Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Sugar Free Belgesi

Sugar Free yani şekersiz ürün sertifikası, gıda ürünlerinin minimum miktarda şeker içerdiğinden emin olmak için test edildiği bir süreçtir. Bir ürünün şekersiz olarak onaylanabilmesi için porsiyon başına önceden belirlenen miktardan daha az şeker içermesi gerekir. Sugar Free  Belgesi, bu miktarın doğrulanmasıyla düzenlenir ve üreticiler ürünlerini bu belge ve etiketle piyasaya sunabilir. Yaşam zinciri etiketleri konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzmanlığı ile Aşan Danışmanlık şeker içermeyen ürün sertifikasyonu konusunda firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Son yıllarda, tüm dünyada daha sağlıklı beslenmeye yönelik artan bir eğilim görülmektedir. İnceleme altına alınan bir konulardan biri de günlük tüketilen şeker miktarıdır. Çok fazla şeker, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle birçok gıda üreticisi artık "Sugar Free / Şekersiz olarak etiketlenmiş ürünler geliştirmektedir. Bağımsız kuruluşlar aracılığıyla sağlanan bu etiket ve belge tüketici sağlığını korumakta ve güvenilir ürünlere erişimi kolaylaştırmaktadır.

Uluslararası Şekersiz Ürünler Komisyonu, Şekersiz Sertifikasyon Kurumu ve Sugarwise sertifika programı gibi şekersiz ürün sertifikası sunan birkaç farklı kuruluş vardır. Bu kuruluşların her birinin, ürünleri şekersiz olarak onaylamak için kendi kriterleri vardır. Ancak hepsi tüketicilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı olma hedefini paylaşmaktadır.

Sugar Free Belgesi Nasıl Alınır?


Belgelendirme adımlarını şöyle özetleyebiliriz:

* Sertifikasyon Kriterlerinin Anlaşılması:
Sugar Free Sertifikası alma sürecine başlamadan önce, karşılanması gereken kriterleri doğru anlaşılması çok önemlidir. Bir ürünün şekersiz olarak kabul edilmesi için belirlenen limitler vardır. Seçilen sertifika programına bağlı olarak ek gereksinimler de olabilmektedir.

* Sertifika Programı Seçilmesi: Her biri kendi kriterleri ve gereklilikleri olan şekersiz sertifikası sunan kuruluşlar vardır. Hangisinin ihtiyaçlara uygun olduğunu belirlemek için her programın ve kriterlerinin dikkatlice araştırılması gerekir.

* Başvuru: Bir sertifika programı seçtikten sonra, resmi belgelendirme başvurusunun yapılması gerekir. Başvuru tipik olarak ürün hakkında içerikler ve beslenme bilgileri de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgiler içermelidir. Test için ürünle ilgili numunelerin de sağlanması gerekebilir.

* Test ve Doğrulama: Başvuru gönderildikten sonra, ürünün Sugar Free Belgesi kriterlerini karşıladığından emin olmak için test, kontrol, değerlendirme ve doğrulama yapılmaktadır. Bu aşamada, ürünün şeker içeriğini belirlemek için yapılan laboratuvar testlerinin yanı sıra içerik listesi ve beslenme bilgilerinin gözden geçirilmesi vs yapılmaktadır.

* Sertifikasyon: Ürün Sugar Free kriterlerini karşılıyorsa resmi bir belge düzenlenmekte ve ürünler piyasaya bu belge ile sunulabilmektedir.
 

Sugar Free Belgesinin Avantajları


Şeker içermeyen ürün sertifikasyonu,
tüketicilerin beslenme programlarında gizli şeker kaynaklarından kaçınmasına yardımcı olabilir. Pek çok işlenmiş gıda, tatlı olarak pazarlanmasalar bile büyük miktarda şeker içermektedir. Örneğin ketçap, salata sosu ve makarna sosu gibi gıdalar gizli şeker kaynakları olabilir. Şekersiz olduğu onaylanan ürünler ile gizli şeker tüketiminin önüne geçilebilir. Sertifikanın bir başka avantajı da  düşük şekerli bir beslenmeyi takip etmeyi kolaylaştırabilmesidir. Şeker alımınızı azaltmaya çalışan kişiler hangi ürünleri seçeceğini belirlemekte zorlanabilir. Şekersiz beslenmek isteyen kişiler Sugar Free etiketine sahip ürünleri arayarak, diyet hedeflerine uyan ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde seçebilmektedir.

Bir ürünün şekersiz olarak onaylanmasının, onun mutlaka sağlıklı olduğu anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Şekersiz ürünler, yapay tatlandırıcılar veya yüksek düzeyde sodyum gibi diğer sağlıksız bileşenleri içerebilir. Herhangi bir gıda ürününde olduğu gibi, satın almadan önce içindekiler listesi ve beslenme etiketi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp