Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

SLCP Denetimi

SLCP Nedir?

SLCP (Sosyal ve İş Gücü Uyum Programı), ayakkabı ve hazır giyim endüstrisine yönelik geliştirilen bir tedarikçi denetim yaklaşmıdır. Global hazır giyim ve ayakkabı sektöründe tedarik zinciri denetim yorgunluğunu ortadan kaldırmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen çok paydaşlı bir girişimdir. SLCP (Social & Labor Convergence Program), çalışma koşullarıyla ilgili tüm endüstri paydaşları tarafından kullanılabilecek kaliteli ve karşılaştırılabilir veri setleri, araçlar ve sistemler sunmaktadır. Bu ürün ve hizmetler tedarik zincirlerinde şeffaflığı artırmakta ve ilave sosyal / etik denetim gereksinimlerini azaltmaktadır. Ayrıca kullanıcıların kaynakları daha verimli kullanmasına ve daha iyi çalışma koşulları oluşturmalarına yardımcı olur.

SLCP, tedarikçiler için düzenlenen sosyal uygunluk ya da etik denetimleri için ayrılan geniş bütçeleri, uzun zamanları ve eforu azaltmak ve bunun için sistematik bir yapı oluşturmak amacıyla hazır giyim ve ayakkabı endüstrisinin paydaşlarını bir araya getirmiştir. SLCP, sosyal denetimlere harcanan kaynakların çalışma koşularını iyileştirmek için kullanılmasını amaçlamaktadır. SLCP, üreticilerin kendi iş gücü ve sosyal verilerini oluşturmalarını ve bu veriler aracılığıla endüstrinin diğer paydaşlarıyla iş birlikleri geliştirmelerini sağlar.


SLCP aracılığıyla doğruluğu sağlanmış veriler, uluslararası standartlar, iş sözleşmeleri, yasa ve yönetmelikler ve tedarikçi davranış kurallarıyla oluşturulmuştur. Bu da üreticilere, ithalatçılara, perakendecilere ve diğer paydaşlara bu verileri güçlendirecek eklemeler (puan, yorum vs) yapmalarını sağlamaktadır. Ortaya çıkan güçlü veriler ile şirket, ülke ve bölgeler arasında karşılaştırmalar yapmak mümkündür.

SLCP’nin Faydaları Nelerdir?


SLCP işletmelerin tedarik zinciri performansını artırmaya yönelik geliştirdiği araçlar ve sistemler ile endüstri paydaşlarına şu avantajları sağlamaktadır:

* Sosyal denetimlere harcanan parayı ve zamanı en aza indirmek için yeterli, tutarlı, doğruluğu kanıtlanmış, mantıklı ve güçlü bir denetim metodolojisi sunar.
* Kapsamlı bir değerlendirme ve denetim yaklaşımlarıyla sektör paydaşlarının ihtiyaç duyduğu tüm verileri büyük bir titizlikle oluşturur.
* Elde edilen verilerin diğer sektör, ülke ve bölge bilgileriyle karşılaştırılmasına olanak tanır.
* Hazır giyim ve ayakkabı endüstrisindeki markalar bu verileri kendi tedarikçi davranış kuralları doğrultusunda puanlayabilir. Bu da verilerin ve SLCP sisteminin esnekliğinin bir sonucudur.
* Tedarikçi verileri bağımsız akredite denetim kuruluşları ve denetçiler tarafındna doğrulandığı için bilgilerin güvenirliliği konusunda bir şüphe oluşmamaktadır.
* SLCP çok paydaşlı bir girişimdir; içerisinde dünyaca ünlü markalar, sektörel kuruluşlar, üreticiler ve diğer taraflar yer almaktadır. Bu da SLCP’yi saygın bir program haline getirmektedir.
* SLCP, şirketlere verilerini istedikleri gibi kontrol etme; paylaşma ve yönetme hakkı tanımaktadır.

SLCP


SLCP’yi oluşturan paydaşlar arasında üretici firmalar, standart oluşturan kuruluşlar, perakendeciler, markalar, sektörel kuruluşlar, hükümetler ve hükümetler arası gözlemciler, danışmanlar, sivil toplum organizasyonları, acenteler vs yer almaktadır. SLCP hakkında daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.
 

SLCP Denetim Süreci


SLCP’nin denetleme süreci şirketlerin Birleşik Değerlendirme Çerçevesi (CAF) adı verilen SLCP aracıyla bir öz değerlendirme yapması ile başlar. Bu veri toplama aracıyla her şirket kendi kendini değerlendirebilmektedir. Daha sonra bu verilerin doğrulanması aşamasına geçilir. SLCP verileri kontrol etmek ve doğrulamak amacıyla işletme sahalarına giderek yerinde denetimler gerçekleştirilir. Bu denetimlerde firmaların üretim süreçleri, ofisleri, fabrika ve atölye ortamları ve diğer alanları incelenir. Bağımsız denetçiler elde ettikleri sonuçlarla bir denetim raporu hazırlar. Bu rapor doğrultusunda işletmelerden tespit edilen uygunsuzlukları ve bulguları kapatması için bir düzeltici & önleyici eylem planı istenebilir.

Son aşamada SLCP araçları ile endüstrideki diğer paydaşlarla veri paylaşımı yapılır. SLCP bu verilerin hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde paylaşılması için ortak platformlar hazırlamıştır.
SLCP değerlendirme süreci hakkında daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık’tan destek alabilirsiniz. Aşan Danışmanlık SLCP ile ilgili her konuda size yardımcı olacaktır.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp