Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Patent Nedir?

Patent nedir? Patent nasıl alınır? Patent tescil başvurusu nasıl yapılır? ve benzeri soruların profesyonel danışmanlık hizmetleriyle cevap bulduğu firmamızda bu alandaki tüm gereksinimlere üstün başarıyla yanıt veriyoruz.

Bir buluşun bütün yasal ve ticari haklarına sahip olmak isteyenlerin ilgi gösterdiği patent başvuru sürecini, uzman kadromuzla hatasız olarak yürütüyoruz. Patent başvurusu için gerekli şartların karşılanması, Türk&Avrupa Patent Kurumu’na uygun şekilde müracaat edilmesi ve sürecin anbean takibi konularında, deneyimli ekibimizle destekçiniz olmaya hazır durumdayız.

Biz PATENT denilince size en yakın, en hızlı ve en uygun teklifleri sunacak olan firmayız. Aşan Danışmanlık bu alanda yeteri kadar tecrübe sahibidir.

Patent Nedir?

Bu soruyu kısaca yanıtlamamız gerekirse; patent, bir fikir ya da buluşa ait yasal ve ticari hakları koruma altına alan belgedir. Buna göre başlıca patent türlerini; faydalı model, incelemeli patent, ürün patenti, usul patenti, marka patenti ve incelemesiz patent olarak gruplandırabiliriz.

İşte önde gelen patent tescil ve başvuru firması olarak biz, bu alanlara yönelik faaliyet gösteriyoruz.

İzlenecek adımları titizlikle planlayıp uyguluyor; patent alma işlemini zorlu bir süreç olmaktan çıkararak, kolay ve keyifli bir sürece dönüştürüyoruz.

Patent, bir kişinin ya da bir kurumun sahip olduğu buluşa veya bu buluşa konu olan ürüne üretme, kullanma, satma ya da ithal etme hakkına belirlenen süre boyunca sahip olması durumuna verilen addır. Somut olarak hakkın sahibi olduğunu gösteren belge olarak da adlandırılmaktadır. Kişinin sahibi olduğu buluş ile ilgili belirlenen patent süresi boyunca izni olmadan başkaları tarafından kullanılması, üretiminin yapılması ve satışının yapılmasını mümkün değildir. Patent süresi boyunca tüm mülkiyet patent sahibine aittir.

Patent alınacak buluş ya da ürün birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmiş ise patent isteme hakkı her bir kişi için eşit olarak bölünmektedir. Bu oranlar kişilerin kendi arasında yapacağı anlaşma ile farklılık da gösterebilmektedir.
Ayrıca patentler diğer ürün veya hizmetlerde olduğu gibi satılabilir, lisanslama yöntemleri ile farklı kişilere kiralanabilir. Satılma ve kiralama durumlarının dışında miras yolu ile diğer kuşaklara aktarılabilir.


Patent Nasıl Alınır?


Bir ürün ya da buluşa patent alma konusunda en önemli nokta Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru ve patent araştırması yapmaktır. Başvurunun onay alma ihtimali buluşun fayda sağlaması ve kendini diğer çalışmalardan ayırması ile doğru orantılıdır. Patent başvurusunda uygulanacak adımlar şu şekildedir;

• Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu,
• Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vereceği araştırma raporu,
• Araştırma raporunun yayınlanması,
• Türk Patent ve Marka Kurumu paten inceleme raporunun verilmesi,
• Uygun görülmesi halinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vereceği patent belgesi.

Patent Başvuru İşlemleri?

Patent başvuru işlemleri Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru için ödenen ücretin dekontunun verilmesi ile başlamaktadır. Tüm başvuru süreci boyunca titiz ve isteklerin doğru olarak verilmesi süreci kısaltmakta ve onay yüzdesini arttırmaktadır. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken belirli bölümler bulunmaktadır. Bunlar;

• Buluşun özetlenmesi ve üzerinde gerçekleştirilen gelişmeler hakkında kısa özet,
• Tarifname kısmı buluşa ait en detaylı bölümdür. Bu bölümde tüm ayrıntıların verilmesi, benzer bir buluş bulunması durumunda sizin buluşunuzun farkı ve avantajları belirtilmelidir. Tarifnamenin uzman biri tarafından hazırlanması olası olumsuzlukların ihtimalini düşürmektedir.
• Teknik resim, buluşun siyah beyaz olarak taslak resimleri, parça detayları, parça adları gibi ayrıntıların numaralandırılarak oluşturulmuş bölümüdür.
• Buluşun koruma altına alınması gereken kısımlarının açıklandığı bölüm işlemler kısmı olarak adlandırılır. Kopyalanmasının istenmediği bölümler, detaylar bu bölümde verilmektedir.
• Patent alma aşamasının en önemli bölümlerinden biri de evrakların tamamlanmasıdır. Resmî kurumların başvuru aşamasında gerekli gördüğü tüm evrakları hazırlamak oldukça önemlidir.


Başvuru Yapılamayan Buluş ve Ürünler

Bir buluşun patent alabilmesi için öncelikle belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Ancak aranan bu şartlara sahip olsa bile patent alamayacak buluşlar da bulunmaktadır. Genel ahlaka uygun olmayan ya da kamu düzenini bozacak bir buluşun patentlenmesi mümkün değildir. Bitki ya da hayvan türlerinin biyolojik olarak çoğaltılmasına yönelik buluşlarda patent sistemi dışında kalmaktadır. Matematik teori ve keşiflerinin de patentlenmesi mümkün değildir. Patent kapsamı dışında kalanlar arasında edebi ve sanatsal eserlerde yer almaktadır. Keşiflerde kapsam dışında kalan maddeler arasındadır. Doğada henüz bilinmeyen nesne ve olayların patentlenmesi mümkün değildir. İnsan ya da hayvan vücudu üzerinde uygulanan cerrahi yöntem ve tedavilerin patentlenmesi de sağlanamamaktadır. Ayrıca insan bedeni ve öğelerinin keşfi de patentlenemeyen durumlar arasında yer alır.


Patenti İstenen Buluşlarda Aranan Özellikler

Bir buluşun alınması aşamasında belirli kriterler bulunmaktadır. Bir buluşun patentinin alınması için sadece ülke içinde değil, tüm dünyada yeni olması aranan öncelikli koşullar arasındadır. Daha önceden yapılmış bir ürün ya da bir aygıt üzerine eklenecek tasarımsal değişiklik patent kapsamına girmemektedir.
Teknolojik gelişmelerin ayrılmaz parçalarından biri olan patent, yaratıcı yetenekleri buluş yapmaya teşvik etme ve bu buluşların kullanımını sağlama görevini üstlenir. Bu görevin yanı sıra asıl amacı ve en önemli unsuru olan fikir ve buluşun fikir hırsızları tarafından kullanımını engellemektedir. Patent sayesinde izin dâhili dışında ürün veya buluşun kullanımı, üretilmesi ve satılması engellenmektedir.


Patent Sorgulama Nedir?


Başvuru aşaması öncesinde yapılması gereken ilk işlemlerden biridir. Patent sorgulama ile buluşunuzun bir benzeri ya da daha önce yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumun olması patent alınmasına engel bir unsurdur. Tüm istenen belgelerin eksiksiz olması büyük önem arz etmektedir. Patent Sorgulama da bu konuda önemli bir yere sahiptir. Patent sorgulama, başvuru ve diğer tüm işlemlerde konuda hâkim uzman bir kişi ile çalışmak sürecin olumlu olmasında kilit noktalardan biridir.

Patent nedir? Sorusunu cevaplarken sözünü ettiğimiz farklı patent türleri için başvuru işlemleri değişiklik göstermektedir. Markanız için böylesine ciddi bir konuda en ufak bir riski göze almak istemiyorsanız, patent danışmanlık firması olarak tercihinizi bizden yana kullanabilirsiniz.

Patent Başvuru İşlemleri

Bu doğrultuda, süreç boyunca izlediğimiz adımları şöyle dile getirebiliriz:

1.    Kendisi için patent almak istediğiniz ürün veya fikir ne? Gerçekten faydalı ve benzersiz mi? Patent alabilmesi için -sanayiye uygulanabilirlik ve yenilik gibi- gerekli kriterlere sahip mi? Tam olarak hangi boyutta korumaya alınması gerekiyor? Uluslararası geçerliliğe sahip olacak mı? Tüm yönleriyle inceliyoruz.

2.    İstenen bütün belgeleri eksiksiz hazırlamanıza yardım ediyoruz. (Örneğin; tarifnâme, başvuru formu, özet, istemler vb.)

3.    Buluşunuza benzer veya onunla aynı türde başka bir buluş olup olmadığını detaylıca araştırıyor; böylelikle muhtemel olumsuzlukları henüz başvuru aşamasında bertaraf ederek, sürecin daha düzenli işlemesine imkân tanıyoruz. Fikir veya ürününüze yapacağınız mâlî yatırımın boşa gitmesine asla izin vermiyor, olası riskleri patent ön araştırmasıyla ortadan kaldırıyoruz.

4.    Eksiksiz bir şekilde patent dosyanızı hazırlıyor, her bu dosyada detayın doğru ve hatasız ifade edilmesine azami hassasiyet gösteriyoruz. Patent dosyalarının kendine özgü formatlarına, hukuki ve teknik ayrıntılarına hâkim olduğumuz için, bu hususta hiçbir yanlışa mahâl vermiyoruz.

5.    Yalnız Türkiye içinde geçerli bir patent hakkına sahip olmak istiyorsanız, Türk Patent ve Marka Kurumu’na hatasız bir şekilde başvuru yapmanızı sağlıyoruz.

6.    Şâyet alacağınız patent hakkının Avrupa’da geçerli olmasını talep ediyorsanız, o takdirde Avrupa Patent Ofisi’ne başvuru yapmanız için yardımcı oluyoruz.

7.    Size verilecek patent araştırma ve inceleme raporlarını kapsamlı bir şekilde değerlendiriyor, patent belgesi başarıyla alınıncaya kadar destek olmayı sürdürüyoruz.

Siz de tüm bu süreçleri profesyonel patent danışmanları eşliğinde yürütmek istiyorsanız bizi arayabilir, ihtiyacınız olan desteğe firmamız sayesinde ulaşabilirsiniz. Patent alma konusundaki resmi mevzuatlara, uygulama ve prosedürlere tam anlamıyla vâkıf olan danışmanlarımızla, her şeyi sizin yerinize sorunsuz biçimde halletmek için hazırız!

Patent Tescil ve Patent Başvurusu için Neden Biz?


Çünkü biz; özgün buluş ve fikirlerin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyor, gerçekleştirdiğimiz hizmetlerde bu hassasiyetimizden güç alıyoruz.

Binlerce marka ve ürünün patent başvuru sürecini başarıyla sonuçlandırmış bir firma olarak, bu konudaki deneyim ve yetkinliğimizi kusursuz kalitemizle bir araya getiriyoruz.

Buna göre, patent tescil ve başvurusu alanında bizi tercih etmenizin size kazandıracağı bazı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

1.    Özgün ürününüzün tüm üretim, satış, kullanım ve ithalat hakkına sahip olmanızı mümkün kılıyoruz.

2.    Böylelikle başkalarının size ait fikir veya buluş üzerinde hak idda etmesini önlüyor; izinsiz kullanımların, pazarlama ve satış gibi faaliyetlerin, bundan doğacak mağduriyetlerinizin önüne geçiyoruz.

3.    Rakipleriniz arasında ve tüketici nezdinde seçkin bir konuma yükselmenizi, faaliyet gösterdiğiniz pazarlarda üstünlük elde etmenizi sağlıyoruz. Yenilikçi ve inovatif olarak tanınma fırsatı sunuyor, sizi benzerlerinizden kesin çizgilerle ayırıp üstün kılacak patent belgesiyle farkınızı ortaya koyuyoruz.

4.    Ayrıca patentli buluşunuzun üretim ve kullanımını, lisans aracılığıyla bir kuruma veya kişiye devretmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda da yine atmanız gereken ilk adım bize başvurarak patent belgesi almak olacaktır.

Siz de; patent nedir? Nasıl alınır? ve benzeri sorularınızın kapsamlı cevabı için bizi arayabilir, profesyonel danışmanlarımızla birlikte hareket etmenin güven ve ayrıcalığını deneyimleyebilirsiniz.

Hızlı bir süreçten geçmek isterseniz, bizi sitemizde yer alan numaramızdan arayabilirsiniz. Aşan Danışmanlık’a mesai saatleri içerisinde telefon numarasından, diğer zaman dilimlerinde ise canlı destek hattı veya whatsapp hattı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp