Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

GOTS DENETİMİ

 GOTS Denetimi Nedir?

GOTS, dünya genelinde tekstil işleme faaliyetleri yürüten tesislerin çevresel, sosyal ve kimyasal gereksinimlerini doğrulamak için kullanılmaktadır. Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), organik liflerden imal edilen tekstil ürünlerinin hasat edilmesinden son tüketiciye sunulmasına kadar geçen tüm süreci ele almaktadır. Firmalara GOTS Belgesi verilmesi sürecinin en önemli adımlarından biri olan GOTS denetimleri, organik tekstil ürünlerinin ne kadar organik olduğunu; ayrıca çevresel ve sosyal açıdan sorumlu üretim ilkeleriyle üretildiğini doğrulamaktadır.

GOTS, içerisinde en az %70 oranında organik lif bulunan ürünler için geçerlidir. GOTS Belgesi alacak bir firmalar, bu lifleri kullandığı üretim, taşıma, depolama vb gibi adımlarda standardın gerekliliklerine uygun hareket etmek zorundadır. Akredite denetim kuruluşları GOTS denetimlerinde tesislerin tüm bölümlerini ve süreçlerini yerinde ziyaret etmekte ve bu gerekliliklerin uygunluğunu kontrol etmektedir.
GOTS Denetimi Kapsamı

GOTS, standart sosyal uygunluk denetimlerinden farklı olarak ürünlerin içeriğini doğrulamak için de kullanılmaktadır. GOTS denetimlerinde denetçiler özetle şu kriterleri göz önüne almaktadır:

-Üründe kullanılan tüm bileşenlerin akışının dokümante edilmesi; girdilerin, çıktıların, hesaplamaların, sevkiyat bilgilerinin vs takibi bu dokümanlar üzerinden yapılmalıdır. GOTS sertifikalı ürün alan veya satan tüm firmalar bu çalışmayı gerçekleştirmelidir.
-Ürün işleme ve depolama süreçlerinin ve tesisin bu çalışmalar için ayırdığı fiziksel alanların uygunluğunun değerlendirilmesi
-Ürünlerin organik bütünlüğü için risk teşkil eden tüm unsurların belirlenmesi ve kontrol altına alınması
-Organik ürünlerin üretilmesinde kullanılan boya, katkı maddesi, yardımcı ürün vs gibi tüm kimyasalların ve ilgili aksesuarların testi, kalibrasyonu ve muayenesinin kontrolü; kimyasallarla ilgili tüm kriterler GOTS’a uygun olmalıdır.
-GOTS denetimlerinde organik tekstil üretme ve işleme süreçlerinin en önemli adımlarından biri olan Islak işlemcilerin atıksu ön arıtma sisteminin muayenesi ve performansı da incelenmektedir.
-Sosyal uygunluk kriterlerinin kontrolü GOTS denetimlerinin en önemli konularından biridir. Bu bağlamda, çalışan memnuniyeti, iş yeri çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği, ücret politikası, çevresel uyum vb gibi parametreler analiz edilmektedir. Bunun için tesislerde yerin inceleme yapılmakta, çalışanlarla görüşmeler gerçekleştirilmekte, personele ait dokümanlar incelenmekte ve sendika ve/veya diğer paydaşların görüşleri alınmaktadır.
-Üretimden alınan rastgele numuneler incelenmektedir. Bu numunelerin GOTS’un organik ürün gerekliliklerini karşılaması beklenmektedir.

GOTS Denetimi Neden Önemlidir?

GOTS, organik tekstil ürünleri sektöründe dünyanın en saygın ve güvenilir standartlarından ve sosyal uygunluk denetim metodolojilerinden biridir. Bu programa dahil olan ve GOTS denetimlerine katılan firmaların elde edeceği avantajlardan bazıları şunlardır:

-GOTS denetimi, sadece bağımsız akredite kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu da denetim sonuçlarını şeffaf, tutarlı ve güvenilir hale getirmektedir.
-Ürünün hammadde olarak çıkarılmasından son tüketiciye kadar iletilmesine kadar her bir tedarik zinciri adımını kapsamaktadır. Bu da tüketicilere güvenilir ürün arzını sağlamaktadır.
-GOTS, ürünün organik içeriğinin yanı sıra bu ürünlerin sosyal ve çevresel açıdan uygun olduğunu ve etik kriterleri karşıladığını da doğrulamaktadır.
-Ürünün işlenmesi, üretilmesi, taşınması vb gibi süreçlerde yer alan çalışanların haklarının korunduğunu ve tüm çalışmaların sorumlu iş uygulamaları çerçevesinde yapıldığını göstermektedir.
-Organik tekstil sektörünün sürdürülebilirliğine doğrudan katkı sunmaktadır.
-Ürünlerin içerisinde kullanımı çeşitli standartlar ve/veya ulusal ve uluslararası kanunlar ile sınırlandırılmış veya yasaklanmış hiçbir maddenin bulunmadığını göstermektedir.
-Kapsadığı ürün gamı oldukça geniştir. Çeşitli kıyafetler, ev tekstili, kişisel hijyen ürünleri, bazı mobilyalar, şilteler, gıda ile temas eden bileşenler ve daha birçok ürünü üreten işletmeler GOTS denetimine tabii olarak belge alabilmektedir.


“Aşan Belgelendirme Kuruşu olarak bütün süreçlerde sizlere hizmet sağlamaktayız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp