Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

MAS Certified Green (MAS Onaylı Yeşil Etiket) Nedir?

 MAS Certified Green (MAS Onaylı Yeşil Etiket) Nedir?


MAS Certified Green®, şirketlerin düşük VOC yayan ürünlerle yeşil pazara girmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış bir emisyon test laboratuvarıdır. VOC (Volatile Organic Compounds - Uçucu Organik Bileşikler) iç mekan ortam kalitesini doğrudan etkileyen bileşenlerdir. MAS Certified Green, Materials Analytical Services, LLC´nin (MAS) tescilli ticari markaları olup tüketicilerin iç mekan ortamlarındaki kimyasal emisyonların azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla tasarlanmış ve üretilmiş iç yapı ürünleri, mobilya ve eşyalar MAS Certified Green logosu ile kolayca tanımlanabilmektedir.
Birçok kuruluş, binalar, okullar ve konutlardaki uçucu organik bileşik emisyonlarına maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin endişelerini ve çalışmalarını iş ortakları ile paylaşmaktadır. Birçok yasa ve piyasa kurallarını düzenleyen kuruluş ve endüstri grupları, yapı ürünlerinden ve mobilyalardan kaynaklı tehlikeli kimyasalların salınımını azaltmak için standartlar geliştirmiştir. İş ve Kurumsal Mobilya Üreticileri Derneği (BIFMA) ve diğer kuruluşlar, ek test protokolleri ve standartları geliştirmek için bu konu özelinde çeşitli çalışmalar yürütmüştür.
MAS Certified Green programı kendi ürün testi gerekliliklerini;
•    California Halk Sağlığı Departmanı (CDPH) Standart Metodu,
•    BIFMA mobilya sürdürülebilirlik standartları,
•    California Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) formaldehit emisyon testi gereklilikleri ve
•    ABD Yeşil Bina Konseyi LEED ve CHPS tarafından referans alınan kimyasal emisyon limitleriyle bir araya getirmektedir.
MAS Certified Green, ölçülü, tutarlı, kapsamlı ve şeffaf bir iç ortam kalitesi (IAQ) ürün belgelendirme programı olması açısından kendi kategorisinin en iddialı sertifikasyon çerçevelerinden biridir. MAS Certified Green programı, LEED, CDPH, BIFMA, CHPS ve GSA tarafından akredite edilmiş ve bu kuruluşların laboratuvar test standartlarını karşıladığı kabul edilen ISO 17065 üçüncü taraf sertifikalarından biridir.


Materials Analytical Services Nedir?


MAS, kimyasal analizler, emisyon örneklemeleri, mikroskopi analizleri ve özel projeler tasarlamak ve yürütmek amacıyla kurulmuştur. FDA tescilli bir test kuruluşu olan MAS’ın akredite olduğu programlar şunlardır:
•    ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA): Kontrollü Madde Kayıt Sertifikası
•    Amerikan Laboratuvar Akreditasyonu Birliği (A2LA); Kimyasal Test Sertifikası
•    AIHA Laboratuvar Akreditasyon Programları, LLC; Endüstriyel Hijyen, Çevre Lideri ve Çevresel Mikrobiyoloji Laboratuvarı
•    Amerikan Laboratuvar Akreditasyonu Birliği (A2LA); Ürün Sertifikasyon Kuruluşu


MAS Onaylı Yeşil Etiket Nasıl Alınır?


MAS Certified Green (MAS Onaylı Yeşil Etiket) almak için firmaların takip etmesi gereken adımları şöyle özetleyebiliriz:
•    Danışma ve Başvuru: Test ve sertifikasyon programında firmalara yol gösterecek ücretsiz danışma programı için MAS’ın emisyon ekibiyle iletişime geçilmelidir. Test edilecek ürünler, üretim sürecine, ürün içeriğine ve ürün kullanımına dayalı olarak en fazla sayıda ürüne sertifika sağlamak amacıyla belirlenmektedir. Bu süreçte sertifika alınacak ürün için geçerli olan test ve analizlerin sayısını en aza indirmek ve sertifikalandırılmış ürün sayısını en üst düzeye çıkarmak için çalışılmaktadır.
•    Numune Gönderimi: Bu adıma ilişkin talimatlar, testin nihai kapsamı tanımlandıktan sonra sağlanmaktadır.
•    Test: Testler, MAS Certified Green programı için gönderilen numuneler üzerinde test yapma yetkisi olan Materials Analytical Services, LLC (MAS) kuruluşu tarafından gerçekleştirilir. MAS, ANSI/BIFMA M7.1 ve CDPH Standart Metoduna göre test yapmak üzere A2LA tarafından verilen ISO/IEC 17025 akreditasyonuna sahiptir. Ayrıca, ANSI/BIFMA, CDPH, LEED, GSA ve diğer birçok kuruluş tarafından laboratuvar test gereksinimlerini karşıladığı kabul edilmektedir.
•    Onay: Materials Analytical Services, LLC ve MAS Certified Green programı birbirinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Program, ISO/IEC 17065 tarafından A2LA tarafından üçüncü taraf belgelendirme kuruluşu olarak akredite edilmiştir. MAS Certified Green de düşük VOC yayan ürünler için dünya çapında önde gelen sertifikasyon işaretlerinden biri olarak tanınmaktadır. Testleri geçen kuruluşlar bu bağlamda belgelendirilir ve üreticiler ürünlerine MAS Certified Green etiketi koyabilir.
MAS Onaylı Yeşil Etiketin Faydaları
Projelerinde MAS Certified Green sertifikası bulunan ürünlere ihtiyaç duyan mimarlar ve şartname hazırlayıcı firmalar, belirledikleri ürünlerin olumsuz iç hava kalitesine katkıda bulunmayacağını garanti edebilmektedir. Tüketiciler de satın aldıkları MAS Certified Green logolu ürünlerinin çalışanları, çocukları ve aileleri için daha sağlıklı bir iç mekan ortamına katkıda bulunduğunu bilmenin rahatlığını yaşayabilmektedir.
Sertifikasyon programı, emisyon testi geliştirme ve uyumluluk konusunda dünyanın önde gelen ve en saygın programları arasındadır. Özellikle VOC konusunda kendini kanıtlayan program, laboratuvar prosedürleri için ISO 17025´e ve üçüncü taraf sertifikalandırma için ISO 17065´e akredite olmuştur. ISO akreditasyonu ile birleştirilmiş kendi standartları, programın geçerliliğini ve yaygınlığını daha da artırmaktadır. MAS Certified Green programına katılıp ürünlerini belgeyelen firmalar, piyasadaki rekabet gücünü sertifikasız üreticilere göre daha da artırabilmektedir. Logolu ürünler daha fazla tüketici tarafından kullanıldığı için firmalar satışlarını ve dolayısıyla gelirlerini artırabilmekte; yeni ürünlerin, yatırımların ve pazarların önü açılabilmektedir.


MAS Certified Green Danışmanlık


Aşan Danışmanlık, MAS Certified Green etiketi almak isteyen firmalara profesyonel bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte firmaların ihtiyaç duyduğu bilgi ve dokümanları sağlayarak sertifikasyonun hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. MAS Certified Green programı ve belgelendirme sürecine ilişkin daha detaylı bilgi için Aşan Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.
 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp