Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama

 Aşan Belgelendirme ve Danışmanlık olarak Firmanızı kurumsallaştırmak adına gerekli olan tüm yönetim sistemlerinin (ISO 9001-ISO 14001-ISO 45001-ISO 10002 -CE- GMP- GHP- GDP- ISO 22000- ISO 27001- ISO 50001- ISO 31000- ISO 28000- ISO 20000- ISO 15593- ISO 18788- ISO 22301vs.) Belgelendirme ve Danışmanlık Hizmetlerini sağlamaktayız. 

 

ISO 14064 DANIŞMANLIK


ISO 14064, çevre dostu bir firma olarak piyasadaki güvenilirliğinizi önemli ölçüde artırır. Neticede global anlamda kabul gören değerlere ve standartlara sahip olan işletmeler, kurumsal imaj açısından önemli bir avantaj elde eder. Çevre dostu işletmeler, bugün hedef kitleler tarafından daha çok özen gösterilen bir kriter haline gelmiştir.
ISO 14064 temel olarak üç ayrı bölümden meydana gelmektedir:
1.Bölüm: Organizasyonun tasarım ya da gelişim süreci adına olması gerekenler veya sera gazı mevcudiyetini kapsar.
2.Bölüm: Sera gazı projelerine ilişkin emisyon azatlımını belirler ve izleme/raporlama noktasında detaylı bilgiler sunar.
3.Bölüm:  Sera gazına ilişkin bilgi onayını oluşturmak adına öneriler eklenir.


ISO 14064 standardına sahip olan işletmeler şu niteliklere sahip olmaktadır:
•    Sera gazının raporlanıp belirlenmesi ya da azatlımı gibi konularda belli bir tutarlılık oluşturur. Bu durum aynı zamanda şeffaflık ve güven göstergesidir.
•    Sera gazına dair riskler tespit edilir ve varlıklar yönetilir.
•    İş ortaklarıyla güven odaklı ilişkiler kurulur.
•    İşletmeler, rahatlıkla yeni sera gazı stratejileri oluşturabilir.
•    İşletmeler, sera gazı emisyon azatlımı konusunda olanak bulur. Performansı zaman içinde izleme şansına sahip olur.


ISO 14064 doğrulamasıyla beraber işletmenizde gerekli ölçümleri yapıp raporları hazırlatın ve doğrulayın.  İşinizle alakalı en doğru planı oluşturmak için profesyonel destek almayı ihmal etmeyin.
ISO 14064, oldukça başarılı bir sera gazı izleme, raporlama ve doğrulama standardı olarak kabul görür. Hatta bu alanda uluslararası çapta, yayınlanan ilk standarttır. İçeriğinde üç ayrı standart olan bir standartlar ailesi gibi düşünülebilir. Bu üç bölümü de ayrı ayrı yukarıda aktardık.
ISO 14064 İçeriği ve Kapsamı
ISO 14064-1, sera gazına dair standart grubunun en çok kullanılan parçasıdır. Türkiye’de de bugün Sera Gazı Raporlama ve İzleme Yönetmeliği bazı özel farklılıklar içeriyor olsa da genel anlamda kullanım amacı olarak bu standardı referans almaktadır. Bir anlamda sistemin kurulması ya da rapor edilmesi noktasında kılavuzluk etmektedir. ISO 14064 Sera Gazı Standardı ile Türkiye’de uygulanmakta olan sera gazı mevzuatları arasında küçük nüans farkları söz konusudur.
ISO 14064 standardı kademeye dayanmaz. Sınır belirleme konusunda ISO 14064 çok daha esnek davranır. Türkiye’deki mevzuatta sadece belli sera gazların incelenmesi ve raporlanmasına izin verilir. Oysa ISO 14064 standardında tüm sera gazları izlenir ve aynı zamanda da detaylı olarak raporlanabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoluna gitmez. Türkiye’deki mevzuat, tesislerin emisyonların raporlanmasını ya da analizini, takibini ister; ancak ISO 14064 standardında emisyonların haricinde kaçak olan sera gazı emisyonları da izlenir veya raporlanır.
Son olarak, ISO 14064 standardı sera gazı emisyonunun azaltılması adına faaliyetler yürütür. Oysa ülkemizdeki mevzuatın emisyonların azaltılmasına yönelik özel bir koşulu söz konusu değildir. ISO 14064 sera gazı izleme ve raporlama konusunda danışmanlık hizmeti alabilir ve süreci daha profesyonel bir çerçevede yönetebilirsiniz. Bu danışmanlık hizmeti kapsamında; projenin başlangıcından mevcut olan durumun analizine, sera gazı envanter tasarımından envanter bileşenlerine ve elbette sera gazının raporlanmasına kadar pek çok alanda destek alabilirsiniz.


ISO 14064 Neden Bu Kadar Önemli?


ISO 14064 konusunda doğrulama almak işletmelerin geleceği adına son derece önemlidir. Sera gazlarının içinde karbondioksit, nitröz oksit, hidroflorür benzeri gazlar söz konusudur. Neticede iklim değişikliği, yakın gelecekte hem sanayicilerin hem de devletlerin mücadele etmek zorunda kalacakları en önemi konuların başında gelir.
Bugünden bu konuda çok ciddi önlemlerin alınmaya başladığı görülmektedir. Sera gazı meselesi de bu problemin merkezinde yer almaktadır. Sera gazlarının sınırlandırılması noktasında ciddi teşvikler söz konusudur. Bu teşvikler hem yerel hem de uluslararası çapta olmaktadır. Sera gazına ilişkin önlemler, ISO 14064 standardında toplanmıştır. ISO 14064 standardı; temelde sera gazı emisyonlarının izlenip raporlanmasına ve doğrulanmasına dayalıdır.
ISO 14064 standardının en önemli faydası, sera gazı izleme ve raporlama konusunda dünya çapında bir karşılık bulabilmesidir. Ayrıca sera gazı projelerinin karşılıklı güven ve şeffaflık ilkesi içinde gerçekleşmesini sağlamaktadır. İyileştirmelerin kredilendirilmesi ve ticari süreçlerinin kolay hale getirilmesi, söz konusu standardın bir diğer yararı olarak dikkat çeker. Ayrıca sera gazı hesaplamaları yapılırken çevresel faktörler daha fazla göz önünde bulundurulmaktadır.
 

“AŞAN Belgelendirme olarak Kalite Belgelendirme hizmetleri ile Pazar payınızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp