Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Sürdürülebilirlik Raporlama Nedir?

Günümüzde şirketlerin ve kuruluşların öncelikli hedefleri sektörlerinde devamlı var olmaları üzerine inşa edilmektedir. Sektörlerinde rekabet gücünü artırmak, ortakları ve tüm paydaşları ile şeffaf ve güvenilir bir ilişki içerisinde olmak gibi amaçlar bu hedeflerin gerçekleştirilmesi adına önemli işlevselliğe sahip olmaktadır. Tüm bunlara erişmek için hem yasal olarak hem de sosyal, ekonomik ve çevresel sorumluluklar olarak performansların ortaya konması, ölçülmesi ve değerlendirilmesi gibi durumlar karşımıza sürdürülebilirlik raporlama kavramını çıkarmaktadır.

Aşan Danışmanlık olarak uzun senelerdir SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK alanında kendini kanıtlamış, sürekli geliştirmiş uzman danışmanlarımız ile Türkiye´nin her yerinde bu hizmeti size verebilmekteyiz.

Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir? Nasıl Hazırlanır?


Peki, sürdürülebilirlik raporlama nedir, önemi, temel amacı ve hedefleri nelerdir? İlk olarak sürdürülebilirlik raporlaması kavramından başlayalım. GRI( Global Reporting Initiatives – Küresel Raporlama Girişimi ) adı verilen uluslararası geçerliliği kabul görmüş bir bağımsız kuruluş tarafından oluşturulmuş bir dizi standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar doğrultusunda şirketlerin faaliyetlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel sonuçlarını izlemek ve değerlendirmek mümkün olmaktadır. Böylece şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerini belirlemelerine, performanslarını ölçmelerine, iyileştirmeler yapmalarına ve paydaşlarıyla iletişim kurmalarına uygun zemin oluşturulur. Sürdürülebilirlik raporlaması ile şirketlerin ve kuruluşların çevresel kaynakları nasıl kullanacakları, sosyal etkilerini nasıl yönetecekleri ve ekonomik performanslarını nasıl idame ettirecekleri ortaya konur. Şirketlerin uzun vadede faaliyetlerinin etkilerini ve sürdürülebilirlik kıstaslarına hangi ölçüde uyduklarının değerlendirilmesini sağlayan önemli bir araçtır.

Küresel anlamda birçok firma eski usul raporlama yöntemlerinin aksine daha modern ve bilimsel olan GRI standartlarını kullanmaktadır. İrili ufaklı tüm sektörlerden firmalar için geçerli olan bu standartlar uluslararası arenada kabul görmüş en önemli kriterlerden oluşmaktadır. Ayrıca ülkemizde ve dünya genelinde birçok ülke bu alanda yasal düzenlemeler yaparak zorunlu tutmayı tercih etmektedir. Böylece şirketler ve ilgili tüm kuruluşlar için toplumsal sorumlulukların yanı sıra yasal zorunluluklar da söz konusu olmaktadır. Şirketlerin çevresel kaynakları etkin bir şekilde nasıl kullanabilecekleri ve koruyabilecekleri, toplumsal alanda ortaya çıkan ihtiyaçların nasıl karşılanabileceği ve ekonomik anlamda işlerin nasıl karlı bir şekilde yürütülebileceği gibi hayati hususlar bu rapor neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bu rapora göre şirketlerin yeni kararlarının ve planlarının şekillenmesi ve sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi mümkün olmaktadır. Yine bu raporda şirketler için tüm faaliyetlerinin yanı sıra tüm projeleri ve politikaları açıkça belirlenmektedir. Tüm bunların neticesinde şirketlerin mevcut durumları ortaya çıkarak artıları ve eksileri tüm yönleriyle belirlenmektedir. Bu da zayıf yönlerinin geliştirilmesini ve güçlü yönlerinin vurgulanmasını sağlayarak şeffaf bir sonuç ortaya koymaktadır. Açık ve net bir şekilde tüm şeffaflığıyla ortaya konan bu rapor tüm paydaşlarıyla paylaşılarak aynı zamanda güvenilirliğinin artmasını da sağlamaktadır. Sürdürülebilirlik raporlama nedir konusuna genel anlamda yukarıdaki gibi cevap verilebilir. Söz konusu bu raporlama ile şirketlerin sürdürülebilirlik faaliyetleri etkin bir biçimde yönetilerek çevresel, ekonomik ve toplumsal alanda hizmetlerinin iyileştirilmesi mümkün olmaktadır.

Tamamen şeffaf bir şekilde raporlama süreçlerini takip etmekte olan ekiplerimiz ile en uygun teklifleri sizlerde bizden alabilirsiniz. Aşan Danışmanlık 1 telefon kadar size yakındır.
 

Sürdürülebilirlik raporlaması


Sürdürülebilirlik raporlama nedir sorusu başta olmak üzere bu konuda firmamıza çok sayıda sorular yöneltilmektedir. Sektörün öncü danışmanlık firması olarak bu alanda engin bilgi birikimine ve tecrübeye sahip uzmanlarımız siz değerli danışanlarımıza yardımcı olmaktadır. Gerek telefon ile gerek WhatsApp destek kanalımız aracılığıyla detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda bu konuya dair bizimle çalışmak için canlı olarak teklifimizi isteyebilirsiniz. Böylece şirketiniz ve geleceği için bizimle çalışarak ilgili süreci profesyonel bir şekilde yürütebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra en uygun fiyatlardan danışmanlık almak da sizin elinizde, Aşan Danışmanlık sizler için Türkiye´nin tüm bölgelerinde hizmet verebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Emar Cihazı CE Belgesi
  Emar Cihazı CE Belgesi ihtiyacı olan sağlık alanında faaliyet gösteren üreticiler için uzmanlarımız ile en hızlı belgelendirme süreçlerini, en uygun teklifler ile sağlıyoruz.
  21.11.2022 11:03:55
 • SASO İhracat Belgesi
  Türkiye´de faaliyetteki firmanız için SASO İhracat Belgesi ihtiyacınız mı var? Aşan Danışmanlık işletmesine ait telefon numaralarına ulaşarak hemen teklif talep edebilirsiniz.
  8.5.2023 14:16:35
 • ATEX Belgelendirme
  Aşan Danışmanlık firmasına ulaşarak ATEX Belgelendirme hizmeti hakkında en uygun teklifleri alabilir ve işletme ile yola çıkabilirsiniz.
  26.5.2023 14:26:04
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp