Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Belgesi

ISO 19443, nükleer enerji sektörüne yönelik ürün ve hizmet sağlayan kuruluşlar için kalite yönetim sistemi gereklilikleri açıklamaktadır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temel alınarak hazırlanan ISO 19443 standardı, nükleer enerji tedarik zincirinde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından uygulanabilmektedir. Standart içerisinde ISO 9001’de anlatılan temel kalite gereksinimlerin yanı sıra nükleer enerji güvenliği ile ilgili özel gereklilikler yer almaktadır. ISO’nun ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) iş birliği ile oluşturulan ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi, kuruluşlarda nükleer güvenlik kültürü oluşturulmasını sağlamaktadır. Ayrıca, nükleer güvenlik açısındna kritik önemi bulunan faaliyetlerin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi standardın anlatılan gereklilikler, nükleer güvenlik alanında yerel veya uluslararası düzeyde geçerli yasaları ve müşteri gereksinimlerini tamamlayıcı niteliktedir. ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi sistemi kurma ve belge sahibi olma konusunda daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi Kapsamı

ISO 19443, ISO tarafından yayınlanan yönetim sistemi standartlarına paralel olarak hazırlanmıştır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi içerisinde yer alan birçok ilke, kural, bilgi ve prosedür bu standart içerisinde de mevcuttur. Bazı bölümler birebir aynı kalırken nükleer güvenlik yönetim sistemi özelinde yeniden düzenlenen bölümler de bulunmaktadır. Standardın temel amacı kuruluşun faaliyet gösterdiği nükleer sektörünün başta güvenlik olmak üzere diğer konularda temel kalite gereksinimlerini karşılamasını sağlamaktır. Bu bağlamda sektöre ve piyasaya sunulan nükleer ürün ve hizmetlere ilişkin özel gereksinimleri açıklanmakta ve kalite gerekliliklerinin kademeli bir şekilde uygulanması için bir yol haritası çizilmektedir.

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi, süreç yaklaşımı, riske dayalı düşünme, planla - uygula - kontrol et - önlem al (PUKÖ) döngüsü vb gibi konularda ISO yönetim sistemleriyle büyük oranda benzerlik göstermektedir. Bunun yanı sıra müşteri odaklılık, liderlik, sürekli iyileştirme, kanıta dayalı karar alma, katılımcılık vb gibi kalite yönetim ilkelerini aynen kabul etmektedir. Nükleer güvenlik seviyesi yüksek olan ürün ve hizmetlere ilişkin süreçlerin tutarlı, katma değeri yüksek, iyileştirmeye açık, performansının ölçülebilir olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra üst yönetimden başlayarak her seviyeden çalışanın Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi süreçlerine katılması gerektiğini belirtmektedir. Kalite yönetim sistemine ilişkin risk ve fırsatların belirlenerek bilgi, belge, iş gücü, zaman ve diğer kaynakların en doğru şekilde tahsis edilmesi için kural ve prosedürler açıklamaktadır. ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi kapsamında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen nükleer enerji sektörü kuruluşları Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirler.

ISO 19443 - Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi ile alakalı olarak Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) tarafından geliştirilen bu sistem 2018 senesinde yayınlandı. Dünya genelinde bir çok firmanın, kurumun uygulamaya aldığı ISO 19443 sistemi ile ilgili sizde Türkiye´de bu önemli standartlara sahip olmak ve kurumunuzu ISO 19443 ile ilgili tüm hususlara hazır hale getirmek istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile beraber bir çok üye devlet tarafından kullanılmış olan bu sistem firmaların güvenlik standartlarını belirlemektedir. Nükleer anlamda tamamlayıcı belgeler arasında yer alan bu ISO 19443 belgesi tamamlayıcı teknik belgeler arasındadır.

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Belgesi


ISO 19443 Danışmanlık Hizmetleri


Enerji sektörleri arasında hiç kuşkusuz nükleer enerji sektöründe yer alan tedarik zinciri, güvenik hususları ve hizmetleri ile alakalı faaliyette bulunan tüm işletmelerin uyması gerektiği bazı koşullar bulunmaktadır. ISO 9001´i referans alarak hazırlanmış olan ISO 19443´de en önemli konu başlıkları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

IAEA Güvenlik Sözlüğü, Nükleer Güvenlik ve Radyasyondan Korunmada Kullanılan Terminoloji, IAEA GSR Bölüm 2 - IAEA Genel Güvenlik Gereklilikleri / Güvenlik için Liderlik ve Yönetim,  IAEA NP-T-3.21, Nükleer Tesislerin İşletme ve Bakımını Desteklemeye Yönelik Tedarik Mühendisliği ve Tedarik Zinciri Yönergeleri´dir.

Aşan Danışmanlık olarak ISO 19443 danışmanlık hizmetlerini bu alanda tecrübe sahibi uzmanlarımız ile vermekteyiz.

Bir çok ISO belgesinde olduğu gibi Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemlerinin de temelinde ISO 9001 yatmaktadır. Nükleer güvenlik hususları ile alakalı firmaların tüm detayları kalite politikaları içerisinde yer almaktadır. Bizden alacağınız danışmanlık hizmeti ile öncelikli olarak firnanızın organizasyonları ve tüm bağlamlarını anlamaya çalışacak ve kalite yönetim sistem kapsamının belirlenmesi & süreçleri ile alakalı detaylara değineceğiz. Aşan Danışmanlık firmasının uzman eğitmen ve danışmanları ile risklerinizi, fırsatlarınızı ele alma yönündeki eylemler sonucunda firmanızın kalite hedefleri ve bu hedeflere bağlı olarka planlamaların yapılması sağlanacaktır.

ISO 19443 sayesinde nükleer güvenlik kültürünü edinmiş bir markanız, nükleer güvenlik hususları ile alakalı önlemlerin alınması ve diğer faaliyet alanları, kalite gereksinimlerinin uyarlanmasındaki yaklaşımlar ve nükleer odaklı adımlar ele alınmış olacaktır. ISO 19443 standardı Türkiye içinde oldukça önemlidir.
 

ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Belgesi Nasıl Alınır?


Sadece Dünya´da değil, ülkemizde de oldukça önemli olan bir konudur ENERJİ! Hem ihracat hemde ithalat kaynakları arasında yer alan enerji olmazsa, üretim durur. Her ülkenin enerji alanında büyük adımları vardır. Dünya´da bir çok ülke enerjide dışa bağımlıdır. Bu bağımlılığı azaltabilmek için ülkelerin nükleer enerji kapsamında da bazı girişimleri yer almaktadır. Mesela ülkemizde Akkuyu´da inşa edilmesi planlanan enerji santrali ülkemizdeki enerji sorununun en aza indirilmesi için büyük bir öneme sahiptir.

ISO 19443 Sertifikası Nasıl Alınır? sorunun yanıtına geldiğimizde ise bu sektörlerde faaliyette bulunan ürün üreticileri, hizmet sağlayıcıları için mutlaka alınması gereken bir belgedir diyebiliriz. ISO 19443´ün tüm standartları ve gerekliliklerinin sağlanabilmesi için Aşan Danışmanlık sizlere ülkemizin her ilinde hizmet verebilmektedir. Eğitim hizmetleri, danışmanlık hizmetleri ve belgelendirme hizmetlerinin tamamı için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Hızlı & doğru ve etkilki bir belgelendirme süreci için lütfen iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızdan bize ulaşın. 19443 Nükleer ISO Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi
Nükleer enerji ürün ve hizmetleri, yapısı ve doğası gereği güvenlikle ilgili gereksinimlerin üst düzey olduğu alanlardır. Bu nedenle, bu ürün ve hizmetleri piyasaya arz eden kuruluşların uluslararası düzeyde geçerli güvenlik ve kalite gereksinimlerini karşılaması ve bu konudaki uyumluluklarını da doğrulaması son derece önemlidir. ISO 19443 Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi bu sektördeki en temel düzenlemelerden biri olup kuruluşların güvenlikle ilgili gereksinimleri doğrulamaya bu standart ile başlaması gerekmektedir. Standart ile uyumlu bir Nükleer Güvenlik Yönetim Sistemi kuran işletmeler akredite belgelendirme kuruluşlarından ISO 19443 Belgesi alabilmektedir. Belgelendirme süreci genel olarak başvuru, doküman gönderimi, bilgi ve belge kontrolü, denetim ve doğrulama gibi aşamalardan oluşmaktadır. Belgelendirme sürecini haritalamak ve sertifikasyon planı oluşturmak için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

19443 Nükleer ISO Güvenlik Yönetim Sistemi Belgesi’nin kuruluşlara sağladığı avantajları şöyle özetleyebiliriz:

* Nükleer güvenlik ile ilgili temel kalite gereksinimlerini uygulamak
* Ürün ve hizmetlerin güvenliğinin sağlanması sayesinde müşteri memnuniyetini artırmak
* Nükleer enerji sektöründeki yasal düzenlemelere daha kolay uyum sağlamak
* Nükleer güvenlik konusundaki kalite sistemi performansını sürekli olarak iyileştirebilmek
* Güvenlik konusundaki risk ve fırsatları analiz edebilmek ve olası tehditler kontro altına almak

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

ISO Belgelendirme

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp