Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

MSG Free Belgesi

MSG Free Belgesi, içerisinde Çin tuzu olarak da bilinen monosodyum glutamat (MSG) bulunmayan gıda ürünleri için verilmektedir. MSG / monosodyum glutamat, birçok işlenmiş gıdada yaygın olarak kullanılan bir tat arttırıcı maddedir. Bununla birlikte, güvenliği ve potansiyel sağlık etkileri hakkında kamuyounda ve bilim camiasında birtakım endişeler vardır. Bu nedenle birçok tüketici MSG içermeyen ürünleri tüketmeye özen göstermektedir. Fakat bir ürünün içerisinde MSG / Çin tuzu olup olmadığını doğrudan sorgulamak mümkün değildir. Fakat üzerinde bağımsız akredite sertifikasyon kuruluşları aracılığıyla alınmış MSG Free etiketi bulunan ürünler bu talebi karşılayabilmektedir. MSG Free Belgesi ile ilgili detaylı bilgi ve sertifikasyon sürecinde eğitim ve danışmanlık talepleriniz için Aşan Danışmanlık’a ulaşabilirsiniz.

MSG nedir?


MSG, domates ve peynir gibi birçok gıdada doğal olarak bulunan bir amino asit olan glutamik asidin tuz şeklidir. Aynı zamanda insan vücudu tarafından üretilir ve önemli bir nörotransmiterdir. MSG genellikle gıdalara lezzet arttırıcı olarak eklenir ve onlara umami olarak da bilinen tuzlu, etli bir tat verir. Genellikle çorbalarda, soslarda, işlenmiş etlerde ve atıştırmalık yiyeceklerde kullanılır.

Günümüzde MSG’nin baş ağrısı, kızarma, terleme ve mide bulantısı olumsuz reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Bu reaksiyonların tamamı Çin Restoranı Sendromu olarak bilinmektedir; zira bu reaksiyonlar ilk kez 1960´larda insanlar MSG içeren Çin yemeği yedikten sonra rapor edilmiştir. Ancak MSG ile bu semptomlar arasındaki bağlantı hala netlik kazanmamıştır ve birçok kişi MSG´yi sorunsuz tüketebilmektedir. Fakat öte yandan bazı insanlar MSG´ye karşı fazla duyarlıdır ve tükettikten sonra bu semptomları yaşayabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar MSG´nin obezite, metabolik sendrom ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğini öne sürse de, bu bağlantıları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 

MSG Free Sertifikası Nedir?


Tüketicilerin MSG içermeyen ürünleri tanımlamasına yardımcı olmak için bazı kuruluşlar MSG´siz ürün sertifikası sunmaktadır. Bu sertifika, bir ürünün test edildiğini ve MSG´yi ve aynı zamanda glutamik asit içeren hidrolize bitkisel protein ve otolize maya özütü gibi ilgili maddeleri içermediğinin onaylandığını gösterir.

Uluslararası Sertifikalı Gıda Tatları Birliği (IACFF), MSG içermeyen ürünler için sertifika programı sunan bir organizasyondur. Sertifika almak için, bir ürünün herhangi bir MSG veya ilgili madde içermediğini doğrulamak için laboratuvar testlerinden geçmesi gerekir. Ürün ayrıca hiçbir ürününde MSG veya ilgili maddelerin kullanılmadığı bir tesiste üretilmelidir.

MSG´siz sertifika sunan diğer kuruluşlar arasında Non-GMO Project ve Glutensiz Sertifikasyon Kuruluşu bulunmaktadır. Bu sertifikalar, bir ürünün yalnızca MSG içermediğini değil, aynı zamanda GDO´suz veya glütensiz olması gibi diğer kriterleri de karşıladığını da gösterir.

MSG Free Sertifikası Neden Önemli?

Bazı insanlar sağlık nedenleriyle MSG´den kaçınmayı tercih edebilirken, bazı insanlar bu bileşenin kullanımı konusunda tereddüt yaşamamaktadır. MSG içermeyen ürünleri talep edip etmemek genellikle kişisel bir tercih olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak, MSG´ye karşı hassas olan veya bu üründen kaçınmayı tercih eden insanlar için MSG´siz ürün sertifikası / etiketi, ihtiyaçları karşılayan ürünleri belirlemek için yararlı bir araç olabilmektedir. İnsanlar sertifikalı ürünler ile MSG veya ilgili maddelerin tüketilmediğinden emin olabilmektedir.
 
MSG Free Belgesi, tüketicilerin MSG veya ilgili maddeler içermeyen ürünleri belirlemesine yardımcı olabilir. Herkes için gerekli olmasa da, MSG´ye duyarlı veya bundan kaçınmayı tercih edenler için faydalı bir piyasa aracıdır. Tüketiciler sertifikalı ürünleri seçerek yedikleri gıdalar ve bunların potansiyel sağlık etkileri hakkında bilinçli seçimler yapabilirler. Tüketici taleplerini karşılamak ve piyasada farklılaşmak isteyen üreticiler MSG içermeyen ürün sertifikası hakkında daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirler.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp