Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

Ekolojik Ürün/Hizmet Belgelendirme

Ekolojik ürün / hizmet belgesi, söz konusu ürün veya hizmetin yaşan döngüsü boyunca düşük bir çevresel ayak izine sahip olduğunu gösterir. Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çevresel problemler kuruluşları kurumsal anlamda daha sürdürülebilir olmaya zorlamaktadır. Kurumsal sürdürülebilirliğin en temel bileşenlerinden biri olan çevresel sürdürülebilirlik bağlamında firmalar piyasaya daha çevreci ürün ve hizmet sunmaya çalışmakatadır. Bu da ekolojik ürün ya da ekolojik hizmet dediğimiz kavramı ortaya çıkarmaktadır. Özellikle son yıllarda faaliyet alanı fark etmeksizin her işletme kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirliğin bir gereği olarak ürünlerine ekolojik ürün sertifikası almak için yoğun bir gayret içerisindedir. Belgelendirme sürecini hızlı ve kolay bir şekilde geçirmek isteyen firmalar da ekolojik ürün/hizmet belgelendirme danışmanlığı almaktadır. Bu danışmanlık hizmeti sayesinde süreç daha verimli ve düşük maliyetli bir şekilde tamamlanabilmektedir.

 

Ekolojik Ürün Nedir?

Ekolojik ürün özetle çevre üzerindeki olumsuz etkisi muadillerine göre çok daha düşük olan ürünlerdir. Ürünlerin ekolojik sıfatı kazanabilmesi için birtakım standartları karşılaması ve uygunluğunun doğrulanması gerekmektedir. Ekolojik ürün belgelendirme sürecinde ürünün kendisi veya bileşenleri üzerinde bazı testler ve analizler yapılmaktadır. Ekolojik ürün belgesinin türüne ve kapsamına bağlı olarak ürünü üreten işletmelerin tesislerinde yerinde denetimler de yapılabilmektedir.

Ekolojik ürünlerin, bulunduğu kategoriye göre farklı gereksinimleri karşılaması istenmektedir. Bu nedenle, örneğin bir ayakkabı ile bir deterjanın ekolojik olarak nitelendirilebilmesi için sahip olması gereken özellikler birbirinden farklıdır. Fakat ortak nokta çevresel sürdürülebilirliktir ve ürünün çevresel gereksinimleri bu doğrultuda belirlenmiştir. Tipik bir ekolojik ürünün ya da hizmetin öne çıkan özellikleri özetle şu şekildedir:

Ø  Çevresel etkisi; yaşam döngüsü boyunca karbon salımı ve su ayak izi düşüktür.

Ø  İnsan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Ø  Biyoçeşitliliğin bozulmasına yönelik herhangi bir etkisi yoktur.

Ø  Bileşenleri doğada kolaylıkla çözülebilir.

Ø  Enerji kullanımı düşüktür. Ayrıca ürünü üretmek için gerekli olan enerji miktarı da piyasadaki benzer/muadil ürünlere göre daha azdır.

Ø  Atık olarak yeniden değerlendirilmesi kolaydır, geri dönüştürülebilirdir.

 

Ekolojik Ürünler Nelerdir?

Piyasada birçok farklı ekolojik ürün bulunmaktadır. Fakat ürünleri ekolojik olarak sınıflandırmak için gerekli olan eko-etiket çerçeveleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bazı etiketler yerel düzeyde geçerli olurken bazılarının uluslararası geçerliliği bulunmaktadır. Yine aynı şekilde bazı ekoetiketler birçok farklı ürün grubu için ortak olarak düzenlenebilirken bazıları belirli ürün veya ürün kategorisi bazlı olabilmektedir. Günümüzde en popüler ekolojik ürün etiketlerinden bazıları şunlardır:

Ø  AB Eko Etiketi

Ø  AB Organik Etiketi

Ø  Nordic Swan

Ø  Blue Angel

Ø  RAL Kalite İşareti

Ø  NaturePlus

Ø  ECOLOGO

Ø  Green Label Scheme

Ø  Eco Mark

Ø  Korea Eco-label

Ekolojik ürün belgelendirmede uluslararası düzeyde en fazla geçerliliği olan etiketlerden biri AB eko-etiket uygulamasıdır. Kapsamı oldukça geniş olan bu programın içerisinde kişisel bakım ürünleri, kağıt ürünleri, giyim ve tekstil ürünleri, ayakkabılar, temizlik malzemeleri, elektronik donanımlar, boyalar vs gibi birçok farklı sektörden ürün bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bazı etiketler sektörel bazlıdır. Bunlar arasından en fazla bilinenlerden biri AB ve ABD’de geçerli olan Energy Star etiketidir. Ev eşyalarından elektronik cihazlara, çeşitli iklimlendirme sistemlerinden aydınlatma ürünlerine kadar birçok farklı ürün kategorisinde düzenlenebilmektedir.

Almanya’da geçerli olan Ok-power etiketi yeşil kaynaklardan elde edilen elektriği belgelendirmek için kullanılmaktadır. Bir diğer ekolojik ürün belgesi ÖkoControl’dür ve ahşap mobilyalar için verilmektedir. Pencere ve kapılar için verilen BFRC (İngiliz Fenestrasyon (Pencere İşleri) Düzenleme Konseyi) Belgesi ve tekstil ürünleri için verilen OEKO-TEX Belgesi de diğer ekolojik ürün etiketlerinden bazılarıdır.

 

Ekolojik Ürün Sertifikası

Ekolojik ürün sertifikası ürünün düşük çevresel ayak izine sahip olduğunu, geri dönüştürülebilir olduğunu, organik bileşenlerden üretildiğini vs göstermektedir. Bazı sertifikalar da ürünün sürdürülebilirliğinin tedarik zinciri boyunca incelendiğini doğrulamaktadır. Bu sertifikalardan en önemlileri ve sektörde faaliyet gösteren firmaların en fazla talep ettikleri şunlardır:

Ø  RCS (Recycled Claim Standard): Bir ürünün geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildiğini bağımsız kuruluşlar aracılığıyla doğrulayan bir programdır.

Ø  Ekoteks (OEKO TEX) Belgesi: İçerisinde insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek herhangi bir bileşen bulunmayan ürünlere verilmektedir.

Ø  Global Organik Tekstil Sertifikası (GOTS): Dünya çapında bilinen bu ekolojik ürün sertifikası, bir tekstil ürününün tamamen ya da kısmen organik liflerden üretildiğini göstermektedir.

Ø  Küresel Geri Dönüşüm Standardı (GRS): Cam, plastik, kağıt vb gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin üretimde kullanıldığını doğrulayan bir belgedir.

Ø  AB Ecolabel (Ekoetiket): AB yönetimi tarafından tanınmakta ve çok geniş bir ürün gamı için düzenlenmektedir.

Ekolojik ürün belgesi, firmaların kurumsal sürdürülebilirlik misyonunu tamamlayan bir çalışmadır. Bu belgeler aynı zamanda bilinçli müşteriler tarafından da yoğun bir şekilde talep edilmektedir. Üreticiler, çevresel sürdürülebilirlik politikalarını bu belgeler ile desteklerken müşteriler de ekolojik ürün sertifikası bulunan ürünlere yönelerek daha sorumlu davranabilmektedir.

 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?