Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Sanayi Sicil Belgesi

Üretim ve de imalat yapmakta olan işletmelerin almakla yükümlü olduğu sanayi sicil belgesi elektrik ve enerji üretmekte olan firmalarında alması gereken bir belge türüdür. Firmaların belirli faaliyetlerini en iyi şekilde yapmasını kolaylaştırmakta olan bu belge ile çeşitli alanlarda avantajlar elde edilmektedir. Bu belgenin alınması için tüm gerekli olan belgelerin bulundurulması ev ön hazırlığın yapılması son derece önem arz etmektedir.

Ham madde değiştirmekte olan ve işleyenler, teknolojik ve bilişim faaliyetler gösterenler, enerji üretimi yapan tesisler ve seri üretimde bulunan firmalar tarafından alınması gereken en etkili ve gerekli olan bir belgedir. Bundan dolayı kişilerin şirketi, firması ve de işyeri için almasının gerekli olduğu bu belge sayesinde pek çok faydayı da görebilmesi söz konusudur.  Bu tarz faaliyetlerde ve üretimde bulunan firmaları almasının gerekli olduğu bu belgeyi zaman kaybetmeden almak en iyi şekilde sonuç alınmasına ve faydalarından yararlanılmasına yardımcı olunur. Aksi durumda firmanın sunmakta olduğu faaliyetler ve etkinlikler sonlanabileceği gibi kişilerin bu riski alması da mümkündür.

Aşan Danışmanlık olarak belgelendirme hizmetlerinde en uygun fiyatları sunma politikamızdan asla vazgeçmiyoruz. İstediğiniz ISO belgesi için doğru denetimler, uzman eğitimciler ile hizmetlerimizi sürdürmeye tüm Türkiye’de devam ediyoruz.

Sanayi Sicil Belgesi Ne İşe Yarar?

Kişilerin bu belgeyi alması ve bulundurması ile pek çok fayda sağlayacağını belirtmek doğru olur. Sanayi sicil belgesini almakta olan bu firmalar KDV muafiyeti elde edebilmektedir. Elektrik %20 daha ucuza gelerek kişilerin maddi anlamda da rahatlaması söz konusu olur. İhraç kayıtlı olan fatura düzenlenebilmekte ve KDV ödeme yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

Bankaların sanayi kredilerini kullanmasını sağlamak adına sanayi sicil belgesi istendiğinden bu belgenin bulundurulması ile kişiler daha rahat hareket edebilir. Yeni iş dallarının oluşturulmasına yardımcı olan bu belge çeşitli alanlarda kişilere indirim vererek en iyi şekilde ücret konusunda zorlanmamaya da yardımcı olmaktadır.

Sanayi Sicil Belgesi, 6948 sayılı kanun ile belirli özellikleri taşıyan sanayi işletmecilerinin alması gereken bir belgedir. Bu işletmeciler / sanayiciler, belgeyi almak ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kontrol edilen sanayi siciline kayıt yaptırmak zorundadır.

9593 sayılı ve 24 Nisan 1957 tarihli Resmi Gazete’de 6948 kanun numarası ile yayınlanan Sanayi Sicil Kanunu’nun 1. maddesinde sanayi işletmesi, sanayi işleri ve sanayicilerin tanımı şu şekilde yapılmıştır:  “Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini makine, cihaz, tezgah, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler sanayi işletmesi, buralarda yapılan işler sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici sayılır.”

Yine aynı kanunda, “Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler”in de bu tanıma girdiği belirtilmiştir. Bu bağlamda, sanayi işletmesi statüsüne sahip olan her işletmenin Sanayi Sicil Belgesi alması kanuni bir zorunluluk haline getirilmiştir.

Belgenin geçerlilik süresi 2 yıldır ve bu sürenin sonunda belgenin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından vize ettirilmesi gerekmektedir. Bunun için de belirli kurallara uyulması gerekmektedir:

•    Vize işlemi sadece elektornik ortamda yapılmakta olup belgenin düzenli olarak (her 2 yılda bir) vize ettirilmesi gerekmektedir.

•    Vize ettirilen Sanayi Sicil Belgesi’ndeki bilgiler güncel olmalıdır. Bu bilgiler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından işletmenin son yılına ait işletme cetvelindeki bilgiler ile karşılaştırılarak kontrol edilecektir.

•    Vize işlemlerini gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri, gerek gördüğü durumlarda işletmelerden ilave evrak, bilgi ve doküman talep edebilir.

Vize işlemini gerçekleştirmeyen sanayiciler için belirlenmiş bir cezai yaptırım bulunmamaktadır. Fakat süresi içerisinde vize ettirilmeyen belgeler, kanunen geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle, ilgili işletmeler, Sanayi Sicil Belgesi sayesinde kazandığı bazı haklardan ve avantajlardan faydalanamayacaktır.

Sanayi Sicil Belgesi’nin Sağladığı Avantajlar

 
Belge sahibi işletmelerin sahip olduğu en önemli avantajları şöyle sıralayabiliriz:

•    Düşük elektrik faturaları; Sanayi Sicil Belgesi bulunan işletmeler, sanayi abonesi tarifesi üzerinden elektrik faturası ödeyebilmektedir. Bu durumda, %20’lik bir fiyat avantajı sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra belge sahibi işletmelerin elektrik faturalarında %2’lik TRT payı hesaplanmamaktadır. Bu indirimler için işletmecilerin Sanayi Sicil Belgesi ile beraber bulundukları ildeki elektrik idarelerine başvuru yapması gerekmektedir.

•    KDV’den muaf olma avantajı; Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip olan işletmelere, yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnası uygulanmaktadır. Bu istisna 30988 ve 24 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelik ile  31.12.2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

•    Sanayi Sicil Belgesi, Yerli Malı Belgesi’ne sahip olmanın bir ön koşuludur. Yerli Malı Belgesi de işletmelere kamu ihalelerinde %15 oranında fiyat avantajı sağlamaktadır. Bu bağlamda, Sanayi Sicil Belgesi bu fiyat avantajı için de en önemli evraklardan biridir.

•    Sanayi Sicil Belgesi sahibi olan işletmeler, TÜBİTAK, KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kuruluşların verdiği desteklerden ve teşvikleren yararlanabilmektedir.

Sanayi Sicil Belgesi Hizmeti

Sanayi Sicil Belgesi Alımı Hakkında Diğer Bilgiler

Belge sahibi olmak işletmeler aşağıdaki dokümanlar ile birlikte Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır;

•    Sanayi Sicil Beyannamesi
•    Yıllık İşletme Cetveli
•    Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş fotokopileri; eğer işletme unvanında bir değişiklik yapılmışsa bu değişikliğe ait gazete fotokopileri de ibraz edilmelidir.
•    Kapasite Raporu; raporun geçerlilik süresi devam ediyor olmalıdır.
•    Kira sözleşmesi; iş yerinin yanı sıra kiralık makine ve teçhizat kulllanımı söz konusu ise bunların da kira sözleşmeleri sunulmalıdır.

Sanayi Sicil Belgesi Danışmanlık Firması

Kanunen sanayici statüsünde bulunan her işletme için Sanayi Sicil Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Belge sahibi olmak isteyen işletmeler bu süreçte bir danışmanlık firmasından destek alarak süreci hızlandırabilir. Böylelikle, hangi belgelerin düzenlenmesi gerektiği, belgelerin geçerliliği, nereye ve nasıl başvuru yapılacağı gibi konularda yaşanılacak sorunların önüne geçilecektir. İşletmelerin Sanayi Sicil Belgesi aldıktan sonra da belirli yasal yükümlülükleri bulunmaktadır. İlgili danışmanlık firması bu konularda da işletmelere destek olmakta ve olası cezai müeyyidelerin önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır?


Kişilerin temin etmek istediği bu belge ile en doğru şekilde avantaj elde edebilmesi söz konusu olduğundan belgenin alınması konusunda firmamız yardımcı olmaktadır. Yani kişiler temin etmek için bu belgenin talebinde ve başvurusunda bulunmak adına firmamız ile iletişime geçerek en iyi şekilde hizmet alabilir.

Firma tarafından belirlenmekte olan adımlar ve aşamalara uyum sağlanması, bunların takip edilmesi ve başvuru için gerekli olan evrakların hazırlanması sayesinde insanların belgelendirme işlemlerine başlanır. Daha sonrasında ile her şeyin hazır olmasıyla kişilere belgenin takdim edilmesi sağlanmaktadır. İşletme sahiplerinin en doğru zamanda ve istedikleri vakitte sonuç alması için kişilere yardımcı olmaktadır.

Hem daha iyi şekilde hizmet sunulması hem de kişilerin sorunsuz olarak adım atılması ile kişilerin firmamızdan hizmet alması sayesinde en doğru adımlarla belge verilmektedir. Doğru ve de aksamayacak şekilde eksiksiz olarak adım atılması, kişilere yardımcı olunması adına belge alınarak insanlara fayda sağlanır.

Bu belgeye kısa sürede sahip olabilmek için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanın. Aşan Danışmanlık müşteri temsilcilerine web sitesinde yer alan numaradan hemen ulaşabilirsiniz.
 

Sanayi Sicil Belgesi Hizmeti


Kişiler için verilmekte olan bu hizmet içeriğinde sorunsuz ve eksiksiz olarak belgenin temin edilmesi söz konusudur. Aynı zamanda şirketlere verilmekte olan bu hizmet ile kaliteli, konforlu olan belgelendirme süreçleri başlamaktadır. Hizmetlerin sağlanması için uzman ve profesyonel olan ekibimiz her zaman ve her şekilde insanlara destek sunmaktadır.

Söz konusu ola bu hizmet ile kişilerin belgeyi alması ve avantajlardan yararlanması adına müşterilerin memnuniyeti en iyi şekilde sağlanmaktadır. Bu durumda insanlar fiyatlar konusunda da rahat olarak maddi anlamda zorlanmamak için kolaylıkla elverişli yöntemlerle  bu belgeyi alabilir. Kişilerin daha iyi şekilde üretim ve imalat yapması adına bu belgeyi alması söz konusudur. Sanayi sicil belgesi kişilerin alması ve bulundurması gereken önemli belgelerdendir.

Türkiye’nin öncü belgelendirme firması Aşan Danışmanlık sizlere 1 telefon kadar yakın. Hemen sitemizdeki numaramızı arayın veya whatsapp hattımızdan bize yazın.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp