Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi

Aşan Danışmanlık olarak sizlere Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi konularında uzmanlarımız ile kaliteli hizmetler sunuyoruz. Aradığınız en önemli bilgilere web sitemizden erişebilir ve aklınıza takılan her türlü husus için hemen bizi arayabilirsiniz.

Son senelere nazaran enerji tüketiminin çok daha hızlı artış eğilimi içerisinde olduğunu biliyoruz. Dünya üzerinde kullanılan enerjinin %80´i fosil kaynaklı üretim tesisleri aracılığı ile kullanılıyor. Dünya´mızda fosil kaynaklı enerjinin kullanımı her geçen gün çok daha büyük sorunlara neden olmakla beraber küresel iklim değişikliklerine neden olmaktadır. İklim değişikliklerinin ana sebepleri arasında sera gazı emisyonlarındaki insanların etkisidir.

2004 senesindeki bazı raporlara göre sera gazı emisyonlarında insanların neden olduğu etkilerde %56 fosil yakıt kullanımı sebebiyle karbondioksit oranları yüksek mniktarlardadır. Dünya´daki ormanlık bölgelerin azalmasından dolayı etkilerde büüktür. İklim değişiklikerinin yanında sıcaklıklaırn ve kuraklıklarında artması tabikide etkilidir. Ayrıca kutuplardaki buzulların erimesi, okyanusta ve denizlerimizdeki suların yükselmesi nedeniyle yaşayan canlıların,bitkilerin nesillerinin de ciddi tehlikeler altında olduğunu bilmekteyiz. Ekosistem dengesini bozacak vve canlıları tehlikeye atacak bir çok sorun gelecekte bizi beklemektedir.

KARBON AYAK İZİYukarıdaki etkenlerin sorumluları arasında bireylerin ve kurumsalların doğrudan kullandıkları ürünlerin üretimleri bakımından enerjinin harcanması ile dünyaya bıraktığı zararı KARBON AYAK İZİ ile ölçmekteyiz. İnsanların doğaya verdiği hasarı karbon salınımı cinsinden ölçmek için kullanılmaktadır.

İnsanların ve kurumsalların faaliyetleriyle ortaya çıkan co2 cinsinden ölçümlenen sera gazlarının çevreye verikleri zarar çok büyüktür. Sera gazlarının atmosferimizde miktarının artması ile birlikte ortalama sıcaklıklar da yükselmiştir. İklim değişikliği ile ilgili tüm adımlarımıza dikkat etmemiz gerekir. Karbon ayak izini azaltmak çok da zor değildir. Belli başlı şeylere dikkat ederek, bazı durumlardan ufak ödünler vererek yaşam kalitemizi dünyaca yükseltmemiz mümkündür.

Karbon ayak izini azaltmadığımızda bizi gelecekte çok büyük tehlikeler bekleyecektir. Gelecekte ülkemizi ve tüm dünyayı bekleyen tehlikelerin bazılarını sıralamak gerekirse;

* Buzullar erimeye başladı, erime hızı git gide artacak.
* Kar yağışı miktarlarında azalmalar görünecek ve zamanla dünyayı kuraklıklar etkisi altına alacak.
* Denizlerde, okyanuslarda meydana gelen su seviyesi artışları nedeniyle kıyı şeridi olan ve denize yakın olan yerleşim yerleri sulara gömülecek ve buradaki canlıların tamamı büyük bir tehlike altında kalacak.
* Isınan hava ve kuraklık nedeniyle ormanlarda yangın durumları çok daha fazla artacak.
* Çölleşme, kuraklık, erozyon gibi durumlarda çok fazla artış gözükecek.
* Dünya üzerindeki bir çok canlı türünde azalma görülecek.
* Sıcak hava dalgaları nedeniyle insan ölümlerinde artışlar olacak.
* Kuzey Afrika kıtasında çölleşme bekleniyor ve bu kıtadan büyük bir göç dünyaya akacak.
* Tatlı su kaynaklarında meydana gelen azalma nedeni ile bir çok insan susuzlukla karşı karşıya kalacak.
* Kuzey buz denizi tamamen yok olacak.
* Bulaşıcı hastalıklarda artışlar meydana gelecek.

Bu durumlar bizi gelecekte bekliyor. Bugünden başlayarak karbon ayak izimize azaltmaya gitmek önemlidir. Karbon ayak izini nasıl azaltabilirim diye düşünüyorsanız, Aşan Danışmanlık Sitesinde yer alan blog yazılarımızdan konuya ulaşabilirsiniz.

Ürün Karbon Ayakizi Nedir?Enerjinin ve fosil yakıtların tüketimi, ulaşım zinciri, tedarik süreçleri ve üretimlerdeki tüm faaliyetleirn sonucunda meydana gelen sera gazı emisyonlarındaki ton cinsinden hesaplama karbondioksit eşdeğerinin ölçüsüdür. İklim olaylarının artışı, sera gazı salınımı vb.. durumlar hayatımıza girdi bunun herkes farkında ve görüyor. Karbon ayak izlerinin hesaplanması firmalar için önem taşımaktadır. Firmalar üretimlerinde iklim değişikliklerine olan etkilerini azaltmak için Aşan Danışmanlık firmasından profesyonel destek almaktadır. Sizde karbon ayak izi azaltmak için danışmanlarımız ile çalışabilir ve bazı stratejilerin geliştirilmesi için gerekli adımları atabilirsiniz.

Karbon ayak izi azaltmak için tekliflerimizi duymak isterseniz web sitemizdeki telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • SASO Belgesi Nasıl Alınır?
  İhtiyacınız olan tüm belgeler için Aşan Danışmanlık sizlere hizmet vermektedir. İşinde uzman danışmanlarımız ile bugün SASO Belgesi Nasıl Alınır? sorusunun yanıtını web sitemizde size sunduk.
  29.12.2023 12:55:40
 • Dijital Dönüşüm Yol Haritası Danışmanlığı
  Aşan Danışmanlık sizlere bir çok alanda destek olmaktadır. Dijital Dönüşüm Yol Haritası Danışmanlığı için aradığınız firmalar arasında en tecrübeli ekip ile sizlerin hizmetinde olan firmamızı arayabilirsiniz.
  18.3.2022 10:27:01
 • ISO 28000 Belgesi Nasıl Alınır?
  Tedarik zinciri içerisindeki güvenlik operasyonlarının yürütülmesi ile alakalı en güncel bilgiler ve uzman danışmanlar Aşan´da, ISO 28000 Belgesi Nasıl Alınır? sorusunun yanıtı ve diğer detaylar için bize ulaşın.
  29.8.2022 11:02:17
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp