Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Sedex

SEDEX Nedir?

SEDEX, dünyanın en önemli etik ticaret üyelik kuruluşlarından biridir. Global tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını sosyal, çevresel ve finansal açıdan iyileştirmeyi amaçlar. Tedarikçi firmaların sürdürülebilir bir iş ortamı yaratmalarını, çevresel duyarlılığını artırmasını, sosyal adalet ilkelerine uymasını teşvik eder. SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange - Tedarikçi Etik Data Paylaşımı) bu hedefler doğrultusunda farklı çevrimiçi platformlar, araçlar ve hizmetler sunmaktadır.

Günümüzde SEDEX’e üye olan şirket sayısı 60 binden fazladır. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden farklı sektör ve çalışma alanlarından şirketler tedarik zinciri performansını artırmak için SEDEX’e üye olmaktadır. Şirketler, SEDEX üyeliği sayesinde farklı tedarikçilerin sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk performansını takip edebilmekte, iş riklerini yönetebilmekte ve veri alışverişinde bulunabilmektedir. 20 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteren SEDEX, dünyanın en prestijli markalarıyla çalışmakta ve uluslararası iş standartlarını belirleyen kuruluşlarla iş birlikleri yapmaktadır. Bu da SEDEX’i sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi ve sosyal denetim metodolojileri konusunda dünyanın en saygın organizasyonlarından biri haline getirmektedir. SEDEX hakkında daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

SEDEX Neden Önemli?


Günümüzde tedarik zinciri şeffaflığı şirketler için çok öncelikli bir konudur. Sürekli gelişen ve büyüyen iş dünyasında şirketler her alanda olduğu gibi tedarik zinciti yönetiminde de sürdürülebilirliğe önem vermekte; şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dikkat etmektedir. Bu bağlamda her şirket insan haklarına saygı duyan, çevresel uyumluluğu yüksek, iş etiğine duyarlı tedarikçilerle çalışmak istemektedir. Bunun için tedarikçilerinin sürdürülebilirlik performansını ölçmek, kontrol etmek ve iyileştirmek istemektedir. Bu yaklaşım, kurumsal sürdürülebilirliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Şirketler bu sayede ürün ve hizmetleriyle ilgili riskleri yönetebilir, müşteri memnuniyetini artırabilir, kurumsal itibarını iyileştirebilir, yasalara ve standartlara daha kolay uyum sağlayabilir.

SEDEX tüm bunların merkezinde yer alan bir organizasyondur. Tedarik zincirinin detaylı bir şekilde haritalandırılması, değerlendirme ve denetim çalışmalarının yürütülmesi, risk değerlendirmeleri yapılması, etik veri paylaşım platformuyla üyelerin birbiriyle iletişime geçmesi gibi birçok konuda şirketlere yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra raporlama, eğitim ve danışmanlık çalışmaları da yürütmektedir.

Sedex

SEDEX’in Sunduğu Çözümler

SEDEX’in daha sürdürülebilir bir tedarik zinciti yönetimi için kuruluşlar için sunduğu çözümlerden bazıları şunlardır:

- SMETA (Sedex Üyeleri Etik Ticaret Denetimi)
- SEDEX Sanal Değerlendirmesi
- SAQ (Öz Değerlendirme Anketi)
- COVID-19 Modüler SAQ
- Tedarikçi Plus: Üyeliklerine daha fazla fayda eklemek, işlerine yatırım yapmak ve işlerinin etik performansını daha da geliştirmek isteyen tedarikçi üyeleri için bir eklentidir.
- Çevrimdışı Denetim Aracı

SEDEX’e üye olmak, denetim ve değerlendirme çözümlerinden yararlanmak, SEDEX’in şirketler için sağladığı faydalar hakkında daha detaylı bilgi almak için Aşan Danışmanlık’tan destek alabilirsiniz.
 

SEDEX / SMETA Denetimleri


SMETA, SEDEX’in sosyal denetim metodolojisi olup tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını değerlendirerek şirketlere tedarikçi performansı hakkında bilgi sağlamaktadır. SMETA, bir tedarikçinin çalışma sahalarını iş sağlığı ve güvenliği, sosyal haklar, çalışma koşulları, çevresel uyumluluk, çalışan memnuniyeti, ücretler, etik ilkeler vb gibi konularda değerlendirir. Bunun için akredite SMETA denetçileri şirketleri yerinde ziyaret edebilir, çalışanlarla toplu ya da özel görüşmeler yapabilir, yöneticilerle bir araya gelebilir. Elde ettiği gözlemler, incelediği raporlar ve diğer sonuçları değerlendirerek bir denetim raporu hazırlar. Bu rapor, SEDEX üyesi işletmelerin tedarikçilerinin sürdürülebilirlik performansı hakkında ilgili taraflara bilgi sağlar.

 

SEDEX’in en önemli hizmeti olan SMETA denetimlerinin sonuçları küresel ölçekte geçerlidir ve farklı iş sektörlerinden firmalar bu denetimin sonuçlarını kabul etmektedir. Dünyanın en önemli iş standartları, yasa ve yönetmelikleri ve yerel dinamikleri dikkate alarak hazırlanan SMETA sosyal denetim metolojisi hakkında bilgi almak ve denetim sürecini öğrenmek için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp