Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Ekoteks Belgesi

Son yıllarda insan sağlığı konusunda gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde birtakım hassasiyetlerin oluştuğunu ve bu konuda birçok çalışmaların yapıldığını görmekteyiz. Bu tür çalışmalar neticesinde varılan sonuçlar hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle insan sağlığını doğrudan etkileyen tekstil alanında Ekoteks belgesi gibi standartlar getirilerek bu konudaki gerekli hassasiyetlerin sağlanmasına çalışılmıştır. Bu belgeye sahip olan ürünlerde insan sağlığı bakımından risk teşkil eden herhangi bir içerik bulunmadığı garanti edilmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip bu belge ile ürünlerde insan sağlığı için hassas davranıldığı ve herhangi bir kimyasal vs içermediği taahhüt edilmektedir. Tekstil sektörü için bu belgeye sahip olmanın önemi büyüktür. Özellikle son kullanıcılar tarafından bu belgeye sahip olan ürünlerin tercih edilebilirliği konusunda giderek artan bir hassasiyet söz konusudur. Bu nedenle sizler de bu konuda hazırlıklı olmak ve hassasiyetinizi ortaya koyarak belgelendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız eşliğinde ihtiyacınız olan belgeyi en kısa zamanda alarak ürünleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Aşan Danışmanlık olarak öncü danışmanlarımız ile tekstil alanında sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Belgelendirme faaliyetlerinde iyi bir firma ile yola çıkmak önemlidir. Sizde kurumsal firmamızdan destek alarak bu iyi firmalardan birisini tercih etmiş olursunuz.

Ekoteks Belgesi, içerisinde insan sağlığı için tehlike arz eden malzemeler bulunmayan tekstil ürünlerine verilmektedir. Tekstil sektörünün sürdürülebilirliği için kritik bir önemi haiz olan Ekoteks Belgesi ile ilgili gereklilikler OEKO-TEX kuruluşu tarafından belirlenmektedir. Faaliyetlerine 1992 yılında başlayan OEKO-TEX, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde faaliyet göstermektedir. Bu nedenle Ekoteks etiketli ürünlerin uluslararası düzeyde tanındığını söyleyebiliriz. Ekoteks Belgesi ile satılan tüm ürünler tüketicilerin satın alma alışkanlıkları ve firmaların kurumsal politikaları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

Sürdürülebilirlik hedefleri tüm dünyada giderek daha önemli hale gelmektedir. Ülkeler bu hedefler doğrultusunda düzenlenen uluslararası anlaşmalara taraf olmakta; kurumlar da kendi planlarını ve politikalarını sürdürülebilir kalkınma amaçlarına uygun hale getirmektedir. Bugün her sektörde bu konuyla ilgili somut gelişmeler olmaktadır. Ekoteks Sertifikası da sürdürülebilir tekstil sektörü için artık önemli bir kriter niteliğindedir. Belgesi bulunan firmalar hem kurumsal sürdürülebilirlik bağlamında çok ciddi bir sorumluluğu yerine getirmekte hem de piyasadaki rekabet gücünü iyileştirmektedir.
 

Ekoteks Belgesiyle İlgili Standartlar


OEKO-TEX kuruluşunun sertifikasyon için belirlediği farklı standartlar mevcuttur. Bu standartlar ve kapsamlarını şöyle özetleyebiliriz:

OEKO-TEX Made in Green: Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk esaslarına uygun şekilde üretilen ve zararlı bileşenler için test edilmiş tekstil ürünlerine verilmektedir.
     
OEKO-TEX Standard 100: Hiçbir bileşeninin zararlı madde içermediği doğrulanan ürünler için düzenlenmektedir.
     
OEKO-TEX Leather Standard: Bitmiş veya yarı mamul şeklindeki deri ürünler ve aksesuarlar için düzenlenen bu standart, ürün içerisinde zararlı madde bulunmadığını doğrulamaktadır.
     
OEKO-TEX STeP: Üretimin sürdürülebilir şartlar altında yapıldığı tekstil tesislerini kapsamaktadır.
     
OEKO-TEX Detox to Zero: Tekstil ve deri sektöründe faaliyet gösteren şirketler kimyasal ve atık su yönetimi politikalarını bu standart ile iyileştirebilmektedir.
     
OKEO-TEX Eco Passport: Tekstil ve deri sektöründe kullanılan kimyasallar, renklendiriciler ve diğer maddelerin sağlığa uygunluğu ve çevreye zararı olmadığını doğrulamaktadır.
 

Ekoteks Belgesi Neden Önemlidir?


Ekoteks Belgesi almak firmaların yurt içi ve yurt dışı tekstil piyasasında sürdürülebilir bir konum elde edebilmesi açısından çok önemlidir. Çünkü her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de firmaların üzerindeki kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk baskısı giderek artmaktadır. Firmalar bu belgeyi alarak bu baskıya en uygun cevabı verebilmektedir. Bu sayede tüm paydaşları nezninde saygın, sorumlu, güçlü ve kaliteli bir marka imajına sahip olabilmektedir.

Ekoteks Sertifikası, firmaların halihazırda yasal düzenlemeler çerçevesinde uymak zorunda olduğu kanunlar, mevzuatlar ve standartlar ile uyumludur. Firmalar ISO 9001, 14001, 45001 veya SA8000, BSCI vb gibi standartlar ile akredite ise ürünlerini, üretim koşullarını veya doğrudan tesislerini hızlı ve kolay bir şekilde Ekoteks Belgesi ile sertifikalandırabilmektedir.

Ekoteks etiketi firmalara kamu ve özel sektör ihalelerinde de ayrıcalık tanınmasını sağlamaktadır. Bu belge artık birçok ihaleye katılım için bir ön koşul olarak tekstil firmalarından talep edilmektedir. Bu nedenle Ekoteks Sertifikası’nın firmaların iş hacmini de artırdığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra tekstil üreticileri bulunduğu ülkenin dışında farklı pazarlara girmek istediğinde de Ekoteks Belgesi işlerini bir hayli hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Ekoteks konsepti tedarik zincirinin sürdürülebilirliğini de önemsediğinden firmalar çevresel ve sosyal sorumluluğu yüksek alt yüklenicilerler, tedarikçilerle ve taşeronlarla çalışmaya teşvik edilmektedir. Bu da diğer akreditasyon programlarında firmaların daha güçlü bir imaja ve yüksek kurumsal kapasiteye sahip olmasını sağlamaktadır.

Günümüzde sadece hükümetler veya kurumsal düzeyde değil bireysel anlamda da sürdürülebilirlik farkındalığının giderek arttığını söyleyebiliriz. Artık her bireysel kullanıcının bir ürün satın alırken çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik kriterlerini sorguladığını söylemek mümkündür. Tekstil ürünleri cinsiyet, yaş vb fark etmeksizin her insanın en önemli ihtiyacı olduğundan üretici ve satıcı firmalar bireysel müşterilerini de yakalamak zorundadır. Ekoteks Belgesi doğrudan son kullanıcılara da hitap ettiğinden firmaların bu belgeyi bir an önce alarak piyasada farklılaşmaya başlaması büyük önem arz etmektedir.
 

Ekoteks Etiketi Nasıl Alınır?


Ekoteks Belgesi / etiketi almak için bazı prosedürlerin takip edilmesi gerekmektedir. Sertifikasyon sürecinin hızlı, doğru ve kolay bir şekilde tamamlanması için tekstil şirketlerinin bu süreçte Ekoteks Belgesi konusunda uzmanlık sahibi olan bir danışmanlık firmasından destek alması tavsiye edilmektedir. Belgelendirme adımlarını şöyle özetleyebiliriz:

-Sertifikasyon sürecinde beraber çalışılacak OEKO-TEX enstitülerinden biri seçilir ve başvuru yapılır.
-Başvuru formuyla birlikte belgelendirmesi yapılacak ürünlerle ilgili numuneler ve talep edilen bazı dokümanlar enstitüye gönderilir.
-Enstitü, numuneleri ve belgeleri incelemekte ve Ekoteks Sertifikası’nın verileceği standarda uygun test kapsamını ve koşullarını belirlemektedir.
-Ürün testleri tamamlandıktan sonra raporlar başvuru sahibi firmaya gönderilmektedir.
-Son adımda enstitünün yetkilendirilmiş denetçileri Ekoteks belgelendirme sürecinin tamamlanması için tesisi yerinde ziyaret etmekte ve denetlemektedir.
-Denetlemelerin de başarıyla tamamlanmasının ardından firmalar belge sahibi olmaya hak kazanmaktadır.

Ekoteks Belgesi Almak
 
Ekoteks Belgesi Almak için Aşan Danışmanlık’la İletişime Geçebilirsiniz!

Aşan Danışmanlık, Ekoteks Belgesi almak isteyen tekstil firmalarına her konuda yardımcı olmaktadır. Başvuru belgelerinin belirlenmesi ve hazırlanması, başvuru işlemleri, test ve denetleme prosedürleri ve ilgili diğer konuların tamamında Aşan Danışmanlık’tan destek alabilirsiniz. Aşan Danışmanlık bu konuda sizlere profesyonel bir hizmet sunarak sürecin her ayrıntısını sizinle birlikte planlamaktadır. Belgelendirme adımlarının başarıyla tamamlanmasına kadar destek sunmaktadır. Ekoteks Belgesi alınmasına ilişkin her türlü sorunuzu Aşan Danışmanlık’a sorabilirsiniz.

OEKO-TEX kuruluşu tarafından geliştirilmiş Ekoteks sertifikası için belirlenmiş alt standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar ve kapsamları şöyledir:

•    Ekoteks Made in Green: Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kaidelerine uygun bir şekilde üretilen ve zararlı bileşenler içermediği test edilerek onaylanmış tekstil ürünleri için verilmektedir.
•    Ekoteks Standart 100: İçeriğinde yer alan bileşenlerin hiç birisinde zararlı madde bulunmadığını doğrular.
•    Ekoteks Leather Standart: İçeriğinde zararlı madde bulundurmayan bitmiş veya yarı bitmiş işlenmesi gereken deri ürünler için verilmektedir.
•    Ekoteks Step: sürdürülebilir koşullarda üretimi yapılan tekstil ürünleri için verilmektedir.
•    Ekoteks Detox to Zero: Tekstil ve deri sektöründe yer alan firmaların atık su ve kimyasal yönetimi politikalarını kapsar.
•    Ekoteks Eco Passport: Tekstil ve deri sektörü için kullanılan renklendiriciler, kimyasallar ve diğer maddelerin çevreye ve insan sağlığına uygunluğunu doğrular.

İşletmelerinde Ekoteks sertifikası olan kişiler için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ürünlerini piyasaya sürerek hedef kitlelere ulaşması daha sağlıklı ve kolay olmaktadır. Özellikle insan sağlığı açısından son yıllarda artan hassasiyetleri göz önünde bulundurarak üretilen ürünlere hızla artan bir rağbet söz konusu olmaktadır. Bu da gelişen ve değişen ürün pazarında rekabet gücünü artırmak adına yapılabilecek en önemli adımlardan birisi olarak Ekoteks sertifikasını almayı karşımıza çıkarmaktadır.

Her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de kurumsallaşma ve güvenilir marka imajı sağlamak oldukça önemlidir. Özellikle insan sağlığını doğrudan etkileyen bir sektör olması hasebiyle oldukça dikkatli davranmak ve bu çerçevede hareket etmek önemlidir. Aynı zamanda bu durumu belgelendirerek ilan etmek gerekmektedir. Ekoteks belgesi de bu durumu en iyi şekilde ortaya koyan sertifikalardan birisi olmaktadır. Bu belgeye sahip olan firmalar piyasada daha saygın, güvenilir, güçlü ve hem insani hem de yasal sorumluluklarını yerine getiren bir marka ve anlayışa sahip olduğunu belgelemektedir.
Sizlerde işletmeleriniz için Ekoteks sertifikası almak ve üretiminizi bu şekilde sistematize etmek için vakit kaybetmeden firmamıza başvuruda bulunabilirsiniz. Sizlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına uzman desteği sağlayarak en kısa zamanda sonuçlandırılmasını sağlamaktayız. Gereken bilgi ve desteği almak için telefonla arayabilir ya da doğrudan firmamıza gelerek görüşme sağlayabilirsiniz.

Öncü belgelendirme kuruluşları arasında bilinen, hizmetlerini bu alanda yoğunlaştıran ve sizlere hizmetlerini sunan Aşan Danışmanlık işletmesine sitede bulunan numaradan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinde danışmanlarımız ile gelmekte ve size en iyi hizmetleri sunmaktayız. Daha fazlası için lütfen canlı destek hattımız veya INSTAGRAM hesabımızdan DM yolu ile müşteri temsilcilerimize ulaşın. 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp