Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

SEDEX Denetimi (SMETA)

Aşan Danışmanlık´tan SEDEX Denetimi (SMETA) hakkında bilgi edinebilir ve süreçler için anında uzmanından bilgi alabilirsiniz. Türkiye´nin önde gelen firmasından hemen bilgi ve destek alın. SEDEX üyesi şirketlerin tedarik zincirinde çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli bir çerçeve olan Smeta Denetimi sosyal denetim metodolojisi olarak ta tanımlanabilir. Açılımı Tedarikçi Etik Data Paylaşımı olan SEDEX, üyelik esasına dayalı olan birlikteliktir. Bu sistem ticaretin evsel etik ilkelere bağlı olarak gerçekleştirilmesini hedefler. Günümüzde 170 farklı ülkede 74 binden fazla üyesi bulunur. Bu platform sosyal uygunluk ve etik denetimler için SMETA’yı kullanılır.

Aşan Danışmanlık olarak uzun senelerdir bu alanda faaliyetler için size destek sunmaktayız.

Smeta Denetimi Nedir?


Denetimler sonucunda oluşturulan raporlamalar ile herhangi bir derecelendirme ve puanlama yapılmaz. Raporlamalar işletmeler için sosyal uygunluk süreçlerinin denetlenmesi için yapılan gözlemlerden oluşur. 12 aylık kayıtlar incelenebilir. Firma yeni kurulmuş ise en az üç aylık kayıtlar gereklidir. İncelemeler sonucunda uygunsuzluklar tespit edilmiş ise minör ve majör olarak tanımlamalar yapılır ve sonraki süreçte bu uygulamaların takipleri yapılır.
 

Smeta Denetimi Kriterleri


Uluslararası düzeyde bilinen Etik Ticaret Girişimi olan ETI ilkeleri referans alınarak Smeta Denetimi kriterleri oluşturulmuştur. Ancak Uluslararası Çalışma Örgütü’nün esasları ve kurallarına uygun olarak ta etik denetim yaklaşımları kullanılabiliyor. SEDEX denetimlerinde firmaların şu uygulamaları ve performansları incelenir:

•    Birleşmiş Milletler Küresel Sözleşmesindeki evrensel hakların korunması
•    Yönetim sistemlerinin uygulanması
•    Çalışma özgürlüğü
•    Çalışma sahalarında iş sağlığı ve güvenliği standartlarının olması
•    Minimum çalışma yaşının belirlenmesinde uluslararası sözleşmeler ve yerel yasalar baz alınmalıdır
•    Çalışanların ücretleri yerel yasalar ya da uluslararası sözleşmelere uygun olarak belirlenmelidir.
•    İş yerinde din, din, ırk ayrımları yapılmasına izin verilmemelidir
•    İşverenler düzenli alımlar yapmalı ve alt yüklenici, evden çalışma alanlarında belirlenen kriterlere uygunluk sağlanmalıdır.
•    Çalışanlara insanlık dışı muamele edilmemeli ve çevresel konularda yerel yada uluslararası yasalara uyum sağlanmalıdır.
•    Yerel halkın çıkarları gözetilmeli ve rüşvet, yolsuzluk, para aklama gibi iş ahlakına uymayan uygulamalara izin verilmemelidir.

Smeta Denetimi Nedir?

Smeta Denetimi Aşamaları Nelerdir?


SEDEX denetimlerinde uzman firmamız uluslararası bir sertifikasyon kuruluşudur. Firmalara tedarik zinciri yöntemi, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanlarında yetkilendirilen firmamız, Smeta Denetimi için uygunluğu onaylanmış bu kuruluştur. Denetimleri yürütme konuşundaki yetkinliğimiz ve uluslararası standartlara uygunluğumuz garantilidir.

Bu denetimlere girmek isteyen işletmeler firmamız ile iletişime geçebilir. Talep ettiğimiz bazı dökümanları paylaşarak süreci başlatabiliriz. Dökümanlar üzerinden genel değerlendirmeler yapmaktayız. Bu değerlendirmelerden bağımsız olarak iş yeri sahanızda da denetimler sağlamaktayız. Denetimlerimiz açılış toplantıları ile başlar. Tesis turları, çalışanlarınız ile yapılacak görüşmelerle devam eder. Üst yönetim birimleri ile toplantılarda yapmaktayız. Denetim raporlarını hazırlayarak firmanız için önleyici/ düzenleyici eylem planları oluştururuz. Firmanızda olumsuzluklar bulunuyor ise belirli bir plan dahilinde kapatılmasını talep ederiz. Denetim sonunda kapanış toplantısı düzenleyerek çalışmalarımızı tamamlarız.

Bu denetimlerin kapsamı firmanızın büyüklüğün, bulunduğu konuma, faaliyet alanına, tedarikçi ağına ve hedef kitlesine göre değişir. Her ölçekteki işletmeler için bu denetimler talep edilebilir. Denetimler ile tedarik zincirinde sosyal ve çevresel performanslarınızın iyileştiğini, tedarikçi tesislerde adil, insan haklarına uygun ve etik çalışma koşullarının oluştuğunu görebilirsiniz.

Belgelendirme hizmetlerinde uzman kadrosu ile hizmet veren Aşan Danışmanlık numaraları iletişim sayfasıdna yer almaktadır. Hemen ziyaret edebilir ve arayabilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Federal İnsektisit, Fungisit ve Rodentisit Yasası (FIFRA) Kaydı
  Federal İnsektisit, Fungisit ve Rodentisit Yasası (FIFRA) Kaydı ile ilgili siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırlanan bu içeriğimizi hemen inceleyebilir ve danışmanlık hizmetleri için bizi arayabilirsiniz.
  23.5.2022 13:49:07
 • Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları
  Aşan Danışmanlık web sayfasında bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için Amerikan Bitki Gıda Kontrol Görevlileri Derneği (AAPFCO) Standartları konusunu ele aldık. Hemen inceleyebilir ve merak ettikleriniz için bize yazabilirsiniz.
  9.5.2022 10:30:40
 • Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi
  Aşan Danışmanlık olarak sizlere Yeşil Mütabakat - Karbon Ayak Izi konularında uzmanlarımız ile kaliteli hizmetler sunuyoruz. Aradığınız en önemli bilgilere web sitemizden erişebilir ve aklınıza takılan her türlü husus için hemen bizi arayabilirsiniz.
  25.4.2022 12:56:06
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp