Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

Üçlü Sorumluluk Nedir?

Kimya endüstrisi dahilinde kullanılan ve de üretilen kimyasal maddelerin yönetilmesi ve üstüne koyarak geliştirilmesi, Üçlü Sorumluluk nedir? sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Diğer bir tanımla ise Üçlü Sorumluluk; tüm dünya genelinde İş güvenliği ve Sağlığı alanında Kimya sektöründe, Teknik Emniyet ve Koruma konularında uygulanan bir taahhüt programı olarak görülür. Programın ilk uygulanması Kanada’da 1984 yılında olmuştur ve beğenilerek 1989 yılında Avrupa’da uygulanmaya başlamıştır. Ülkemize gelişi ise 1993 yılını bulmuş ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği yani kısa adıyla TKSD planlaması ile uygulanmıştır.

Globalleşen ticari hayat ve ilişkiler nedeniyle, kalite, iş güvenliği, iş sağlığı, çevre koruma gibi kavramlarda belirli standartlara ihtiyaç duyulmuştur. Taahhüt programı olarak gönüllülük esasına dayanan Üçlü Sorumluluk uygulaması, Kimya sektöründe her geçen gün yaygınlaşan bir uygulama halini almaktadır. Bu uygulamayı isteyen kurumların firmamıza başvuru yaparak konuyla ilgili bilgi almaları ve Üçlü Sorumluluk uygulamasını hayata geçirmeleri mümkün olmaktadır.

Aşan Danışmanlık ile ihtiyacınız olan her türlü belgeye hızlıca ulaşın.

Üçlü Sorumluluk Firmalara Ne Sağlar?


Üçlü Sorumluluk uygulamasının ulusal olan kimya derneklerine, firmalara ve paydaşlarına sağladığı bir çok taahhüt bulunmaktadır. Bu taahhüt ve faydalar aşağıdaki gibidir;

* Güvenlik, çevre, bilgi, performans, sağlık, proses (yeşil üretim) teknolojisi kavramları, yaşam döngüsü dahilinde ürünler, çevre zararı ve insan sağlığı açısından değerlendirmek ve gerektiğinde engellemek için sürekli bir gelişim göstermek.
* Atıkların minimuma indirilmesi ve eldeki kaynakların maksimum yararlılık ile kullanılmasını sağlamak.
* Çeşitli organizasyon ve devlet kurumları ile etkili regülasyon için yasal olan mevzuatları ve oluşan standartları geliştirmek amaçlı olarak işbirliği yapmak.

Üçlü Sorumluluk Yönetim Kuralları

Orijinal adı Responsible Care olan Üçlü Sorumluluk nedir? Küresel anlamda kimya sektörünün, mevzuat ve yasalara uygun olmasının ötesine giden, bir taahhüt programı ve gönüllü bir girişim olarak tanımlanabilir. Üçlü Sorumluluk uygulaması için yönetim kodları, diğer adıyla kuralları bulunur. Bunlar; İş Sağlığı ve Güvenliği, Dağıtım, Çevre Yönetim Sistemi, Proses Güvenliği, İletişim ve Toplumun Bilinçlendirilmesi ile Acil Haller ve son olarak Ürün Sorumluluğudur.

Üçlü Sorumluluk Temel İlkeleri


Üçlü sorumluluk kavramın temel ilkeleri vardır. Bu ilkeleri aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür;

* Taahhüt: Üç Sorumluluk uygulamasının işaret ettiği tüm kurallara uyum sağlanacağına dair kurum üst yönetiminin imzaladığı belge.
* Uygulama Kılavuzu Ve Kuralları: Firmanın taahhüt ettiği tüm uygulama kurallarının ve kılavuzlarının firmaya verilmesi.
* Performans Ölçütleri: Performans ile ilgili tüm ölçülebilir kriterlerin iyileştirilmesi ve izlenip ölçümlenmesi.
* İletişim: Güvenlik, sağlık ve çevre konuları ile ilgili olarak kurumun içinde dışında olan tüm paydaşlarıyla düzenli olarak iletişim halinde kalınması.
* Bilgi Paylaşımı: Uygulama, tecrübe ve bilgi birikimi anlamında kurumların, toplantı, seminer gibi aktiviteler organize etmesi.
* Logo: Üçlü Sorumluluk ile uyum gösteren, ulusal anlamda programı açıklayan bir logo tasarımı yapılması.
* Katılım: Üçlü Sorumluluk uygulamasını taahhüt etmesi amacıyla tüm firmaların katılımı için yöntemlerin aranması.
* Doğrulama: Üçlü Sorumluluk uygulamasının bileşenlerinin ölçülebilir olanlarının, yerinde gözlemlenip ölçülmesi.

Üçlü sorumluluk nedir? sorusunun cevabını detaylandırdığımıza göre, sıradaki yapılacak işlem, firmamızı arayıp bu konuda destek almak olacaktır. Sizlere uzman ekibimizle hizmet vermeye hazırız. Daha fazla bilgi ve teklif talepleri için Aşan Danışmanlık firmasına hemen ulaşın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 50 Soruda Kurumsal Sürdürülebilirlik Yolculuğu Kitabı D&R´da
  Dilek Aşan 50 Soruda Kurumsal Sürdürülebilirlik Yolculuğu Kitabı D&R´da satışta. Bir çok önemli detayın yer aldığı, bir çok hususa değinilen bu kitabı Aşan Danışmanlık olarak öneriyoruz.
  4.4.2022 13:26:16
 • Tomografi Cihazı CE Belgesi
  Tomografi Cihazı CE Belgesi ile alakalı bilgilendirmelere bu içerik aracılığıyla hemen erişebilir ve anında uzmanlarımızdan sertifika süreçleri ile alakalı bilgi alabilirsiniz.
  18.11.2022 12:59:52
 • Tedarik Ne Demek?
  Tedarik Ne Demek? Sorusunun yanıtını ele aldığımız bu içeriğimizde sizler için tüm detaylara yer verdik. Tedarik süreçlerine geçmeden önce tedarik kelimesinin anlamını öğrenmek gerekir.
  2.9.2022 12:21:14

Ne Aramıştınız ?