Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 20 34
info@asandanismanlik.com

Kema Keur

kema keur

KEMA KEUR Nedir?

KEMA KEUR, elektrikli ürünlerin güvenliğini ve kalitesini gösteren bir belgedir. Özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde tanınan bir işarettir. KEMA KEUR işareti bulunan elektrikli bir ürün firmaların riskleri azaltmasına yardımcı olurken tüketicilere de güven vermektedir. KEMA-KEUR sertifikası, tüm pazar taraflarına, nihai ürünlerin veya bileşenlerin geçerli uluslararası standartlara uygun olarak üretildiğinin güvencesini sunmaktadır. Ürünlerinde KEMA KEUR logosu bulunan bir şirket, üreticiden tüketiciye kadar tüm değer zincirinin o ürünün güvenli olduğunu ilk bakışta anlamasını sağlar. Bu da firmaların piyasada farklılaşmasını sağladığı gibi pazarda farklı bir değer yaratmasına da yardımcı olur.

Elektrikli ürünlerin üretimi ve kullanımı her zaman belirli bir risk taşır. Üreticilerin en önemli sorumluluklarından biri ürünlerini bu riskleri kabul edilebilir düzeye indirdikten sonra piyasaya sunmaktır. Aksi takdirde can ve/veya mal kaybıyla sonuçlanan kazaların yaşanması kaçınılmazdır. Bu tür olaylarda insan, hayvan ve çevre sağlığı ve güvenliği tehlikeye girerken üretici firmalar için de ağır yaptırımlar söz konusu olabilmektedir. Bu da ürünlerin piyasadan toplatılmasına neden olabileceği gibi kurumsal imaja da zarar verebilmektedir.

Her ürün grubunda olduğu gibi elektrikli ürünlerin de kalite düzeyinin ve güvenlik seviyesinin bağımsız üçüncü taraf kuruluşlarca doğrulanması risklerin azaltılmasını sağlar. KEMA KEUR işareti (KEMA KEUR mark) de bu doğrultuda geliştirilen bir sertifikasyon programıdır. Bu işaretlemenin kökeni yaklaşık 100 sene önce Hollanda’nın Arnhem bölgesinde kurulan KEMA (Keuring van Elektrotechnische Materialen te Arnhem) şirketine uzanıyor. Faaliyetlerinin kapsamını zaman içerisinde genişleten KEMA’nın onayları daha sonra Norveç merkezli kayıt ve sınıflandırma kuruluşu olan DNV GL tarafından sağlanmakta idi. 2019 yılında ise CESI bünyesine Kema Labs olarak geçen kuruluş, test, muayene ve sertifikasyon çalışmalarına devam etmektedir. Kema Labs, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan tesislerde, orta gerilimden ultra yüksek gerilime kadar her tür şebeke ekipmanının test edilebilmesini ve sertifikalandırılmasını sağlıyor. Günümüzde giderek artan performans ve güvenlik kriterlerini karşılamak için geleneksel ve son teknoloji ürün ve sistemleri bir araya getirmektedir.

KEMA KEUR İşareti Neden Alınmalıdır?

KEMA KEUR, CE işareti almak için atılması gereken adımların devamı niteliğindedir. Bu sertifika işareti, alanında uzman, hızlı ve kapsamı hizmetler sunan bir test kuruluşu tarafından yürütülen bağımsız testlerin güvencesini gösterir. KEMA KEUR işareti, endüstriyel ve tüketici pazarında son derece iyi bilinen bir sertifika markasıdır ve elektrikli ürünlerde kalite ve güvenlik denilince akla ilk gelen sertifikalardan biridir. KEMA KEUR sertifikası, AB ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde oldukça yüksek bir profesyonel itibara sahiptir.

Bu belgeyi alan kuruluşlar ürünlerini birçok ülkeye hızlı ve kolay bir şekilde satabilmektedir. Ayrıca, ülkemizde de birçok firma sertifikalı ürünlere öncelik verdiğinden KEMA KEUR Belgesi bulunan şirketler iç pazar payını da artırabilmektedir. Bunun yanı sıra bakanlıkların geçerli sertifikası bulunan firmalara bazı konularda çeşitli destek ve hibeler sunduğu bilinmektedir.

KEMA KEUR Belgesi Nasıl Alınır? 

KEMA KEUR Mark, günümüzde büyük oranda DEKRA kuruluşu tarafından verilmektedir. Bu belgeye sahip kuruluşların dokümanlarına bakıldığı zaman ilgili onay belgelerinin çoğunlukla DEKRA’dan alındığını görmekteyiz. DEKRA ile özdeşleştiğinden KEMA KEUR logosunun sıklıkla DEKRA işaretiyle beraber kullanıldığı görülmektedir.

Belge sahibi olmak isteyen kuruluşlar, öncelikle sertifikasyon gerekliliklerinin doğru bir şekilde karşılanmasını sağlamak için bir danışmanlık firmasıyla iletişime geçmesi gerekmektedir. Aşan Danışmanlık, KEMA KEUR sertifikası alacak kuruluşlara sürecin başından sonuna kadar destek olmaktadır. DEKRA tarafından yürütülecek sertifikasyon ve gözetim denetimlerine hazırlanmak isteyen firmalar, Aşan Danışmanlık ile beraber çalışarak rakiplerinin önüne geçebilir.

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL

Ne Aramıştınız ?