Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Yeşil OSB Sertifikalandırma

Aşan Danışmanlık´ta ihtiyaç duyduğunuz ve araştırma içerisinde olduğunuz Yeşil OSB Sertifikalandırma ile ilgili bir çok bilgi sizi bekliyor, hemen sitemizde yer alan numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Dünya Bankası tarafından desteklenen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje olan Yeşil OSB kapsamında Türkiye’de seçilen bazı Organize Sanayi Bölgelerinden elde edilen veriler kullanılarak sürdürülebilirlik çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda OSB’lerin sosyal, ekonomik, çevresel ve yönetim performanslarının iyileştirilmesi için kalıcı çözümler üretilmesi amaçlanıyor. Bu alanda belirlenen kriterlere uyum sağlayan işletmeler için Yeşil OSB Sertifikalandırma yapılabiliyor.

Aşan Danışmanlık ile ilgili bilgilere siteden erişebilirsiniz.

Yeşil OSB Sertifikası Nasıl Alınır?


Sertifikasyon süreci için bazı kriterler belirlenmiştir. Bu kriterleri taşıyan OSB’ler sertifika alabiliyor. Kriterler içerisinde sosyal alt yapı inşası ve ekonomik değer yaratma, atık yönetimi, su ve enerji yöntemi, çevresel yönetimler gibi başlıklar bulunur. Bu kriterlere birebir uyum sağlayan işletmeler belgeyi almaya hak kazanırlar. Ayrıca işletmeler yeşil bayraklı OSB olarak tanımlanıyor.

Bu proje kapsamında OSB’lerin sürdürülebilirlik potansiyelini tespit etmek için ve genel bir çerçeve oluşturmak için Ankara, İzmir, Adana ve bursa şehirleri ilk planda belirlendi. Pilot şehirlerden yola çıkarak yeşil OSB çalışmaları başladı. İkinci adımda Eskişehir ve Gaziantep pilot bölge olarak belirlendi. Yapılan çalışmalarda OSB’lerin ön yeterlilik aşamasını geçmesi gereklidir. Bunun için 12 kriter bulunur.

Bunlardan bazıları şu şekildedir:

1.    Yerleşik bir OSB yönetimi olması
2.    Performans takibi
3.    Yeşil dönüşüm planının hazırlanması
4.    Master planının hazırlanması ve zaman zaman kontrol edilmesi
5.    Çevresel etkiler için planlamalar yapılması
6.    ISO 50001 enerji, ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği ISO 14001 çevre sertifikalarından en az birine sahip olunması

Bu gibi maddelere uyumluluk sağlayan her işletme Yeşil OSB Sertifikalandırma sürecini başlatabilir.

Yeşil OSB Sertifikalandırma


Yeşil OSB Sertifikası Avantajları Nelerdir?


Doğal kaynakların verimli kullanımı, işletme maliyetlerinin düşmesi ve kurumsal itibarın artırılması gibi avantajları bulunan bu sertifika ile işletmeler şu başlıklar altında önemli fırsatlar elde eder:

•    Çevresel izleme ve yönetim faaliyetleri
•    Karbon vergisi düzenlemelerine uyumluluk
•    Emisyon Ticaret Sistemine atkı ekonomik katkı
•    Alt yapı sistemlerinden yüksek kalite
•    Atıkların hammaddeye dönüştürülmesi
•    Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması
•    Su tüketiminin kontrol altına alınması ve su kirliliğinin önlenmesi
 

Yeşil OSB’nin Kapsamı


Yeşil Organize Sanayi Bölgeleri sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütür. Bu alanda Yeşil OSB Sertifikalandırma için işletmelerin ana hedefleri çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik kalkınma, sosyal sorumluluk, yönetim ve planlama olmalıdır. Bu ana hedefler altındaki kriterlere uyum sağlayan işletmelere sertifika verilir.

Firmamız bu alanda işletmelere danışman desteği sunmaktadır. Sertifikasyon sürecinde işletmelerin ve sanayi alanlarının performansları değerlendirilir. Yapılan kapsamlı inceleme ve denetimler sonrasında belirlenen standartlara uygun olan işletmeler belgesini alabilir. Organize sanayi bölgelerinin sürdürülebilir kalkınma alanları olarak sanayi sektörüne entegre edilmesi konusunda Yeşil OSB’ler öncü olması hedefleniyor. Dengeli bir yaklaşımın simgesi olan sanayi bölgeleri ve işletmelerin farklı avantajları vardır. Sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atılmış olacaktır.

Daha fazla bilgi ve detay için lütfen iletişim sayfamızda yer alan Aşan Danışmanlık irtibat numaralarını arayın veya yine sitemizde yer alan canlı destek hattından bilgi alın. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • X-Ray Cihazı CE Belgesi
  X-Ray Cihazı CE Belgesi alımı için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir ve Avrupa´nın her yerinde geçerli CE sertifikasına anında sahip olabilirsiniz.
  31.10.2022 13:30:23
 • ISO 50500 İnovasyon Yönetimi Serileri
  ISO 50500 İnovasyon Yönetimi Serileri ile alakalı bilgilendirme ve detaylara firmamızın web sitesinden göz atabilirsiniz. İnceleyeceğiniz
  27.6.2022 12:41:21
 • Vegan Sertifikası Nasıl Alınır?
  İhtiyacınız olan belge burada! Vegan sertifikalandırma konusunda uzman bir kadro ile hizmet veren Aşan Danışmanlık sizlere 1 telefon kadar yakın. Vegan Sertifikası Nasıl Alınır? sorusuna ait yanıt için sitemizi ziyaret edin.
  17.11.2023 10:58:11
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp