Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 341 43 49
info@asandanismanlik.com

LSAS - Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği

LSAS - Liebowitz  Sosyal Anksiyete Ölçeği


Herkesin sosyal kaygı yaşayabileceği çeşitli durumlar ve ortamlar vardır. Bu kaygının ne seviyede olduğunu tespit etmek amacıyla da birçok çalışma yapılmaktadır. Günümüzde bunlardan en etkili olanlarından biri de LSAS’tır
Sosyal bağlantı, insanlar için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Fakat çoğu insan için sosyal etkileşim kurmak korku, anksiyete ve endişeyi de tetiklemektedir. Anksiyete genellikle yargılanma, başkaları tarafından eleştirilme veya kendini utandırma korkusundan kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra bir ödül almak veya başkalarının doğum gününüzü onaylaması gibi ilgi odağı olmak da endişe uyandırıcı olabilmektedir.
Sosyal kaygı ve anksiyete günümüzde oldukça yaygındır. Çoğu insan, özellikle aşina olunmayan durumlarda bir miktar da olsa endişe yaşamaktadır. Bugün hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında birçok insan hayatlarının belirli dönemlerinde bu durumlar ile karşılaşmaktadır. Bu bağlamda, genellikle önemli durumlardan kaçınmakta veya bu durumlara çaresizce ve büyük bir sıkıntıyla katlanmaktadırlar. Bu konularla ilgili bir durum tespiti yapmak için ise LSAS gibi ölçekler kullanılmaktadır.

LSAS - Liebowitz  Sosyal Anksiyete Ölçeği Nedir?


Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAS | The Liebowitz Social Anxiety Scale), Columbia Üniversitesi’nde görev yapan psikiyatrist ve araştırmacı olan Michael Liebowitz tarafından 1987 yılında geliştirilen bir anket çalışmasıdır. LSAS’ın Türkçe karşılığında “anksiyete” yerine “fobi” veya “kaygı” ifadeleri de kullanılabilmektedir. LSAS’ın amacı, sosyal anksiyete bozukluğunun teşhisine yardımcı olmaktır. Sorulan sorular ile hastaların korkuları, sosyal etkileşim ve sosyal becerileri belirlenmektedir.
LSAS, günümüz tıp dünyasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmadan genellikle klinik araştırmalardaki sonuçları incelemek ve bilişsel ve davranışçı tedavilerin etkinliğini değerlendirmek için yararlanılmaktadır. LSAS, iki alt ölçeğe ayrılan 24 sorudan oluşmaktadır. Bunlardan 13 tanesi performans kaygısıyla (anksiyete), kalan 11’i ise sosyal durumlarla ilgilidir. LSAS, ilk geliştirildiği zamanlarda sadece klinik tedavi uzmanları tarafından uygulanan bir derecelendirme ölçeğiydi. Fakat günümüzde bir öz bildirim ölçeği olarak da yaygın şekilde kullanılmaktadır.

LSAS Nasıl Kullanılır?


LSAS’da performans ve sosyal durum ile ilgili 24 soru mevcuttur. Bu sorular, ilk olarak 0´dan 3´e kadar Likert Ölçeğinde; durumlarda hissedilen korkuya göre ve daha sonra aynı maddeler durumdan kaçınma açısından derecelendirilir. Korku ve kaçınma bölümlerinin toplam puanlarını birleştirince totalde maksimum 144 puan elde edilmektedir. LSAS’ın klinik tedavi uzmanları tarafından uygulanan versiyonlarında, LSAS’ın kendisinde olmayan dört farklı ölçek daha bulunmaktadır. Bu ölçekler şunlardır:
•    Sosyal etkileşim korkusu
•    Performans korkusu
•    Sosyal etkileşimden kaçınma
•    Performanstan kaçınma
LSAS, sosyal anksiyetenin çeşitli durumlarda hayatınızda nasıl bir rol oynadığını değerlendirmektedir. LSAS sorularını cevaplamadan önce şu hususlara dikkat edilmelidir:
•    Her durumu dikkatlice okumalı ve bu durumla ilgili iki farklı soruyu yanıtlamalısınız.
o    İlk soru, soruda anlatılan durumda ne kadar endişelveya korku hissettiğiniz sorulmaktadır. “Hiç, az, orta ve çok” seçeneklerinden birini seçmelisiniz.
o    İkinci soru ise bu durumdan ne sıklıkla kaçındığınızı sormaktadır. “Asla, bazen, sık sık, genellikle” seçeneklerinden birini seçmelisiniz.
•    Normalde yaşamadığınız bir durumla karşılaşırsanız, "bu durumla karşı karşıya kalırsanız ne olur" diye düşünmeniz ve ardından bu varsayımsal durumdan ne kadar korkacağınızı ve kaçınma eğiliminde olacağınızı değerlendirmeniz gerekmektedir.

LSAS Soruları ve Puanlama Ölçeği


LSAS’ta sorulan sorular şunlardır:
1.    Halka açık yerlerde telefon kullanmak
2.    Küçük bir grup etkinliğine katılmak
3.    Halka açık yerlerde yemek
4.    Başkalarıyla bir şeyler içmek
5.    Yetkili biriyle konuşmak
6.    Bir izleyici önünde oyunculuk, performans veya konuşma yapmak
7.    Bir partiye gitmek
8.    Gözlemlenirken çalışmak
9.    Gözlemlenirken yazmak
10.    Çok iyi tanımadığın birini aramak
11.    Çok iyi tanımadığınız biriyle yüz yüze konuşmak
12.    Yabancılarla tanışmak
13.    Umumi bir banyoda işemek
14.    Başkaları oturuyorken bir odaya girmek
15.    İlgi odağı olmak
16.    Bir toplantıda konuşmak
17.    Yeteneğinizin, becerinizin veya bilginizin test edilmesi
18.    Çok iyi tanımadığınız birine karşı çıkma veya onaylamama
19.    Çok iyi tanımadığın birinin gözlerinin içine bakmak
20.    Bir gruba önceden hazırlanmış sözlü bir konuşma yapmak
21.    Birini romantik bir ilişki amacıyla tanıştırmaya çalışmak
22.    Geri ödeme için bir mağazaya malları iade etmek
23.    Parti vermek
24.    Yüksek baskı yapan bir satış elemanına direnmek
Soruları yanıtladıktan sonra size 0 – 100 arasında bir puan verilecektir. LSAS’tan alınan bu puana göre sonuç aşağıdaki gibi olmaktadır:
•    0 - 29: Sosyal kaygınız yok
•    30 - 49: Hafif sosyal kaygı
•    50 - 64: Orta düzeyde sosyal kaygı
•    65 - 79: Belirgin sosyal kaygı
•    80 - 94: Şiddetli sosyal kaygı
•    > 95: Çok şiddetli sosyal kaygı

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp