0212 438 04 76
0545 556 60 45
Teklif Al

Kaynak Maskesinde CE Belgesi Almak

KAYNAK İŞLERİNDE TEHLİKELER VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

Kaynaklı imalat atölyelerinde ortaya çıkan metal dumanı, gaz ve buharlar dışında ikinci önemli risk grubu ise kaynak ve kesme işlemleri sırasında oluşan ışınlardır. Genel olarak kaynak işleminde oluşan ark enerjisinin yaklaşık % 15´i ışın şeklinde çalışma ortamına yayılmaktadır. Bu ışınların yaklaşık % 60´ı kızılötesi, % 30´u parlak ve % 10´u ise morötesi ışınlardır.

Söz konusu ışınlar dalga boyuna göre sınıflandırılmakta ve her birinin çalışanlar üzerindeki etkisi değişik sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Kaynak ve kesme işlemlerinde ortaya çıkan ışınlardan çalışanların en çok etkilenen organları gözleridir. Daha sonra ise örtülmemiş deri kısımları söz konusu ışınların tehlikelerine maruz kalmaktadır. Işınların dalga boyu çalışanların göz sağlığı açısından özellikle önem taşımaktadır. Söz konusu ışınlardan morötesi ışınlar çalışanların gözlerinde en fazla hasara neden olmaktadır. Çünkü 4.000-8.000 Angströmlük (Ao=10-7 mm)** dalga boyu aralığının üst tarafında yer alan parlak ışınlar, görünen ışın sınıfına girmekte ve bu ışınlara maruz kalan çalışanlar gözlerini kapamak ve kısmak gibi reflekslerle, bu ışınların etkilerinden kaçınabilmektedirler.

Ancak, 100-4.000 Angströmlük kısa dalga boyu ile görünen ışık bandının üst tarafında yer alan morötesi ışınlar; yüksek enerjili, sert karakterli ve çalışanların gözleri üzerindeki hasar etkileri fazla olan ışınlardır. Ayrıca bu ışınlar görülemediğinden göz refleksleri ile korunabilme olasılığı da bulunmamaktadır. 8.000-10.000.000 Angströmlük dalga boyu ile görünen ışık bandının alt tarafında yer alan kızılötesi ışınlar ise, düşük enerjili olduklarından çalışanların gözleri üzerindeki etkileri ve zararları, morötesi ışınlara göre daha azdır.

(**Angström: Metrenin on milyarda biri değerine eşit olan ışık dalgalarını ölçme birimi, simgesi A° dır.)

Yapılan işin gereği olarak kaynak işlemi sırasında çalışanların en çok gereksinim duydukları organları gözleridir. Kaynak ve kesme işlemlerinde ortaya çıkan ışınlardan çalışanların sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmemesi için mutlaka gözlerinin ve açıkta bulunan yüz, el gibi deri kısımlarının korunması gereklidir. Bunların gereğince yapılmaması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması durumunda yoğun olarak kaynak yapılan atölyelerde çalışan işçilerde göz yanması, kanlanması, kızarması gibi sağlık sorunları ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu tür sağlık sorunları kaynak ve kesme ışınlarının akut (kısa dönemde) ortaya çıkardığı sakıncalardır. Bunların yanı sıra uzun dönemde ortaya çıkan (kronik) göz rahatsızlıkları sonucu, kaynak ve kesme işlemlerinde çalışanlar değişik oranlarda görme kayıplarına, giderek körlüğe varan kalıcı hastalıklara uğramaktadırlar.

Kaynak ve kesme işlemlerinde üretim süreci gereği ortaya çıkan parlak ışınlar, gözleri kamaştırarak geçici görme bozukluklarına neden olabilmekte, gerekli önlemler alınmadığı ve bu ışınlara süreli maruz kalınması halinde ise önce gözde kızarma, kanlanma ve baş ağrısı ortaya çıkmakta daha ileri durumlarda ise kalıcı olarak görme kayıplarına yol açabilmektedir.

Kaynak ışınlarından kızılötesi ışınlar; deride ısınma ve uzun süre maruz kalınması halinde kızarma ve yanıklara yol açmakta olup, arktan gelen ışının dalga boyuna bağlı olarak da gözde saydam tabakanın (kornea) ve görmeyi sağlayan ağ tabakasının (retina) etkilenmesine ve giderek körlük ve katarak hastalığı gibi kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Morötesiışınlar ise; kızılötesi ışınlardan çok daha tehlikelidir ve kısa sürede maruz kalmalarda bile gözün saydam tabakasında yanıklara, katarak hastalığına ve giderek körlüğe neden olan ağır hasarlara yol açabilmektedir. Morötesi ışınlar, deride ağır yanıkların oluşmasına ve uzun sürede de deri kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle gözlerin ve cildin kaynak işlemi sırasında mutlaka korunması gereklidir. Korunma için en uygun ve basit önlemlerin başında el kaynak maskeleri geliyor, bunlar hem pvc, hem fiber olabiliyorlar. İşin durumuna göre seçilen bu maskeler direk ışınlara maruz kalmanızı önleyemese bile en aza indiriyor. Herhangi bir meslek hastalığına veya kazaya maruz kalmadan yaşamak ve torunlarınızla oynamak istiyorsanız mutlaka ürünlerimizi kullanmalısınız. Bildiğiniz gibi “ KAZA GELİYORUM DER, ÖNLEMLERLE KURTULABİLİNİR.”  Hemen satınalmak ve huzurlu çalışmak istiyorsanız mağazamıza buyrun..                                         

* GE 1312
* Elektrikli ark kaynağı sırasında gözler için güvenilir koruma
* Ultra Violet ve Infra-Red ışınlarına karşı sürekli koruma, aydınlık ve karanlıkta ısı ve kıvılcım
* Kaynak arkının neden olduğu göz hasarından optimal korunma
* Çarpan ark noktasını daha hassas ve etkili şekilde görebilme
* Konfor sağlayan ve yorgunluk hissini gideren hafif tasarım

KAYNAK MASKELERİNDE CE ÇALIŞMASI OLARAK REFERANSLARIMIZI İSTEYEBİLİRSİNİZ. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARI SATIŞINDA UZMAN www.isguvenlikmarket.com ve KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN CE İŞARETLEMESİ İLE İLGİLİ UZMAN www.aşandanismanlik.com OLARAK KAYNAK EKİPMANLARI, KAYNAK MAKİNALARI, KAYNAK İŞ ELBİSELERİ, KAYNAK MASKELERİ, KAYNAKÇI GÖZLÜKLERİ GİBİ ÜRÜNLERDE CE TEKNİK DOSYA HAZIRLAMA VE CE TEKNİK DANIŞMANLIK KONUSUNDA ÇOK SAYIDA TEMSİLCİLİĞİMİZ BULUNMAKTADIR. BU KONUDA UZMANLARIMIZLA GÖRÜŞMEK İÇİN info@asandanismanlik.com ADRESİNE MAİL ATMANIZ YETERLİDİR. UZMANLARIMIZ SİZE DÖNECEK VE KORUYUCU EKİPMANLARA İLİŞKİN CE BELGESİ ÇALIŞMALARINIZI ORGANİZE EDECEKLERDİR.
 

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR YÜZ KORUYUCU EKİPMANLAR CE BELGELENDİRME ONAYLANMIŞ KURULUŞ VE ONAYLANMIŞ LABORATUVARLARIMIZ;

Vücut tipi

Tür

Isim

Tür

Ülke

.

 NB 0050

İrlanda Ulusal Standartlar Kurumu (NSAI)

İrlanda

.

 NB 0088

REGISTER KALİTE GÜVENCE LTD (0088)

Büyük Britanya

.

 NB 0099

ASOCIACION ESPAÑOLA DE NORMALIZACION Y CERTIFICACION (AENOR)

İspanya

.

 NB 0120

SGS United Kingdom Limited

Büyük Britanya

.

 NB 0123

TÜV SÜD Product Service GmbH

Almanya

.

 NB 0158

DEKRA SINAV GmbH Zertifizierungsstelle

Almanya

.

 NB 0159

CENTRO Nacional de MEDIOS DE PROTECCIONINSTITUTO NACIONAL DE SEGURIDAD E higiene

İspanya

.

 NB 0194

Muayene Uluslararası Ltd.

Büyük Britanya

.

 NB 0197

TÜV Rheinland LGA Products GmbH

Almanya

.

 NB 0403

İŞ SAĞLIĞI VE FİNCE ENSTİTÜSÜ

Finlandiya

.

 NB 0497

CSI SPA

İtalya

.

 NB 0499

SOCIETE Nationale de BELGELENDİRME ET D´homologasyon S. A. RL (SNCH)

Lüksemburg

.

 NB 0501

CRITT SPOR ET LOISIRS

Fransa

.

 NB 0530

CERTOTTICA SCARL

İtalya

.

 NB 1024

Vyzkumny ustav bezpecnosti Prace, VVI

Çek Cumhuriyeti

.

 NB 1437

CENTRALNY Instytut OCHRONY PRACY – PANSTWOWY Instytut BADAWCZY (CIOP-PIB)

Polonya

.

 NB 1556

MADI es Tarsa Teknik Emniyet ve Servis Ltd Test Laboratuvarı

Macaristan

.

 NB 1783

TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ (TSE)

Türkiye

.

 NB 1805

Institutul Milli de Cercetare-Dezvoltare pentru Protectia Muncii "Alexandru Darabont"

Romanya

.

 NB 1883

ECS European Certification Service Bernhard Schmitz GmbH

Almanya

.

 NB 2009

Derneği lunetière teknolojik-

Fransa

 

HEMEN FİYAT TEKLİFİ AL