Teklif Formu
0212 438 04 76
0545 556 60 45
info@asandanismanlik.com

Karbon Saydamlık Projesi

Sürdürülebilirlik alanında benimsenen ve son günlerde en çok arananlar arasında olan " Karbon Saydamlık Projesi " CDP ile ilgili bilgilerin birçoğuna Aşan Danışmanlık Kurumsal web sitesinden erişebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik ile ilgili raporlamalarda firmaların yalnızca iş ile ilgili faaliyetleri değil, aynı zamanda sosyal başarıları, çevresel başarıları da dahil olmaktadır. Sürdürülebilirlik ile ilgili tüm raporlarda yer alan başlıklar arasında en dikkat çekici olan, en önem arz eden ise iklim değişikliği konusudur. Son dönemlerde yaşanan olayların neticesinde Dünya´da enerjinin önemini birkez daha anlamış olduk. Kurumsal firmalar bu kapsamda yatırımlarını sürdürülebilirlik alanında gerekli adımları atarak yönetmekte ve sürdürülebilirlik raporlarına önem vermektedir. Dünya üzerinde bir çok raporlama şekli bulunur ve uygulanır. Bunların arasında yer alan Carbon Disclosure Project, CDP yani KARBON SAYDAMLIK PROJESİ son dönemlerin en çok talep görenleri arasındaki yerini almıştır.

Carbon Disclosure Project (CDP)Carbon Disclosure Project yani Kurumsal Saydamlık Projesi halka açık olan firmaların doğal kaynakları ile doğal sermayesini nasıl kullandığını, faaliyetleri ile ilgili sınırlı kaynaklarına bakan, yeniden üretim ile alakalı bunların nasıl bir etki içerisinde olduğu ve bu alanda firmaların risk yönetimlerini raporlayabilmek için aracı olan, kar amacı gütmeyen bir kurumdur. CDP kurumu Londra merkezli olarak faaliyetlerini Dünya´nın heryerinde sürdürebilmektedir. Uluslararası sivil toplum kuruluşu olan CDP´de iklim değişikliği ile alakalı kurumsalların hesap verebilirliğinin arttırılması ve işbirliği içerisinde olacaklar için etki sağlayan bir sistemdir.

Biz Aşan Danışmanlık olarak "karbon saydamlık projesi" ile ilgili arama yapan tüm kurumsallara hizmet verebilmekteyiz. Bu alanda merak ettiğiniz tüm bilgiler için bize erişim sağlayabilir ve alanında uzman danışmanlarımızdan en iyi bilgiye erişebilirsiniz.

Karbon Saydamlı Projesi Hakkında Detaylı BilgilerKarbon Saydamlık Projesi´nde büyük firmaların karbon salınımları ile ilgili bilgilerin toplanması ve bu toplanan tüm donelerin paylaşılması için çalışmalar 2000 senesinden bu yana sürdürülmektedir. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini gösterdiği son senelerde karbon saydamlık projesinin etkisi ve yararları oldukça fazladır. En büyük küresel ısınma nedenleri arasında sera gazı salınımları gelmektedir. Bu salınımların miktarlarını, büyüklüklerini öğrenmek ve paylaşmak dahilinde firmaların azaltma yoluna gitmesi ve bu şekilde de yatırımcılarına sağladıkları faydaları sunmaları ile bilinir. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CDP´de yer alan D kısatmasının uzun hali olan DİSCLOSURE kelimesi dilimizde İFŞA anlamına gelmektedir.

Bu kurum işletmelerin karbon salınımları ile ilgili olan faaliyetlerindeki tüm detayların, tüm bilgilerin onlarla paylaşılmasını ister. Bir nevi ifşa edilmesini ister. Bu şekilde firmaların karbon salınımındaki yönetim stratejileri, karbon salınımı ile ilgili fırsatları ve riskleri de bilinmekte ve aynı zamanda yatırımcı ile bu bilgilerde paylaşılabilir olacaktır. Firmaların karbon salınımı ile ilgili olan süreçlerindeki iyi yönetimleri onlara bir çok avantajı getirecektir. Firmaların karbon salınımı miktarını azaltmak için yaptıkları yatırımcılar ve artık müşterileri için oldukça önemlidir.

Bugün iklim değişiklikleri nedeni ile ortaya çıkan bir çok sorunu hepimiz biliyoruz. Dünya üzerindeki iklim değişikliklerinin azaltılması amacı ile firmaların ne oranda zarara neden olduğunu küresel çapta bilinen bu kurum bilmek istemektedir. Firmaların çevre raporlamaları, risk yönetimleri ve diğer sürdürülebilirlik sistemlerinin kontrol altında tutabilmesi önem taşımaktadır. Tam bu noktada aranan tüm hizmetleri, sürdürülebilirlik ile ilgili  tüm bilgileri uzman danışmanlarımız ile sizlere aktaracak ve bir çok konuda sizi hazır bir hale getireceğiz.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ & KÜRESEL ISINMA ve KARBON AYAKİZİİşletmelerin karbon ve su kaynaklı olarak küresel anlamdaki raporlamalarını edinen ve bu alandaki tek bağımsız kuruluş olan CDP ( Karbon Saydamlık Projesi) temelinde sürdürülebilirliği hedeflemektedir. CDP ile 2002 senesinden bu yana 8000´den fazla kurumsal işletmenin Karbon Saydamlık Beyanında bulunduğu bilinmektedir. Bir çok işletmenin bu beyanlar sayesinde bazı küçük ülkelerden bile daha fazla karbon salınımına neden olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Karbon ayakizi, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gibi çevresel problemler sadece Türkiye´de değil, Dünya´nın hemen her ülkesinde büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunların da ortaya çıkmasındaki en büyük neden kurumsal işletmelerin, fabrikaların fosil yakıt tüketimi kaynaklıdır. Bu fosil yakıt kullanımı ile firmaların atmosfere çok büyük miktarlarda sera gazı salması durumu ile karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda firmaların stratejileri, risklerini iyi bir şekilde yönetmesi önem taşımaktadır. Aşan Danışmanlık olarak sizlere alanında uzman personel ile çevre risklerini hesaplayarak, stratejik bir yönlendirmeyi sağlıyoruz.

Türkiye´nin heryerinde hizmet verebilen kurumumuz salınım ve yönetim sistemleri ile alakalı tehlikelerin ortadan kaldırılması için gerekli adımları atacaktır.

Karbon Saydamlık Projesi´nin Bazı Faydaları


Karbon Saydamlık Projesi kapsamında beyan veren firmalarda öncelikli olarak ülke içerisinde ve uluslararası çapta hissedarlar, yatırımcılar ve müşterilere güven sağlanılmaktadır. Bu firmaların gelecekteki riskleri daha az olacaktır.

Karbon saydamlık projesi kapsamında beyan veren işletmelerin rekabet ortamında avantajlı olacağı bilinir. Ekonomiye katkılarını bu beyan ile görecek olan işletmelerin global çapta itibarları artacak ve saygınlık kazanacaklardır.

Karbon saydamlık projesi ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm detaylar ve bilgi talepleri için Aşan Danışmanlık firmamızı arayabilirsiniz. Çevre risklerinizin belirlenmesi ve yönetilmesi konularına hakim olacak olan işletmeniz ile fosil yakıtlar, su kullanımı ve doğal kaynakların tüketimi her zaman kontrol altında olacak ve bir çok alanda maliyetleriniz azalacaktır.

Dünya üzerinde bir çok kurum düzenli olarak CDP beyanında bulunmaktadır. Sizlerde karbon saydamlık projesi beyanında bulunabilmek için Aşan Danışmanlık ile irtibata geçebilir ve iyileştirme yöntemlerimiz sayesinde daha sağlıklı bir dünya için adıım atmış olacaksınız.

Karbon Saydamlık projesi ile alakalı sorularınızı sitemizde yer alan Canlı Destek hattımızdan bizlere iletebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS)
  Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) ile ilgili bu içeriği siz değerli Aşan Danışmanlık ziyaretçileri için hazırladık. Sayfamızdan gerekli tüm bilgilere anında erişebilirsiniz.
  28.2.2022 15:07:44
 • Tedarik Zinciri Süreçleri
  Tedarik Zinciri Süreçleri ile alakalı bilgi aktardığımız bu içeriğimize hemen gözatabilir ve aklınıza takılan tüm hususlar için tedarik zinciri yönetimi konusunda uzman ekiplerimizden destek alabilirsiniz.
  23.9.2022 13:23:17
 • FSC Belgesi Nedir?
  FSC Belgesi Nedir? sorusunun yanıtı ve bu belge ile geniş kapsamlı bilgiye Aşan Danışmanlık firmasının sizler için hazırlanan bu içeriğinden hemen erişebilirsiniz.
  2.6.2023 14:42:37
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp