Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Meat Free Belgesi

Meat Free Belgesi / Et İçermeyen Ürün Belgesi, bir gıda ürünün içerisinde et ve et türevi gıda bileşeni olmadığını gösterir. Günümüzde iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki endişeler artmaya devam ettiğinden birçok kişi ve kuruluş, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek de dahil olmak üzere ekolojik ayak izlerini azaltmanın yollarını aramaktadır. Et tüketiminin çevresel etkisini azaltmanın bir yolu olarak bitki bazlı yemeyi teşvik etmeyi amaçlayan Meat Free Belgesi son dönemde giderek popüler olmaktadır. Tüketicilere et içermeyen ürün belgeli gıda ürünleri sunmak isteyen firmalar Aşan Danışmanlık’tan konuyla ilgili destek alabilir.

Meat Free Sertifikası, bireyleri veya kuruluşları, belirli bir süre et tüketmemeye teşvik eden gönüllü bir programdır. Bu süre zarfında katılımcılar, sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve deniz ürünleri dahil olmak üzere her türlü etten kaçınmayı ve bunun yerine meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar ve tahıllar gibi bitki bazlı gıdalara odaklanmayı taahhüt eder. Sertifika, katılımcının et tüketimini ve buna bağlı çevresel etkisini azaltma taahhüdünün bir simgesidir.

Meat Free Belgesinin arkasındaki en önemli etkenlerden biri, et üretiminin ormansızlaşma, sera gazı emisyonları, su kirliliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi çevre sorunlarına önemli bir katkıda bulunmasıdır. Küresel sera gazı emisyonlarının önemli bir bölümü besi hayvanı üretiminden kaynaklanmaktadır; özellikle sığır eti, çevre açısından en yoğun üretilen et türüdür. Bunun yanında, et üretimi büyük miktarda toprak, su ve yem gerektirir, bu da onu kaynak yoğun hale getirir ve dünyanın birçok yerinde ormansızlaşmaya, habitat tahribatına ve su kıtlığına neden olur.

Meat Free Belgesi Nasıl Alınır?


Et içermeyen ürün belgesini almak isteyen kuruluşların takip etmesi gereken adımları şöyle özetleyebiliriz:

* Sertifikasyon programının araştırılması ve uygun bir program belirlenerek gereksinimlerin ve kriterlerin çıkarılması

* Üretim prosesinin gözden geçirilmesi, yenilenmesi veya değiştirilmesi

* Ürün içeriğinde et ve et türevi hayvansal gıdaların bulunmadığının bağımsız laboratuvalarda doğrulanması ve belgelenmesi   

* Sertifikasyon programına dahil olan akredite belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunulması

* Ürün testlerinin yapılması ve sertifikasyon gereksinimlerinin doğrulanması

* Meat Free Belgesinin düzenlenmesi ve ürün etiketlemesinin tamamlanması

* Yıllık gözetim denetimlerinin ve kontrollerinin düzenlenmesi

Etsiz ürün belgesi ile ilgili eğitim ve danışmanlık çözümleri için Aşan Danışmanlık’a ulaşabilirsiniz.

Meat Free Belgesinin Faydaları


Etsiz ürün sertifikasyon programına katılan kişi ve kuruluşlar, çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için somut bir adım atabilirler. Program, katılımcıları bitki bazlı gıdaları keşfetmeye ve bunları beslenme alışkanlarına dahil etmenin yeni ve lezzetli yollarını keşfetmeye teşvik etmektedir. Bitki bazlı beslenme, et bazlı beslenmeye kıyasla sera gazı emisyonları, arazi kullanımı ve su kullanımı konusunda daha faydalıdır. Bu da onları daha sürdürülebilir bir seçenek haline getirir. Ayrıca, bitki bazlı beslenmeler, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskinin azalması da dahil olmak üzere çeşitli konularda sağlık açısından faydalıdır.

Meat Free Belgesi, esnekliği ve kapsayıcılığı nedeniyle sürdürülebilir beslenmeyi teşvik eden bir araç olarak popülerlik kazanmaktadır. Katılımcıların tüm hayvansal ürünlerden uzak durmasını gerektiren katı vejetaryen veya vegan diyetlerinin aksine, etsiz ürün sertifikasyonu esneklik sağlamakta ve bireysel tercihlere ve yaşam tarzlarına göre özelleştirilebilmektedir. Bu da onu tamamen bitki bazlı bir diyete hazır veya istekli olmayan ancak çevre veya sağlık nedenleriyle et tüketimini azaltmakla ilgilenen kişiler de dahil olmak üzere daha geniş bir tüketici yelpazesi için daha erişilebilir ve çekici hale getirir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp