Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması

ISO 14046, kuruluşlara su ayak izi doğrulaması konusunda yol gösteren en önemli standartlardan biridir. Faaliyet alanı ve su ayak izi değeri fark etmeksizin her kuruluş, hesaplamalarını bu standarda göre doğrulamakve beyan etmek durumundadır. ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması, şirketlerin su yönetim sisteminin detaylı bir şekilde analiz edilmesini; tutarlı, şeffaf ve güvenilir olmasını sağlar. Üçüncü taraf belgelendirme ve denetim kuruluşları tarafından ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması yapılmayan raporlar ve beyanlar, ilgili taraflarca geçerli bulunmamaktadır. Bu nedenle, her şirketin su ayak izi doğrulaması yaptırarak paydaşlarına bu konuda güvenilir bilgiler aktarması gerekmektedir. Aşan Danışmanlık, şirketlerin bu süreçteki tüm çalışmalarını desteklemekte ve profesyonel bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık’a ulaşabilirsiniz.

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması Kapsamı


Su ayak izi doğrulaması
bağımsız akredite doğrulama kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Su ayak izi hesaplamalarını yapan ve raporlayan şirketler bu kuruluşlarla iletişime geçerek doğrulama sürecini başlatabilirler. Sonuçların geçerli ve raporlamanın doğru olması durumunda doğrulama kuruluşlarından su ayak izi doğrulama belgesi alınmaktadır. Bu raporda yer alan temel bilgileri şöyle sıralayabiliriz:

* Raporlamanın yapıldığı tarih aralığı (Genellikle bir yıl periyotlar için hesaplama ve doğrulama yapılmaktadır)
* Su ayak izi raporlaması yapan ve doğrulamayı gerçekleştiren kuruluşların bilgileri
* Raporlama ve doğrulamada referans alınan standartlar, yapılan kabüller ve varsayımlar ve diğer referans değerler
* Veri toplamanın yapıldığı periyot
* İlgili personellerin ve sorumluların bilgileri
* Su kirliliğine neden olan kirletici maddelerin listesi ve oranı
* Yıllık su tüketim miktarı

ISO 14046 Nedir?

Su, dünyamız ve canlılık için en önemli yaşamsal kaynaktır. Bitkinin tarım ve hayvan yetiştiricisi, hayvancılıkla çizilmek üzere çizim vb. çizim gibi olan boyahane, bundan daha detaylı da artır. Gezegenimizdeki su miktarı miktarı her ne kadar sabit olsa da kullanılabilir ve içilebilir su miktarı her geçen gün ayarlanabilir. Bu devamı için ve kullanımda kullanımda önemlidir. Yeryüzündeki her türlü kullanım veya kullanım olarak belirli bir miktarda kullanımna veya arındırılmasıne neden olmaktadır. Bu su miktarına genel olarak su ayak izi içindedir. Bireysel ve kurumsal bazda su ayak izi değeri hesaplanabilmekte ve raporlanabilmektedir. Bu kılavuzluk eğitiminin en önemli aşaması ISO 14046´dır. Şirketler, süreçlerden, ürün ve hizmetlerinden kaynaklanan su ayak izini ISO 14046´da yer alane göre hesaplanabilir. Bu hesabın onaylanmasının ve güvenirliğinin iddiası ancak su ayak izi doğrulaması ile mümkündür. ISO 14046, bunun için de izin vermeniz gerekenleri açıklayıcıdır.  Su ayak izi boyaması standardını tutan ISO 14046, yaşam ömrü değerlendirme (LCA) hazırını kullanır. Bu kullanım için düşünülmesi gereken tüm imkânları standart, su kaynaklarından faydalanmaktan ve zamansal ve faydalanabileceğinden faydalanabilir. ISO 14046, hidrolojik bilgilerden oluşmaktadır.

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması


ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması Nasıl Yapılır?


ISO 14046, su ayak izi doğrulaması yapılması gereken işlemlerin yapılması da detaylandırılmaktadır. Raporlama açısından faydalı bir ürün değildir. ISO 14046 su izi kullanımı hedefli ve kapsamlı bir değerlendirmesini, kurumsal çevre, ve su ayak izi değerlendirmesinde ihtiyaç duyulan özel kullanıcılar hakkında ayrıntılı bilgi sahibidir. ISO 14046 su ayak izi doğrulaması, hizmeti veren akredite kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Şirketler, su ayak izi hesaplamalarını ve envanter deposundan sonra bu kurumlarla ilgili onay hizmeti alınabilir

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması Danışmanlık

Su izini doğru hesaplamak kadar doğrulamak da son derece önemlidir. Şirketler, geçerli hale getirebilmek için kapsamlı ISO 14046 su ayak izi doğrulaması yaptırmalıdır. Hesaplama, yönlendirme ve raporların en doğru şekilde bir şekilde tamamlanabilmesi için danışmanlık hizmeti verilmesini öneriyorum. ISO 14046, doğru bakım yöntemleri en kısa sürede tamamlanabilir.

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması temel olarak dört farklı parametreye göre yapılmaktadır. Bunlar, şirketin sahip olduğu su kaynaklarına ait nicel değerler, suyun kirlilik düzeyi, raporlama tarihleri ve mekansal faktörlerdir. Doğrulama prosedürünü ise şöyle özetleyebiliriz:

* Doğrulama kuruluşu ile su ayak izi beyanında bulunan şirket arasında anlaşma yapılması ve teklifin resmileştirilmesi
* Su yönetimiyle ilgili stratejik analiz raporları, risk analizi çalışmaları, su envanteri, hesaplama yöntemleri vb gibi dokümanlar üzerinden belge kontrollerinin yapılması
* Yerinde denetimlerle su tüketiminin yapıldığı ve su ayak izinin oluşturulduğu süreçlerin incelenmesi ve doğrulanması
* Su ayak izi doğrulama raporunun taslak olarak hazırlanması ve uzman görüşlerine başvurulması
* Doğrulama kuruluşları tarafından tüm adımların takibi, incelemesi ve onaylanması
* ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulamasının tamamlanarak resmi raporların yayınlanması

Süreç ile ilgili daha detaylı bilgi ve danışmanlık çözümleri için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

ISO 14046 Su Ayak İzi Doğrulaması Avantajları

Su ayak izi doğrulaması raporu alan şirketlerin elde ettiği faydalardan bazıları şunlardır:

* Şirketler raporların ve beyanların üçüncü taraflarca doğrulanması sayesinde paydaşlarına referans alabilecekleri doğru ve güvenilir bilgileri aktarabilir.
* Bağımsız su ayak izi doğrulaması, kurumsal sürdürülebilirlik raporlama ve Karbon Saydamlık Projesi´nin (CDP) su güvenliği puanlamaları için geçerli girdiler sağlar.
* Paydaşların markaya olan saygısı ve güveni artar; etkili bir kurumsal itibar yönetimi gerçekleştirilir.
* Hesaplamaların doğru olması sayesinde tutarlı ve şeffaf bir su yönetimi süreci inşa edilebilir. Böylelikle su kullanımı daha verimli hale gelir ve maliyetler azalır.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

ISO Belgelendirme

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp