Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi

Hemen her açıdan önemli olan ve kaza oranlarının etkilerini en aza indirmeye ECE R44 oto çocuk koltuğu araç tip onay belgesi kişiler tarafından alınmalıdır. Bu belgenin alınması ürünlerin satılmasında ve tanıtılmasında son derece gerekli ve önemli olduğundan belgeyi alan kişilerin AB ülkelerinde sorun yaşamadan ürünün satışını yapmalarına yardımcı olur. Bu nedenle de belgenin tüm gerekliliklerini yerine getirmekte olan kişilere bu belge verilir.

Bebek oto koltukları son dönemlerde zorunlu tutulmuş ve de her araçta olmasına özen gösterilmesine dair yönetmelik bulundurulmuştur. Kazaların olması durumunda çocuk ölümlerinin önlenmesi ve ölümlerin gerçekleşmemesi adına araçlarda oto koltuğun olmasında önem vardır. Kazalardan en çok etkilenmekte olan bebekler ve çocuklar olduğu için onların korunması ve muhafaza edilmesi son derece gereklidir. Avrupa’ya bakıldığı zaman kazalardaki çocuk ölüm oranı son derece düşük olmakta ve bunun nedeni de kullanılmakta olan oto koltuktur.

Araç içi bebek ve çocuk koltuğunun kriterlerini belirlemekte olan Avrupa Birliği güvenlik standartlarına göre oto koltuk onay belgesinin alınması ve gereklerinin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişilerin araçları için almak istedikleri ve araçta bulundurmak istedikleri bu oto koltuğu alması adına gerekli olan ve yönetmeliğe uygun görülen tüm standart ve kriterlerin gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Bu belgeyi almak ve bulundurmak için kişiler firmadan yardım ve hizmet alabilir.

Gelişmekte olan Pazar payınız içerisinde ihtiyacınız olan bu belgeye sahip olabilmek adına Aşan Danışmanlığa ulaşın, uygun bir fiyat politikası ve hızlı süreç takibi ile Aşan sektörün her zaman öncüsü olmuştur.

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Nasıl Alınır?


Bu belge yalnızca belge konusunda ve kapsamında işini iyi bilen ve yapan firmalar tarafından verilmektedir. Yani kişilerin almak istediği bu belgeye ilişkin olarak gereklilikleri ve gereksinimleri göz önünde bulundurularak buna göre hareket edilip uygunluğa bakılması söz konusudur. Test edilmekte olan ve test edildikten sonra başarıya ulaşan olumlu şekilde sonuçlanan ürünler için bu belge verilmektedir. Testlerin ve de uygunluğun en iyi şekilde yerine getirilmiş olması da son derece önem arz eder.

Testleri geçmekte olan ürünlere bir etiket yapıştırılarak oto koltuğun kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirleyen bir kanıt olmuş olur. Bu sayede kişilerin en iyi şekilde sonuç elde etmesi ve de belgeyi alabilmesi açısından uygunlukların ve ihtiyaçların tam şekilde sağlanmış olmasında fayda vardır. Bu nedenle standarda göre koltuğun evrensel, yarı evrensel ya da özel olarak belgelendirildiği bilgisi yer almalıdır.

Avrupa birliği onayı, onayın hangi ülke tarafından verilmekte olduğu, koltuğu hangi versiyona göre onaylandığını gösteren çift haneli rakamın olması da son derece önemlidir. Bundan dolayı kişilerin tüm bu unsurları yerine getirecek şekilde testlerden geçmesi ve de ürünün onaylanmasında fayda vardır.

ECE R44 Belgesi, araçlarda kullanılan bebek ve çocuk koltuklarının güvenlik gereksinimlerini karşıladığını göstermektedir. Avrupa Birliği’nin (AB) kabul ettiği bir güvenlik standardı olan ECE R44’e uygun olarak üretilen oto koltukları ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi alabilmektedir. Son sürümü ECE R44/04 olarak yayınlanan bu güvenlik standardı, bebek ve çocuk oto koltuklarının hangi testlerden geçmesi gerektiğini, emniyet kemeri tasarımını, montaj bilgilerini, çocukların koltuğa göre yaş ve ağırlık sınıflarını vs açıklamaktadır. ECE R44/04 düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından ECE R44/03 versiyonu yürürlükten kaldırılmış ve yeni ürünlere ECE R44/04 Belgesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Fakat bu standart da yerini kademeli olarak en güncel güvenlik standardı olan; UN R129 veya i-Size olarak bilinen yeni bir düzenlemeye bırakacaktır.

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi

Günümüzde dünyanın her yerinde her gün çok sayıda trafik kazası yaşanmaktadır. Bu kazaların birçoğunda, araçlarda bulunan emniyet kemerleri yetişkinleri belirli düzeyde koruyabilirken maalesef çok sayıda bebek ve çocuk ölümleri yaşanabilmektedir. Olası kazalarda, hatta normal araç kullanımında bebek ve çocukların hayati bir tehlike yaşamaması için oto koltuklarının güvenli tasarımı büyük önem arz etmektedir. Bu ürünlerin evrensel güvenlik gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi; ayrıca bu konuda uluslararası bir tip onay prosedürü geliştirilmesi kritik önem arz etmektedir. Bir Avrupa Birliği düzenlemesi olan ECE R44, bu ihtiyacın karşılanması; güvenli bebek ve oto koltuğu ürünlerinin tasarlanıp üretilmesi için gerekli olan güvenlik kriterlerini açıklamaktadır. Bu yönetmeliğe uygun olarak üretilen oto koltuklarına ECE R44 Belgesi verilmektedir.
 

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Kapsamı


ECE R44 Belgesi alacak bir oto koltuğunun belirli güvenlik testlerini geçmesi ve birtakım ürün tasarım kriterlerini karşılaması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi çarpışma testleridir. ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi verilecek bir ürün, önden 50 km/h, arkadan 30 km/h çarpışma durumları simüle edilecek şekilde test edilir. Bunun yanı sıra standart gereğince, koltukların çocukların ağırlık sınıflarına göre kategorize edilmesi gerekmektedir. Emniyet kemerlerinin ve kemerlerin bağlandığı aparatların sağlamlığı ve ürün üzerine konulan kılavuz bilgiler ile kullanıcının ürün montajı konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi de yine ECE R44 Belgesi koşullarındandır.

Günümüzde birçok oto koltuğu ürünü için ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat AB’nin yeni güvenlik standardı olan ve ECE R44 kapsamını daha da genişleten UN R129’un (i-Size) kademeli olarak devreye alındığını ve önümüzdeki dönemlerde sertifikasyon sürecinde bu standardın dikkate alınacağını söyleyebiliriz.
 

ECE R44 Belgesi Nasıl Alınır?


Bu belgenin sadece akredite laboratuvar kuruluşlarında (Swedish Plus Test, ADAC Stiftungen Warentest, The Touring Club Switzerland vb) test edilen ve testlerden başarıyla ayrılan ürünlere verildiğini söyleyebiliriz.  Testleri geçen ürünlere turuncu bir etiket yapıştırılmaktadır. Etiket üzerinde şu bilgilerin yer alması gerekmektedir:

•    Standarda göre koltuğun evrensel, yarı evrensel veya araca özel olarak belgelendirildiği bilgisi
•    Koltuğun maksimum yük taşıma kapasitesi
•    Avrupa Birliği onayı
•    Onayın hangi ülke tarafındna verildiği bilgisi
•    Koltuğun hangi versiyona göre onaylandığını gösteren çift haneli rakam (ECE R44’ün son sürümü 04’tür)

ECE R44 Belgesi alan bebek ve çocuk oto koltukları, tıpkı diğer AB onayı alan ürünler gibi Avrupa pazarına sokulabilmektedir. Oto koltuklarının güvenli tasarlandığını tescilleyen bu belge, üreticilerin pazardaki rekabet gücünü de artırabilmektedir. Yeni araç üretiminin sürekli artmasına paralel olarak bu tür ürünlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu bağlamda, AB onayı bulunan ürünleri üreten firmalar daha fazla satış yapabilmekte ve pazar payını büyütebilmektedir. Oto koltukları ile ilgili en önemli güvenlik standardı olan ECE R44’ü karşılayan firmalar, kurumsal itibarını da artırabilmektedir.

Çocuk Koltuğu Hangi Araçlarda Zorunludur?

M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda, ya da daha açık bir ifadeyle emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocuk koltuğu bulundurulması ve kullanılması zorunludur. 135 cm’den uzun çocuklar, çocuk bağlama sistemleri (çocuk koltuğu) yerine, ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların ticari taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Eğer arka koltukta emniyet kemeriniz yoksa; sadece 0-9 ay arası olanlarda ön koltuğa takabilirsiniz. Bu durumda da, ön koltukta hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.
 

ECE R44 Belgesi Danışmanlık Hizmeti


Aşan Danışmanlık, ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi almak isteyen firmalara belgelendirme sürecinin her aşamasında destek olmaktadır. Oto koltuk üreticisi firmalar, ürün testlerinin yapılması, gerekli dokümanların hazırlanması ve akredite belgelendirme kuruluşlarına başvuru vb gibi aşamaların her birinde Aşan Danışmanlık’tan destek alabilmektedir.
 

ECE R44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Faydaları Nelerdir?


Bebek ve çocuk oto koltukları öncelikle kişilerin hayati tehlikeye atılmamasını ve de olası kazalar durumunda ölmemesini engeller. Bu belgedeki amaç tam olarak bebeğin ve çocuğun araç içerisinde tehlikeye atılmaması ve herhangi bir kaza durumunda korunabilmesidir. Aynı zamanda oto koltukların güvenilir şekilde tasarlanmakta olduğunu tescilleyen belge ile kişilerin pazardaki rekabet gücünün de artmasına katkıda bulunur.

Yeni araç ürünlerinin sürekli olarak artması ile birlikte kişilerin alması ve bulundurması gereken unsurlarda da artış gözlenmektedir. Bundan dolayı kişiler bulundurmak istedikleri ve gerekliliklerini yerine getirdikleri takdirde bu belgeyi alabilir. ECE R44 oto çocuk koltuğu araç tip onay belgesi sayesinde kişiler hem manevi açıdan bebeğini riske atmamış olabileceği gibi hem de ürünün AB tarafından onaylı olduğunu kanıtlamış olur.

Belgelendirme faaliyet alanında önemli bir tecrübeye sahip danışmanlarımız ile sizlere hizmet veriyoruz, Aşan Danışmanlık sitesinde yer alan numaramızı hemen arayarak anında bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Daha fazlası için kurumsal instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın. 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

CE Belgesi

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp