Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Ekolojik Ürün/Hizmet Belgelendirme

Günümüzde ekolojik ürün/hizmet belgelendirme kurumların ve işletmelerin yapması gereken en önemli çalışmalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çevresel ve insan sağlığı bakımından sürdürülebilirlik çerçevesinde büyük bir önem arz etmektedir. Söz konusu üretimler ve hizmetlerin insan sağlığı bakımından herhangi bir zararlı içerik barındırmadığının belgelenmesi güvenilirlik açısından son derece önemlidir. Günümüzde hemen her ürün için bu belgeyi almak ve sürdürülebilir halde devam ettirmek mümkün olmaktadır. Bu konuda siz değerli işletme sahiplerine ve yöneticilerine danışmanlık sunarak amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmaktayız.

Aşan Danışmanlık bir çok sektörde, bir çok faaliyet alanında hizmetlerini sunuyor.

Ekolojik ürün / hizmet belgesi, söz konusu ürün veya hizmetin yaşan döngüsü boyunca düşük bir çevresel ayak izine sahip olduğunu gösterir. Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çevresel problemler kuruluşları kurumsal anlamda daha sürdürülebilir olmaya zorlamaktadır. Kurumsal sürdürülebilirliğin en temel bileşenlerinden biri olan çevresel sürdürülebilirlik bağlamında firmalar piyasaya daha çevreci ürün ve hizmet sunmaya çalışmakatadır. Bu da ekolojik ürün ya da ekolojik hizmet dediğimiz kavramı ortaya çıkarmaktadır. Özellikle son yıllarda faaliyet alanı fark etmeksizin her işletme kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirliğin bir gereği olarak ürünlerine ekolojik ürün sertifikası almak için yoğun bir gayret içerisindedir. Belgelendirme sürecini hızlı ve kolay bir şekilde geçirmek isteyen firmalar da ekolojik ürün/hizmet belgelendirme danışmanlığı almaktadır. Bu danışmanlık hizmeti sayesinde süreç daha verimli ve düşük maliyetli bir şekilde tamamlanabilmektedir.
 

Ekolojik Ürün Nedir?


Ekolojik ürün özetle çevre üzerindeki olumsuz etkisi muadillerine göre çok daha düşük olan ürünlerdir. Ürünlerin ekolojik sıfatı kazanabilmesi için birtakım standartları karşılaması ve uygunluğunun doğrulanması gerekmektedir. Ekolojik ürün belgelendirme sürecinde ürünün kendisi veya bileşenleri üzerinde bazı testler ve analizler yapılmaktadır. Ekolojik ürün belgesinin türüne ve kapsamına bağlı olarak ürünü üreten işletmelerin tesislerinde yerinde denetimler de yapılabilmektedir.

Ekolojik ürünlerin, bulunduğu kategoriye göre farklı gereksinimleri karşılaması istenmektedir. Bu nedenle, örneğin bir ayakkabı ile bir deterjanın ekolojik olarak nitelendirilebilmesi için sahip olması gereken özellikler birbirinden farklıdır. Fakat ortak nokta çevresel sürdürülebilirliktir ve ürünün çevresel gereksinimleri bu doğrultuda belirlenmiştir. Tipik bir ekolojik ürünün ya da hizmetin öne çıkan özellikleri özetle şu şekildedir:

*Çevresel etkisi; yaşam döngüsü boyunca karbon salımı ve su ayak izi düşüktür.

*İnsan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

*Biyoçeşitliliğin bozulmasına yönelik herhangi bir etkisi yoktur.

*Bileşenleri doğada kolaylıkla çözülebilir.

*Enerji kullanımı düşüktür. Ayrıca ürünü üretmek için gerekli olan enerji miktarı da piyasadaki benzer/muadil ürünlere göre daha azdır.

*Atık olarak yeniden değerlendirilmesi kolaydır, geri dönüştürülebilirdir.
 

Ekolojik Ürünler Nelerdir?


Piyasada birçok farklı ekolojik ürün bulunmaktadır. Fakat ürünleri ekolojik olarak sınıflandırmak için gerekli olan eko-etiket çerçeveleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bazı etiketler yerel düzeyde geçerli olurken bazılarının uluslararası geçerliliği bulunmaktadır. Yine aynı şekilde bazı ekoetiketler birçok farklı ürün grubu için ortak olarak düzenlenebilirken bazıları belirli ürün veya ürün kategorisi bazlı olabilmektedir. Günümüzde en popüler ekolojik ürün etiketlerinden bazıları şunlardır:

-AB Eko Etiketi

-AB Organik Etiketi

-Nordic Swan

-Blue Angel

-RAL Kalite İşareti

-NaturePlus

-ECOLOGO

-Green Label Scheme

-Eco Mark

-Korea Eco-label

Ekolojik ürün belgelendirmede uluslararası düzeyde en fazla geçerliliği olan etiketlerden biri AB eko-etiket uygulamasıdır. Kapsamı oldukça geniş olan bu programın içerisinde kişisel bakım ürünleri, kağıt ürünleri, giyim ve tekstil ürünleri, ayakkabılar, temizlik malzemeleri, elektronik donanımlar, boyalar vs gibi birçok farklı sektörden ürün bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bazı etiketler sektörel bazlıdır. Bunlar arasından en fazla bilinenlerden biri AB ve ABD’de geçerli olan Energy Star etiketidir. Ev eşyalarından elektronik cihazlara, çeşitli iklimlendirme sistemlerinden aydınlatma ürünlerine kadar birçok farklı ürün kategorisinde düzenlenebilmektedir.

Almanya’da geçerli olan Ok-power etiketi yeşil kaynaklardan elde edilen elektriği belgelendirmek için kullanılmaktadır. Bir diğer ekolojik ürün belgesi ÖkoControl’dür ve ahşap mobilyalar için verilmektedir. Pencere ve kapılar için verilen BFRC (İngiliz Fenestrasyon (Pencere İşleri) Düzenleme Konseyi) Belgesi ve tekstil ürünleri için verilen OEKO-TEX Belgesi de diğer ekolojik ürün etiketlerinden bazılarıdır.

 

Ekolojik Ürün Sertifikası


Ekolojik ürün sertifikası ürünün düşük çevresel ayak izine sahip olduğunu, geri dönüştürülebilir olduğunu, organik bileşenlerden üretildiğini vs göstermektedir. Bazı sertifikalar da ürünün sürdürülebilirliğinin tedarik zinciri boyunca incelendiğini doğrulamaktadır. Bu sertifikalardan en önemlileri ve sektörde faaliyet gösteren firmaların en fazla talep ettikleri şunlardır:

*RCS (Recycled Claim Standard): Bir ürünün geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildiğini bağımsız kuruluşlar aracılığıyla doğrulayan bir programdır.

*Ekoteks (OEKO TEX) Belgesi: İçerisinde insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek herhangi bir bileşen bulunmayan ürünlere verilmektedir.

*Global Organik Tekstil Sertifikası (GOTS): Dünya çapında bilinen bu ekolojik ürün sertifikası, bir tekstil ürününün tamamen ya da kısmen organik liflerden üretildiğini göstermektedir.

*Küresel Geri Dönüşüm Standardı (GRS): Cam, plastik, kağıt vb gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin üretimde kullanıldığını doğrulayan bir belgedir.

*AB Ecolabel (Ekoetiket): AB yönetimi tarafından tanınmakta ve çok geniş bir ürün gamı için düzenlenmektedir.

Ekolojik ürün/hizmet belgelendirme

Ekolojik ürün belgesi, firmaların kurumsal sürdürülebilirlik misyonunu tamamlayan bir çalışmadır. Bu belgeler aynı zamanda bilinçli müşteriler tarafından da yoğun bir şekilde talep edilmektedir. Üreticiler, çevresel sürdürülebilirlik politikalarını bu belgeler ile desteklerken müşteriler de ekolojik ürün sertifikası bulunan ürünlere yönelerek daha sorumlu davranabilmektedir.
 

Ekolojik Ürün Belge Danışmanlığı


Söz konusu ürünleriniz ve hizmetleriniz için ekolojik uygunluk belgesi almanıza rehberlik ediyoruz. Yasal düzenlemeler başta olmak üzere gelişen piyasa koşulları, kurumsal politikalar ve müşteri talepleri doğrultusunda bu belgeye sahip olmak önemli bir hal almaktadır. Bu kapsamda izlenecek adımlar ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgileri bizden alabilirsiniz. Firmamıza başvurarak ihtiyacınız olan sertifikaya sahip olabilirsiniz. Sektörüne göre değişmekle beraber tarafımızdan en çok talep edilen ekolojik ürün ve hizmet sertifikalarını şöyle listeleyebiliriz:

•    Avrupa Birliği Eko Etiket,
•    Doğal ürün,
•    Ekolojik ambalaj,
•    Ekolojik medikal,
•    Ekolojik tarım,
•    Ekoteks,
•    Güvenli turizm,
•    Tip 3 çevre beyanı – ISO 14025 EPD,
•    Yeşil yıldız belgesi ve diğer ihtiyacınız olan tüm ekolojik ürün belgelerini bizden temin edebilirsiniz.

Ekolojik hizmet ve ürünlerin giderek önem kazandığı günümüzde söz konusu durumu belgelemek de bir o kadar önemlidir. Bu belge ile müşterilere güvenilir ve sağlıklı ürün garantisi verilmektedir. Aynı zamanda Pazar payının artmasını ve daha fazla müşteriye ulaşılmasına olanak tanımaktadır. Bu minvalden hareketle ekolojik etikete sahip ürünler ve hizmetlerle aşağıdaki faydaların sağlanması hedeflenmektedir:

•    Sürdürülebilir bir üretim sistemi kurularak yeteri kadar ve yüksek miktarda üretim yapmak,
•    Üretim sistemi içerisindeki tüm canlılar ve doğa ile uyumlu çalışmak,
•    Geleneksel üretim bilgilerinin korunması ve bunlardan faydalanılmasını sağlamak,
•    Modern üretim teknikleri ile doğal üretim süreçlerini harmanlamak,
•    Ürün verimliliğini ve üretim kapasitesini baz alarak üretim verimliliğini ve biyolojik etkinliğini uzatarak korumak,
•    Hastalık ve diğer zararlılarla mücadele koşullarına göre hayvansal ve bitkisel üretimle uyumlu yürütmek,
•    Üretimde insan sağlığı, hayvan sağlığı ve doğal dengeyi etkileyecek tüm kirlilikten uzak durmak ve ilaç, hormon, kimyasallar ve sentetik gübre kullanmamak,
•    Üretimden işlemeye, paketlemeden dağıtıma kadar her bir basamakta ekolojik etkinliği korumak.

Yukarıda bahsi geçen hususlar ekolojik hizmet ve üretim için önemli kıstaslar olmaktadır. Genel hatları ile bahsettiğimiz gibi olsa da sektörüne göre çok farklı alt kırılımlara dönüşebilmektedir. Bu konuda sektörünüzle ilgili ekolojik ürün belgesi almak ve tescillemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız eşliğinde sektörünüz için en uygun olan ve ihtiyaç duyduğunuz hizmeti güvenle firmamızdan alabilirsiniz.

Ekolojik ürün/hizmet belgelendirme konusunda son derece tecrübeli ve bilgili danışmanlarımız bulunmaktadır. Bu konuda sektörünüzle alakalı sertifikaları alarak hem yasal zorunluluğu hem insani sorumluluğu hem de ticari hamleyi gerçekleştirmiş olursunuz. Böylelikle yukarıda bahsi geçen faydalar başta olmak üzere birçok faydayı sağlamış olursunuz. Şirketinizin adını ve marka değerini yükselterek tanınırlığınızı artırabilirsiniz. Bu sayede hem iç pazarda hem de dış pazarda daha rekabetçi ve yüksek ticari hacme sahip bir firma konumuna yükselebilirsiniz.

Aşan Danışmanlık eco ürünleriniz için edinmek istediğiniz belgeleri sizlere sunmak adına gerekli danışmanları yönlendirmekte ve firmanızı, markanızı hazırlamaktadır. Süreçler hakkında bilgi ,destek ve teklif almak istediğinizde bize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bizler sizlere tekstil belgeleri alanında bir çok kampanyalı fiyatı da sunmaktayız. Merak ettikleriniz için firmamıza ait irtibat kanallarından bizi arayabilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp