Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

DISNEY FAMA DENETİMİ

 Disney FAMA Denetimi


Disney FAMA denetimleri, Disney markalı ürünlerin üretildiği her yerde güvenli, kapsayıcı, insana ve çevreye saygılı işyerlerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu ürünleri üreten tedarikçilerin katılmak zorunda olduğu FAMA denetimi, dünyaca ünlü Walt Disney şirketinin kurumsal sosyal sorumluluk ve sorumlu tedarik zinciri çabalarının önemli bir bileşenidir. Disney tarafından hazırlanan FAMA (Facility and Merchandise Authorization - Tesis ve Ürün Yetkilendirmesi), Uluslararası Çalışma Koşulları Programı´na (ILS) uygun şekilde hazırlanmış bir denetim metodolojisidir. Disney FAMA denetimlerinde incelenen parametreler, Uluslararası Çalışma Örgütü´nün (ILO) temel sözleşmeleriyle uyumludur.
Disney´in Uluslararası Çalışma Standartları Programı (ILS Programı), lisans sahiplerinin ve satıcıların, düzenli aralıklarla FAMA denetimleri gerçekleştirmesini ve denetim raporları sağlamasını gerektirmektedir. Bu denetimler, Disney tedarikçilerinin, ürünlerin üretildiği tesislerin çalışma koşulları hakkında daha fazla görünürlük kazanmalarını ve sürekli iyileştirme yapmalarını sağlamaktadır.


Disney FAMA Denetimleri Kapsamı


Disney tedarikçi denetimlerinde, Walt Disney firmasının, üreticileri için belirlediği davranış kuralları (Code of Conduct) incelenmektedir. 1996 yılında kabul edilen bu kurallar, Disney´in Disney markalı ürünlerin üreticilerinden beklentilerini ortaya koymaktadır. Bu beklentilerin karşılanıp karşılanmadığını da FAMA denetimleriyle ölçmektedir. Disney tedarikçi davranış kurallarında yer alan ilkeler, Uluslararası Çalışma Örgütü´nün (“ILO”) temel sözleşmelerinin yanı sıra çeşitli çok paydaşlı ve endüstri girişimleri ve tedarik zinciri çalışma standartlarına ilişkin kurumsal davranış kuralları ile uyumludur.
Disney tedarik zinciri denetimlerinde, firmaların şu konulardaki asgari gereklilikleri karşılaması beklenmektedir:
?    Çocuk işçiliği
?    Gönülsüz çalışma
?    Zorla çalıştırma ve taciz
?    Ayrımcılık yapmama
?    İş sağlığı ve güvenlik
?    Ortaklık
?    Taşeronluk
?    İzleme ve uyum


Disney FAMA denetimlerinde her tesisin, denetçilere tesis içindeki tüm alanlara, ilgili belgelere ve özel ve gizli görüşmeler için çalışanlar dahil olmak üzere eksiksiz ve doğru bilgilere sınırsız erişim sağlaması gerekmektedir. Disney markalı üretim için ilk yetkilendirmeden önce belirlenen ihlaller ve/veya uyumsuzluklar, Disney´in ilk üretim yetkilendirmesinden önce çözülmelidir. Bir tesisin sürekli kullanımının bir koşulu olarak, üretim sırasında tespit edilen bu tür sorunlar, Disney’in ILS Programı tarafından belirlenen zaman dilimleri içinde ve uygun şartlarda giderilmelidir. Disney, kendi markasını taşıyan ürünlerin üretildiği her yerde güvenli, kapsayıcı ve saygılı çalışma ortamlarını teşvik etmeye yardımcı olmak ve endüstri eğilimlerini ve ortaya çıkan yasal gereklilikleri yansıtmak için FAMA denetimlerini periyodik olarak düzenleyebilmektedir.


Disney Tedarikçi Denetimleri Nasıl Yapılır?


Disney FAMA denetimleri veya ILS denetimleri, üreticilerin işçilikle ilgili sorunlarını belirlemek ve uygun şekilde çözüme kavuşturmak için bir araç olarak kullanılmaktadır. Disney tüm tedarikçilerinden kendi oluşturduğu tedarikçi davranış kurallarına uygun şekilde düzenlenmiş bir denetim raporu sağlamasını beklemektedir. Tesisler, denetiminin yürütülmesi için onaylı bir sosyal uygunluk izleme kuruluşu ile çalışabilmektedir. Disney, nerede olursa olsun, herhangi bir tesis için kendi ILS denetimlerini gerçekleştirmeyi de tercih edebilmektedir. Disney FAMA denetimleri, tedarikçilere önceden haber verilerek veya doğrudan habersiz ve programlanmamış şekilde düzenlenebilmektedir.
Disney tedarikçi denetimlerinde, üreticilerin Disney ürün standartlarına uygun üretim yapıp yapmadığı kontrol edilir. Çalışan haklarına saygı, iş yeri çalışma koşulları, çalışan memnuniyeti, çevresel uyum, atık yönetimi, ücretlendirme ve çalışma saatleri vs gibi birçok ana başlıkta değerlendirme yapılmaktadır. Denetçiler, yöneticilerle ve çalışanlarla grup halinde veya özel görüşmeler de gerçekleştirip görüşlerini almaktadır. Tüm denetim aşamalarının sonunda tespit edilen uygunsuzluklar için bir düzeltici ve önleyici eylem planı oluşturulur ve tedarikçi firmadan bu planı uygulaması istenir. Bu bağlamda, denetimler farklı ziyaret gerçekleştirilerek tamamlanabilmektedir.
Disney, çeşitli nitelikli denetim programlarını kabul etmektedir. Fakat ILS denetimlerinin aşağıdakiler gibi çok paydaşlı veya sektör girişimleri tarafından yürütülmesini tercih etmektedir.
?    Amfori - eski adıyla İş Sosyal Uygunluk Girişimi (BSCI)
?    Better Work Program
?    Adil İşçi Derneği (FLA)
?    Moda Takı ve Aksesuarları Ticaret Birliği (FJATA)
?    ICTI Etik Oyuncak Programı - eski adıyla Uluslararası Oyuncak Endüstrileri Konseyi (ICTI) CARE Süreç Denetim Programı
?    Sorumlu İş Birliği (RBA) - eski adıyla Elektronik Endüstrisi Vatandaşlık Koalisyonu (EICC)
?    Sedex Üyeleri Etik Ticaret Denetimi (SMETA)
?    Sosyal Sorumluluk Uluslararası SA8000 Standardı
?    Dünya Çapında Sorumlu Akredite Üretim (WRAP)


Disney FAMA Denetimlerine Hazırlık ve Danışmanlık


Disney tedarikçisi olmak isteyen firmalar, Aşan Danışmanlık ile iletişime geçerek denetimlere hazırlık sürecinde danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Bu sayede, hızlı ve doğru bir hazırlık süreci planlanabilmekte ve tedarikçiler, denetimleri başarıyla tamamlayabilmektedir. Aşan Danışmanlık, bu sürecin her aşamasında firmalara destek olmakta; ihtiyaç duyduğu bilgileri ve belgeleri sağlayabilmektedir.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

DISNEY FAMA Danışmanlığı

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp