Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

PAS 220

Gıda sektöründe üretimden itibaren tüketimin son noktasına kadar yer alan firmaların tamamı büyüklüğüne veya süreçteki katkısının boyutuna bakılmaksızın PAS 220 standardı için gereksinimleri sağlamayı istemektedir. Firmanın gıda güvenliği yönetimi sistemini sağladığının en önemli göstergelerinden birisi olarak oldukça rağbet görmektedir. Genel olarak gıda güvenliği yönetim sistemi standartlarının belirlendiği ISO 22000’deki bazı eksik noktaların giderilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bir sertifika gibi olmayıp tek başına belgelendirilmesi de mümkün olmamaktadır.

Gıda belgesi denilince Türkiye’de akla ilk gelen uzman danışmanları bünyesinde bulunduran Aşan Danışmanlığa sitede yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

AS 220 için belirlenmiş olan standartların sağlanması noktasında siz değerli müşterilerimize uzun yıllardan bu yana danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Gıda sektöründe yer alan pek çok belge ve sertifikaların yanı sıra bu standartların sağlanması, firmanıza büyük bir prestij katacaktır. ISO 22000 ile birlikte sağlanması halinde FSSC sertifikası ile belgelendirilmesi yapılmaktadır. ISO 22000 koşullarının ve PAS 220 standartlarının birlikte sağlanması sonucunda uluslararası kabulü daha üst seviyeden olmaktadır. PAS 220 koşullarının sağlanmasının ardından ISO 22000 belgesini almak daha kolay olmaktadır. Bir nevi önkoşul olarak kabul görmektedir. Bu nedenle ISO 22000 süreçlerinden önce gerçekleştirilerek bir rehber gibi kullanılmaktadır. Gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulması ve idame ettirilmesi, müşteri ihtiyaçlarının gerçekleştirilmesi ve kaliteli bir yönetim sağlanması bakımından son derece büyük bir öneme sahiptir.

PAS 220, boyutu veya karmaşıklığı ne olursa olsun, gıda zincirinin üretim aşamasında yer alan herhangi bir kuruluş tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. PAS 220´nin ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemleri ile birlikte kullanılması amaçlanmaktadır. Gıda zincirindeki herhangi bir kuruluş için, bir kuruluşun gıda güvenliği tehlikelerini kontrol etmeye yardımcı olmak, ön koşul programları oluşturması gerektiğini belirten gereksinimler. Gelecekte PAS 220, ISO 22000´i tamamlayan resmi bir uluslararası standart olarak ISO´ya önerilebilir.

ISO 22000 Gıda güvenliği Yönetim Sistemini kuvvetlendirecek ve birlikte uygulanacak Uluslararası gıda arz zinciri, üretim süreçlerinde gıda güvenliği kontrolünü sağlamaya çalışan gereksinimleri belirleyen standarttır. PAS 220:2008 standardı (Kamuya Açık Spesifikasyon) 220:2008 gıda üreticilerinin ürünlerinin güvenliğine yönelik olabilecek tehlikeleri yok edebilmek için kontrol etmeleri gereken ön koşul programlarının kapsamını belirler. Bu sembol özerklik değildir, fakat uluslararası kabul olmuş ISO 22000:2005 standardına ilave olarak gelir. Diğerlerinin yanında ISO 22000 Standardı, bir işletmenin gıda güvenliğini tehdit eden tehlikelerin kontrolüne temel oluşturacak ön koşul programları çizmesi, uygulaması ve sürdürmesi için açık gerekliliği belirler. Standart PAS 220:2008, bu önkoşul programların kimler olduğunu ve bunların işletmelerden nasıl uygulanabileceğini ayrıntılı olarak belirler. Standart PAS 220:2008, İngiliz Standartlar Enstitüsü tarafından Avrupa´nın daha büyük gıda endüstrilerinden dördü ile işbirliği içinde hazırlanmıştır. Dünyada G4 olarak bilinen Nestle, Danone, Kraf, Unilever büyük gıda firmaları ile birlikte hazırlanmıştır.

PAS 220, incelenebilir bir standart değil, ek olarak çıkarıldığı için tek başına yeterliliği söz konusu değil ve tek olarak belgelendirilmesi mümkün değildir. Ancak ISO 22000 kapsamıyla birlikte denetlendiğinde değerlendirilebilir bir duruma gelebilir. ISO 22000/PAS 220 kapsamına FSSC 22000 (food safety system certification) adı verilmektedir. FSSC bir süre önce GFSI (Global Food Safety Initiative) sektörde bilinmek için başvuruda bulunmuş, tamamen onaylanmasa da 27 Mayıs 2009 tarihinde ilk onayını almıştır. FSSC’nin CIES’in teknik komitesi olan GFSI tarafından onaylanması perakendecilere ürün üreten veya özel etiket ürün üreten üreticilerin BRC, IFS standartlarına ihtiyaç duymadan FSSC standardını uygulayarak ürün satabilmeleri anlamına gelebilecektir.

PAS 220 aşağıdaki gereksinimleri içerir:

Bu gereksinimler/gereklilikler PAS 220’nin çıkmasında en büyük etkendir. Bu gereklilikleri yerine getiren gıda üreticileri gıda güvenliğini daha üst düzeye çıkarabilirler.

• Binaların inşaatı ve yerleşimi
• Binaların ve çalışma alanlarının yerleşimi
• Kamu hizmetleri- hava, su, enerji
• Atık bertarafı
• Ekipman uygunluğu, temizlik ve bakım
• Satın alınan malzemelerin yönetimi
• Çapraz kontaminasyonun önlenmesi için önlemler
• Temizlik ve arındırma
• Haşere Kontrolü
• Kişisel hijyen ve çalışan tesisler
• Ürün geri çağırma prosedürleri
• Depolama
• Ürün bilgileri/tüketici farkındalığı
• Gıda savunması
• Gıda terörü ve sabotaj yönetimi

PAS 220 Faydaları Nelerdir?


• Atık kontrolü sayesinde harcanan ücretler en aza indirilir.
• OHSAS 18001, ISO 14001 VE ISO 9001 standartlarında sorunsuz biçimde bütünleşme sağlanır.
• Daha az hataya yer verilir.
• Küresel olarak kullanım sağlanabilir.
• Tedarik geneli içerisinde izlemesi gerçekleştirilir.


PAS 220 sertifikası

PAS 220 sertifikasına Neden Gerek Duyuldu?


2005 yılında yayınlanan ISO 22000 gıda güvenliği ve üretimde yaşanabilecek sorunları en aza indirilebilmesi açısından çıkarılmıştır. ISO 22000 kapsamında ön koşullu programların yeterli olmadığı ayrıca gıda üreten firmaların gereklilikleri yerine getiremediği görüldü. Gıda üreticilerinin gereklilikleri, tedarik koşulları (ön koşul şartları) sağlanmak amacıyla PAS 220 meydana getirildi. Ön koşul programları, güvenli gıda ürünlerinin üretilmesinde üretim ortamının oynadığı rolü ele almak için uygulamaya konulan programlar ve uygulamalardır. Yukarıda belirttiğimiz gereklilik şartları PAS 220 sayesinde kontrol edilebilir bir hal almıştır. Gıda Zinciri alanında bulunan kurumlar PAS 220 belgesi alabilirler. ISO 22000 standardına destek olması amacıyla meydana gelen PAS 220, ISO 22000 kapsamında olan her ürün için sahip olunabilir. PAS 220, Aşan Belgelendirme ve Danışmanlık olarak gıda üreticilerine hem ISO 22000, hem de PAS 220 belgesini temin ediyoruz. Ayrıca bu belgelerle birlikte BRC, IFS belgelerini de alan gıda üreticileri ürünlerini daha kapsamlı hale getirebilirler.
 

PAS 220 Neden Önemlidir?


Bazı kimseler herhangi bir belgesi veya sertifikası olmadığı için PAS 220 neden önemlidir diye merak etmektedir. Her ne kadar bu standartların belgelendirmesi yapılıyor olmasa da ISO 22000 belgesi için bir rehber ve önkoşullar niteliğinde olması bakımından büyük bir öneme sahiptir. PAS 220 standartlarını sağlamanın firmanıza katacağı artıları şöyle sıralayabiliriz:

•    Üretim sürecindeki hataların en aza indirgenmesi ile maliyetin azalması, olumsuz geri dönüşlerin tamamen ortadan kaldırılması,
•     Oluşan atıkların en aza indirgenerek imha maliyetlerinin azaltılması,
•    Tedarik süreçlerinin takibi ve kontrolü,
•    Çeşitli ISO standartları ile uyumluluğun daha hızlı sağlanması.

PAS 220’de yer alan koşullar her büyüklükteki işletmeyi kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Gıda güvenliği yönetimi sisteminde kullanılarak sistemin daha sağlam ve güvenilir olması amaçlanmıştır. Ön gereksinimlerden oluşan bu standartlar ile firmaların gıda güvenliği yönetim sistemi oluşturma süreçleri daha hızlı ve kolay ilerletilebilmektedir. Firmamız uzmanları bu konuda siz değerli müşterilerimize gereken yardımları büyük bir titizlikle sağlamaktadır. Her geçen gün büyüyen bu sektörde yerinizi sağlamlaştırmak ve daha da ileriye götürmek için bizden hizmet alabilirsiniz. Konuyla ilgili uzmanlarımız ihtiyacınız olan tüm desteği büyük bir gayretle vererek işinizi kolaylaştıracaktır.

Öncü belgelendirme kurumu Aşan Danışmanlık ile faydalı bir dönem geçirmek, doğru adımları atmak sizin elinizde. Nerede olursanız olun hemen sitemizde yer alan canlı destek hattından bilgi alabilirsiniz.
PAS 220 standardı ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi standartlarının yayınlanmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştır. ISO 22000 sonrası oluşan aksaklıkları ve sorunların giderilerek kusursuza en yakın bir sistemin oluşturulması hedeflenmiştir. Çok geçmeden faydası ortaya çıkarak giderek yaygınlaştırıldı. ISO 22000 için bir önkoşul programı olarak kabul gördü ve tüm dünyada uygulanmaya başladı diyebiliriz. Gıda sektöründe yer alan çeşitli sertifikalarla olan uyumluluğu ile birçok noktada büyük kolaylıkları da beraberinde getirmiş oldu. Siz de firmanız için tüm bu güzellikleri sağlamak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ekibimizle ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket edere talebinizi en kısa sürede gerçekleştirmekteyiz.

Tüm bunlara ek olarak işletmemizin siz değerli ziyaretçileri için düzenli olarak bilgilendirme yaptığı INSTAGRAM hesabına ulaşabilirsiniz. Sosyal mecralarda da aktif olan işletmemiz belge desteği alsın almasın tüm herkese önemli verileri paylaşmaktadır.

Teklif talepleriniz için iletişim sayfamızdaki numaralarımızı aramanız yeterli olacaktır.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp