Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi


ECE R44 Belgesi, araçlarda kullanılan bebek ve çocuk koltuklarının güvenlik gereksinimlerini karşıladığını göstermektedir. Avrupa Birliği’nin (AB) kabul ettiği bir güvenlik standardı olan ECE R44’e uygun olarak üretilen oto koltukları ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi alabilmektedir. Son sürümü ECE R44/04 olarak yayınlanan bu güvenlik standardı, bebek ve çocuk oto koltuklarının hangi testlerden geçmesi gerektiğini, emniyet kemeri tasarımını, montaj bilgilerini, çocukların koltuğa göre yaş ve ağırlık sınıflarını vs açıklamaktadır. ECE R44/04 düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından ECE R44/03 versiyonu yürürlükten kaldırılmış ve yeni ürünlere ECE R44/04 Belgesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Fakat bu standart da yerini kademeli olarak en güncel güvenlik standardı olan; UN R129 veya i-Size olarak bilinen yeni bir düzenlemeye bırakacaktır.


ECE R44 Belgesi Nedir?


Günümüzde dünyanın her yerinde her gün çok sayıda trafik kazası yaşanmaktadır. Bu kazaların birçoğunda, araçlarda bulunan emniyet kemerleri yetişkinleri belirli düzeyde koruyabilirken maalesef çok sayıda bebek ve çocuk ölümleri yaşanabilmektedir. Olası kazalarda, hatta normal araç kullanımında bebek ve çocukların hayati bir tehlike yaşamaması için oto koltuklarının güvenli tasarımı büyük önem arz etmektedir. Bu ürünlerin evrensel güvenlik gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi; ayrıca bu konuda uluslararası bir tip onay prosedürü geliştirilmesi kritik önem arz etmektedir. Bir Avrupa Birliği düzenlemesi olan ECE R44, bu ihtiyacın karşılanması; güvenli bebek ve oto koltuğu ürünlerinin tasarlanıp üretilmesi için gerekli olan güvenlik kriterlerini açıklamaktadır. Bu yönetmeliğe uygun olarak üretilen oto koltuklarına ECE R44 Belgesi verilmektedir.


ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Kapsamı


ECE R44 Belgesi alacak bir oto koltuğunun belirli güvenlik testlerini geçmesi ve birtakım ürün tasarım kriterlerini karşılaması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi çarpışma testleridir. ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi verilecek bir ürün, önden 50 km/h, arkadan 30 km/h çarpışma durumları simüle edilecek şekilde test edilir. Bunun yanı sıra standart gereğince, koltukların çocukların ağırlık sınıflarına göre kategorize edilmesi gerekmektedir. Emniyet kemerlerinin ve kemerlerin bağlandığı aparatların sağlamlığı ve ürün üzerine konulan kılavuz bilgiler ile kullanıcının ürün montajı konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi de yine ECE R44 Belgesi koşullarındandır.
Günümüzde birçok oto koltuğu ürünü için ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat AB’nin yeni güvenlik standardı olan ve ECE R44 kapsamını daha da genişleten UN R129’un (i-Size) kademeli olarak devreye alındığını ve önümüzdeki dönemlerde sertifikasyon sürecinde bu standardın dikkate alınacağını söyleyebiliriz.


ECE R44 Belgesi Nasıl Alınır?


Bu belgenin sadece akredite laboratuvar kuruluşlarında (Swedish Plus Test, ADAC Stiftungen Warentest, The Touring Club Switzerland vb) test edilen ve testlerden başarıyla ayrılan ürünlere verildiğini söyleyebiliriz.  Testleri geçen ürünlere turuncu bir etiket yapıştırılmaktadır. Etiket üzerinde şu bilgilerin yer alması gerekmektedir:
•    Standarda göre koltuğun evrensel, yarı evrensel veya araca özel olarak belgelendirildiği bilgisi
•    Koltuğun maksimum yük taşıma kapasitesi
•    Avrupa Birliği onayı
•    Onayın hangi ülke tarafındna verildiği bilgisi
•    Koltuğun hangi versiyona göre onaylandığını gösteren çift haneli rakam (ECE R44’ün son sürümü 04’tür)


ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Faydaları


ECE R44 Belgesi alan bebek ve çocuk oto koltukları, tıpkı diğer AB onayı alan ürünler gibi Avrupa pazarına sokulabilmektedir. Oto koltuklarının güvenli tasarlandığını tescilleyen bu belge, üreticilerin pazardaki rekabet gücünü de artırabilmektedir. Yeni araç üretiminin sürekli artmasına paralel olarak bu tür ürünlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu bağlamda, AB onayı bulunan ürünleri üreten firmalar daha fazla satış yapabilmekte ve pazar payını büyütebilmektedir. Oto koltukları ile ilgili en önemli güvenlik standardı olan ECE R44’ü karşılayan firmalar, kurumsal itibarını da artırabilmektedir.

 

Çocuk Koltuğu Hangi Araçlarda Zorunludur?

M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda, ya da daha açık bir ifadeyle emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocuk koltuğu bulundurulması ve kullanılması zorunludur. 135 cm’den uzun çocuklar, çocuk bağlama sistemleri (çocuk koltuğu) yerine, ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların ticari taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Eğer arka koltukta emniyet kemeriniz yoksa; sadece 0-9 ay arası olanlarda ön koltuğa takabilirsiniz. Bu durumda da, ön koltukta hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.


ECE R44 Belgesi Danışmanlık Hizmeti


Aşan Danışmanlık, ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi almak isteyen firmalara belgelendirme sürecinin her aşamasında destek olmaktadır. Oto koltuk üreticisi firmalar, ürün testlerinin yapılması, gerekli dokümanların hazırlanması ve akredite belgelendirme kuruluşlarına başvuru vb gibi aşamaların her birinde Aşan Danışmanlık’tan destek alabilmektedir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?