Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

LFGB

Aşan Danışmanlık olarak sizlere LFGB konusunda detaylı bilgilendirme sağladık. İhtiyacınız olan bilgilere aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz. LFGB sertifikası ile ilgili her türlü sorularınız için uzman kadromuzdan bilgi alabilir detayları öğrenebilirsiniz.


LFGB Testi ve Sertifikasyonunun Önemi

 

Globalleşme evresinde olan insanlar bulundukları ülkenin çevresinde kalmayıp hem çevresine hem de yerel pazarlarda ürünler satmaktadır. Ekonominin gelişmesi, teknolojik gelişmeler, ihtiyaçlarımızın artması bunlarla birlikte insanların isteklerinin artması yeni ürünler farklılıklar önemli hale gelmekte ve çoğu ürünün her ülkede kolayca bulabilir duruma gelmesi ürünlerini kalitelerini inceleyebilmek, korumak amacıyla, her ülke kendine özel yapılar kurmuş belirli standartlar belirlemiştir. Dünyamız yeniliğe açık olduğu için her kesim ülkelerin yemeklerinden başlayıp her şeylerini merak konusu haline getirip denemek istemişlerdir. LFGB, gıda ürünlerinin kimyasal zararlılığını kontrol etme amacıyla kurulmuş bir sertifikasyondur. Gıda ürünler, gıda ambalajları, mutfak eşyaları, ev gereçleri bu ürünlerin zararı gıdaya geçme riski fazla olduğu için Almanlar tarafından çıkarılan bir Alman standardıdır. Gıda güvenliğini temsil eden “bıçak ve çatal” logosu ile sembolize edilmiştir. LFGB sertifikasının en önemli amacı, üretilen ürünlerin standartlar doğrultusunda kaliteli ürünler ve hizmetler sağlamasını bu ürünlerin doğru şekilde teslim edilmesini sağlamaktır. LFGB, Almanya´da gıda hijyeni alanında önemli bir yasal belgedir. Bu nedenle, birçok altta yatan avantaj ve bununla ilişkili dezavantajlar vardır. Sonuç olarak, bu erdemler ve kusurlar, organizasyon içindeki hemen hemen tüm seviyelerde büyük bir etki yaratır.

LFGB Sertifikası

Eylül 2005’te Almanların çıkardığı bu standart günlük ihtiyaçlar, tütün ürünleri, gıda, kozmetik ve başka günlük ihtiyaçlar yasası olarak da bilinir. LFGB bir Alman standardıdır. LFGB özellikle gıda ürünleri gibi gıdalara yakından bağlantılı olan zararlı kimyasalların gıdaya teması, gıdaya geçme durumu olan ürünler için çıkarılan bir standarttır. LFGB’nin en önemli amacı, işletmelerin belirlenmiş olan standartları karşılayan güvenli kaliteli ürünler doğru hizmetler içerisinde olmasını ve topluma doğru şekilde teslim edilmesini sağlamaktadır.


LFGB Logosu

LFGB Testi, LFGB SertifikasıBıçak ve çatal logosu gıda güvenliğini gösteren semboldür. Günlük hayatımızda gıda ile temas halinde olan ürünler, yukarıda gösterilen logo varsa, ürünün birçok Alman ve Avrupa standardı çerçevesinde test edildiği, standartlara ve yasal gerekliliklere uygun olduğu, test edildiği anlamına gelir. Almanya LFGB sertifikası, gıdaya temas eden ürünlerin Almanya ve diğer Avrupa ve Amerika pazarlarında vücuda zararlı olabilecek maddeler içermemesi gerekmektedir sertifika bu doğrultuda verilir. Avrupa pazarında, çatal logolu ürünler müşteri güvenini artırabilir ve satın alma arzusu, pazardaki ürün rekabet gücünü önemli ölçüde artıran güçlü bir pazarlama aracıdır.

 

LFGB Test Gereksinimleri

 

LFGB sertifikası verilmeden önce hangi ürün için hangi test yapılacak testlerin içeriği türü, Hangi ürünlere hangi testler uygulanmalı neler yapılması gerektiği aşağıda açıklanmıştır.
Genel plastik ürünler: Genellikle tam migrasyon ve duyusal test gerektirir.


PVC plastik ürünler: Kapsamlı migrasyon testi, duyu testi, vinil klorür monomer testi ve peroksit değeri testi gerektirir.


PE plastik ürünler: Ayrıca duyusal test, kapsamlı migrasyon testi ve peroksit değeri testi gerektirir.Bunların dışında krom içerik testi, zirkonyum içerik testi ve vanadyum içerik testi.


PP plastik ürünler: PP plastik ürünler için kapsamlı migrasyon testi, zirkonyum içerik testi, krom içerik testi, vanadyum içerik testi, duyu testi gereklidir.


PS, ABS, SAN, Akrilik plastik ürünler: Duyusal test, toplam migrasyon testi ve organik uçucu toplam dışında, bu ürünler peroksit değer testi (VOM) gerektirir.


PA, PU plastik ürünler: Kapsamlı migrasyon testi, duyu testi ve peroksit değeri testi yaygındır. Ek olarak, aromatik amin migrasyon testi yapılır.


PET plastik ürünler: Kapsamlı migrasyon testi, peroksit değeri testi, çinko içeriği testi, kurşun içeriği testi genellikle pet plastik ürünler üzerinde yapılır.


Silikon kauçuk ürünleri: Kapsamlı migrasyon testi, organik uçucu içerik, duyusal test, peroksit değeri testi, organik kalay bileşiği testi, silikon kauçuk ürünlerinde LFGB sertifikasını doğrulamak için gereklidir.


Kağıt ürünler: Kağıt ürünü için beş klor fenol testi, hg ağır metaller (kurşun, krom, kadmiyum, cıva, altı değerlikli) salıverme miktarı, formaldehit içerik testi, antibakteriyel bileşim migrasyon testi gereklidir. Ayrıca renkli kağıt ürünlerde azo boya testi yapılmaktadır.


Yapışmaz kaplama ürünleri: Duyusal testler, kapsamlı migrasyon testi ve fenol testi, formaldehit testi, aromatik amin testi, altı değerlikli krom (Vl) testi gibi farklı çözünebilirlik testleri.


Metal, alaşım ve galvanik ürünler: Duyusal testle birlikte ağır metal çözünmesi [kurşun, nikel, kadmiyum, krom gibi] testi.


Pişirme kağıdı ürünleri: Görünüm, antibakteriyel bileşim migrasyon testi, termal stabilite, duyusal test, poliklorlu bifenil testi ve formaldehit çözünme testi, gerekli pişirme kağıdı ürünleridir.


Ahşap ürünler: Ahşap ürünler pentaklorofenol testi ve duyusal test gerektirir.


Seramik, cam ve emaye ürünleri: Kurşun kadmiyum çözünmesinin içeriği genellikle gıda ile temas halinde test edilmiştir.


Aşan Danışmanlık olarak sizlere LFGB sertifikası sağlamaktayız, aklınızda olan tüm soru işaretleri için uzman kadromuza ulaşım sağlayabilir detaylı bilgi edinebilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?