Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik belgesi, fiziksel ve psikolojik durumun ticari araç kullanmaya uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Yaklaşık bir saat süren bir test sonucunda alınabilecek bu belge, şoförlük mesleğini icra etmek isteyenlerin sahip olması beklenen gereklilikler arasındadır. Bu belgesayesinde kişinin şoförlük yapıp yapamayacağı, istenen kriterleri karşılayıp karşılamadığı ve uzun süreli araç kullanıp kullanamayacağı rahatlıkla belirlenmektedir. Sözünü ettiğimiz belgeyi Sağlık Bakanlığı denetiminde faaliyet gösteren onaylı kurumlardan almanız mümkündür.

İşte firmamız; psikoteknik belgesi alımı için başvurabileceğiniz en doğru ve güvenilir adreslerden biri olup, uzman ekibimiz bu alanda size profesyonel destek sunacaktır.

Türkiye’nin önde gelen danışmanları ile hizmet veren firması Aşan Danışmanlık sizlere 1 telefon kadar yakındır. Hemen sitemizdeki numaramızı arayabilir veya anlık olarak bilgi almak adına INSTAGRAM hesabımız üzerinden bize DM Gönderebilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?


Bunun için, devlete bağlı çalışan bir sağlık kuruluşuna gidip psikiyatri uzmanına muayene olabilirsiniz. Alacağınız raporu ise ilçe veya il sağlık müdürlüğünde onaylatmalısınız.

Fakat bu yöntem biraz yorucu ve zaman alıcı olduğu için, Sağlık Bakanlığı tarafından kendisine yetki verilmiş özel bir kurumu tercih etmeniz daha mantıklıdır. Bu noktada en kolay ve hızlı şekilde psikoteknik belgesi alımı için firmamıza başvurarak, işlemlerinizi vakit kaybı yaşamadan ve pratik bir şekilde halledebilirsiniz.
 

Kimler Psikoteknik Belgesi Alabilir?


Bu belgeyi alacak kişinin 66 yaşından gün almamış olması lâzımdır. Öte yandan; ilgili mevzuat tarafından öngörülen yeterlilik belgesine sahip olmak, hiçbir suçtan cezai ehliyeti bulunmamak da, aranan şartlar içerisindedir.

Özellikle uzun yol şoförlüğü bakımından psikoteknik belgesi alımının önemi son derece büyüktür. Zira; kişinin bu mesleğe uygun olup olmadığını önceden tespit etmek, trafikte yaşanabilecek olası bir kaza, buna bağlı can ve mal kayıplarının önlenmesi açısından çok mühimdir.

Psikoteknik Belgesine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bu belge farklı sebeplerle gerekli olup, onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

1.    Kişi, sürücü olmaya elverişli mi? Değil mi? Bunu belirlememizi sağlar.
2.    Sürücünün ehliyeti yasal bir nedenle geri alınmışsa; yaptığı kural ihlâli, ‘sürücülük için zorunlu tutulan’ beceri ve yeteneklerden birinin eksikliğinden mi kaynaklanıyor? Bunu öğrenmemize imkân tanır.
3.    Şoförlük yapmak isteyenlerin buna uygunluğunu denetlememizi mümkün kılar.
4.    Yüksek sürücülük performansının gerekli olduğu işler için doğru şoförü seçme fırsatı sunar. (Örneğin; uzun yol şoförlüğü, vasıta şoförlüğü, yolcu taşımacılığı vb.)

Siz de; psikoteknik belgesi almak istiyorum diyorsanız, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı firmamıza başvurarak, gerekli test ve değerlendirmeler sonucunda ilgili belgeye sahip olabilirsiniz. Uzman kadromuz sizi ruhsal ve bedensel sağlığınızın sürücülüğe elverişliliği bakımından bir değerlendirmeye tâbî tutacak, testi başarıyla geçmeniz durumunda psikoteknik belgenizi size teslim edecektir.

Psikoteknik Belgesi

Dahası da var, Aşan Danışmanlık bir çok alanda size hizmet verir. Uzman danışmanları ile kısa süre içerisinde belgelendirme faaliyetlerini size sunacak olan firmaya iletişim sayfasından hemen ulaşın.
 

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?


Bu belgenin verilebilmesi için, ticari araç sürücüsü adaylarının zihnî özelliklerini değerlendirmemiz gerekmektedir. Örneğin; muhakeme, hafıza, dikkat, algılama vb. yetenekler bunlardan birkaçıdır. El-ayak ve göz koordinasyonu, tepki hızı gibi davranışlar da ayrıca incelenmektedir. İşte firmamız bu belgeyi almak isteyenleri gerekli teste tâbî tutarken, mental ve psikomotor becerileri ayrıntılı bir şekilde ölçümlemektedir.

Bunların yanı sıra, kişilerin karakter özellikleri de yine uzmanlarımız tarafından değerlendirilmektedir. Örnek vermemiz gerekirse; risk alma durumu, öz kontrol, sorumluluk, saldırganlığa eğilim vb. davranışları bunlar arasında sayılabilir.

Tüm bu değerlendirmelerin olumlu sonuçlanması hâlinde firmamız, psikoteknik belgesi alımı için yardımcı olarak kişilerin bu belgeyi temin etmesini sağlamaktadır.

•    Not: Diğer taraftan; şunu belirtmeliyiz ki, alınan psikoteknik raporu süresiz olmayıp, 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Süre dolduğu takdirde belgenin yeniden alınması gerekmektedir. Firmamız; psikoteknik belgesi verdiği kişilerin rapor sürelerini takip etmekte olup, sürenin dolmasına en az 2 hafta kala kişileri bilgilendirmektedir.

Siz de; il Sağlık Müdürlüğü’nün yetkilendirmiş olduğu firmalara  müracaat ederek, psikoteknik belgesi başvurusu yapabilir ve ihtiyacınız olan bu rapora kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Merak ettikleriniz için Aşan Danışmanlık’a iletişim numaralarından veya canlı destek hattından ulaşabilirsiniz.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp