Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT)

C-TPAT uygunluk denetim alanında profesyonel hizmet sunuyor, Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı Belgesi ihtiyacı olan firmalara destek sunuyoruz..
Firmamızın bel kemiğini oluşturan tam donanımlı kadromuzda yalnızca alanında yetkili ve deneyimli personellere yer veriyor, tavizsiz kalite anlayışımızı tüm hizmetlerimize başarıyla yansıtıyoruz.

Aşan Danışmanlık sizlere bu alanda en iyi belgelendirme hizmetlerini sunacaktır. Detaylara erişmek ve anında bilgi alabilmek için bize ulaşabilirsiniz.

C-TPAT Nedir?


Öncelikle bunu ifade etmemiz gerekirse C-TPAT; uluslararası tedarik zinciri anlamına gelmektedir ve bu güvenlik prosedürü Türkçede, Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı diye bilinmektedir. ABD Gümrük ve Sınır Koruması’nın 2001 yılında kurduğu bu tedarik zincirine yönelik olarak çeşitli denetim kuruluşları, firmalara gerekli güvenlik tedbirlerine uygunluk sağlamaları açısından yardım etmektedir.
Firmamız da onlardan biri olup; sınır güvenliğinin ve tedarik zincirinin iyileştirilmesi, ABD’ye ihracat yapan firmaların faaliyetlerini sorunsuz yürütmesi noktasında etkin rol üstlenmektedir. Böylelikle firmamız;

•    Nakliye komisyoncuları,
•    Gümrük komisyoncuları,
•    İhracatçılar,
•    İthalatçılar,
•    Tedarik zincirindeki diğer paydaşların birbiriyle uyumlu şekilde çalışmasına katkıda bulunmaktadır.

Siz de; Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı Belgesi alanında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, hemen bizimle irtibata geçebilirsiniz. Böylelikle ihracat ve ithalat süreçlerinizin ivme kazanmasını sağlayarak, firmanızın ABD pazarına kolayca açılmasını sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin önde gelen danışmanları burada! Aşan Danışmanlık sizlere 1 telefon kadar yakın.

Dünyada terörizme dair endişeler gittikçe artıyor. Özellikle terörün son dönemde gittikçe daha da radikalleşmesi, alınacak önlemler konusunda insanları harekete geçirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri artan terör kaygıları nedeniyle çeşitli koruma tedbirlerini devreye sokmuştur. Bu koruma tedbirleri özellikle uluslar arası düzeyde ticaret yapan çeşitli zincirlere ciddi bir etkisi olmuştur. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) tam da bu noktada özel bir parantezi hak ediyor.

Koruma tedbirlerinin varlığı sınırlarda kontrollerin daha da yoğun şekilde yapılmasına neden olmuştur. Bu da hem personel maliyetlerini hem de iş teslimlerini olumsuz etkilemiştir. Bu tip aşırı sayılabilecek önlemlerin yarattığı olumsuz etkileri azaltmak adına Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) etkili bir rol oynamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, 2001 senesinde bu konuda önemli bir yenilik getirmiştir. C-TPAT olarak kısaltılan bu ortaklıkla beraber gönüllü bir tedarik zinciri güvenlik programı uygulamaya konulmuştur. Programın günümüzde yaklaşık 900 adet üyesi bulunmaktadır. Program bütünüyle tedarik zincirlerinin güvenlik sorununa odaklanır. C-TPAT, tedarik zincirinin istisnasız her aşamasında bütüncül ve özgür bir biçimde güvenlik analizlerini gerçekleştirir.

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) ilk andan itibaren dünyanın her bölgesinden büyük bir ilgi gördü. Programın öncelikli amaçlarından bir tanesi de ABD’nin sınır konusundaki güvenlik endişelerini azaltmaktır. Nitekim programın üye sayısıyla kısa sürede bunu başardığı görülmektedir. Program ithalatçılar, gümrük müşavirleri ve imalatçılar ile beraber oluşturduğu bir tür iş birliğidir. Kargo güvenliğini maksimum düzeyde temin eden C-TPAT, işletmelere önemli bir avantaj sunar. C-TPAT konusunda siz de profesyonel düzeyde takip ya da danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Risk değerlendirmeleri, tedarikçi eğitimi, iyileştirmeler vs. müşterilerin C-TPAT programından daha verimli yararlanmasını sağlar. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) büyük ölçüde ABD merkezli markalar tarafından talep edilir.
 

C-TPAT Neden Gereklidir?


Bilindiği üzere gümrük idareleri, evrensel düzeyde yürütülen ticari faaliyetlerin yönetim süreçlerinde çok etkili bir role sahiptir. Artık günümüzde pek de yeri olmayan gümrük prosedürleri, verimlilik açısından soru işaretleri barındırmaktadır. Üstelik bu görece daha maliyetli bir tercih olarak kabul görür. Gümrük konusunda yapılan modern düzenleme ve iyileştirmeler, uluslar arası ticareti kolaylaştırmayı amaç edinir. Dünya pazarlarının gelişmesi ve uluslararası ticaret hacminin yoğunlaşması, terörizmle mücadele noktasında yeni önlemleri zorunlu kılmıştır. Özellikle 11 Eylül saldırısının ABD’de gerçekleşmesi ve sonrasında aynı ülkede ortaya çıkan terör eylemleri, gümrük idarelerinin revize edilmesi adına bir fırsat yaratmıştır. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) bu dönemde yeniden yapılandırılmıştır. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkabilecek terör odaklı saldırılara karşı devletler kayıtsız kalmamıştır. Bu nedenle de acil bir biçimde yetkilendirilmiş bu uygulamayı benimsemişlerdir. Ticari kayıtların şeffaf bir biçimde izlenebilmesi ya da mali yeterlilik benzeri koşulların bulunmaması, güvenliğe dair güven veren kriterler olarak değerlendirilir.

C-TPAT bünyesinde programa katılıp sertifika edinen şirketlerin sayısı müthiş bir hızla artış göstermektedir. Bir tür yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasıyla beraber güvenlik haricinde; hem ticaretin pratik biçimde işletilmesi hem de bürokratik işlemlerin azaltılması amaçlanır. Küresel anlamda tedarik zincirinde tam anlamıyla bir güvenlik ortamının sağlanması, ortak olarak yetkilendirilen yükümlü programının doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır.
 

C-TPAT Uygunluk Denetimi


Danışmanlık şirketlerine ait uzman denetçiler, tedarik zincirleri konusunda detaylı olarak değerlendirmek yapıp güvenlik tedbirleri alırlar. Güvenlik şartlarına uygunluk konusunda firmalara her anlamda yardımcı olmaya çalışırlar. Şu noktalarda tedarik zinciri denetimleri yapılmaktadır:

•    Fabrika İç Güvenliği
•    Nakliye Limanı Güvenliği
•    Mühür Kontrol Süreçleri
•    Fabrikada Çalışanların Güvenliği
•    Konteynır ve Mal Hareketi
•    Bilgisayar Sistemleri Güvenliği

Uzmanlar, tedarikçi atölyelerinden saha denetimlerine her türlü programa zemin hazırlar. Bu konuda aynı zamanda tedarikçi portföyünüze ilişkin bir rapor temin edersiniz. Dilerseniz denetim süreçlerine online olarak kontrol altına alabilirsiniz. Denetimler ve ödemeler tamamen çevrimiçi şekilde planlanabilmektedir. Denetim raporları da aynı şekilde online ortam üzerinden alınabilir.
 

C-TPAT Denetim Gereklilikleri


Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) konusunda yerine getirilmesi gereken bazı denetim gereklilikleri söz konusudur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

•    Taşıyıcı güvenliği
•    Taşeron güvenliği
•    Personel kontrolü
•    İşletme güvenliğinin kanıtı
•    Görsel güvenlik sistemleri

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) hazırlık süreci genel anlamda 4 ve 8 hafta arasında değişir. Firmaların performansı bu noktada etkili bir rol oynar. Denetime dair bütün süreçler yakından takip edilir ve ilgili yönetime bu süreçte sıklıkla ara raporlar sunulur.

Sonuç itibariyle terörizm dünyanın pek çok noktasında vahşi bir biçimde tahribatlar oluşturmaya ve kitlelere her açıdan zarar vermeye devam etmektedir. C-TPAT her ne kadar zorunlu olmasa da son derece önemli bir sertifika olarak öne çıkar. Bağlı olduğunuz kuruluşun tedarik zincirlerini belgelendirmesi, güvenlik ve işleyiş açısından büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca yüksek düzeyde evrak ve bürokratik belgeyi hayatınızdan çıkarmanıza da yardımcı olmaktadır.

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) Uygunluk Belgesi

“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

C-TPAT Neden Önemli?


İşletmelerin ihtiyaç duydukları belgeleri edinme süreçlerini pratik hâle getiren firmamız, kurumsal kimliğini ve uluslararası konumunu daha güçlü kılmak isteyenlere hitap etmektedir. Bu doğrultuda Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) prosedürünü gerekli kılan bazı durumları şöyle sıralamamız mümkündür:

1.    Taşeron denetimlerinin sağlanması,
2.    Tedarikçi güvenliğinin temin edilmesi,
3.    Taşeron ve taşıyıcı güvenliğinden emin olunması,
4.    İşletme güvenliğinin kanıtlanması,
5.    Bürokratik işlemlerin azaltılması,
6.    Ürün giriş-çıkışlarının sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesi, ticaretin pratik bir şekilde işletilmesi vb.

Siz de bu ve benzeri nedenlerle C-TPAT Uygunluk Denetimi’nden başarıyla geçmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece tedarik zincirinizin tamamıyla güvenli olduğunu ispat ederek verimliliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) Uygunluk Belgesi Nasıl Alınır?

Bu konuyla ilgili hiçbir şeyi uzun uzun düşünüp araştırmaya ve teknik ayrıntılarda kaybolmaya ihtiyaç bırakmayan firmamız, süreci sizin nâmınıza başarılı bir biçimde yönetecektir.
Bu kapsamda, firmamızın C-TPAT uygunluğu için izlediği adımları şöyle sıralayabiliriz:

1.    Kuruluşunuzun tedarik zincirinizi belirliyor, etraflıca değerlendiriyoruz. Bu aşamada, tedarik zinciri denetimlerimizi şu alanlara yoğunlaştırıyoruz: Nakliye elemanlarının güvenliği, bilgisayar sistemleri güvenliği, fabrika iç güvenlik, Çalışanların Güvenliği, mal ve konteyner hareketleri, mühür kontrol süreci…
2.    Risk analizi yapıyoruz. Böylece tedarik zincirinizdeki güvenlik açıklarını tespit ediyor, bunların kapatılması için neler yapılabileceği üzerinde duruyoruz.
3.    Hâlihazırdaki tedarikçi portföyüne yönelik bir rapor hazırlıyor, denetim süreçlerini online olarak da kolayca takip etmenize imkân veriyoruz.
4.    Denetimleri planlıyor, C-TPAT Belgesi için gerekli olan şartları karşılamanızı sağlıyoruz.
5.    Gerekiyorsa iyileştirmeler ve tedarikçi eğitimiyle C-TPAT programından alacağınız verimi artırmaya odaklanıyoruz.
6.    Uygulanacak her aşamayı detaylarıyla netleştirerek, sürecin disiplinli ve istikrarlı bir program dâhilinde ilerlemesini sağlıyoruz. Bu sayede şirketinizin C-TPAT bünyesinde ilgili programa katılarak sertifika edinmesine olanak tanıyoruz.

Siz de; Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı Belgesi için daha fazla bilgiye ve profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, bunun için bizi aramanız yeterlidir. Firmanızın uluslararası pazardaki yerini sağlamlaştırmak ve global çaptaki ticari faaliyetlerini hızlandırmak için gereken belgelendirme çalışmalarını bize bırakarak, işinize muazzam bir değer ve kalite katmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.
Tedarik zincirinizi belgelendirerek bunun işleyiş ve güvenlik bakımından sağlayacağı avantajlara kavuşabilir, bürokratik anlamda da oldukça rahatlayarak işinize daha fazla odaklanma şansı yakalayabilirsiniz.
Ön değerlendirme ve durum tespitinden prosedürlerin planlanıp uygulanmasına kadar her aşamada desteğini hissettirecek firmamızla, C-TPAT uygunluk sürecinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Uygun fiyatlandırma seçenekleri ve denetimlerden başarılı geçmek için danışmanlık hizmetleri için Aşan Danışmanlık’a sitesindeki telefon numarası, email adresi veya INSTAGRAM hesabından ulaşabilirsiniz. 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp