Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

GOST-R Belgesi

Uluslararası pazarda ürünlerin rahatça dolaşarak satılabilmesi için hemen her ülke farklı uygulamalar ve belgeler talep etmektedir. Bazıları uluslararası geçerliliği olan sertifika ve belgeleri yeterli görmektedir. Bazıları ise bunları kabul etmeyip kendilerince oluşturdukları standartların ve belgelerin olması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Rusya´da kendi ülkesinde alınacak ve satılacak tüm ürünlerin kendilerince oluşturmuş oldukları standartları sağlaması gerektiğini zorunlu kılmaktadır.

Aşan Danışmanlık ile kısa süre içerisinde ihtiyacınız olan belgeye kavuşun. Öncü belgelendirme işletmemizde görevli olan ekiplerimiz ile sizlerin hizmetindeyiz.

Bunun için de GOST-R belgesi denilen ve standartlardan oluşan belgenin olmasını istemektedir. Ülkemizdeki TSE benzeri bir sistem olan gost-r, Rusya standartları anlamına gelen bir belgedir. Bu konuda oldukça katı kuralları bulunan Rusya, ülkesinde satılacak tüm ürünler için bu belgeyi zorunlu kılmaktadır. İlk kez 1993 yılında uygulamaya konsa da 2000 yılından itibaren tamamen zorunlu hale getirmiştir. Bu belge için nihai hedef kendi ülkelerindeki tüketicilerin korunmasıdır. Bu belge tek seferlik alınabileceği gibi, 1 yıllık veya 3 yıllık gibi seçeneklerle de alınabilmektedir. Eski Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen bu belge daha sonra bu birliğin dağılmasıyla birlikte kurulan o coğrafyadaki ülkeler ve Türki cumhuriyetler tarafından uygulanmaya devam etmiştir. Yani;

•    Rusya,
•    Belarus,
•    Moldova,
•     Türkmenistan,
•    Özbekistan,
•    Azerbaycan,
•    Kazakistan,
•    Ermenistan,
•    Tacikistan,
•    Kırgızistan gibi ülkelerde ürün satışı yapabilmek için bu sertifikanın alınması gerekmektedir.

GOST-R sertifikası, bir ürünün kalite ve güvenlik gereksinimlerinin Rusya´daki mevcut standartlara ve normlarda uygunluğunu onaylayan bir sertifikadır. GOST, Rus ulusal standartlarına (GOST R, GOST EN, GOST R IEC, GOST R ISO, vb.) uygun olduğunu gösteren bir belge olan “Gosstandard” yani Ulusal Standart´ın kısaltmasıdır. Bu standartlar doğrultusunda hazırlanan uygunluk belgesi, “Gosstandart of Russia” tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir. Rusya´da bir uygunluk sertifikası verilmesi için akredite laboratuvarlar tarafından ön testler yapılması ve bir test protokolü alınması gerekmektedir. GOST-R sertifikası, zorunlu veya gönüllü olabilir. Rusya Federasyonu´na ürün ithal etmek ve satmak için zorunlu sertifika gereklidir. Gönüllü sertifika, ürünü ve/veya üreticiyi satış ve pazarlama açısından piyasada tanıtmayı amaçlamaktadır.

Zorunlu GOST-R belgesi sarı renklidir. Bu sertifika, sertifikalı ürünlerin Rusya Federasyonu´nun kalite gerekliliklerine, teknik standartlarına ve güvenlik standartlarına uygun olduğunu onaylar. Zorunlu sertifikaya tabi olan ürünlerin bir listesi vardır. GOST-R belgesine sahip olmayanlar firmaların zorunlu belgelendirme malları Rus gümrük memurları tarafından gümrükten geçirilmeyecektir. Ürünün belirtilen listede yer almaması durumunda gönüllü sertifika alınabilir.

Gönüllü GOST-R sertifikası
mavi renktedir ve ürünün Rusya´nın gereksinimlerine ve standartlarına uygunluğunu teyit etmek için üretici, ihracatçı veya satıcının talebi üzerine verilir. Gönüllü sertifika, ürünlerin yüksek kalitesini ve ürün güvenliğini onaylar. Firmalar gönüllü sertifika sahibi olarak tüketicilerin ve toptancıların güvenini kazanabilir. Toptan Rus alıcılar ve büyük zincir mağazalar için gönüllü sertifikalar gereklidir. Bu, malların GOST-R belgesi olmadan gümrükten geçirileceği, ancak Rusya´daki müşterilere dağıtılamayacağı anlamına gelir.

 

GOST-R Belgesi Kapsamı


GOST-R sertifikası alınması gereken bazı ürün grupları şu şekildedir:

-Elektrikli aletler

-Ev aletleri (buzdolapları, çamaşır ve dikiş makineleri, elektrikli süpürgeler, yemek pişirme ve mutfak işleri için hijyenik makineler vs)

-Aydınlatma gereçleri, elektrik sayaçları

-Elektronik ekipmanlar, iletişim araçları, alarm sistemleri, TV setleri

-PC, otomat makineleri

-Sinema ve fotoğraf ekipmanları ve aksesuarları, saatler

-Elektrik güç kaynağı öğeleri (akümülatörler, hücreler ve piller)

-Yerli elektrikli kaynak ekipmanları

-Hammaddeler, malzemeler, maddeler ve endüstriyel ve evsel amaçlı ürünler

-Çözücüler, hidrojen peroksit

-Polimerler, plastik eşyalar

-Petrol-kimya üretimi

-Yağlar ve yağlayıcılar

-İnorganik kimya üretimleri

-Deterjanlar, şampuanlar, bulaşık ürünleri

-Kimya üretimleri

-Soğutma maddeleri, soğutma sıvıları

-Tekstil ürünleri için deterjanlar, leke çıkarıcılar

-Araba, motosiklet ve bisiklet deterjanları

-Kimyasal tatlandırıcılar ve deodorant ürünleri ve bileşenleri

-Termosetler, gübreler

-Tekstil ve hafif sanayi üretimi:

-Tekstil, eşyalar, süs eşyaları

-Tekstil ürünleri, giysiler, çuval ve lifler

-Halılar ve eşyalar, oyuncaklar

-Ayakkabılar

-Tarım ve gıda üretimi:

-Ekmek, tahıllar, toprak ve mallar

-Et ve kümes hayvanları, et ürünleri, aşçılık ürünleri

-Balık ve deniz ürünleri, meyve ve sebzeler

-Hayvansal ve bitkisel kaynaklı yağlar

-Şekerlemeler, şeker, çikolata

-Şarap, votka ve diğer alkollü içecekler, bira

Gost R Cert

GOST-R sertifikasının hangi ürünler için zorunlu mu yoksa gönüllü mü olarak alınması gerektiği konusunda firmaların kafasında soru işaretleri oluşabilmektedir. Bu konuda en doğru ve güvenilir bilgilere Aşan Danışmanlık ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Aşan Danışmanlık, ürünün kategorisi ve  Rusya pazarına sunulması amacı gibi konuları netleştirerek sizler için en doğru belgelendirme programını hazırlayabilmektedir.

 

GOST-R Belgesi Nasıl Alınır?


Zorunlu GOST-R belgesi, fiilen tedarik edilen malların kalitesini ve bunların sözleşme şartlarına uygunluğunu onaylar. Kalite sertifikası, malların bir profilini içerir veya bir teslimat siparişinin belirli standartlarına veya özelliklerine uygunluğunu onaylar. Uygunluk belgesi, Rus şirketleri tarafından üretilen veya bir ithalatçı şirket tarafından Rusya´ya gönderilen malların belgelendirilmesine yöneliktir. Bir parti mal için ve bir seri üretim için bir uygunluk sertifikası verilebilir. İlk durumda, Rusya pazarına mal tedarik eden bir şirket için bir sertifika yasallaştırılır. Geçerliliği bir satış sözleşmesinin şartlarına göre değişir. İkinci durumda, tedarik edilen malların yabancı bir üreticisi, bir sertifikanın hem başvuru sahibi hem de alıcısı durumundadır. Bu sertifika, belirli bir süre için geçerlidir. Belgelendirme, ürettiği malları belgelendirmek isteyen bir şirketin üretim tesislerinde akredite belgelendirme kuruluşlarının yetkilileri tarafından gerçekleştirilir. Laboratuarda mal numunelerinin test edilmesi sırasında elde edilen sonuçlara dayanarak, uygun bir seri üretim uygunluk sertifikası düzenlenir.

Hijyen raporu, veteriner sertifikası, yangın güvenliği sertifikası vb. belgeler mevcut olduğunda GOST-R sertifikasının doğrudan verildiği durumlar da vardır. Bu konuda daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Rus yasalarına göre zorunlu sertifikasyona tabi olmayan ürünler için gönüllü sertifika programı uygulanabilir. İhracatçılar veya ithalatçılar, ürünlerinin geçerli Rus standartlarına, teknik normlarına veya referans dokümanlarına uygunluğunu resmi olarak kanıtlamak amacıyla gönüllü sertifikalandırmaya tabii olabilir. GOST uygunluk sertifikası, Rus müşterisini yakalamak için güçlü bir pazarlama aracıdır.
 

GOST-R Belgesinin Faydaları Nelerdir?


GOST-R Belgesi’nin firmalara sağladığı faydaları şöyle özetleyebiliriz:

*Ürünlerin Rusya pazarına en hızlı ve kolay şekilde arz edilebilmesi

*Yurt dışı pazar hacmini Rusya gibi nüfusun ve dolayısıyla tüketimin çok yoğun olduğu bir pazara girerek genişletebilmek

*Piyasayadaki rekabet gücünün ve marka restijinin artması

*Müşteri portföyünü genişletmek

*Yeni yatırımcıların ilgisini çekmek

*Yurt dışı pazar hacmini büyüterek şirket gelirlerini artırmak

Gost-R Sertifikası Türleri

 
 

Gost-R Sertifikası Türleri


Yukarıda da belirttiğimiz üzere gost-r sertifikası için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu konuda ihtiyacınıza en uygun olanı almak için firmamıza danışabilirsiniz. Uzmanların engin bilgi birikimleri ve tecrübeleri ile sizlere gereken desteği sağlayacaktır. Detaylı bilgi ve destek almak için firmamızı arayabilirsiniz. Ya da doğrudan yüz yüze görüşmek için büromuza gelebilirsiniz. Yapılan görüşme sonrasında gost-r sertifikası türleri arasından ihtiyacınıza en uygun olanı seçerek başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu sertifikaları şöyle sıralayabiliriz:

-    Gost-r tek kullanımlık
-    Gost-r 1 yıllık
-    Gost-r 3 yıllık


Tek seferlik alınabilen gost-r sertifikası ile yukarıda bahsi geçen ülkelere tek seferlik bir ihracat söz konusu olmaktadır. Diğer sertifika türleri ile de belirlenen süreler boyunca ihracat yapılabilmektedir. 1 yıl geçerliliği olan sertifika için karşılıklı sözleşme yapılması yeterli olmaktadır. Bu sözleşmenin süresi tamamlandığında gerekirse yenilenmesi yapılabilmektedir. 3 yıllık olan sertifika için üretim yerinde uzman denetimleri gerçekleştirilmektedir. Uygun görülürse sadece ürün için değil, üretim atölyeleri ve fabrikalar için de verilebilmektedir. Böylece 3 yıl boyunca farklı ürün çeşitleri ve ticari markalar eklenerek bu kapsamda kullanılarak ihraç edilebilmektedir.

GOST-R Belgesi uygulamada 2 farklı renkte ve özellikte verilmektedir. Alınması zorunlu olan ürünler ve hizmetler için verildiğinde bu belge mavi renkte olmaktadır. Sarı renkte olan belge ise isteğe bağlı hizmetler ve ürünler için verilmektedir. Bu belgeler ve sertifikasyon süreçleri Rusya tarafından akredite edilmiş yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bunlardan birisi olarak uzun yıllardan bu yana siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaktayız. Danışmanlık hizmeti verdiğimiz sertifikasyon ve belgelendirme sektöründe sizlerin taleplerini karşılayarak sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktayız. Siz de Rusya tarafından istenilen ve aynı zamanda yukarıda bahsi geçen devletler tarafından da kullanılan bu sertifikaya sahip olmak için doğrudan firmamızı arayabilirsiniz. Gerekli başvuru ve kontrol süreçlerini hızlıca tamamlayarak en kısa sürede belgesini alabilirsiniz.

Çok daha fazlası için sizlerde Aşan Danışmanlık whatsapp hattından bilgi alabilirsiniz. Rusya’da veya farklı bir ülkede var olmak, markanızı  tanıtmak ve ülkeye giriş yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm uluslararası belge türleri için uzman danışmanlarımız ile sizlerin hizmetindeyiz. <

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp