Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Telsiz Ekipmanları CE Belgesi

Ürünlerin ya da cihazların kişiler veya firmalar tarafından en iyice piyasaya sunulması adına her üründe olduğu gibi telsiz ekipmanları CE belgesi de aynı şekilde önem arz eder. AB ülkelerinde kolaylıkla satış yapmak ve ürünü bu ülkelere sokmak için belgenin varlığına son derece ihtiyaç duyulur. Hem daha iyi şekilde piyasada yer almak hem de ürünlerin tanıtılması anında yönetmelik ve mevzuata aykırı olmamak adına kişilerin bu belgeyi almasında fayda vardır.

Firma olarak verilmekte olan hizmet içeriğinde kişilerin firmadan yardım alarak bu belgeyi temin etmesi konusudur. Tüm prosedürler ve tüm yeterli olan durumlar karşısında kişilere yardımcı olarak isteyen firmaya belge verilir. Belgenin alınması adına kişilerin firmamız ile iletişime geçmesi ve başvuruda bulunması yeterli olur. Bu nedenle belgeyi alan kişiler telsiz ekipmanlarını ve ürünlerini AB pazarına daha kolay ve hızlı şekilde sokabilme şansını yakalar. Yönetmelik ve mevzuata uygunluğa bakılarak kişilerin ürünleri için verilmekte olan bu belge sayesinde insanlar ürünlerini daha çok tanıtıp satabilir.
Telsiz malzemeleri bulundurmakta olan ve bu konuda kişilere hizmet vermekte olan firmalar bu belgeyi alırsa en kolay ve pratik şekilde bu belge ile AB ülkelerinde dahi satış yapabilir. Bu durumda kişiler firmamızdan bu konuda yardım ve destek alarak en kolay yollarla ve işlemler istedikleri zaman bu belgeyi temin edebilirler. Hayatın her alanında işe yarayacak olan bu belge ile işleriniz daha iyi şekilde gelişip büyüyebilir.

Telsiz ekipmanlarında en uygun seçenekleri sunan Aşan Danışmanlık ile ihtiyacınız olan belgeye hemen sahip olabilirsiniz. Türkiye’nin öncü belgelendirme firması ile kısa süre içerisinde ISO ve CE belgelerine sahip olun.

Telsiz Ekipmanları CE Belgesi Nasıl Alınır?


Kişilerin almak istedikleri bu belgenin yönetmeliğine bakıldığında bu belgeyi istemekte olan kişilerin bazı durumları yerine getirmesi ve bu özelliklerde olması gerekir. Bu gerekliliklerin yerine getirilmesi sayesinde kişiler en kısa yoldan bu belgeye sahip olabilir ve istedikleri şekilde Avrupa pazarında açılabilir. Kişilerin belgeyi alması adına ilk olarak ürünle ilgili olarak her türlü işlemleri ve gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bundan dolayı kişilerden ürün ile ilgili olarak istenen her türlü bilginin ve ürün özelliklerinin belirtilmesi önem arz eder.

Ürünün genel tanıtımının yapıldığı bilgiler, ürün fotoğrafları teknik bilgiler, çizim ve şamalar gibi detaylar doğrultusunda kişiler belgeyi almak üzere inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Daha sonrasında ürünün uygunluğu ve geçerliliği test edildikten sonra kişilerin bu belgeyi alıp alamayacakları anlaşılır. Eğer kişiler ya da firmalar bu belgeyi almaya hak kazanırsa raporlama yapılır. En sonunda da olumlu sonuca dair olarak hazırlanan dosyadan sonra kişilere belge verilir.

Telsiz ekipmanları ile ilgili CE belgelendirme prosedürleri Avrupa Birliği’nin 16/4/2014 tarihli ve 2014/53/AB sayılı yönetmeliğinde açıklanmıştır. Telsiz Ekipmanları Direktifi kapsamına giren ürünler ancak CE Belgesi alındıktan sonra piyasaya sürülebilmektedir. Telsiz ekipmanları CE Belgesi alan işletmeler, ürünlerinin AB pazarına daha hızlı, kolay ve mevzuatlara uygun şekilde giriş yapabilmesini sağlamaktadır. 2014/53/EU sayılı yönetmelik ülkemizde de kabul edildiğinden iç pazara ürün arz eden firmalar da bu yönetmelikteki kurallara uymak zorundadır. Yönetmelik gerekliliklerini karşılamayan veya onaylanmış kuruluşlarca düzenlenmeyen Telsiz Ekipmanları CE Sertifikası geçerli değildir. Bu gibi durumlarda ürünlerin piyasadan toplatılması ve belge sahibi firmaya yasal yaptırımların uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Yönetmelik kapsamında giren ve CE belgelendirme zorunluluğu bulunan ekipmanların üreticileri Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilir. Aşan Danışmanlık telsiz cihazlarını CE işaretiyle piyasaya sunmak isteyen firmalara belgelendirme sürecinin her adımında danışmanlık yapabilmektedir.

Telsiz Ekipmanları CE Belgesi

Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği

AB’nin bu ekipmanlara ilişkin yayınlamış olduğu yönetmelik ülkemizde 5 Kasım 2020 yılında kabul edilmiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği (2014/53/AB) özetle şu konularla ilgili düzenlemeler getirmektedir:

-Ekipmanların temel gerekliliklere uygun şekilde piyasaya sürülmesi, piyasada bulundurulması ve kullanıcıların hizmetine sunulması

-İmalatçı, ithalatçı, dağıtıcı, yetkili temsilci, onaylanmış kuruluş vb gibi yönetmelik çerçevesinde belirli görev ve sorumlulukları bulunan işletmecilerin yükümlülükleri

-Bakanlıkların, ulusal akreditasyon kurumu TÜRKAK’ın ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarının görevleri

-Telsiz ekipmanlarının uygunluk kriterleri ve uygunluğunun doğrulanması

-Piyasaya denetimi ve gözetimleri

Telsiz Ekipmanları Direktifi Kapsamı

Direktifin kapsamı oldukça geniştir. Telsiz cihazı tanımına giren birçok ürün için CE Belgesi alınması gerekmektedir. Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği kapsamı dışında kalan cihazlar ise şu şekildedir:

-Kamu ve devlet güvenliği ve savunma amacıyla kullanılan cihazlar

-Devletin ceza hukuku çerçevesinde kullandığı özel amaçlı cihazlar

-Amatör telsizciler tarafından kullanılan ekipmanlar

-2014/90/AB sayılı yönetmelik kapsamındaki denizcilik ekipmanları

-Yalnızca uçuş amacıyla kullanılan ve 2018/1139 sayılı direktif kapsamına giren belirli ekipmanlar

-Sadece ar-ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere profesyoneller için tasarlanan özel ölçme ve değerlendirme ekipmanları
 

Telsiz Ekipmanları CE Belgesi Nasıl Alınır?


2014/53/AB sayılı Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği’ne göre ürünlerine CE Belgesi almak isteyen bir firmanın yapması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

-Ürünle ilgili yönetmelikte belirtilen gereklilikleri belirlemek

Aşağıdaki uygunluk değerlendirme prosedürlerinden hangisine göre CE belgelendirme işleminin sürdürüleceğini belirlemek:

-Modül A: İç Üretim Kontrolü

-Modül B: AB Tip İncelemesi

-Modül C: İç Üretim Kontrolüne Dayanan Tipe Uygunluk

-Hodül H: Tam Kalite Güvencesine Dayalı Uygunluk

2014/53/AB sayılı yönetmeliğe göre firmalar sadece A, B, C ve H modüllerine göre belge alabilmektedir. Her bir prosedürde yapılması gereken çalışmalar birbirinden farklıdır. Firmaların doğru modülü belirlemesi ve bu modülün isterlerine göre çalışması yapması gerekmektedir.

-Teknik dosya hazırlanması; Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği CE Belgesi için teknik dosya içerisinde şu dokümanların olmasını talep etmektedir:

-Ürünün genel tanımı; teknik çizimler, ürün fotoğrafları, yazılım ve diğer bileşenlerin özellikleri, ürünün kurulum ve kullanım kılavuzu vs

-Alt bileşen, devre veya grupların tasarımları ve üretim çizimleri

-Tüm teknik çizim ve şemaların nasıl çalışacağını anlatan detaylı açıklamalar

-Belgelendirme süreci boyunca referans alınan uyumlaştırılmış standartlar listesi

-AB uygunluk beyanı

-Onaylanmış kuruluşun sürece dahil olduğu durumlarda AB tip incelemesinin bu kuruluşlar tarafından verildiğini gösteren resmi dokümanlar

-Tasarım hesaplamaları, ürün test ve analizleri, kalibrasyon ve muayane dokümanlar

Bu dokümanlar hazırlandıktan sonra onaylanmış kuruluşlara telsiz ekipmanları CE Belgesi için başvuru yapılır. Onaylanmış kuruluşlar belge incelemesinden sonra ürün ve tesis incelemesi gerçekleştirir. Bu inceleme ve denetimlerde varsa eksiklikler / uygunsuzluklar için firmaya geri bildirimde bulunur. Bu bulguların kapatılması ve diğer gerekliliklerin tamamlanmasından sonra firmaya telsiz ekipmanları CE Belgesi verilir.
 

Telsiz Ekipmanları CE Belgesi Kapsamı Nedir?


Kişilerin almak istedikleri ve avantajlarından sonuna kadar faydalanmak istedikleri bu belgenin alınmasında fayda vardır. Bu nedenle kişiler en iyi şekilde kullanım sunması ve AB pazarında dahi ürünlerini satabilmesi açısından bu ürünler ya da cihazlar için belgeye ihtiyaç duyar. Bu ekipman ve cihazların içeriğinde ise kamu ve devlet güvenliği, savunma amacıyla kullanılan cihazlar yer alır. Amatör olarak telsiz kullanılan telsizcilerin ürünleri, devletin özel amaçlı olarak kullanmakta olduğu cihazlarda aynı şekilde bu kapsama dahil edilir. Bundan dolayı kişiler firmamızdan faydalanarak en doğru ve olması gerektiği şekilde pratik yollarla belgeyi temin edebilir.

Hemen her açıdan fayda ve avantaj sağlamakta olan bu belgenin firmamız tarafından temin edilebilme durumu vardır. Kişilerin başvuruda bulunması ve de bunu talep etmesi yeterli olur. Tüm her şeyin aşamalı ve de sıralı yollarla ilerlemesi sayesinde telsiz ekipmanları CE belgesi firmamız tarafından kişilere verilebilir.

Aklınıza takılan hususların tamamı için Aşan Danışmanlık müşteri temsilcilerine danışabilirsiniz, Sitemizde bulunan whatsapp hattı, canlı destek hattı, telefon numaraları veya e-mail üzerinden hemen bilgi talebinde bulunun. Ayrıca uzman temsilcilerimize ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarımızdan kurumsal instagram hesabımızdan da bize yazabilirsiniz.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

CE Belgesi

Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp