Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

TS ISO 10002

Günümüz piyasa koşullarında giderek kızışan bir rekabet ortamı olduğunu görmekteyiz. Hem ulusal hem de uluslararası arenada giderek yaygınlaşan global ticaret ortamında önemi giderek artan rekabet koşullarının iyileştirilmesi hemen her şirketin öncelikli hedeflerinden birisi olmaktadır. Bu da en etkili yollardan birisi olarak müşteri memnuniyetinin artırılması ile sağlanabilmektedir. Ürün veya hizmetlerin müşterinin ihtiyaçlarını karşılaması, onlardan gelen geri dönüşlerin ve şikayetlerin değerlendirilmesi ve beklentilerin karşılanması gibi hususlar önem kazanmaktadır. Bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak adına TS ISO 10002 standartları oluşturulmuştur.

Uluslararası kabul görmüş olan bu standartların şirketlere uygulanması ile müşteri memnuniyeti yönetim sistemi kurulmaktadır. Kişiden kişiye değişebilen müşteri beklentileri ve memnuniyetlik durumları karşısında sistematik bir yönetim sistemi kurulması bu standartlar ışığında sağlanmaktadır. Uzun yıllardan beridir yer aldığımız danışmanlık hizmetleri ve belgelendirme sektöründe bu tür ihtiyaçlar için şirketlere rehberlik etmekteyiz. Günümüzde her büyüklükten ve her sektörden şirketi çok yakından ilgilendiren ISO 10002 konusunda profesyonel olarak destek sunmaktayız. Firmamız whatsapp destek hattı bu konuya dair sorularınız ve talepleriniz için daima açık olarak sizlere hizmet vermektedir. Dilerseniz canlı destek hattımızla da görüşerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız ilgili sertifikasyon sürecine dair detaylı bilgileri sizinle paylaşarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi


Sektörde tecrübe sahibi danışanlar ve eğitmenler ile hizmetlerini firmamız sunmaktadır. Lütfen sizde bilgi talebi istediğinizde Aşan danışmanlık sitesindeki whatsapp  destek hattından bilgi alın.
Geride bıraktığımız yüzyılın sonlarına doğru müşteri memnuniyeti odaklı birtakım çalışmalar olduğunu görmekteyiz. Yaklaşık 30 kadar yıl evvel Müşteri İlişkileri Yönetimi (Customer Relations Management) kavramı ile ilk kez ciddi ve sistematik bir şekilde çalışmalar başlatılarak günümüze kadar gelinmiştir. İlk çalışmaların ardından 2004 yılında ISO 10002 olarak kabul gören standartlar 2006 yılında TS ISO 10002 adı ile ülkemizde de kabul görmeye başlamıştır. Böylece ülkemiz de bu süreçlere dahil olarak uluslararası arenada yerini almıştır. Bu standartların sağlanması ile müşteri geri dönüşlerinin, planlanması, işletilmesi, saklanması ve iyileştirilmesi gibi süreçlere yönelik sistemin kurulması hedeflenmektedir. Böylece kurum itibarının, marka bilinirliğinin rekabet gücünün ve imajının artırılması sağlanmaktadır. Söz konusu sistemin kurulması, uygulanması ve geliştirilmesi ile birlikte müşteri ihtiyaçlarının ve beklentilerin en iyi şekilde karşılanması sağlanmaktadır.

Ayrıca uygun fiyatlardan teklifler sunmaktayız. Sektörde kendini kanıtlamış, sayısız referansa sahip Aşan danışmanlık ile sizde yola çıkın.

TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi


TS ISO 10002


Bünyesinde TS ISO 10002 standartlarını etkin bir şekilde kullanan şirketler için ürün ve hizmetlerinin müşteri odaklı hazırlanması ve desteği mümkün olmaktadır. Böylece hizmet ve üretim sektörlerindeki şirketler için büyük bir problem haline gelen bu süreç sistematik bir biçimde yönetilebilmektedir. Bu konuda profesyonel olarak çalışan uzmanlarımız sürecin en sağlıklı ve uygulanabilir şekilde kurulmasında siz değerli danışanlarımıza rehberlik etmektedir. Sektörün en tecrübeli ve mesleki bilgisi yüksek uzmanlarından oluşan kadromuzda daima kılavuzluk etmekteyiz. Sadece bir kağıttan ibaret olmaması adına tüm ürün ve hizmet kollarında kalitenin yükseltilmesi için var gücümüzle hareket etmekteyiz. Böylece oluşturulan müşteri memnuniyeti ve kurumsal imajın sürekliliğinin sağlanması mümkün olmaktadır. Ürün veya hizmetin planlanmasından tasarımına, geliştirilmesinden iyileştirilmesine, bakımlarının yapılmasından tüm sürecin işletilmesine kadar her bir basamağın sürdürülebilir olmasına önem vermekteyiz. Böylece sürecin sadece kurulup bırakılması yerine devamlılığının sağlanmasına katkıda bulunmaktayız. Siz de şirketleriniz için müşteri memnuniyeti yönetim sistemi kurmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgileri ve fiyat teklifimizi görmeden karar vermeyin.

Aşan Danışmanlık olarak uzun senelerdir bu alanda faaliyetlerimizi size sunmaktayız. Türkiye’nin neresinde olursanız olun bizden bilgi & destek ve fiyat teklifi alabilirsiniz. Ayrıca HAP bilgiler için INSTAGRAM hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp