Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS)

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) ile ilgili bu içeriği siz değerli Aşan Danışmanlık ziyaretçileri için hazırladık. Sayfamızdan gerekli  tüm bilgilere anında erişebilirsiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nın ithalat işlerinde ve ihracat işlerindeki işlemlerin daha basitleştirilebilmesi, daha hızlı olması amacı kapsamında dış ticaret firmalarına yetkilendirilmiş yükümlü, yerinde gümrükleyebilme, izinli gönderici, ortak transitler ve avantajlı  transitler gibi uygulamaları ortaya çıkarılmış ve işleme alınmıştır. Bu kapsamda bizi ilgilendiren ve sizlere aktarmak istediğimiz husus ise " YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ " konusudur. Peki YYS ( Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ) Nedir?

‘Authorized Economic Operator’ (AEO) şeklinde adlandırılmış olan küresel anlamda bir sistem olarak karşımıza çıkan bu statü esas anlamda gvenli arz zincirinin meydana getirilmesini amaçlamakta ve bunların yanı sıra gümrükteki tüm işlemlerin daha basitleştirilmiş bir hal alması, daha kolay olmasını amaçlamaktadır. Tüm bu kapsam dahilinde yetkilendirilmiş yükümlü kavramını ele alıcak olursak, gelecekteki uluslararası dış ticaret yapısının ana unsuru olduğunu göreceğiz. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsündeki asıl amaç güvenli arz zincirlerinin elde edilmesidir. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünü kazanmış olan ihracatçı firma, taşıması ve ithalatçı ile bir zincir oluşturmakta ve bu zincirde yer alan her halka için yetkilendirilmiş yükümlü programlarını kapsamı dahilinde bulunuyor olsa dahi güvenli olarak kabul görecektir.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜResmi kayıtlara ve tanıma göre, gümrük yükümlülüklerini gerektiği şekilde uygulayabilen, kayıtlardaki sistemlerinin düzenli olduğu ve izlenebilir olduğu, mali yeterlilikleri, emniyet ve güvenlik standartlarını karşılayanlar, oto kontrolünü gerçekleştirebilen tüm güvenilir şirketler için gümrükteki uygulamalarda sunulan bazı kolaylıklar ve imtiyazlar sağlayacak olan uluslararası statü demektir.

Aşan Danışmanlık olarak sizlere Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) alanında uzman danışmanlarımız ile hizmetler sunabilmekteyiz.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’ne en hızlı şekilde sahip olabilmek için yapmanız gereken incelediğiniz web sitemizde bulunan müşteri temsilcilerimiz ile canlı görüşmek ya da iletişim sayfamızda yer alan numarlaarımızı aramak olmalıdır. etkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’ne sahip olabilmek için serbest bölgeler dahil Türkiye Gümrük Bölgesi´nde yerleşik olarak en az 3 senedir faaliyette bulunan tüzel kişilikler yada gerçek kişiliklerle kamu kurumları, kamu kuruluşları Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi olabilirler. Sertifika almaya hak kazanabilmek için bazı koşullar bulunur.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Sertifikası Koşulları Nelerdir?Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü için sertifika koşullarında öncelikli olarak güvenilirlik koşulu dikkate alınacaktır. Aşan Danışmanlık olarak tüm sürecin takibi ve hızlı bir sertifikalandırma süreci için sizlerin hizmetindeyiz. Güvenilirlik koşulunda son 3 sene boyunca başvuru sahibinin gümrük mevzuatlarına hakim olduğu ve hiçbir şekilde gümrük mevzuatını ihlal etmemiş olması gerekir. Başvuru sahibi olan kişinin veya sermayesinde kontrolü bulunan kişilerin dış ticaret işlemlerindeki hiçbir şekilde kamu güvenliğini tehtid edici bir suç ve mahkumiyetinin olmaması gerekir.

Diğer koşullarda ise ticaret kayıtlarındaki güvenirlilik ve izlenebilir olması, mali yeterlilik kapsamındaki son 3 senedeki mali açıdan tüm raporların sunulabiliyor olması, ISO 9001 ile ISO 27001 standardına sahip olmaları gerekir. ISO belgesi denilince akla ilk gelen firmalar arasında olan Aşan Danışmanlık tüm sürecin kontrolü, sonuçlanması ve eksik olan ISO belgelerinin kısa süre içerisinde alınmasını sağlamaktadır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü statüsü kapsamında tüm evraklarınızın tamamlanması ve ticaretteki tüm kayıtlarınızın izlenebilir olması ile görevlendirilen müfettişler tarafından tesislerinizde incelemeler yapılacak ve gerekli denetimler tamamlanacaktır. Bizden alacağınız danışmanlık hizmeti ile tüm denetimlere hazır olmanız sağlanmaktadır. Tüm incelemeler ve denetimlerin  sonucunda uygun görüldüğü taktirde firmanız adına gerekli başvuruları tamamlayacak ve statü belgenizi alarak sizlere tesilm edeceğiz.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Sahibi Firmalar;

Bu statü belgesine sahip olan firmalar hiçbir başvuruya gerek kalmadan, hiçbir koşula bakılmadan azaltılmış zorunlu bilgilerden özen beyan verebilecek ve daha az öncelikli belge kontrolüne sahip olacaklar.  Bunların yanı sıra muayeneye tabi olma, eksik belge ile beyanda bulunma, kısmi teminat uygulamalarından faydalanabilme, yeşil hattan yararlanabilme, eşya türlerine göre bazı sınıflandırmalara dahil olmaksızın taşıt üstü işlerden yararlanabilme haklarını da elde edeceklerdir.

İlgili belgeye sahip olarak hem zamandan, hem masraftan tasarruf edebilecek ve işlerinizi daha hızlı sonuca ulaştıracaksınız..

YYS sahibi olmak isteyen ve en az 3 senedir faaliyette olan, önceki seneye bakıldığında en az 100 adet beyan kapsamına dahil olan işlemleri yapan, güvenilirlik koşulunu karşılayabilen, mali yeterlilik koşulunu karşılayabilen, serbest bölgeler de dahil olmak üzere TR Gümrük Bölgesinde yerleşik olan her firmanın hizmetindeyiz. Bu şartlar ve diğer bazı şartları sağlayabilen her firma için kısa süre içerisinde belgelendirme süreçlerini tamamlayabileceğiz.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası BaşvurusuBaşvuru sırasında sizden istenecek tüm belgeleri Aşan Danışmanlık sizler için hazır tutmaktadır. Bu kapsamda ibraz edilecek olan belge listesini sunmak gerekirse;

* Başvuru formu
* Elektronik ortamda düzenlenecek olan ve elektronik imzası bulunması gereken soru formu
* Kısa süre içerisinde alınmış olan adli sicil belgelerinin tamamı ile yabancılar için beyan formları
* Son dönem içerisinde alınmış olan SGK´ya borcu yoktur yazısı.
* Son dönem içerisinde alınacak olan vergi borcu yoktur yazısı.
* Son 3 sene içerisini kapsayan ve olumlu bir sonuca bağlanmış olan Yeminli mali müşavir raporları
* ISO 9001 Sertifikası
* ISO 27001 Sertifikası
* Güncel hali ile imza sirküleri
* Geçici sınıflandırma kapsamı dahilinde olan tüm belgeler

Daha fazlası ve en uygun fiyat teklifleri için Aşan Danışmanlık firmasına iletişim sayfasında yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Kurumsal Sürdürülebilirlik Rehberi
  İşletmeler İçin Kurumsal Sürdürülebilirlik konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde sizlere çok önemli konuları aktaracak ve sürdürülebilirlik konusunda karşınıza çıkabilecek temel kavramlardan bahsedeceğiz.
  21.2.2022 14:15:12
 • AB Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) Nedir?
  AB Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) Nedir? Sorusunun yanıtı ve sürdürülebilirlik alanında tüm gelişmeleri yakından takip eden Aşan Danışmanlık önerilerine bu içerikten ulaşabilirsiniz.
  14.10.2022 12:28:30
 • Jeotermal Enerji Nedir?
  Dünya´mızın en alt yüzeyinden elde edilen ısılara ve bunlardan elde edilen enerjiye jeotermal enerji denilmektedir. Sürdürülebilirlik konusu içeren bu içeriği inceleyin.
  5.8.2022 11:58:25
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp