Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Oyuncak İçin Test

OYUNCAK İÇİN TEST


Büyük çaplı vakalara bağlı olarak ortaya çıkan güvenlik tartışmaları, oyuncak için test konusunu da yeniden gündeme getirmiştir. Gerek ülkemizde gerekse de dünyada oyuncak üreticilerinin mutlak suretle uymak durumunda oldukları bazı temel sorumluluklar söz konusudur. Her şeyden önce kabul etmek gerekir ki oyuncak sektörü şu anda dünyanın en önde gelen, en yüksek hacimli sektörleri arasındadır. Bu büyük pazarda yer alırken üreticilerin ve tedarikçilerin, dağıtım, üretim ya da satış gibi departmanlarda çok özenli olmaları gerekir. Oyuncak için test bu anlamda çok önemli bir yere sahiptir ve bu sektörde yer alan paydaşlara ciddi bir sorumluluk yükler.
Oyuncak sektörü özelinde genel anlamda klasik ya da elektronik oyuncaklarla karşılaşmak mümkündür. Uzakdoğu ve Amerika pazarlarının ön planda olduğu sektörün temel hedef kitlesi çocuklardır. Bu durum oyuncak için test konusunu daha da hassas bir noktaya çekmektedir. Çocukların ilgisine, becerisine ve yaşına uygun oyuncaklar almak ebeveynlerin ana sorumluluğudur. Öte taraftan da Oyuncak CE Belgesi ile alakalı prosedürlerin yerine getirilip getirilmemesi de ciddi bir kriter olarak ele alınmalıdır. Oyuncak için test sayesinde en azından bir ölçüde bile olsa oyuncakların çocuklar üzerinde yaratacağı bazı olumsuzluklar yok edilir. Bu olumsuzluklar gerek fiziksel gerekse de psikolojik temelli olabilir. Yarattığı olumsuz etkilerden dolayı on binlerce oyuncağın daha önce piyasadan toplatıldığı bilinmektedir. Bu tip örnekler ne yazık ki genelde münferit olaylar referans alınarak gerçekleşiyor. Tam da bu noktada oyuncak için test başta olmak üzere alınan önlemler sayesinde bu tip olumsuzlukların önüne geçilebiliyor.
Oyuncak alımı esnasında bu konuda hassas yaklaşılmalı ve bazı kalite standartlarına uyulup uyulmadığı denetlenmelidir. Elbette oyuncak için test bu anlamda bir tür referans olabilmektedir. Bu tarz referansların varlığı tüketicileri seçim yapma aşamasında rahatlatmaktadır. En azından oyuncak için test yaptırmış ve başarılı olmuş bir ürünü almak, ebeveynler adına çok daha kolaydır.

Oyuncaklarda Kalite Ölçütü


Genellikle oyuncak türleri arasında toplumsal düzeyde bir bilinçten söz etmek zordur. Bu nedenle üretim aşamalarında gerekli disiplinin sağlanması, oyuncak için test ve denetimlerle belli aralıklarla düzenli olarak gerçekleştirilir. Çocuğun temel becerilerine uygun olan oyuncakların üretilmesi önemlidir. Ayrıca sağlam ve dayanıklı oyuncaklar, olası yaralanmalara ve bozulmalara karşı gerekli olan bir niteliktir. Çocukların oyuncaklar karşısında başarısızlığa düşmeleri psikolojik olarak onları olumsuz etkileyebilir. Oyuncak üreticilerinin psikolojik boyutuyla da değerlendirmesi gerekir. Zaten oyuncak için test yalnızca fiziksel değil sosyal etkileri de göz önünde bulundurmaktadır. Oyuncakların çocuğu ürkütmemesi, kas kuvvetiyle orantılı şekilde olması da bu açıda önem kazanır. Alanına uzmanlaşmış olan ve profesyonel yaklaşımlar gösteren oyuncak firmaları, oyuncak için test konusunda son derece bilinçli hareket eder.
Üretici firmalara bu süreçte çok büyük bir sorumluluk yüklenmektedir. Türkiye’de ve dünyada gittikçe büyüyen oyuncak pazarında üreticiler, teknik dosyanın hazırlanma ve test süreçlerinde başarılı olmak durumundadır. Bu anlamda oyuncak için test yaptırmadan önce Aşan Danışmanlık ile iletişim kurabilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Oyuncaklardaki Gizli Tehlikeler


Oyuncaklar her ne kadar dışarıdan ışıltılı ve rengarenk görünse de esasen kendi içinde çok fazla tehlike barındırabilir. Bu tehlikelerin uzmanlar tarafından denetlenmesi neticesinde güncel prosedürlere uyum sağlayan üreticiler pazarda yer alabiliyor.  Oyuncak için test bu potansiyel riskleri ve tehlikeleri önemli ölçüde yok eder ve riskleri minimize etmeyi başarır. Son senelerde bu alana dair denetimler daha da sıkılaştırılmış ve kuralların uygulanmasına dair daha katı bir tutum sergilenmeye başlanmıştır. Avrupa standartlarına uyumlu bir şekilde yaptırılan oyuncak için test neticesinde sertifika sunulmaktadır. Bu belge, üreticiler adına önemli bir kabul ve onay belgesi olarak kabul edilir. Oyuncak için test sayesinde çocukları tehlikeli ve kirli oyuncaklardan uzak tutabilirsiniz. Davalarda uzun vadede firmalar çok ciddi zararlarla karşılaşabiliyor. Bu nedenle de söz konusu denetimler tamamen üretici firmaların lehine bir yönelimdir. Diğer yandan uyumluluk belgeleri ile kurumsal açıdan güven verebilirsiniz. Bu da piyasa rekabetinde size ciddi bir avantaj sağlar.
Ürün geliştirme aşamasındaki tüm olası riskler bu testlerle beraber ortaya çıkartılır. Bunun için çok kapsamlı bir risk analizi yapılır. Sadece doğrudan oyuncaklar değil aynı zamanda çocukların dolaylı yoldan oyuncak olarak kullanabileceği nesneler için de bu test geçerlidir. Değerlendirme sürecinde; yanıcılık, mekanik ve fiziksel özellikler, bazı elementlerin göçü, kimyasal deneyler, parmak boyalar, fen ve doğa deneyi testleri gibi başlıklar söz konusudur. Oyuncak için test konusunda profesyonel bir destek almak ve zorunlu tutulan uyumluluk kriterleri sorunsuz şekilde karşılamak adına Aşan Danışmanlık ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp