Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Karbon Ayak İzi

 İşletmeniz içerisinde sürdürülen tüm faaliyetleri kapsayan ve bu faaliyetlerle alakalı olarak oluşanabilecek olan küresel ısınma alanındaki başlıca sorumlu olarak bilinen karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarınızın CO2 cinsinden Dünya´mıza vermiş olduğu zararların sayısal anlamda hesaplanması için Aşan Danışmanlık firmasından hizmet & destek alabilirsiniz.


Karbon Ayak İzi Danışmanlığı hizmetleri kapsamında sizlere öncelikli olarak hızlı bir biçimde karbon ayak izi hesaplaması sağlıyoruz. Bunun haricinde Aşan Danışmanlık firmasından kaynak araştırması hizmeti, veri tabanı oluşturması hizmeti, verilerin toplanması ve kategoriye ayrılması hizmeti, firmanızın mevcut emisyon durumlarının raporlanması hizmeti, işletmenin emisyon azaltım hedeflerinin belirlenmesi ve raporlanması hizmeti ve son olarak karbon ayak izi azaltımı ile alakalı eğitimler sunulmaktadır.

Dünya üzerinde artan nüfus ve değişen tüketim miktarları neticesinde her ürün, her hizmet Dünya´ya bir iz bırakmaktadır. Aklınıza gelebilecek her ürünün, her hizmetin aslında bir izi mutlaka vardır. Dünya´da yer alan sanayi devrimi sonrasında fosil yakıtların tüketimi de çoğalmış ve bu fosil yakıt tüketimi kapsamında dünyamızda bir çok çevresel sorun beraberinde gelmeye başlamıştır. Küresesel ısınmanın etkilerini son senelerde çok daha fazla duymakta, görmekte ve hissetmekteyiz. Firmaların ve insanların ısınmalarında, elektrik tüketimlerinde, ulaşım faaliyetlerinden sonra ortaya çıkan izlerin hesaplanması için bizden hizmet ve destek alabilirsiniz. Karbon ayak izinin Dünya üzerindeki asıl amacı küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin ve tüm bunlarla doğrudan bağlantılı olan doğal yaşam dengesinin bozulmasının önüne geçilmesidir. Firmaların karbon ayak izi hesaplaması talep etmeleri yatırımcı talepleri ile, müşterileri ile, uluslararası pazardaki avantajları ile, firma imajı ve sosyal sorumluluk kapsamında önem arz etmektedir. Sürdürülebilir bir çevreye sahip olmak için bugün büyük / küçük  ölçekli tüm işletmeler sera gazı emisyonunu azaltmak için adımlar atmaktadır.


Karbon Ayak İzi Nedir? Neden Önemli?

Genel tanımı ile karbon ayak izi, doğa üzerinde her bireyin insanal faaliyetlerini yerine getirmesi sonucunda ortaya çıkardığı karbondioksit miktarıdır. Ulaşım, ısınma ya da enerji tüketimi ile meydana gelen karbon miktarını anlatmak için kullanılır. Bireylerin kişisel tercihlerinden bağımsız olarak attığı her adım sonucunda kullanmış olduğu enerjinin miktar ve türüne göre farklı oranlarda varlık gösterir. Ton ve metreküp olarak ifade edilir.
Karbondioksit ve sera gazı, oluşumundan beri atmosferin içinde bulunan gazlardır. Zararlı olan bu gazlar yirminci yüzyılda gerçekleşen endüstriyelleşme ile birlikte artış göstermiştir. Bu durum da küresel ortalama sıcaklıkta artışa ve iklim değişikliklerine neden olmuştur.
Her bireyin günlük faaliyetlerini yerine getirirken ortaya çıkarmış olduğu karbondioksit miktarı karbon ayak izi olarak adlandırılır. Ortaya çıkan karbon ayak izlerinin küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi doğal yaşamı tehdit altında bırakan sonuçlara sebep olduğu ne yazık ki gözle görülmektedir.

Dünya´nın atmosferinde yer alan karbondioksit, metan gazı, su buharı, diazor monoksit türevindeki gazların miktarlarının her artışında ısınma durumu meydana gelmekte ve Dünya´mız daha fazla ısınma ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gazların miktarının artmasındaki tek neden insan faaliyetleri ve bu faaliyetlerin etkisidir. Özellikle sanayi ve hayvan bakıcılığı kapsamında meydana gelen seragazları salınımının önüne geçilmesi için Aşan Danışmanlık firmasından destek almanız,hizmet almanız önerilmektedir. Türkiye´nin hemen her ilinde Aşan Danışmanlık olarak karbon ayak izi hesaplaması ve karbon ayak izi danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.
 

Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Karbon ayak izi, insanların kullandığı ürünler ve gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler sonucunda doğal çevreye verdikleri zarar olarak tanımlanmaktadır. Kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar birincil ve ikincil karbon ayak izleridir.
Birincil karbon ayak izi; ulaşım (araba ve uçak olarak) ve evsel enerji tüketimi olmak üzere fosil yakıtların yakılması ile ortaya çıkan CO2 emisyonlarının ölçüsü olarak tanımlanır.
İkincil karbon ayak izi ise; kullanılan ürünlerin imalattan tüketimine ve hatta bozulmalarına kadar geçen süre içerisinde dolaylı olarak yaymış oldukları CO2 miktarı olarak açıklanır.
Karbon ayak izi azaltılabilmektedir. Kişinin gün içinde belirlemiş olduğu yaşam düzeninde küçük değişiklikler yapması, miktarın artışını engellemek için etkili olacaktır. Kullanılan ulaşım araçlarının düşük güçlü tercih edilmesi karbon ayak izini aza indirgemeyi destekler. Ayrıca tercih edilen aracın başkaları ile paylaşılması hatta toplu taşımanın kullanılması da karbon ayak izini minimum seviyeye indirmeye yardımcı olur.
Dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de enerji tüketimidir. Ekolojik binalarda yaşanması ve mümkün olduğunca yenilenebilen enerji kaynaklarının tercih edilmesi bu durumu olumlu yönde etkileyecektir. Isınmak için güneş enerjisinin tercih edilmesi ve çevreye zarar vermeyen beyaz eşyaların kullanılması da karbon ayak izini azaltmakta etkili olur.
Gün içerisinden kullanılan enerji türlerinin de en alt seviyede tutulması karbon ayak izi miktarında azalmaya sebep olur. Odadan odaya geçerken gereksiz ışıklandırmaların kapatılması, odaların havalandırılmasında klima kullanımı yerine pencere açılması gibi ufak detaylar bu konu için oldukça önem arz etmektedir. Tüm bunlara ek olarak 
ISO 14064 belgesini de incelemenizi öneririz.
İnsanların çoğunlukla bulunduğu kent alanları haricinde kent çevresinde de ağaçlandırmanın yeterli miktarda yapılması gerekmektedir. Salınan CO2 miktarını düşüren ağaçlar karbon ayak izinin azalmasında önemli rol oynar. Bu sebeple kent içerisinde ve kent çevresinde ağaçlandırmanın artırılması gerekmektedir.

Ürün Karbon Ayakizi Nedir?

Bir hizmetin veya bir ürünün yaşam döngüsünde yer aldığı tüm süreç içerisinde yer alan hammadde temininden, üretimine, kullanımından üründen kalanların geri dönüştürülebilir olmasına ve yaşamının sona ermesine kadar olan süreçteki sera gazı emisyonlarının ölçülmesi ile meydana gelmektedir.
 

Karbon Ayak İzini Hesaplama Nasıl Yapılır?


Bireylerin gün içerisinde ne kadar karbon ürettiklerini hesaplayabilmek için tercih edilen önemli bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde üretilen karbon miktarının çevreye vermiş olduğu zarar da öğrenilir. Hesaplanması için nerede yaşanıldığı ve ne kadar enerji tüketildiğinin bilinmesi yeterli olacaktır. Karbon ayak izi sonucu fazla çıkan kişilerin yukarıda belirtilmiş olan detaylara dikkat etmesi karbon üretimini azaltarak büyük fark yaratacaktır. Bu da doğanın korunarak daha yaşanılabilir bir dünya sağlanmasına destek olacaktır.
Karbon ayak izi hesaplamanın nedenlerinden birkaçı şu şekildedir:
•    Kurumsal sosyal sorumluluk
•    Müşteri ve yatırımcı talepleri
•    Yasal zorunluluk
•    Pazarlama ve kurum imajı
•    Emisyon ticareti mekanizmalarına katılım
•    Sera gazı emisyonu azaltımı (zorunlu/ gönüllü)


  “AŞAN Belgelendirme olarak Kalite Belgelendirme hizmetleri ile Pazar payınızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzinin Hesaplanması

Firmaların karbon ayak izi hesaplaması yaptırma ve karbon ayak izlerinin tespiti ile gerekliliklerini belirlediklerini biliyoruz. Bir işletmenin sera gazı envanterinin tasarımı, geliştirilebiliyor olması, yönetilmesi, raporlanmış olması ve doğruanması için ISO 14064 kapsamındaki gerekli şartları sağlayabilmekteyiz. Sera gazı ile alakalı olarak yönetim hizmetlerinizde iyileştirmelere gitmeniz önerilir. İşletmelerin sera gazı emisyonunun hesaplanması ve özel tedbirlerinin alınması için Aşan Danışmanlık firmamızdan hizmet alması gerekir.

İşletmeler için firmamız profesyonel olarak çalışan çevresel danışmanlık firması olarak hizmet sunmaktadır. Bu hizmet ile denetlenmekte ve raporlanmaktasınız. İşletmenizin kurumsal karbon ayak izi kapsamında verilerinin toplanabilmesi, hesaplanıyor olabilmesi ve raporlanabilmesi için en doğru hizmeti, en tecrübeli personellerden alabilirsiniz. Sürdürülebilirlik kapsamında karbon ayak izi bir tamamlayıcı olarak görülebilir.

İşletmelerde üretilen ürünlerin sadece firma içerisinde değil tüm süreci kapsadığı bir hesaplama sistemidir. Örneğin ürünün üretilmeden önce edinildiği hammadde temini, ürünü üretirken kullanılan teknoloji, ürünün fabrikadan dışarıya yapıldığı sevkiyat hususları vb.. alanlardaki her enerji harcaması için farklı değişkenler bulunur. Doğru bir karbon ayak izi hesaplaması oluşturabilmek için geliştirmiş olduğumuz özel sistemler ve profesyonel ekipler ile hizmetlerimizi sunuyoruz. Aşan Danışmanlık olarak yapılan tüm değerlemeler ve verilerin %99´a kadar başarı oranı bulunduğunu biliyor muydunuz?

Kurumsal karbon ayak izi hesaplaması hizmeti hakkında bilgi edinmek ve alanında uzman kadromuzdan profesyonel hizmet almak için yapmanız gereken incelediğiniz kurumsal web sitemizde yer alan telefon numaralarını aramak olmalıdır. En iyi teklifleri almak için hemen bizi arayın.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp