Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi

Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi Nedir?

Su ayak izi doğrulama belgesi, su ayak izini hesaplayan kuruluşların yaptıkları çalışmaları bağımsız kuruluşlarca doğruladıkları takdirde aldıkları belgedir. Bu belge, kuruluşun belirli bir dönemde faaliyetlerinden ötürü ne kadar su tükettiğini ve/veya ne kadar su kirlettiğini göstermektedir. Su ayak izi doğrulama belgesi alan kuruluşlar, çevresel sürdürülebilirlik konusunda çok önemli bir adım atmış olmaktadır. Zira, etkin bir çevre yönetimi yapmak isteyen her işletme su ayak izini hesaplamalı ve raporlamalıdır. Hazırlanan raporun tüm paydaşlar nezdinde geçerli kabul edilmesi için bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar aracılığıyla doğrulanması gerekmektedir. Su ayak izi doğrulaması şirketlere kurumsal sürdürülebilirlik bağlamında birçok fayda sağlamaktadır.
Su ayak izi ile ilgili çalışmalarda referans alınan uluslararası standart ISO 14046’dır. Bu standart, şirketlerin yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yaklaşımıyla ürün, süreç ve kuruluş bazında su ayak izi hesaplaması yapmasını sağlamaktadır. Bu çalışmalara ilişkin prensipleri, gereksinimleri ve kılavuz bilgileri içermektedir. Bunun yanı sıra hesaplanan su ayak izinin nasıl doğrulanacağı ilişkin yönergeler de mevcuttur. Bu bağlamda, su ayak izi doğrulama belgesinin de yine ISO 14046 standardına uygun şekilde hazırlandığını belirtmekte fayda var.


Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi Neden Önemlidir?

Su, gezegenimiz için en önemli kaynaktır. Artan dünya nüfusu ve gelişen teknoloji su kaynaklarının giderek daha fazla kirlenmesine / bozulmasına yol açmıştır. Bu da yakın gelecekte küresel su yönetimi konusunda çok daha büyük çevresel problemleri beraberinde getirecektir. Bu nedenle, birey, kurum ve ülke bazında her paydaşın su konusunda sorumlu davranması gerekmektedir. Su kaynaklarının doğru bir şekilde korunması ve yönetilmesi için de her bir paydaş su ayak izini hesaplamalı ve raporlamalıdır.
Kurumsal su ayak izi hesaplaması yapmak, raporlamak ve akabinde doğrulamak, faaliyet alanı veya büyüklüğü fark etmeksizin her kuruluşun çevresel farkındalık ve sürdürülebilirlik konusundaki atması gereken en değerli adımlardan biridir. Yapılan hesaplamaların su ayak izi doğrulama belgesi ile tescil edilmesi kuruluşlara daha etkili su yönetimi yapmasını, marka güvenirliliğin artmasını ve kurumsal itibarının yükselmesini sağlayacaktır. Bu belge ayrıca su ile ilgili konularda daha etkili ve tutarlı bir risk yönetimi yapılmasını da sağlar. Çünkü firmalar kurumsal su ayak izi yönetimiyle ilgili hedeflerini ve politikalarını ancak bu belgeyi aldıktan sonra belirleyebilmektedir.
Su ayak izi doğrulama belgesi, şirketlerin paydaşlarına ihtiyaç duyduğu çevresel bilgileri sunmasını da sağlar. Günümüzde birçok yatırımcı sorumlu yatırımlar yapabilmek için markaların çevresel sürdürülebilirlik bağlamında ortaya koyduğu somut verileri kullanmaktadır. Bu belge de sorumlu yatırımcıların ilgisinin çekilmesini sağlar. Ayrıca, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, endüstriyel kuruluşlar ve hükümetlerin kamu ve özel sektör işletmeleri üzerindeki çevresel sorumluluk özelindeki baskı her geçen gün artmaktadır. Su ayak izi doğrulama belgesi bu baskıya karşı verilebilecek çok önemli bir cevaptır.
Su ayak izini doğrulamak şirketlerin daha etkili bir su yönetimi yapmasını ve dolayısıyla su tüketiminin sürdürülebilir şekilde azaltmasına da olanak tanır. Tüketim değerlerinin objektif ve doğru bir şekilde ortaya konması kuruluşların bundan sonraki aşamalarda alacağı önlemlerin de temelini oluşturur. Bu sayede finansal kazanımlar da elde edilebilir.


Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi Nasıl Alınır?

Su ayak izi yönetimi konusunda ISO 14046 standardının gerekliliklerini karşılayan şirketler doğrulama belgesi almak amacıyla akredite belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapmaktadır. Belgelendirme kuruluşları şirketlerden öncelikle hazırladıkları raporları talep etmektedir. Bu raporlar incelendikten sonra şirketlerden hesaplama metodolojisi, yapılan kabuller, işletme sınırları, kullanılam kaynaklar vb gibi konularda ilave bilgiler talep edilebilmektedir.
Belgelendirme kuruluşu daha sonra işletme sahalarında yerinde denetimler ve kontroller yapabilmektedir. Bu incelemelerde yapılan hesaplamalar ve hazırlanan raporlar gerçek değerlerle karşılaştırılmaktadır. Ortaya çıkan uygunsuzluklarla ilgili şirket yönetiminden düzeltici bir aksiyon alması istenebilmektedir. Şirketlerin doğru bir raporlama yapabilmesi ve denetimlerden hızlı ve kolay bir şekilde geçebilmesi için tüm süreç boyunca bir danışmanlık şirketinden destek almasında fayda vardır.


Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi Danışmanlık Hizmeti

Aşan Danışmanlık şirketlere su ayak izi hesaplama, raporlama ve doğrulama süreçlerinde danışmanlık desteği sunmaktadır. Şirketler bu süreçte Aşan Danışmanlık ile çalıştıkları takdirde kurumsal su ayak izini doğru bir şekilde yönetebilmektedir. Şimdiye kadar birçok firmaya bu konuda destek veren Aşan Danışmanlık, şirketlerin su ayak izi doğrulama belgesine hızlı, kolay ve uygun maliyetlerle sahip olmasını sağlamaktadır.

 

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp