Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

Tedarik Zinciri Nedir?

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi  kapsamında Tedarik Zinciri Nedir? konusunu ele aldığımız bu içeriğimizde bir çok detay sizlerle paylaşıldı.

Tedarik terimine baktığımızda ilgili terim lojistik bir terim olarak bilinir. Kelime anlamı bakımından ele aldığımızda tedarik kelimesi araştırıp bulma, elde etme anlamına gelir. Gereken hammaddenin, aletin, malzemenin, makinenin, ürünün ve hizmetin tedarikçilerden sağlanabilmesi durumları ile alakalıdır. Aşan Danışmanlık olarak alanında uzman kadromuz ile bu konulara vakıf bir şekilde sizlere ulaşmakta ve işletmenizin tedarik zinciri güvenliği kapsamında edinmek istediği tüm belgeleri kısa süre içerisinde temin etmekteyiz. Tedarik zincirindeki tüm ürünlerin nihai alıcılara ulaşması için güvenli bir ağ kurulması gerekir.TEDARİK ZİNCİRİ NEDİR?Bir ürünün nihai alıcıya üretmek, dağıtmak amacı ile firma ile tedarikçi arasındaki ağın adına tedarik zinciri denilir. Farklı faaliyetlerin, insanların, varlıkların, bilgilerin ve kaynakların yer aldığı tedarik zincirinde ayrıca ürünler, hizmetler orjinal bir şekilde müşteriye de ulaştırılabilmektedir. Tüm bu adımları kapsayan tedarik zincirinde firmalar maliyetlerini daha aza indirmek için ve iş ortamlarındaki rekabetçi koşulları sağlayabilmesi için tedarik zincirlerinin geliştirilmesi gerekir.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemine dahil olarak ilgili belgeyi alabilmek isteyen tüm firmalar öncelikle tedarik zincirini bilmelidir. Tedarik zincir yönetiminin tüm özellikleri ve detaylarına baktığımızda öne çıkanlar ise şu şekildedir;

* Oldukça önemli bir süreç olan tedarik zinciri optimize edilmiş olan firmalarda daha düşük maliyetler ortaya çıkar ve daha hızlı bir üretim sürecine sahip olurlar.
* Tedarik süreçleri ve zincirinde yer alan ürünlerin ve hizmetlerin üretilmesi, dağıtılması için şirketler ve tedarikçileri arasındaki ağ ortaya çıkar.
* Tedarik zincirindeki kurumlar ile arasında yer alan üreticiler, satıcılar, depolar, nakliye firmaları, dağıtım merkezleri ve perakendeciler tedarik zinciri içerisinde yer alır.
* İlgili süreçde yer alan işlevler, ürün geliştirme, pazarlama, operasyon, finans, dağıtım ve müşteri hizmetleri kapsamını içermektedir.
* Araştırma hususlarını, seçmeyi, planlama aşamalarını, stokların kontrol edilmesini, satın alma faaliyetlerini, nakliye detaylarını vb.. detayları tedarik zinciri detayları içerir.
* Daha düşük maliyetler edinmek ve daha hızlı bir üretim döngüsü için tedarik zinciri yönetimi gerekir.


Tedarik Zincirinin Faydaları Nelerdir?ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi´nin yararları oldukça fazladır. Müşterilere doğru malzemenin, zamanında erişmesi için iyi bir bilgi akışı gereklidir. Doğru planlanmış olan tedarik zincirinin firmalara güven sunması ve sunların yanı sıra müşterilere fayda sunması önemlidir. İyi bir tedarik zincirine sahip olunması sayesinde teslimat performanslarının iyileştirilmesi beklenir. Toplam maliyetlerin en aza indirilmesi sağlanır. Üründe yer alabilecek olan hatalar önceden bilinir ve hataların minimuma indirilmesi sağlanır.


Tedarik zincirine etkili bir şekilde sahip olan firmalar sürecin kısaltılması sayesinde daha fazla kar elde edeceklerdir. Her zaman üretim devamlılığının sağlanabilmesi için tedarik zinciri oldukça önemlidir. Kalitenin arttırılması ve piyasada meydana gelebilecek olan tüm değişikliklere kısa süre içerisinde cevap verilmesi gerekir.

Aşan Danışmanlık ile tedarik zincirinizi geliştirin. Tedarik zinciri güvenliğinizi sağlayarak bilgi teknolojilerini daha yakından tanıyın, kullanın ve yeniliğe her zaman açık olun. Daha az stok ile daha yüksek verimlilik elde edin.

Daha fazla bilgi ve danışmanlık hizmetleri için lütfen sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaramızdan bize ulaşın.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Avrupa Topluluğu Tüm Araç Tip Onayı
  Tip onay belgesi olarak da bilinen Avrupa Topluluğu Tüm Araç Tip Onayı hakkında bir çok bilgiye sitemizden erişebilir ve aklınıza takılan tüm hususlar için Aşan Danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz.
  1.8.2022 09:17:18
 • Hidroelektrik Santralleri (HES)
  Hidroelektrik Santrallerde yer alan bazı düzenekler aracılığı ile mekanik enerji elde edilebilmektedir. Mekanik enerjisinin sonradan da elektrik enerjisine dönüştürülmesi mümkündür.
  25.3.2022 09:57:51
 • PAS 220 Gıda Kalite Belgesi
  Dünya üzerinde G4 olarak tanınan ve bilinen 4 markanın ( Kraft, Danona, Unilever, Nestle ) bir araya gelmesi ve bir çok belgelendirme kurumu ile ortak çalışmalarının yürütülmesi sayesinde 2008 senesinde PAS 220 Gıda Kalite Belgesi ortaya ç?
  29.7.2022 12:35:24

Ne Aramıştınız ?