Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler - Oteller - Hizmet Gereksinimleri

ISO 22483, turizm sektörü içerisinde otel hizmetleri için kalite gereksinimleri belirleyen uluslararası bir standarttır. Personel yetkinliği, eğlence faaliyetleri, güvenlik gereksinimleri, hizmet sunumu, temizlik ve hijyen detayları, tedarik zinciri yönetimi vb gibi birçok konu standart içerisinde ele alınmaktadır. ISO 22483 2020 yılında yayınlanmış olup “ISO 22483:2020 Turizm ve ilgili hizmetler - Oteller - Hizmet gereksinimleri” standardının gerekliliklerini karşılayan oteller ISO 22483 sertifikası alabilmektedir. Aşan Danışmanlık ISO 22483 belgesi almak isteyen turizm işletmelerine eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Standarda uyum sağlanması ve uyumluluk doğrulamasının yapılması, akredite belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılması, dokümantasyon ve denetim gibi birçok süreçte Aşan Danışmanlık’tan destek alabilirsiniz.

Genel olarak kullanılan standartlardan üretilen bu ürünlerden herhangi biri. Bu yükseltme standartlarında olmak, büyütmek için yetiştirilmek üzere yetiştirilmek üzere tasarlananlar. Standartlar ve standardizasyon ile ilgili olarak uygulanan standartların planlanması gereken önemli kuruluşlardan birisi ise Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı - ISO) ´dır. ISO tarafından yayımlanmış standart bulunmaktadır. ISO 22483 Standardı da ISO tarafından yayınlanan standartlardan biridir.

ISO 22483 Standardı; 2020 yılı Nisan ayı Turizm ile, ISO/TC 228 adlı teknik komite tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca bu standart; ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler – Oteller – Hizmet Gereksinimleri Standardı veya ISO 22483:2020 Turizm ve İlgili Hizmetler – Oteller – Gereksinimleri Standardı olarak da anılabilir. Bu standardın isminde “Turizm ve hizmetler – Oteller” ifadesinden de bu standardın tasarımı; kalite hizmet sunumu için tüm amaç için ve referans bir referans sağlamaktır. Ayrıca bu sistem, farklı sistem türleri, mevcut kategorizasyon sistemleri, iş/işletme modelleri,

ISO, ulusal standartların uygulamalarının (ISO üyelerinden yararlanma) dünya çapında bir federasyonudur. Yani uluslararası standart tesislerin çatısı olarak adlandırılabilecek bir konumdadır. Bu; bu standardın tasarımı ile ilgili herhangi bir geri besleme sorusu bu standardın kullanıcılarını kullanan ulusal standarta yönelik uygulamalar. Yani tıp bu standardın geleceklerini kullananlar, bu tasarım ile soru veya geri beslemelerini ISO´nun bir üyesi olan Türk Standartları´ne (TSE) yöneltmeliler.

ISO 22483 Standardı´nın Belgelerinin Kapsamı

ISO 22483 Standardı, titizlikle (memnuniyet verici) bir müşteri adayı yetiştirmek için yetiştirilmek üzere bir büyüme tarafından büyütülmek üzere büyütülebilir. Bu standardın düzenlenmesi için; kişisel, hizmet, etkinlikler, etkinlikleri, emniyet ve güvenlik, bakım, tedarik, yönetimi ve tahmini (tatminiyle ilgili) ile ilgili kalite ve belirlemektedir. Bu gereklilikler; kontrolleri ile iletilmesi ve sunulan dahili kişisel mi yoksa bir alt tarafından sizin tarafınızdan gerçekleştirilebilecek şekilde gerçekleştirilebilir.

ISO 22483 Standardı´nın Belgesindeki Önemli Başlıklar

ISO 22483 Standardı´nın Belgeleri 29 sayfadan oluşmaktadır. Belgenin baş tarafında bir girişte ve temel birkaç husustan bahsedilmiştir. Daha sonra terimlerin içinde ve içinde kullanılanlar ve tanımlamalardan bahsedilmiştir. Bu terim ve tanımlamalardan birkaç örnek verecekken; konaklama hizmetleri, a la carte (alakart), büfe, nezaket hizmetleri, eğlence, etkinlik ve Tehlike Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) terim ve tanımlarını sıralar. Bu başlıklardan sonra gelen ve gıdaların esası;

• Personel araçları,
• Hizmet araçları, • Etkinlik Emniyet
organizasyonları,
• Eğlence etkinlikleri, • bakım faaliyetleri, • Bakım araçları,
• Temizlik, temizlik,
• Tedarik yönetimi,
• Konuk (konuk) hakkında bilgi ve besleme ücreti (toplama),
misafirdir.

ISO 22483 Standardı İle İlgili Eğitimler

Çocuklara yönelik hem TSE tarafından sunulan hem de özel özel firmalar tarafından standartlar ile eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler, eğitim süresi olarak ilgili standarta ve eğitim veren firmaya göre yakınlaşabilir. Kimi eğitimler 1 günde kimi eğitimler ise 3 günde aktarılabilmektedir. ISO 22483 yeni yayınlanan bir standart TSE´nin “2020 yılı yapımı Standardı ISO 2 Standardı ile ilgili eğitim olmayacak” programıdır. Nasıl bir hazırlık planıdır ki; TSE´nin söz konusu eğitim ve sertifika programı ile ilgili iletişim kurma hakkı vardır. Yani ona yeni bir ekleme veya çıkarma.

Bu konu hakkında bilgilendirmek için TSE´nin resmi sitesi teslim edilebilir. Bir firma ISO 22483 Standardı´nın alınacaksa ya da alınacaksa, bu eğer standart ile ilgili bir rol alırsa, bu konuda standart edinilen ile ilgili bilgi alan bir kişiyi bu konuda standart edinilen ile ilgililere katılmayan bir kişiyle ilgili bir standarta olan önemli bir adım at olur.

ISO 22483 Standardı Belgesi veya Sertifikasını Alma İle İlgili Hususlar

Yetkili kuruluşlar tarafından belgelendirme/sertifikasyon işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca bu geliştirme/sertifikasyon işlemleri hazırlık aşamasında danışmanlık de danışmanlık hizmetinden alınabilir. Bir standarda yönelik belgelendirme/sertifikasyonla ilgili planlamalarla ilgili kurumir. Bu amaçlara yönelik hazırlıklı olmak ve pazarlardan faydalanmak için kullanılmak için bir ihtiyaçtur. Çünkü bir dahaki tasarlanmadan yapılacaksa, bir dahaki için günlerce veya aylarca tasarlanacak. Bu da zaman zaman olabilir. O ilerleticilerden geliştirmek isteyen bir kurum danışmanlığı konusunu değerlendirebilir ve bu konuda hizmet sunabilir.

ISO 22483 Standardı´nın belgesi/sertifikasını almak isteyen firma ya da kuruluşlar, bu konu hakkında yetkili firmayı bulmalı ve belgelendirme işlemlerine başlanması için başvuru/şme yapmalıdır. Belgelendirmenin üç aşaması izlenebilir;

• İlk değerlendirmeyi gözden geçirmesi: Belgelendirmeyi gözden geçirmek, gözden gözden geçirilmesi standardın değerlendirmesini gözden geçirip gözden geçirmesi, • Belgelerin gözden geçirilmesini gözden geçirilemeyen 2483 Standardı
gözden geçirilmiş ve kontrollerin geliştirilip değerlendirilmesi,
• Belgenin Verilmesi aşamasını: Eski hedeflere yönelik değerlendirmesi ve yapılan her türlü düzeltme işlemin gözden geçirildikten sonra belgenin hazırlanması.
Ayrıca belgelendirme hizmetleriyle ilgili kurumlar/firmaların hizmetleri konusunda eğitim hizmetleri de almak.

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler - Oteller - Hizmet Gereksinimleri

 

ISO 22483 Standardı İle İlgili Diğer Hususlar


Bugün bir standardın belgelerinde, kullanıcıların hem çalışma durumlarında hem de olumlu olduklarında olabilirler. Yani bir standardın uygulanmasına yönelik uygulamalar, aynı zamanda bu kullanıma yöneliklerden faydalanabilir ve denetimler yapılabilir. Bu şekilde hem sonuçta hem de itibarında bir ifadeyle prestijinde olumlu bir gelişme olabilir. O bir üst standartın belgesi/sertifikasına sahip olmak hem firmalar için hem de hangi firmayı tercih eden tüketiciler için bir unsurtur.

 

Turizm firması denilince aklımıza en çok gelen firmalardan biri. Oteller, ISO 22483 Standardı satın alırken hem ulusal hem de uluslararası düzeyde kontrol edebilirler. Ayrıca bu standart uygulama ile daha düzenli ve denetimli bir çalışma sağlayabilirler. Bu standardın tasarımında; kişisel alanlardan sauna/spam eğitiminden faydalanmak için kullanılan programlardır. Aynı zamanda tüketicilere yönelik ilk ilgili denilince akla gelenn biri olan geri besleme/geri bildirim konusu ile bir başlık da, ISO 22483 Standardı´nın tasarımında bulunmaktadır.

ISO 22483 otel hizmetleri için geliştirilen uluslararası bir kalite standardıdır ve otellerde sunulan tüm hizmetlerin kalite yönetimini kapsamaktadır. Standardın amacı, turizm tesislerinin konuklarına tatmin edici bir deneyim sunmasını sağlamaktır. ISO 22483 standardı, küresel ölçekte turistlerin beklediği kaliteli ve güvenli konaklama hizmeti sağlamak için genel bir çerçeve ortaya koymaktadır. Standart ile otellerin kalite hizmet yönetimi sistemi için uluslararası kriterlere uygun ortak bir referans oluşturulmaktadır. ISO 22483 içerisinde otellerin personeller, hizmetler, temizlik ve hijyen, tesis bakımı, emniyet ve güvenlik, etkinlikler, eğlence faaliyetleri, misafir memnuniyeti ve tedarik yönetimi için kriterler, ilkeler, prosedürler ve öneriler açıklanmaktadır.

Standartta yer alan gereklilikler ekonomik oteller, lüks oteller, tatil köyleri, pansiyonlar, havayolları ve demiryolları tarafından sağlanan tüm hizmetler için geçerlidir. ISO 22483’te;

* dünyadaki farklı otel konseptleri,
* mevcut sınıflandırma sistemleri,
* turizm sektöründe yer alan ve geliştirilmekte olan iş modelleri,
* sunulan hizmetlerin içeriği ve kapsamı,
* misafirlerin güncel talepleri,
* uluslararası seyahat ve konaklama modaları trendleri dikkate alınmıştır.

Standart, otellerin misafirlere / turistlere y ada otel hizmetlerinin tüketicilerine sunduğu birçok hizmeti kapsamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

* Resepsiyon: Rezervasyon, check-in ve check-out, bagaj taşıma, VIP hizmetler
* Konaklama: Odalar ve odalarda sunulan imkanlar; oda servisi
* Yiyecek ve içeceklerler; restoranlar, snack barlar, mini marketler vs.
* Havuz, sauna, spa, jakuzi ve diğer termal olanaklar
* Aktivite yönetimi
* Eğlence faaliyetleri
* Yan hizmetler: Kuaför, spor aktiviteleri, güzellik merkezleri, fotoğraf servisi, kuru temizleme, telefon vs.

ISO 22483 Belgesi Nasıl Alınır?


ISO 22483 sertifikası almak isteyen kuruluşlar için belgelendirme sürecini şöyle özetleyebiliriz:

* ISO 22483 otel hizmetleri kalite yönetim sistemi kurulması
* Belgelendirme kuruluşu araştırması, maliyet analizi ve sertifikasyon planının oluşturulması
* Dokümantasyon sisteminin kurulması; bilgi ve belgelerin derlenmesi. ISO 22483 uyarınca hazırlanması gereken belgelerden bazıları şunlardır: Sistem kılavuzu ve posedürü, politika ve hedefler, misyon ve vizyon, standart çalışma prosedürleri, kalite kontrol listesi, personel ve hizmer kapsamı ile ilgili formlar, kalite sistemi kayıtları vs. ISO 22483 Belgesi için hazırlanması gereken dokümanların kapsamı kuruluş türü ve büyüklüğü, hizmetlerin karmaşıklık düzeyi, sunulan ürün ve hizmetler, personel yeterliliği vb gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
* İç denetimler yapılması ve tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi
* Belgelendirme kuruluşunun bağımsız denetçileri aracılığıyla tesisin denetlenmesi
* Denetlemelerde belirlenen uygunsuzluklar için düzeltici & önleyici eylem planlarının oluşturulması ve uygulanması
* ISO 22483 sertifikasının düzenlenmesi
* Yıllık gözetim denetimlerinin gerçekleştirilmesi

ISO 22483 Belgesinin Faydaları

ISO 22483 sertifikasının turizm işletmelerine sağladığı önemli faydalardan bazıları şunlardır:

* Son dönemde tüm turizm sektörünü etkisi altına alan COVID-19 pandemisi açısından en kritik unsurlar olan temizlik, hijyen ve gıda güvenliğini geliştirir.
* Otel personelleri ve misafirler tarafından meydana gelen kaynak israflarını azaltmaya yardımcı olur ve böylece maliyetleri düşürür.
* Konukların, personelin ve işletmelerin güvenliğini artırır.
* Otellerin daha sürdürülebilir iş uygulamaları geliştirmesine yardımcı olur.
* Rezervasyon aşamasından konukların check-out yapmasına kadar geçen tüm süreci iyileştirir.
* Rezervasyon sayılarını ve tesis gelirlerini artırır.
* Konuklar için etkinliklerin daha iyi organize edilmesini sağlar.
* Konuklara sağlanan tesislerin ve olanakların geliştirilmesine yardımcı olur.
* Misafirler için yapılandırılmış ve planlı eğlence aktiviteleri sunmaya yardımcı olur.
* Misafir memnuniyet düzeyini artırır.
* Otelde her türlü risk ve kazaların azaltılmasına yardımcı olur.
* Otellerin kurumsal itibarını artırır.
 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

ISO Belgelendirme

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp