Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Organik Ürün Belgesi

 

ORGANİK ÜRÜN BELGESİ


Organik ürün belgesi, üretim süreçlerinde herhangi bir biçimde kimyasal içeriğe yer vermemiş olan, öte yandan da bütün üretim aşamaları kontrole açık ürünlere ilişkin verilen belgeye denir. Organik üretim ve tüketim özellikle son yıllarda insanların daha fazla önem verdiği konular arasındadır.
Sağlıksız tarım ürünlerine dair geniş kitlelerin artık daha bilinçli olması, organik ürünlere olan ihtiyacı artırmıştır. Organik ürün üretimi ve tüketimi artık pek çok alana yayılmış durumdadır. Organik Ürün Belgesi de bu aşamaların doğruluğunu bir anlamda resmi açıdan onaylamaktadır. Hem kontrol hem de sertifikalandırma aşamaları son derece detaylı ve kapsamlıdır.
Bu belgeyi anlamak adına Organik Tarım Yasası yakından incelenmeli ve evrensel standartlara dair incelemeler gerçekleştirilmelidir. Gerekli kriterlerin karşılanması halinde değerlendirme ve onay süreçleri devreye girecektir. Organik ürün belgesi almak pek çok üretici açısından önemli bir prestij ve güvendir.


Organik Ürün Belgesi Kapsamı


Bu belgelendirme organizasyonun bütün çevreyle adapte olunmuş bir üretim metodunu garanti altına alır. Anlaşma çerçevesinde çiftçiler asla tarla ya da bahçelerinde sentetik kimyasal ilaçlama ve hormon yöntemlerine başvurmayacaklarını taahhüt etmiş olurlar. Söz konusu koşullara uygun biçimde hareket edilerek üretilen her bir ürün için ayrı ayrı Organik Ürün Belgesi temin edilir. Bu belgelendirme tarafsız inceleme kuruluşları ile tescillenir. Organik mamul sertifikası üreticilere çok önemli avantajlar sağlar.
Organik ürünlere ilişkin sertifikalar ürünlerin üretilmiş olduğu arazideki toprak incelemelerinden başlar ve sonrasında işlemeden ambalajlamaya, hasattan depolamaya kadar pek çok safhayı içinde barındırır. Her bir safhanın kriterlere ayrı ayrı uygunluk göstermesi önemlidir. Belgelendirme ağının toplamda üç ayrı halkası bulunur. Bunlar üreticiler, satıcılar ve sertifikasyonu üstlenen bağımsız kuruluşlar şeklinde sıralanabilir. Bu kuruluşlardan biri olan Aşan Danışmanlık ile Organik Ürün Belgesi konusunda profesyonel bir iş birliği oluşturabilirsiniz. Organik Ürün Sertifikası’na ilişkin merak ettiklerinizi bizimle irtibata geçerek sorabilirsiniz.
Organik ürünlerin bugün tüm dünyada karşılık bulmaya başladığını görüyoruz. Sağlıklı yönlerinden dolayı insanlar artık çok daha fazla organik gıdalara yöneliyor. Bu ürünler geçmişte çok nadiren karşımıza çıkıyordu; ancak bugün itibariyle artık pazarlarda, dükkânlarda, marketlerde, her an için organik ürünlerin satıldığına tanıklık edebiliyoruz. Dikkat edilirse, bu gıdaların üzerinde inceleme sertifikalarının logosu ya da Tarım Bakanlığı’nın logosunu görmek mümkün.
Organik ürün belgesi bir bakıma ürünlerin doğayla, çevreyle uyum içinde olduğu gerçeğini yansıtır. Tüm üretim aşamalarının kontrollerden geçirildiği, denetimlerden başarıyla çıkıldığının bilinmesi, tüketici için de önemli bir hizmettir. Bu denetimlerin ve kriterlerin oldukça hassas olması, tüketicinin duyduğu güveni daha da artırır. Organik gıdaların kullanıcılara zararsız bir şekilde üretilmesi oldukça önemlidir.


Organik Ürün Belgesi Nasıl Alınır?


Belgelendirme, organik tarım standartlarının ortaya çıkardığı yöntemlere ve kriterlere göre gerçekleştirilir. Buna göre ürünün prosedürlere olan uygunluğu değerlendirilir ve uygun görülmesi halinde sertifika temin edilir. Herhangi bir organik ürünün etiketlenebilmesi için, organik tarım kurallarına uyum aranır. Bunu sağlamak noktasında da akredite edilmiş bağımsız ve tarafsız kuruluşlar devreye girer.  
Sertifikalandırma, gözlemlerin devam ettiği belli bir süre için verilir. Sonsuz ve daimi değildir, bu nedenle belli periyotlarla yeni denetimler gerçekleştirilir. Organik ürünler hayvansal ya da bitkisel maddeleri içerebilir. Bu belgelendirme ile ürünlerde yapay gübreleme ilaçlarının, mantar öldürücülerin, hormonların, antibiyotiklerin, renklendiricilerin, kimyasal kaplamaların ya da benzer katkı maddelerinin kullanılmadığı anlamına gelir. Tüm bu katkı maddelerinin insan vücuduna verdiği zararlar ortadayken organik gıdalar tüketmenin önemi daha da artar.
Organik Ürün Belgesi almak isteyen kuruluşlar, mutlaka tüm kriterleri karşılamak durumundadır. Örneğin tarla ya da bahçelerde herhangi bir biçimde zararlı bileşenler kullanılmamalıdır. Gübre ve yapay ilaçların kullanılması, kesinlikle yasaktır. Sertifika sürecinin başında taraflar bu konularda belli maddeler için taahhütlerde bulunur.
Organik Ürün ve Tarımın Neden Önemlidir?
Organik bir anlayışla ürün yetiştirmek, toplum sağlığı açısından sorumluluk içeren bir yönelimdir. Bu aynı zamanda dünyanın ekolojik dengesi bakımından da gereklidir. Deniz sularının ısınması, ekolojik dengenin bozulmaya başlaması, iklimlerin değişmesi, buzulların erimesi, insanları organik ürün üretimi ve tüketimi konusunda daha dikkatli olmaya zorlamıştır.
Tarımsal üretim süreçlerinde kullanılan katkı maddeleri ve ilaçlar insan sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Organik ürün, esasen biyolojik bir savaş olarak ele alınır. Sağlıklı bir ürün halkası oluşturma noktasında organik tarım ilkelerini önemsemek gerekir. Organik Ürün Belgesi için Aşan Danışmanlık’ın uzman danışmanlarından destek alabilirsiniz.

 

“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?