Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

GOTS Denetimi Nedir?

Global Organic Textile Standard (GOTS), tekstil endüstrisinde organik üretim standartlarını belirleyen uluslararası bir ölçüttür. Organik elyafların kullanımı ve işlenme koşulları dahil olmak üzere tekstil zincirinin her aşamasında yüksek kalite ve sürdürülebilirlik standartlarını değerlendirir. Aslında GOTS denetimi nedir sorusundan önce buna değinmek gerekir. 2006 yılında hayata geçirilen GOTS, uluslararası alanda tanınan ve üyeleri arasında ABD, Almanya, İngiltere gibi önde gelen ülkeler bulunan bir uluslararası çalışma grubu tarafından yönetilmektedir. GOTS´un temel amacı, ürünlerin organik olup olmadığını, üretim koşullarını, üretildiği yeri ve etiketleme süreçlerini değerlendirerek tüketicilere güvenilir bir üretim süreci sunmaktır.

Standart, en az yüzde 70 oranında sertifikalı organik doğal liflerden üretilen tüm tekstil ürünlerini kapsar. Bu, ipliklerden ev tekstiline kadar geniş bir ürün yelpazesini içerir. Ancak önemli bir not olarak, GOTS standartları deri ürünleri için belirlenmiş kriterleri içermemektedir.

GOTS Denetimi, tekstil endüstrisinde sürdürülebilir ve çevresel olarak sorumlu bir üretim standardını temsil ederek tüketicilere ve endüstri paydaşlarına güvenilirlik sağlar.

Aşan Danışmanlık bu alanda sayısız firmaya hizmet vermiştir. Kurumsal firmamızın alanında uzman danışman ve eğitmenleri sizler için en iyi bilgileri aktarmakta ve ihtiyacınız olan bu belgeyi sunmak için gerekli adımları atmaktadır.


GOTS Standart Süreci Hakkında Bilgi


GOTS ve GOTS denetimi nedir alanında aslında tekstil endüstrisinde sürdürülebilir ve etik üretimi desteklemek amacıyla belirlenmiş bir dizi kriteri içeren uluslararası bir standarttır diyebiliriz. GOTS sertifikasyon programına dahil olan bir şirketin, belirlenen tüm kriterlere sıkı bir şekilde uyması beklenir. İşte GOTS Standart kapsamındaki başlıca kriterler:

•    Çalışanların Hakları Çocuk İşçilik: Tüm çalışanların hakları korunmalı ve çocuk işçi asla çalıştırılmamalıdır.
•    İş Güvenliği: Özgür iş seçimi ile güvenli ve sağlıklı çalışma ortamları sağlanmalıdır.
•    Çevresel Kriterlere Uygunluk : Kullanılan boya maddeleri ve yardımcı maddeler gibi tüm kimyasal girdiler, belirli çevresel ve toksikolojik kriterleri yerine getirmelidir.
•    İşlem ve Aynı Zamanda Atık Su Arıtma: İlgili herhangi bir ıslak işleme ünitesi için işlevsel bir atık su arıtma tesisi zorunlu olup, tüm işlemciler sosyal kriterlere uymalıdır.
•    Ana Kriterler: İzlenebilirlik, sosyal şartlar, çevresel şartlar, onaylı boya-kimyasallar ve aksesuarlar.
•    Elyaf Kullanımı Miktarı Konusu: En az %70 organik elyaf ve maksimum %10 sentetik-rejenere elyaf kullanılmasına izin verilmektedir. İstisna olarak çorap ve spor giyim ürünlerinde %25 sentetik-rejenere elyaf kullanımına izin verilmektedir.
•    Belge Politikaları: Endüstrilerin yazılı ve çevresel belge politikaları olmalıdır.

GOTS Denetimi Nedir?


GOTS Belgesi İle Alakalı Diğer Hususlar


GOTS, organik tekstil fabrikalarının çevresel problemlerini çözmeleri için bir rehberlik sunar. Aynı zamanda organik üreticilerin özel olarak hazırlanan üretim kitaplarına veya yönetim planlarına ihtiyaçları vardır. Ayrıca tesisler, işleme ve depolama sistemleri, ayırma ve tanımlama sistemleri değerlendirilmelidir.

Yine kimyasal girdilerin ve kullanılan aksesuarların GOTS kriterlerine uygunluğu incelenmelidir. İşletme, çeşitli bilgi kaynakları aracılığıyla sosyal ölçütleri değerlendirmelidir. Ürünlerin hepsinde etiket bulunmalıdır. Ayrıca işletme belgeleri saklanmalı ve ürünlerin organik yapısı belgelenmelidir. Aynı zamanda organik işleyicinin satma ve satın alma süreçlerinde gerçekleştireceği ekonomik tutarları belirleyecek bir muhasebe sistemine ihtiyaç vardır.

Tüm bu kriterlere uyum sağlandıktan sonra firma, GOTS hakkında başlangıç bilgilendirme paketini alır ve başvuru formunu doldurur. Sertifikasyon için belirli bir ücret ödenir ve belge imzalandıktan sonra sertifika verilir. Eksiklikler görülmesi halinde firma, düzeltmeleri yapmadan önce belirlenen süre içinde bilgilendirilir. Şartların tam olarak yerine getirilmesi durumunda, GOTS sertifikası almak mümkün olur. Bu süreç, firma için sürdürülebilir ve etik bir üretim standardını garanti altına alma yolunda önemli bir adımdır demek isteriz.

Daha fazla bilgi için Aşan Danışmanlık firmasına sitede yer alan numaralardan hemen ulaşabilirsiniz. Türkiye´nin öncü belgelendirme firmalarından olan Aşan Danışmanlık´ta sizler için tüm detaylar düşünüldü, bizi arayarak alacağınız danışmanlık hizmeti ile kısa süre içerisinde belgenize sahip olabilirsiniz.
 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp