0212 438 04 76
0541 341 20 34
Teklif Al

Psikoteknik Değerlendirme ve Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel zihinsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel zihinsel beceriler "dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme" ve psikomotor beceriler ise "el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini" olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek ve doğru motor hareketleri yaparak kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamağı olduğu söylenebilir.

Avrupa ‘da psikoteknik değerlendirmenin kullanımına baktığımızda; psikoteknik değerlendirmenin gelişmiş ülkelerde sürücülük becerilerinde yaşa bağlı zayıflamanın meydana gelmesi nedeniyle yaşlı sürücülere mecburi hale geldiği, yolcu ve eşya(emtia) taşımacılığı yapan profesyonel sürücülerin araç kullanma beceri düzeylerini bilgisayar destekli testlerle kanıtlanmak zorunda oldukları ve ceza puanını aşan sürücülerin psikoteknik değerlendirmeyi geçmek mecburiyetinde oldukları görülmektedir.

Psikoteknik Belgesi, ticari amaçla sürücülük yapan şahısların her 5 yılda bir "Yetkili Psikoteknik Merkezi"nde test ve mülakattan geçerek aldıkları Sağlık Bakanlığı Onaylı raporun ve kartın genel adıdır.Psikoteknik testine giren ticari araç sürücüsünün raporları Psikolog, Uzman Psikiyatrist Doktor ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne onaylatılarak psikoteknik raporları üç nüsha olarak teslim edilir. Bu rapor; beş yıl süreliğine geçerlidir. Psikoteknik testinin süresinin bitimine bir ay kala personellerimiz tarafından hatırlatma yapılmaktadır. Her 5 yılda bir yenileme yapmayan sürücülerin GBT sinde gözükmediğinden yüklü bir ceza ile her an karşılabileceği olasıdır.

Psikoteknik Belgesi Başvuru Evrakları :

* Ehliyet
* Kimlik Fotokopisi
* 3 adet vesikalık fotoğraf

Firmamız psikoteknik belgesi ve psikoteknik raporu çözüm ortağı yetki belgeli psikoteknik merkezleri ile sağlamaktadır. Yeni Psikoteknik Belgesi almak ve ya 5 yıl önce aldığınız Psikoteknik Belgenizi ve Psikoteknik Raporunuzu yenilemek için.firmamızla iletişime geçiniz.

Psikoteknik Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Psikoteknik raporların geçerlilik süresi ne kadardır?

Raporların geçerlilik süresi 5 yıldır.

Psikoteknik değerlendirme ne kadar sürüyor?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu (Ehliyet İadesi nedeniyle) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır.

Sürücü yetkinlikleri değerlendirmesi ne kadar sürüyor?

Kurumların herhangi bir yasal gereklilik için değil (kendiliklerinden gönüllü olarak uygulattırdıkları), gerek işe alım süreçlerinde ve / veya mevcut elemanlarının gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla istedikleri uygulamalardır. Genelde, ilave testler ve kurum talebine göre ayrıca uygulanan trafik bilgi testleri ve envanterler nedeniyle daha uzun sürmektedir.

Bilgisayar bilgim yok, Psikoteknik testte başarılı olabilir miyim?

Bilgisayar bilgisine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca, psikoteknik testler henüz daha bilgisayarlar ortada yok iken mekanik cihazlar ile yapılmakta idi. Bilgisayar teknolojisi gelişti ve bu mekanik cihazların yerini aldı.

Psikoteknik değerlendirme testi öncesinde nelere dikkat etmem gerekiyor?

Testlere katılmadan önce hazırlık anlamında yapmanız gereken bir şey yoktur. Ancak , testlere katılmak üzere geldiğinizde aşağıdaki hususları sağlar bir durumda olmanız gerekmektedir: • Alkollü içki , uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisi altında olmamalısınız. Yukarıdakine benzer şekilde etki eden herhangi bir ilaç etkisi altında olmamalısınız. • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde uykusuz olmamalısınız. • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde yorgun olmamalısınız. • Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı yakın mesafenizde olacaktır. • Cep telefonu uygulama sırasında kapalı olacaktır. Bu nedenle öncesinde sizi arayacakları bilgilendirmeniz gerekecektir.

Merkeziniz hangi raporları vermektedir? Psikoteknik Rapor için gerekli belgeler nelerdir?

Psikoteknik rapora göre istediğimiz belgeler değişmektedir. 1) Karayolu taşıma yönetmeliği 60-e maddesine göre yasal psikoteknik değerlendirme raporu, buna dayalı psikiyatrik muayene raporu ve kart verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 adet resim. 2) 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre ehliyeti elinden alınan sürücülere yasal psikoteknik değerlendirme raporu ve buna dayalı psikiyatrik muayene raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ilgili emniyet müdürlüğünden sevk yazısı veya ehliyetinizin elinizden alındığına dair belge. 3) Kurumsal sürücü yetkinliklerini değerlendirme raporu ve kartı verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 resim.

Benim zamanım yok. Benim yerime kardeşim gelse olabilir mi? Zaten, ikimizde aynı aracı kullanıyoruz.?

Rapor teste giren kişi adına düzenlenir. Aracı kullanacak her kişi kendi adına teste girip rapor almak zorundadır

Ehliyet sınıfımı değiştirdim. Yeniden psikoteknik testlere girmem gerekiyor mu?

Ehliyet sınıfına dayalı bir değerlendirme söz konusu değildir. Yeniden testlere girmek ise sizin takdirinizde olan bir konudur.

Sizden daha önce aldığım psikoteknik belgemi kaybettim. Yenisini alabilir miyim?

Dosyanızdaki suretten merkezimizin tasdik ettiği bir örneğini vermekteyiz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Yetki Belgeleri