Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Organic Textile Standardı Nedir?

Sizlere organic textile standardı nedir konusunda bilgi vermek isteriz. Global Organic Textile Standard yani GOTS, tekstil endüstrisinde sürdürülebilirliği ve organik üretimi destekleyen önde gelen bir standarttır. Bağımsız sertifikasyon ile tüm tekstil tedarik zincirini belgeleyen GOTS, ekolojik ve sosyal kriterleri içererek dünya çapında kabul gören bir standart haline gelmiştir. Yeni versiyon tanıtılmasından 3 yıl sonra ve ilk versiyonun yayınlanmasından tam 9 yıl sonra, 1 Mart 2014´te görücüye çıkmıştır. Ancak burada sunulan bilgiler, standartın genel içeriği ve temel gereksinimlerine genel bir bakış sağlamak amacıyla sunulmuştur. Tüm kriterleri yansıtmaz ve resmi bir belge olarak kullanılamaz.

Aşan Danışmanlık olarak tekstil sertifikalarında size en uygun fiyatları, seçenekleri sunma gayretindeyiz. Kurumsal bir kadro ve işinde uzman danışmanlar ile tüm Türkiye´de bu sertifika için size hizmet veririz.

Bu standart, çevresel ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla üretilen tekstil ürünlerinin organik statüsünü belirlemek için hammaddelerin hasadından başlayarak etiketlenmeye kadar olan koşulları tanımlar.
Tekstil üreticileri, GOTS sertifikasıyla ürünlerini tüm önemli pazarlarda başarıyla ihraç edebilirler. Standart, en az %70´i sertifikalı organik doğal elyaftan üretilmiş tekstil ürünlerinin tüm aşamalarını kapsar; iplikten giyim ürünlerine, ev tekstiline kadar geniş bir yelpazedeki ürünleri içerir. Ancak standart, deri ürünleri için belirlenen kriterleri içermez.

Firmamızca Kabul Edilen Kriterler


•    Elyafların uluslararası ya da ulusal standartlara uygun organik sertifikaya sahip olmalıdır.
•    Uygulanabilir tarım standardı izin veriyorsa, geçiş dönemi liflerinin belgelendirilmesi mümkündür.

Etiketleme kriterleri hakkında bilgi vererek organic textile standardı nedir konusunu açabiliriz;

•    Organik Etiket Sınıfı 1: Toplamda en az %95 sertifikalı organik elyaf içermelidir.
•    Made with % Organic Etiket Sınıfı: En az %70 sertifikalı organik elyaf içermelidir. Aynı üründe konvansiyonel ve organik elyafların karışımına izin verilmez.

GOTS, sürdürülebilirlikte yeni bir standart belirleyerek tekstil endüstrisinin geleceğine yön veriyor. Çevresel kriterler, Global Organic Textile Standard çerçevesinde tekstil üretiminde önemli bir rol oynar. Bu kriterlerin başlıcaları ise şu şekildedir;

•    Elyaf Tanımlaması: İşlem zinciri boyunca organik elyaf ürünleri, geleneksel elyaf ürünlerinden açıkça ayrılmalı ve belirgin bir şekilde tanımlanmalıdır.
•    Kimyasal Girdi Konusu: Tüm kimyasal girdiler, özellikle boyalar, yardımcı maddeler ve proses kimyasalları, toksisite ve biyolojik bozunabilirlik/elimine edilebilirlik gibi temel gereksinimleri karşılamak üzere değerlendirilmelidir.

Organic Textile Standardı Nedir?

•    Yasaklı Olan Maddeler: Zehirli olan ağır metaller, formaldehit, aromatik çözücüler, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve bunların enzimleri gibi girdiler yasaklanmıştır. Sentetik haşıl maddelerinin kullanımı kısıtlanmış, oksijen bazlı ağartıcılara izin verilmiş, ancak klor bazlı ağartıcılar yasaklanmıştır.

Daha fazla bilgi ve uzman görüşü alabilmek için hiç çekinmeden AŞAN DANIŞMANLIK müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.
 

Ürün Kriterleri Hakkında Bilgi


Yine hammaddeler, ara ürünler, nihai tekstil ürünleri ve aksesuarlar istenmeyen kalıntılarla ilgili sınırları karşılamalıdır. Aynı zamanda sürtünme, ter, ışık ve yıkama haslığı gibi teknik kalite parametreleri, belirlenen standartlara uygun olmalıdır.

Uluslararası çalışma örgütünün genel anlamda temel normlarına dayanan sosyal kriterler, tüm işlemciler ve üreticiler tarafından karşılanmalıdır. Bu normlar arasında çocuk işçilikle mücadele, temel işçi hakları ve adil çalışma koşulları gibi konular yer almaktadır. GOTS, bu kriterlerle sadece çevresel sürdürülebilirliği değil, aynı zamanda adil işçilik ve yüksek ürün kalitesini de garanti altına almaktadır. Bu önemli belgeyi alabilmek ve süreci yönetmek için de yine firmamızdan destek alabilirsiniz. Bu konuda firmamıza ulaşabilir, süreç ve fiyatlandırma konusunda çok daha detaylı olacak şekilde bilgiler alabilirsiniz.

Müşteri temsilcilerimizden anlık bilgi ve teklif almanız mümkün, işletmenize özel tekliflerimizden yararlanabilmek için Aşan Danışmanlık irtibat numarası ve whatsapp hattından bilgi almanız mümkündür.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp