Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

SA 8000 Danışmanlık Hizmeti

SA 8000, Social Accountability International (SAI) tarafından geliştirilen bir sosyal uygunluk ve tedarik zinciri denetim standardıdır. Özellikle büyük markalar tedarikçi seçimlerinde sosyal ve çevresel performansı yüksek firmalarla çalışmak istediklerinde onların akredite olduğu sosyal uygunluk standartlarına dikkat etmektedir. SA 8000 da dünyanın en önemli ve en saygın sosyal denetim metodolojilerinden biri olduğundan ve bir sertifikasyon programı çerçevesinde yürütüldüğünden sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminde her düzeyden işletmeye yol göstermektedir. SA 8000 Belgesi almak ve bu sayede akredite tedarikçi firmalar arasına girmek isteyen işletmeler Aşan Danışmanlık ile iletişime geçerek konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirler.

SA 8000 danışmanlık hizmeti tedarikçi adayı firmalara sosyal uygunluk konusundaki eksikliklerini kapatmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, standardın kapsamı, uyumluluk süreci, akreditasyon adımları konusunda daha bilinçli olunmasını sağlamaktadır. Aşan Danışmanlık, SA 8000 danışmanlık hizmeti çerçevesinde firmalara eğitim, dokümantasyon, denetimlere hazırlık, düzeltici & önleyici eylem planları vb gibi adımların tamamında destek olmaktadır. Sürecin başından sonuna kadar profesyonel bir şekilde yürütülmesini ve sertifikasyonun devamlılığını sağlamaktadır.

SA 8000 Standardı Kapsamı

SA 8000, özetle bir işletmede uyulması gereken uluslararası sosyal uygunluk gereksinimlerini açıklamaktadır. Çocuk işçiliğinin kullanılmaması, zorla işçi çalıştırmama, adil ücretlendirme, iş sağlığı ve güvenliği, ayrımcılık, toplu iş sözleşmesi hakkı, yönetim sistemi politikası gibi maddelerden oluşmaktadır. SA 8000 Sertifikası almak isteyen tedarikçi firmalar tüm faaliyetlerini bu prensiplere uygun hale getirmek ve bunu doğrulamak zorundadır. Her bir ilkesinde Uluslarası Çalışma Örgütü’nün (ILO), İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, ülkelerin yerel iş yasaları ve diğer uluslararası standartları gözeten SA 8000, bu bağlamda dünyanın en prestijli sosyal uygunluk standartlardan biridir.

SA 8000, iş yerlerindeki çalışma koşullarını iyileştirmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek için hazırlanmış bir standarttır. Çalışanların haklarının korunmasını önceleyen standart çalışanların refahını ve motivasyonunu artırmadır. Aynı zamanda işverenlerin paydaş ilişkilerini güçlendirmekte ve sorumlu yatırımcıların ve müşterilerin ilgisini markaya yöneltmektedir.

SA 8000 standardının maddelerini daha detaylı öğrenmek; işveren, çalışan ve müşteriler için sunduğu avantajlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

SA 8000 Danışmanlık Hizmeti

SA 8000 Sertifikasyon Süreci

 

SA 8000 belgelendirme sürecinin adımlarını şöyle özetleyebiliriz:


SA 8000 öz değerlendirme: Belgelendirme sürecinin ilk adımı, çevrimiçi yönetim sistemi öz değerlendirmesi yapmaktır. SA8000 öz değerlendirme, ilgili kuruluşların SA8000´in yönetim sistemi gereksinimlerini ve belgelendirme için başvurmaya hazır olup olmadıklarını anlamalarına yardımcı olur.

Belgelendirme kuruluşuna başvuru yapma: İşletmeler öz değerlendirme adımını başarıyla tamamladıktan sonra tam değerlendirme sürecini başlatmak için akredite bir belgelendirme kuruluşuyla iletişime geçmektedir. Her akredite belgelendirme kuruluşu bağımsız olarak yönetilmektedir.

Belgelendirme denetimi: Bu denetimlerden genellikle iki adımdan oluşmaktadır. 1. aşama denetimleri genellikle 1-2 gün; 2. aşama denetimleri 2-10 gün arasında olmaktadır. Denetim süreci kuruluşun büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışan sayısına vs bağlı olarak değişebilmektedir. Belgelendirme kuruluşları denetimlerde işletmelerin SA 8000 Belgesi almak için yeterli olup olmadığını değerlendirmektedir.

SA 8000 sertifikasyonu: Denetimlerden başarıyla ayrılan işletmeler SA 8000 sosyal uygunluk belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Gözetim denetimleri: Sertifika süresi 3 yıldır. Firmalar bu süre boyunca genelde yılda iki kez olmak üzere önceden haber verilerek veya habersiz olarak denetlenmektedir. Üç yıl tamamlandıktan sonra sertifikasyon süreci tekrarlanmaktadır.

Aşan Danışmanlık bu süreçlerin tamamında şirketlere kılavuzluk yapmaktadır. Öz değerlendirmenin tamamlanması, standart ile uyumsuz olan konuların belirlenmesi, gerekli aksiyonların alınması, belgelendirme kuruluşu araştırma ve sertifikasyon planı oluşturma gibi konularda şirketlere yardımcı olmaktadır. Belgelendirme sürecinin maliyetini optimize eden Aşan Danışmanlık, şirketlerin denetimlere en doğru şekilde hazırlanmasını da sağlamaktadır. Sertifikasyon tamamlandıktan sonra da şirketlerin SA 8000 akreditasyonunu devam ettirebilmesi için doğru adımları atmasında Aşan Danışmanlık yine büyük rol oynamaktadır.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp