Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

INDITEX ONAYI VE DENETİMİ

 INDITEX Onayı ve Denetimi


INDITEX, dünyanın en büyük moda perakendecilerinden biridir. Zara, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho, Bershka gibi dünyaca ünlü markalardan oluşmaktadır. Dünya çapında faaliyet gösteren INDITEX, halihazırda 100’e yakında ülkede 7 bine yakın mağaza ile hizmet vermektedir. Küresel bir şirket olarak çalışan INDITEX, tasarım, üretim, dağıtım, perakende satış gibi moda sektörünün her alanında varlık göstermektedir. Geniş bir müşteri portföyü bulunan ve modanın nabzını tutan bu büyük grup, tedarik zincirinde sosyal ve çevresel uygunluk kriterlerine büyük önem vermektedir. Bu nedenle, tedarikçilerini INDITEX denetimlerinden geçen firmalar arasından seçmektedir. Bu denetimlerden geçen tedarikçiler INDITEX onayı / belgesi almaktadır.


Tüm büyük markalar gibi INDITEX de sorumlu satın alma ilkelerini benimsemektedir. Tüm operasyonlarının etik ve sorumlu bir şekilde gerçekleştirilmesini istemektedir. Bu bağlamda, INDITEX’e ürün veya hizmet satan her bir firma faaliyetlerinde çevresel uyumu gözetmelidir. Tüm süreçlerini kapsamı uluslararası anlaşmalar, sözleşmeler veya standartlarda açıklanan etik prensiplere uygun şekilde yürütmelidir.


INDITEX Belgesi Nedir?


INDITEX belgesi, bu büyük moda grubunun tedarikçisi olmak isteyen firmaların alması gereken bir belgedir. Firmalar, INDITEX tedarikçi davranış kurallarına uymayı taahhüt ettiği ve bu taahhüdünü INDTEX tedarik zinciri denetimlerinde doğruladığı takdirde INDITEX onayı alabilmektedir. Bu kurallar, her bir tedarikçi için geçerli olup satın alma, üretim, işleme, depolama, dağıtım vb gibi süreçlerde yer alan tüm firmalara uygulanmaktadır. Genel itibariyle sosyal ve çevresel performansın yeterliliğini ölçen INDITEX denetimlerinden başarıyla geçen tedarikçi firmalar INDITEX’in tedarikçilerinden biri olabilmektedir.


INDITEX Tedarikçi Davranış Kuralları


Tedarikçiler, INDITEX tarafından oluşturulan tedarikçi davranış kurallarına uymak zorundadır. Bu kurallar, kapsam itibariyle insan hakları, iş hayatı ve çevre ile ilgili düzenlenen uluslararası  anlaşmalara ve standartlara dayanmaktadır. INDITEX denetimlerinde tedarikçi firmaların şu ilkelere ne derece uyum sağladığı kontrol edilmektedir:


-Tedarikçi firmaların tesislerinde zorla ve/veya gönülsüz işçi çalıştırılması yasaktır. Çalışanlar diledikleri zaman işten ayrılma hakkına sahiptir.
-6 yaşından küçük kişilerin çalıştırılmasına izin verilmemektedir. 16 - 18 yaş arasındaki kişiler genç işçi olarak kabul edilir ve gece saatlerinde veya tehlikeli koşullarda çalışmaları yasaktır.
-İş yerlerinde cinsiyet, din, dil, ırk, siyasi görüş, etnik köken vb gibi konularda ayrımcılık yapılmamalıdır.
-Çalışanların örgütlenme özgürlüğü olmalıdır. Tedarikçi firmalar sendika faaliyetlerine ve toplu sözleşmelere saygı duymalıdır.
-Çalışanlar hiçbir koşulda insanlık dışı bir muameleye maruz kalmamalıdır.
-İş yerinde çalışanlar için sağlıklı ve hijyenik çalışma koşulları tahsis edilmelidir.
-Her bir çalışan hak ettiği ücreti almalıdır. Asgari ücret yasalara ve/veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen tutarın altında olmamalıdır.
-Çalışma saatleri yerel yasalarda belirtilen süreleri aşmamalıdır. INDITEX, tedarikçi firmalarda çalışanların haftalık en fazla 48 saat çalışmasını ve haftada en az bir gün izin yapmasını istemektedir.
-Yerel yasalara uygun şekilde düzenli istihdam sağlanmalıdır.
-Tedarikçi firmaların üretimi izlenebilir olmalıdır. Hiçbir tedarikçi INDITEX’ten onay almadan yaptığı işi üçüncü bir tarafa devredemez. Bir alt yüklenici belirlenecekse bu durum INDITEX’e haber verilmeli ve onlar için de INDITEX denetimleri gerçekleştirilmelidir.
-Sağlıklı ve güvenli ürünler üretilmesi INDITEX’in kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal uygunluk politikalarının ayrılmaz bir parçasıdır.
-Tedarikçilerin çevresel farkındalığı yüksek olmalıdır. INDITEX denetimlerinde firmaların su ve karbon ayak izi hesaplamaları, çevre ve enerji yönetim sistemi gibi konulardaki bilgisi ve kabiliyeti kontrol edilmektedir.
-Tüm ticari faaliyetlerde bilgi gizliliğine önem verilmelidir.
-Şeffaflık, yasalara ve anlaşmalara uyum, uyumluluk doğrulama vb gibi konularda INDITEX tedarikçi davranış kurallarına uygun hareket edildiğini gösteren programlar geliştirilmelidir.


INDITEX Denetimi Nasıl Yapılır?


INDITEX denetimi, doğrudan INDITEX’in yetkilendirdiği uzmanlar ve/veya yine INDITEX tarafından tanınan üçüncü taraf denetleme kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Denetimlerde INDITEX tedarikçi davranış kurallarıyla ilgili tüm bilgi ve belgeler denetçiler tarafından incelenmektedir. Ayrıca işletme sahaları yerinde denetlenmektedir. INDITEX denetimlerinde tedarikçi firmaların yöneticileri ve çalışanlarıyla grup halinde veya birebir özel görüşmeler de gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bu adımlarından ardından tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili bir düzeltici & önleyici eylem planı oluşturulmaktadır. Tedarikçilerin bu planı istenilen koşulda ve sürede uygulaması beklenmektedir. Uygunsuzlukların düzeyine göre denetçiler yeni bir denetim yapmak isteyebilir veya uygunsuzlukların doğru bir şekilde kapatıldığını gösteren dokümanları yeterli bulabilir.
Moda sektöründe faaliyet gösteren her firma INDITEX tedarikçisi olmayı, bu nedenle INDITEX denetimlerinden hızlı bir şekilde geçmeyi ister. Denetimleri en hızlı ve kolay bir şekilde atlatmak isteyen firmalar bu süreçte danışmanlık hizmeti almalıdır. Bu sayede INDITEX denetimlerine doğru bir şekilde hazırlanabilir ve denetim sürecini başarıyla tamamlayabilir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

INDITEX Danışmanlığı

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp