Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Yerli Malı Belgesi

Yerlilik planı içermekte olan ve Türkiye’de üretilen ürünler için verilen yerli malı belgesi firmamız tarafından kişilere sunulur. Kişilerin, şirket ya da işletmelerin üretmekte olduğu ürünlerin yerli olduğunu kanıtlayan ve bunu belli eden belge olarak bilinir. Bu belgenin alınması ile kişiler hem ürünü hem de markayı yerli olarak göstermekte ve bunu ispat etmektedir.

Ürünlerin yerli olarak üretilmesi ve kişilere sunulması aşamasında en iyi şekilde bunu kanıtlayacak olan bu belgedir. Gıda ve üretim konusunda kişilerin ürünün nasıl üretildiğini ya da nerede üretildiğini bilmesi en doğal hakkıdır. Bu nedenle de sorun yaşamamak ve kişileri aydınlatmak adına yerli olduğunu gösterir bu belgenin alınmasında fayda vardır. Üretimin desteklenmesi ve de ürünlerin genel anlamda güvenilir olduğunun anlaşılması adına bu belgeye ihtiyaç duyulur.

Aşan Danışmanlık olarak ihtiyacınız olan belgeyi kısa sürede sizlere sunuyoruz, bizi arayarak en uygun fiyatlardan belgelendirme hizmetlerini alabilirsiniz.

Yerli Malı Belgesi Nedir?


Üretimle ilgilenmekte ve uğraşmakta olan her kişi, firma ya da işletme için verilmekte olan ürünün yerliliğini ispatlayan bir beldir. Bundan dolayı kişiler ürünün ve malın Türk malı olduğunu göstermek amacıyla bu belge alınır. Sadece yerli üreticilere verilmekte olan bu belge için kişilerin kapasite raporları ve sanayi sicil raporları göz önünde bulundurulur. Üretim yapan kişilerin ürettikleri malzemeler açısından %51’lik kısmı yerli olmalıdır.

Hemen her belgede olduğu gibi bu belge için de belirli koşul ve gereklilikler bulunduğundan kişilerin ürettikleri ürünler ve bunların yerli olup olmadığı dikkate alınır. Firma olarak vermekte olduğumuz hizmet kalitesi ve de içeriğinde yerli mallar üreten kişilere en iyi ve profesyonel şekilde bu belge verilir. Bunun belirli bir aşaması ve süreci olmasında kaynaklı kişilerin bu gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bu sayede firmamız kişilere belgeyi verebilir.

Merak ettiğiniz soruların tamamı için Aşan danışmanlık müşteri temsilcilerine web sitesinde yer alan telefon numarası veya canlı destek hattından ulaşabilirsiniz.

Yerli Malı Belgesi, tamamı Türkiye´de planlama ve üretim planının tamamı için yerlilik planı için ürünler belgedir. Gerekli şartlar için belge için başvurularını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne TOBB´a bağlı Ticaret ve Sanayi Odalarına yapılabilmektedir. Yerli Malı´nın hazırlanması ve süreci ile ilgili yapılması gereken tebliğ, 13 Eylül 2014 ve 29118 sayılı Resmi Gazete´de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır. Bu işletmeye sahip olmak isteyen ve başvurulabilmektedir. Belge sahibi kontrol ve takibi yine TOBB tarafından bir bölümleme ile iletilmekte. uygulanmaz, sahte belge uygulanmanın önüne geçilmektedir.

Yerli Malı Belgesi Avantajları

Yerli Malı´nın yükselişi satışta olan satışlardaki yerellik konusunda olumlu bir gelişmeden bahsediliyor. Belge sahibi olan KOBİ statüsündeki veya daha büyük işletmeler kamu ihalelerinde %15 oranında bulunmaktadır. Bu kullanımda orta ve yüksek teknolojili ürünlerden faydalanmaktan ibarettir. Belge olan ve üretimde olan az %50 yerlilik kriterlerinde en kullanışlı bu fiyattan faydalanılabilir. Bu tedavi listesi ise her yıl ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır.

Yerli Malı Belgesi Nasıl Alınır?

Belgenin önceden mevcut olan uygulama alanları için belirli ön koşullar. Bir şirket, Yerli Mali Belgesi yapılacaksa;

• Sanayi Sicil Belgesi´ne ve
• Kapasite Raporu´na
sahip olmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan işletme, Yerli Mali Belgesi için başvururda bulunmamaktadır.

Bunun yanında, firmalardan söz konusu için ürün için az %51 yerlilikten en çok konuşulanlar. Bunun için, program için yerel kullanıcı sistemini hesaplamak için gereken bilgileri doldurmanız gerekir. Bu hesaplar daha sonra serbest bir mali şirket tarafından incelenmekte, resmivirlere uygun olarak kontrol edilmekte ve akabinde onaylanmaktadır.

Yerli Malı Belgesi Nasıl Alınır?

Yerlilik muayenesi konusunun kritik bir sergi haizdir. Hesaplanan değer ile ilgili değerlendirme ise, eksperler tarafından yapılmaktadır. Bu eksper de bağlı olduğu ticaret ve sanayin veya üniversitelerin ilgilin talep edilmektedir.
 

Yerli Malı Belgesi İçin Gerekli Evraklar


• Başvuru Sicili
• Kapasite Raporu ve Sanayi
Sicili
•Yerli malı tahminnamesi
• Noter olarak satın alınan satın alma tahminnamesi
• Yerli
ve giriş ve hammaddeye ait faturalar
• Yerli girdi ve hammaddeye ait faturalar
• Yerli giriş oranı hesaplı hesap cetveli
• Serbest değerlendirme hesaplı mali müşavirin sureti
• Yerli müşterilik veya muayenenamesi Belge belgesi (diploma, veri kuruma ait kimlik belgesine göre)
• Giderlerin hesap özeti
• Marka tescil belgesi
• Üretim reçetesi

Yerli Malı Belgesi İle İlgili Önemli Hususlar .
 
Belge ile ilgili uygulanması, belgenin düzenlenmesi ve sonrasındaki işlemlerde temel sıkılaştırmaya dikkat edilmelidir. özetleneceklerini şu şekilde sıralayabilirler:

• Yerli Malı Belgesi´nin geçerlilik süresi 1 yıldır ve bu sürenin ardından yenilenmesi gerekiyor.
• Belgenin düzenlenebilmesi için Kapasite Raporu´nda gerçekleştirilecek yer olarak belirtilen adres ile Sanayi Sicil Belgesi´nde yer alan adresin planının gerekli olması.
• Meyve, sebze gibi bitkisel ürünler ve hayvansal ürünler, Yerli Malı Belgesi, ticaret borsası tarafından müstahsil hakkında ile birlikte düzenlenir. Bu ürünlerde yerlilik oranı %100´dür ve ürünlerde olduğu gibi yerli kaktı hesabı hesap cetveli talep edilmektedir.
• Yerli Malı Belgesi alma kapasitesi dolum Raporu geçerlilik ve Sanayi Sicili yoktur. Bu aşama tek kriter, bu güncelleme geçerliliğidir. Eğer doğru geçiş süreleri devam ediyorsa Yerli Malı Belgesi düzenlenebilir.
• Belge için en önemli üründen biri de gösterilecek mi yoksa gösterilecek mi olarak değerlendirilecektir. Eğer yurt dışında bir gazdan alınan ve benzin ve sarf malzemeleri ile elektrik girdileri olarak değerlendirilmektedir. İthalatçı veya bir firmadan alınan petrol veya doğal gaz giderleri statüsündedir.

Yerli Mali Belgesi düzenlenmesi için şirket danışmanlığı hizmeti vermektedir. için üretilecek ve resmi bir şekilde mülk sahibi olmak için kullanılacak ürünler ile ilgili bir fayda vardır. Bu işletmeler, işletme kapasite raporu, sanayi Sicili, yer sistemi hesap cetveli ve diğer belgelerde yardımcı olmakta ve bütün işletme kapasiteleri raporunda yer almaktadır.

Kişilerin yerli mallar ve ürünler üretmesi ile alınabilen bu belge işletme ya da firmalara ciddi manada fayda ve avantaj sunar. Bu durumda kişilerin girdikleri kamu ihalelerinde dahi ciddi olarak kar sağlaması söz konusudur. Kamu ihalelerine katılım konusunda kişiler avantaj sağlar. KOSGEB desteği olan katılımlarda da kişilerin istihdam edilmesine yardımcı olur. Çeşitli KDV ve istisna, indirim ve kampanyalardan da faydalanılır.

Yerli üretimin artırılmasına yardımcı olarak kişileri de ülke içerisindeki yeri üretime teşvik eder. Kamu bankaları ile bireysel kredi, tüketici ve işletme kredileri gibi birçok alternatifi değerlendirme ve elde etme şansı bulunur. Yerli ürün ihracatı yükselerek ithal ürün azaltılması sağlanır. bu yüzden kişiler her türlü avantajı ve faydayı elde etmek için bu belgeyi bulundurmalıdır.

Yerli Malı Belgesi Nasıl Alınır?


Kişilerin ya da firmaların bu belgeyi elde etmesi için bazı süreçleri ve aşamaları bilmesinde fayda vardır. Belgenin alınmasını sağlamak adına gerekli olan belge ve evraklar bulunur. Kişilerin firmamız ile iletişime geçmesi ve de almak istedikleri belgeyi belirtmesi halinde uzman ve profesyonel olan ekibimiz en iyi şekilde yardımcı olur.

Daha iyi şekilde belge temin yapabilmek ve kişilerin avantaj oluşturmasına yardımcı olmak adına firmamız her zaman için hizmet verir. Başvurunun oluşturulması ve belge talebinde bulunulması ile kişilere belgenin verilmesi için tüm aşamalar ve süreçler takip edilir. Hepsi doğru ve eksiksiz olacak şekilde yerine getirilir.

Belgeyi almak ve bunun avantajlarından faydalanmak isteyen kişiler de istedikleri zaman firmamızdan bu hizmeti talep edebilir. Birçok fayda sağlayan yerli malı belgesi almak isteyen kişiler firmamız ile iletişime geçerek en kısa süre içerisinde bu belgeye sahip olabilir. Bu yüzden belge için istediğiniz zaman firmamıza ulaşabilirsiniz.

Son olarak Aşan Danışmanlık firmasının en uygun tekliflerini duyabilmek adına sitede yer alan iletişim kanalları veya Instagram hesabından ulaşım sağlayabilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp