Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Üçlü Sorumluluk Nedir?

Kimya endüstrisi dahilinde kullanılan ve de üretilen kimyasal maddelerin yönetilmesi ve üstüne koyarak geliştirilmesi, Üçlü Sorumluluk nedir? sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Diğer bir tanımla ise Üçlü Sorumluluk; tüm dünya genelinde İş güvenliği ve Sağlığı alanında Kimya sektöründe, Teknik Emniyet ve Koruma konularında uygulanan bir taahhüt programı olarak görülür. Programın ilk uygulanması Kanada’da 1984 yılında olmuştur ve beğenilerek 1989 yılında Avrupa’da uygulanmaya başlamıştır. Ülkemize gelişi ise 1993 yılını bulmuş ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği yani kısa adıyla TKSD planlaması ile uygulanmıştır.

Globalleşen ticari hayat ve ilişkiler nedeniyle, kalite, iş güvenliği, iş sağlığı, çevre koruma gibi kavramlarda belirli standartlara ihtiyaç duyulmuştur. Taahhüt programı olarak gönüllülük esasına dayanan Üçlü Sorumluluk uygulaması, Kimya sektöründe her geçen gün yaygınlaşan bir uygulama halini almaktadır. Bu uygulamayı isteyen kurumların firmamıza başvuru yaparak konuyla ilgili bilgi almaları ve Üçlü Sorumluluk uygulamasını hayata geçirmeleri mümkün olmaktadır.

Aşan Danışmanlık ile ihtiyacınız olan her türlü belgeye hızlıca ulaşın.

Üçlü Sorumluluk Firmalara Ne Sağlar?


Üçlü Sorumluluk uygulamasının ulusal olan kimya derneklerine, firmalara ve paydaşlarına sağladığı bir çok taahhüt bulunmaktadır. Bu taahhüt ve faydalar aşağıdaki gibidir;

* Güvenlik, çevre, bilgi, performans, sağlık, proses (yeşil üretim) teknolojisi kavramları, yaşam döngüsü dahilinde ürünler, çevre zararı ve insan sağlığı açısından değerlendirmek ve gerektiğinde engellemek için sürekli bir gelişim göstermek.
* Atıkların minimuma indirilmesi ve eldeki kaynakların maksimum yararlılık ile kullanılmasını sağlamak.
* Çeşitli organizasyon ve devlet kurumları ile etkili regülasyon için yasal olan mevzuatları ve oluşan standartları geliştirmek amaçlı olarak işbirliği yapmak.

Üçlü Sorumluluk Yönetim Kuralları

Orijinal adı Responsible Care olan Üçlü Sorumluluk nedir? Küresel anlamda kimya sektörünün, mevzuat ve yasalara uygun olmasının ötesine giden, bir taahhüt programı ve gönüllü bir girişim olarak tanımlanabilir. Üçlü Sorumluluk uygulaması için yönetim kodları, diğer adıyla kuralları bulunur. Bunlar; İş Sağlığı ve Güvenliği, Dağıtım, Çevre Yönetim Sistemi, Proses Güvenliği, İletişim ve Toplumun Bilinçlendirilmesi ile Acil Haller ve son olarak Ürün Sorumluluğudur.

Üçlü Sorumluluk Temel İlkeleri


Üçlü sorumluluk kavramın temel ilkeleri vardır. Bu ilkeleri aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür;

* Taahhüt: Üç Sorumluluk uygulamasının işaret ettiği tüm kurallara uyum sağlanacağına dair kurum üst yönetiminin imzaladığı belge.
* Uygulama Kılavuzu Ve Kuralları: Firmanın taahhüt ettiği tüm uygulama kurallarının ve kılavuzlarının firmaya verilmesi.
* Performans Ölçütleri: Performans ile ilgili tüm ölçülebilir kriterlerin iyileştirilmesi ve izlenip ölçümlenmesi.
* İletişim: Güvenlik, sağlık ve çevre konuları ile ilgili olarak kurumun içinde dışında olan tüm paydaşlarıyla düzenli olarak iletişim halinde kalınması.
* Bilgi Paylaşımı: Uygulama, tecrübe ve bilgi birikimi anlamında kurumların, toplantı, seminer gibi aktiviteler organize etmesi.
* Logo: Üçlü Sorumluluk ile uyum gösteren, ulusal anlamda programı açıklayan bir logo tasarımı yapılması.
* Katılım: Üçlü Sorumluluk uygulamasını taahhüt etmesi amacıyla tüm firmaların katılımı için yöntemlerin aranması.
* Doğrulama: Üçlü Sorumluluk uygulamasının bileşenlerinin ölçülebilir olanlarının, yerinde gözlemlenip ölçülmesi.

Üçlü sorumluluk nedir? sorusunun cevabını detaylandırdığımıza göre, sıradaki yapılacak işlem, firmamızı arayıp bu konuda destek almak olacaktır. Sizlere uzman ekibimizle hizmet vermeye hazırız. Daha fazla bilgi ve teklif talepleri için Aşan Danışmanlık firmasına hemen ulaşın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • MSDS Formu Hazırlama Hizmeti
  Aşan Danışmanlık sizlere MSDS Formu Hazırlama Hizmeti konusunda en iyi uzmanlar ile faaliyetlerini sunabilmektedir. Hemen sitemizde yer alan numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.
  10.2.2023 11:58:08
 • ISO 16949 Nedir?
  Aşan Danışmanlık olarak sizlere hazırladığımız bu blog yazımızda, ISO 16949 Nedir? sorusunu ele aldık ve önemli hap bilgiler ile yanıtladık, hemen sitemizden inceleyebilirsiniz.
  26.4.2024 14:05:39
 • Çevre ve İklim Eylemi Programı (Life Programı)
  Aşan Danışmanlık kurumsal web sitesinde bugün siz değerli müşterilerimiz için Çevre ve İklim Eylemi Programı (Life Programı) konusunu ele aldık. Hemen İnceleyebilir ve merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.
  18.4.2022 13:01:43
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp