Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

Wras Belgesi

Firmamız tarafından yetkilisi olarak verilen belgeler arasında en çok talep görenlerden birisi de WRAS belgesi olmaktadır. İlk çıkış noktası İngiltere olan bu belge zamanla yayılarak başta Avrupa geneli olmak üzere ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır. Suyun insan sağlığı ve önemi bakımından kalitesinin korunması, temas ettiği ekipmanlardan etkilenmemesi gibi amaçlar neticesinde ortaya çıkmıştır. Uluslararası geçerliliği yüksek olan bu belge ile içme sularının insan sağlığına etki etmeyecek şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Suyun geçtiği ortamlarda yer alan tüm elemanların ve ortamların suyu etkilemediğine dair verilen bir sertifikadır kısacası. Firmamız, WRAS sertifikası alarak bu sektörde faaliyetlerde bulunmak isteyen ilgili firmalara gereken danışmanlığı sağlamaktadır. Bu konuda siz de yol almak ve süreç sonunda sertifikayı almaya hak kazanmak için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Aşan Danışmanlık bu alanda tecrübesi ile kendini kanıtlamış ve bir çok firmanın ihtiyacı olan belgelendirme süreçlerinde profesyonel desteği sağlamıştır.

İçme suyu hattında yer alan boru, bağlantı elemanları ve diğer ekipmanlar gibi tüm bileşenler için suyun kalitesini bozup bozmadığına dair bu belgeyi alması önemlidir. Bu belgeyi almaya hak kazanan ürünler, insan sağlığını etkileyecek bir olumsuzluk olmadığını garanti eder. Böylece müşterilerinin sağlık bakımından tedirgin olmamalarını sağlar. Piyasadaki rekabet ortamında tercih edilebilirliğini artırarak daha fazla ticaret hacmine ulaşır.  WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren içme suyu bağlantı elemanlarının doğru kullanılmasına yönelik eğitim, danışmanlık ve onay veren bir kuruluştur. Bu kuruluş, BS 6920 standardı kapsamında Boru Sızdırmazlık Elemanlarının su kalitesine etkisi olmadığının onayını verir. Bu standart sayesinde ürünün aşağıda belirtilen kriterler dahilinde içme suyuna bir etkisi olup olmadığı test edilir;

o    Koku ve lezzet:
Ürünün suyun kokusu ve tadı üzerindeki etkisi incelenir. Bu incelemeler daha sonra raporlanmak üzere kayıt altına alınmaktadır.

o    Görünüm:
Ürünün suyun görüntüsü (berrak veya bulanık gibi) etkisi incelenir. Aynı şekilde incelemeler raporlanmak üzere kayıt altına alınır.

o    Sitotoksisite:
Hücrenin fonksiyonlarına veya yapısına olan etkisi incelenir. Bu incelemeler daha sonra raporlanmak üzere kayıt altına alınır.

o    Sucul mikroorganizmaların çoğalma durumu:
Ürünün, su içerisinde mikroorganizmaların çoğalmasına olan etkisi incelenir. Çoğalmalar daha sonra incelenmek ya da raporlanmak üzere kayıt altına alınır.

o    Metallerin suya geçmesi:
Ürün içinden metal iyonlarının suya geçip geçmediği incelenir. İyonlar suya geçenler ve geçmeyenler olarak ayrıştırılır ve istenildiği takdirde raporlanmak üzere kayıt altına alınır.

İngiltere içme suyu ile temas eden ürün ve malzemelere verilen uygunluk belgesidir. Bu belge İngiltere çıkışlı olmasına rağmen çoğu Avrupa ülkesinde kabul gören bir belgedir. İngiltere’ye yapılacak ihracatlarda zorunlu olarak talep edilir. Diğer Avrupa ülkelerinde ise zorunlu olmamakla beraber bazı kurumlar satın aldıkları ürünlerin bu belgeye sahip olmasını istemektedirler.

WRAS Belgesi içme suyu ile temas eden ürün ve malzemeler için verilen uygunluk belgesidir. Bu belge İngiltere çıkışlı olmasına rağmen çoğu Avrupa ülkesinde kabul gören bir belgedir.

WRAS’ın amacı, su kaynaklarının kirlenmesini önleyerek ve suyun verimli bir şekilde kullanılmasını teşvik ederek halk sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktır.

Dünya dışında yaşam belirtilerinin olup olmadığını araştıran bilim adamlarının araştırdığı en büyük kıstasların başında suyun olup olmadığı gelmektedir. Eğer herhangi bir su belirtisi yoksa yaşam olmadığı ve olamayacağı rahatlıkla belirtilmektedir. Bu noktadan da anlaşılacağı üzere suyun insan hayatı için anlamı ve önemi son derece kritiktir. Hal böyle olunca insanların kullanması için taraflarına ulaştırılan suyun sağlıklı bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir. İngiltere’de ortaya çıkarak oluşturulan standartlar kapsamında karşımıza WRAS çıkmaktadır. Suyun temas ettiği her bir ekipmanın suya zarar vermediğinin garanti edildiği bu belgeyi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Firmanızın güvenirliğini ve prestijini sağlayacak sertifikayı uzmanlarımız eşliğinde hızlı ve kolayca alabilirsiniz. Gerekli standartların ve kalitenin sağlanması için gereken süreci en iyi şekilde planlayarak sizlere yardımcı olmaktayız. Hızlı ve etkili adımlar sonucunda en kısa zamanda bu belgeyi alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin öncü belgelendirme firması Aşan Danşmanlığa incelediğiniz web sitesinin iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

İki tür Wras Belgesi testi ve belgelendirmesi vardır.

- WRAS Ürün Onayı

Bu onay türü kanun ve yönetmeliklere tam uyumlu bir ürün olduğunu göstermektedir. Kazanlar ve valfler gibi mekanik aksama sahip ürünlere verilen belge türüdür. Bu belge başvurusu için üründe kullanılan malzemelerin WRAS onayı olması belge alım sürecini hızlandıracaktır.

-WRAS Malzeme Onayı


Kauçuk ya da boya gibi mekanik aksamda kullanılan malzemeler için gerekli onaydır. Bu tür bir ürün üreticisi olan firmalar için bu belgeyi almak üretilen malzemelerin dünya pazarında dolaşımı ve ticareti kolaylaşacaktır.

Belge alımı için ürünlerinizin yetkilendirilmiş bir laboratuvarda testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testler sonucu ürününüzün sağlığa zararlı olmadığının raporlanması durumunda belgeyi 5 yıl süreyle alabilirsiniz.

Türkiye’de ticari ve / veya sınai faaliyette bulunan şirketler tarafından çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesini teminen akredite edilmiş kurum ve / veya kuruluşlardan alınacak kalite, çevre belgeleri ile insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler ile tarım ürünlerine ilişkin laboratuvar analizleri ve belgelendirme işlemleriyle ilgili harcamaların belirli bir bölümü Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu karşılamaktadır.
 

-WRAS Belgesi Kapsamı


Wras Sertifikası için tarafımıza başvurduğunuz tarihten itibaren belge alım süresi ortalama 15 gün sürmektedir. Belge alımı için aynı anda birden fazla ürün için başvuru yapmanız maliyet açısından kurum ya da kuruluş açısından faydalı olacaktır.

Kazanlar ve valfler gibi mekanik aksama sahip ürünlere verilen belge türüdür. Bu belge başvurusu için üründe kullanılan malzemelerin WRAS onayı olması belge alım sürecini hızlandıracaktır.
Kauçuk ya da boya gibi mekanik aksamda kullanılan malzemeler için gerekli onaydır. Bu tür bir ürün üreticisi iseniz bu belgeyi almak ürettiğiniz malzemelerin dünya pazarında dolaşımı ve ticareti kolaylaşacaktır.

Wras Belgesi

Belge alımı için ürünlerin yetkilendirilmiş bir laboratuvarda testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testler sonucu ürününüzün sağlığa zararlı olmadığının raporlanması durumunda belgeyi 5 yıl süreyle alınabilmektedir.

İhracat işlemlerinde ve üretilen numunelerde her zaman ürünün kalite standardını anlamak için test hizmetleri yapılması gerekmektedir.

Aşağıda desteklenen maddelerin bir kısmı verilmiştir.

- Müracaat ve doküman inceleme giderleri
-Belgelendirme tetkik giderleri
-İlk yıla ait belge kullanım ücretleri
-Test/analiz raporu giderleri
- Zorunlu kayıt ücretleri

WRAS Belgesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçilmelidir. İlk kez firmamıza gelerek başvuruda bulunan müşterilerimizin akıllarındaki sorulardan birisi de WRAS sertifikası neleri kapsar sorusu olmaktadır. Bu alanda hizmet veren danışmanlarımız ile iletişime geçerek gereken cevabı kolaylıkla alabilirsiniz. Ya da eposta yolu ile ilgili belgeye dair tüm merak edilenleri sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere gereken yardımları sağlayarak konuya dair detaylı bilgileri verecektir.
WRAS belgesi kapsamında başvuruda bulunduğunuz ürün ile ilgili olarak;

-    Koku,
-    Görünüm,
-    Lezzet,
-    Sitotoksisite,
-    Sucul mikroorganizmalar,
-    Metallerin suya karışması gibi hususlar incelenmektedir.
 

WRAS Başvurusu


Firmamıza başvuruda bulunduktan sonra ilgili ürünün suyun kokusuna ve tadına etkisi olup olmadığı incelenmektedir. Ardından suyun berraklığına ve rengine bir etkisi var mı diye bakılır. Aynı zamanda hücrelerin yapısına ve fonksiyonlarına etkisine bakılır. Sudaki mikroorganizmalarla ilgili etkisine bakılır. Son olarak üründe yer alan metal iyonlarının suya geçip geçmediğine bakılır. Tüm bu incelemeler sonucunda elde edilen bulgular kayıt altına alınarak rapor haline getirilir. Böylece rapor sonuçlarına bakarak ürünün insan sağlığına etkisi olup olmadığı belirlenmiş olur.

Bir çok belgelendirme alanında faaliyet gösteren Aşan Danışmanlık kampanyalarından haberdar olabilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uygun fiyatlardan yararlanmak sizin elinizde, ekibimiz ile irtibata geçebilir veya güncel fırsatlardan haberdar olabilmek adına INSTAGRAM hesabımızı takip edebilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp