Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri

Oteldeki misafirlerin huzurlu, rahat bir şekilde konaklayabilmesi için mutlaka otel hijyen ve sanitasyon denetimleri yapılmalıdır. Aksi halde hem hijyen bakımından büyük bir tehdit söz konusu olur hem de hizmet veren otelin imajı ciddi bir şekilde zarar görür. Hijyen çalışmaları otelin kapasitesi, büyüklüğü, konsepti ya da hizmet çeşitliliği ne olursa olsun kapsamlı bir şekilde yapılabiliyor. Önemli olan bu kapsamlı çalışmayı alanında uzman bir firmanın yapmasıdır. Firma olarak otellerde her türlü hijyen ve sanitasyon denetimlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmekte ve hem işletmenin hem de konukların içlerini rahat ettirmekteyiz.

Aşan Danışmanlık işletmesi bu süreçlerden geçecek olan işletmelere uzmanları ile danışmanlık hizmetleri vermektedir. Türkiye’nin öncü belgelendirme firması Aşan ile yola çıkarak sizlerde en uygun fiyatları alabilirsiniz.

Hijyen Denetimlerini Neden Ciddiye Alınmalı?


Bir otelin dış görüntüsü iyi olabilir, restoranı, yemekleri, personeli kusursuz bir hizmet sergileyebilir ancak eğer gerçek anlamda hijyen kontrolleri sağlanmamış ise bu saydıklarımızın hiçbiri bir anlam ifade etmeyecektir. Otellerde yapılacak olan hijyen denetimleri bir otelin standartlarını belirlemede son derece önemlidir. Bu denetlemeler hem yasal anlamda hem de müşteri anlamında önemlidir ve kesinlikle itibar edilmelidir.
 

Otel Hijyeni Neleri Kapsar?


Otel hijyeninin kapsamını bilmek sorumlu kişilerin de işini kolaylaştıracaktır. Bu hijyen şartları belirli kriterlerle sınırı çizilmiş olup her işletmenin uyması beklenmektedir. Hijyen kontrollerini kapsayan bölümler şu şekildedir:

1)    Odalar, lobi alanları
2)    Mutfak, kafe ve restoran bölümü
3)    Hamam, SPA, havuz tuvalet ve banyo bölümleri
4)    Gece kulübü, bar ve eğlence alanları
5)    Varsa konferans ve toplantı salonları
6)    Gıda hazırlığı yapılan soğuk depolar
7)    Varsa plaj alanları

Tüm bu alanlarda gerekli hijyen kontrolleri yapılmakta ve buna göre otele puan verilmektedir. Şayet hijyen gerekliğini yerine getirmemiş oteller tespit edilirse bunlar farklı yaptırımlara tabi olunabileceği anlamına gelmektedir. Danışmanlık firmamıza otel hijyen ve sanitasyon denetimleri yaptırdığınız takdirde pek çok açıdan avantaja geçebilirsiniz. Her biri alanında uzman denetmenlerimiz ile otelinizin standartları karşıladığına emin oluyoruz. Denetleme kapsamında sağlayacağınız avantajlar şu şekildedir:

-    Sektördeki rekabet piyasasında öne geçme, güven kazanma.
-    Yasalara uygun, kural ve etikler dahilinde hizmet gerçekleştirme.
-    Gıda saklama alanları, restoran ve kafelerde hijyeni sağlayarak hijyen eksikliğinden meydana gelebilecek hastalıkları engelleme.
-    Müşteride güven duygusu aşılayarak tekrar gelmelerine olanak sağlama.
-    Ayrıca tüm bunlarla beraber tesisin kalitesi, imajı, enerji ve çevre konularındaki hassasiyeti sağlayarak uluslararası standartları kazanma şansı elde edilebilir.

Oteller şüphesiz turizm sektörünün en önemli unsurlarından biridir. Konumu, büyüklüğü, kapasitesi, hizmet çeşitliliği ve konsepti ne olursa olsun oteller, dünyanın her yerinde turizme yön vermektedir. İnsanlar, iş, tatil, eğitim, konferans vb gibi amaçlarla başka şehirlere veya ülkelere gittikleri zaman güvenlik, konfor ve tabii ki hijyen konusunda belirli kriterleri karşılayan otellerde kalmayı tercih ederler. Bu tür kriterler arasında temizlik ve hijyen mevzusuna ayrı bir parantez açmak gerekir. Çünkü bir otelin kendisi güvenli, yemekleri lezzetli, eğlence hizmetleri geniş ve odaları konforlu olsa da genel anlamda hijyen standartlarına uygun değilse ortada çok büyük bir problem var diyebiliriz. Bu nedenle, oteller, belirli kurallara göre ve belirli periyotlar ile düzenli olarak hijyen denetimlerinden geçmelidir.

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri ‘nin Kapsamı

Bir otelin temizlik ve hijyen anlamında geçerli bir not alıp müşterileri gözünde değerli bir tesis imajı oluşturabilmesi için şu bölümlerinin düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir:

•    Odalar
•    Mutfak bölümü
•    Restoran ve kafeteryalar
•    Bar, gece kulubü vb gibi mekanları
•    Havuz, spa, hamam, tuvalet vb gibi alanlar
•    Lobi alanları
•    Konferans ve toplantı salonları
•    Eğlence aktivitelerin gerçekleştirildiği alanlar
•    Soğuk oda ve gıda hazırlığı yapılan yerler
•    Plajlar

Otel hijyen ve sanitasyon
denetimleri otellere göre farklılık göstermektedir. Örneğin, bir butik otel ile beş yıldızlı ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren oteldeki denetimler aynı olmayacaktır. Aynı şekilde, bir tatil bölgesindeki otel ile şehir içinde genellikle iş amacıyla kullanılan otellerin aynı tür denetimlerden geçmesi beklenemez. Bu bağlamda, otel hijyen ve sanitasyon denetimleri ‘nin otelin sunduğu hizmetler ve sahip olduğu olanaklara bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz.

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri ‘nin Faydaları

Bu tür denetimlerden başarılı ile geçen tesislerin elde ettiği faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

•    Tuzim sektöründe adından olumlu anlamda daha sık söz ettirerek rekabet avantajı elde etme.
•    Yasalara uygun hizmetler sunma.
•    Müşteri memnuniyetini sürdürülebilir şekilde artırma.
•    Gıda, konaklama, eğlence vb gibi konularda temizlik ve hijyenden ötürü meydana gelebilecek tehlikelerin ve problemlerin önüne geçme.
•    Otel personellerinde hijyen konusunda bir farkındalık oluşturma.
•    Otel hijyen ve sanitasyon denetimleri ayrıca tesisim kalite, çevre ve enerji konularındaki ulusal ve uluslararası standartlara uymasını kolaylaştırır.
 

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri Nasıl Yapılır?


Bu denetimlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi ve sonucunda geçerli bir denetim raporu alınabilmesi için akredite kuruluşlar ile iletişime geçilmelidir. Denetim yapma yetkisi, bilgisi ve tecrübesi olan kuruluşlar, otelin özelliklerine göre bir denetim planı çıkarmaktadır. Bunu yaparken de ulusal veya uluslararası literatürde geçerli olan standartlardan ve yürürlükte olan bazı yasaların maddelerinden faydalanırlar. Aşağıda bunların bazı örneklerini görebilirsiniz:

•    2872 Sayılı Çevre Kanunu
•    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
•    ISO/TS 22002-1:2009 Gıda Güvenliği için Ön Gereksinim Programlar – Bölüm 1: Gıda Güvenliği
•    SO 18513 Turizm Yönetim Sistemi Standardı
•    TS 13027 Gıda Üretim Yerlerinde Hijyen ve Sanitasyon-Genel Kuralları
•    TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı
•    Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Ürün/Referans Tebliğleri

Otel hijyen ve sanitasyon denetimleri için bir tesise giden denetçilerin inceleme yaptığı konu başlıklarına örnek olarak şunları verebiliriz:

•    İşletmenin genel hijyen durumu
•    Depolama ve dağıtım koşulları
•    Atık kontrolü
•    Hijyen ve sanitasyon için kullanılan ekipmanlar
•    Tesisin teknik altyapısının uygunluğu
•    Çalışanların hijyen kurallarına uyup uymadığı
•    Haşere veya zararlı olabilecek mikroorganizmalara karşı alınan önlemler
•    Dezenfeksiyon uygulamaları

Otel Hijyen ve Sanitasyon Denetimleri İçin Aşan Danışmanlık’tan Destek Alabilirsiniz

Eğer siz de bir otel sahibi ya da işletmecisi iseniz ve tesisinizin hijyen konusundaki performansının denetlenmesini istiyorsanız Aşan Danışmanlık size her konuda yardımcı olacaktır. Otelinizin denetimlerden başarılı ile geçmesi için mevcut hijyen durumunu analiz ettirmek ve yapılabilecek uygulamalar konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız Aşan Danışmanlık ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Otel hijyen ve sanitasyon denetimleri konusunda daha evvel birçok tesise danışmanlık yapan; eğitim ve belgelendirme hizmetleri sunan Aşan Danışmanlık sizlere de her konuda destek olacaktır. Tesisinizin kalitesini, güvenliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçip denetimler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Otel hijyen denetimi kapsamında incelenen konuları şu şekilde sıralamak mümkündür:

-    Atık kontrolü
-    Genel hijyen
-    Depolama durumu
-    Dağıtım kanallarının durumu
-    Haşere ya da zararlı canlılara karşı alınan tedbirler
-    Teknik altyapı durumu, yeterliliği
-    Hijyen sağlanması adına kullanılan ekipmanlar
-    Çalışanların hijyen konusundaki tutumu
-    Dezenfeksiyon uygulamaları

Otele gelecek olan denetim birimlerimiz sırasıyla bu işlemleri kontrol etmektedir. Eğer var ise bir eksiklik giderilmesi adına gerekli tutanakları firmanıza iletmektedir. Bu sayede herhangi içeriden ya da dışarıdan bir kontrol esnasında otelinizin standartları en iyi şekilde karşıladığını belgeleme şansınız olacaktır.

Günümüzde kurumsallığına güvenen, müşteri memnuniyetini ön planda tutan tüm işletmeler hijyen ve sanitasyon denetimlerini aksatmadan yaptırmaktadır. Bu denetimler ile uluslararası standartlarda güvenirlik kazanmak mümkündür. Hem hijyen koşulları sağlanarak otelin imajı korunabilir hem de misafirlerin rahat bir şekilde tatil yapmaları sağlanabilir. Danışmanlık firmamız otel hijyen ve sanitasyon denetimleri kapsamında destek vermekte olup sizlere bu konuda kapsamlı bir hizmet sağlamaktadır. Daha detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan bizlere günün her saati ulaşabilirsiniz.  

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek ve uzman görüşü almak için Aşan Danışmanlık firmasının telefon numaralarından irtibat kurabilirsiniz. Merak ettiğiniz hususlar ve güncel kampanyalar için INSTAGRAM hesabımızda DM yolu ile müşteri temsilcilerimize yazabilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp