler alınarak yurt dışı satış işlemlerine hemen başlanılabilmektedir.

 

İhracat İzin Belgesi Nasıl Alınır?


İhracat izin belgesi almak için farklı makamlar üzerinden yürütülmesi gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Firmalar belge için öncelikle kendi faaliyet bölgelerinde bulunan ihracatçı birliklerine giderek kayıt yaptırmalıdır. Kayıt sırasında bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin doğruluğu ve uygunluğu incelenmekte ve gerekli durumlarda firmalardan başvuru dokümanlarını güncellenmesi istenmektedir. Kayıt başvurusu onaylanan firmalara ihracat izin belgesi verilmektedir. Daha sonra ihracatın yapılacağı gümrük iadesine gidilerek süreç buradan da takip edilmelidir. İhracat belgesi, uluslararası ticaret kurallarına göre bölgedeki ticaret odası tarafından verilmektedir.


Görüldüğü üzere ihracat belgesi almak isteyen bir firma farklı makamlar ile sürekli iletişim halinde olmak zorundadır. Kayıt ve onay sürecinin doğru ve hızlı bir şekilde yürütülmesi ve belgelendirmenin tamamlanması için danışmanlık hizmeti alınmasında fayda vardır. Her türlü belgelendirme sürecinde danışmanlık çözümleri sunan Aşan Danışmanlık’tan ihracat izin belgesi için de danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


İhracat İzin Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler


İhracat belgesi için ihracatçı birliklerine yapılan başvuruda bazı belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 •  Ticaret sicil gazetesi
 •  Vekaletname
 •  İmza beyannamesi ve imza sirküleri
 •  Vergi mükellefiyet yazısı
 •  Faaliyet belgesi
 •  Kimlik belgeleri


Bu belgelerle birlikte faaliyet gösterilen bölgedeki ihracatçı birliklerine gidilerek başvuru yapılır ve onay sürecinin tamamlanması beklenir. Onay alındıktan sonra ihracat faaliyetlerine başlanabilir.
Yukaırda listelenen belgeler her belge için ortak olmakla birlikte bazı durumlarda firmanın faaliyet alanı, ürün ve hizmetleri, yasal statüsü vb gibi faktörlere bağlı olarak farklı başvuru dokümanları da talep edilebilmektedir. Sürecin hızlı ilerlemesi ve yarım kalmaması için tüm belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi önemlidir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Aşan Danışmanlık’tan alabilirsiniz.

 Uluslararası İhracat Belgeleri


Uluslararası İhracat Belgeleri


Firmaların ihracat işlemleri için alması gereken başka belgeler de bulunmaktadır. Uluslararası ihracatta kullanılan diğer belgelerden bazıları şunlardır:

 •  Gözetim belgesi
 •  Navlun faturası
 •  Ticari fatura
 •  Gümrük beyannamesi
 •  Tedarikçi beyanı
 •  Ticari kalite denetim yeterlilik belgesi
 •  Son kullanıcı belgesi
 •  Sigorta poliçeleri ve ilgili diğer belgeler
 •  Dolaşım belgesi
 •  Çeki ve koli listeleri

Bu dokümanlar ile ilgili daha detaylı bilgiyi Aşan Danışmanlık’tan öğrenebilirsiniz.


İhracat İzin Belgesi Danışmanlık Hizmeti


İhracat belgesi ile ilgili sürecin henüz başında olan firmalar bu konuda bazı problemler yaşayabilmektedir. Sürecin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için her firmanın mutlaka bir danışmanlık kuruluşundan destek alması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde süreç çok yavaş ilerleyecek ve belki de tamamlanmadan son bulacaktır. Firmalar her ne kadar ihracat potansiyeli yüksek ürün ve hizmetler geliştirse de bu ürünleri başka ülkelere satabilmek için bir an önce ihracat izin belgesi almalıdır. Bu noktada Aşan Danışmanlık firmaların ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlamaktadır. İhracat izin belgesi nedir, ihracat belgesi nasıl alınır, ihracat izin belgesi için gerekli evraklar nelerdir gibi sorularınız Aşan Danışmanlık ile cevap bulacaktır.
 

 

İhracat Yapmak İçin Gerekli İzinler ve Belgeler


İhracat izni almak için birtakım evrakların hazırlanması ve ardından başvuru yapılması gerekmektedir. İhraç edilmek istenen söz konusu ürün için bağlı bulunduğu ihracatçılar birliğine kayıt olması öncelikli koşul olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayıt esnasında;

•    Ticaret sicil gazetesi,
•    İmza beyannamesi,
•    İmza sirküleri,
•    Vekaletname,
•    Faaliyet belgesi gibi birtakım belgeler istenmektedir.

Bu belgeler ile birlikte bölgedeki ihracatçılar birliğine başvuruda yapılarak ihracat izin belgesi talep edilir. Duruma göre yukarıdaki belgelerin yanı sıra ihtiyaç duyulan bazı belgeler daha istenebilmektedir. Kayıt ve başvuru esnasında istenen belgelerin doğruluğu ve eksiksiz olması sürecin başarılı bir şekilde nihayete ermesini doğrudan etkilemektedir. Uygunluğu ve doğruluğu kontrol edilirken gerekli durumlarda güncellenmesi ve yenilenmesi talep edilebilen evraklar olabilmektedir. Bu konuda sorun yaşamamak adına hızlı ve doğru reaksiyonlar göstermek önemlidir. Bu konuda detaylı bilgi almak ve ilgili başvuru sürecini başarılı bir şekilde yürütmek adına firmamıza başvurabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere gereken desteği ve rehberliği sağlayarak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bilindiği üzere ihracat, bir ülkenin ekonomisi ve kalkınması bakımından önemli bir faaliyettir. Özellikle dış ticaret dengesine sunduğu katkı bakımından çok büyük önem taşımaktadır. Firmalar açısından bakıldığında ise ticari büyüme ve rekabet gücünü artırma gibi büyük hedeflere ulaşılması bakımından oldukça önemli bir kavramdır. Söz konusu ürünlerini ve hizmetlerini ihraç etmek isteyen firmalar bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için bazı belgelere ve izinlere sahip olmak zorundadır. Bu belgeler genellikle uluslararası geçerliliği olan sertifikalardan oluşmaktadır. İzin olarak ise ihracat izin belgesi olması zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi halde söz konusu ihracat mümkün olmayacaktır. Bu konu hakkında bilgi edinmek ve danışmanlık hizmeti almak için firmamıza başvurabilirsiniz.  

Türkiye’nin önde gelen belgelendirme şirketlerinden birisi olan Aşan Danışmanlık’tan hemen  teklif alın ve sizlerde ihracatınıza 1 adım daha yaklaşın.  Ayrıntılı bilgi ve uzman desteği için dilerseniz güncel kampanyalarımıza da yer verdiğimiz INSTAGRAM hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Sıkça Sorulan Sorular
İhracat Belgeleri Nelerdir?

İhracat yaparken kullanılan belgeIerin bazıları şu şekildedir:

ISO Belgeleri
CE Belgesi
UL Belgesi
EAC Belgesi
KC Belgesi
CoC Belgesi
FDA Kaydı
GOST-R Belgesi
 
Belge Almadan İhracat Yapılır mı?

Evet belge almak zorunludur.

Belgeniz olmadan ihracat yapmanız mümkün olmayacaktır.

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp