Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

Aşan Danışmanlık firmasının sizler için hazırlanan bugünki içeriğinde "Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler" konusunu ele aldık. Hemen sitemizden sizler için hazırlanan önerileri inceleyebilirsiniz.

Yaşam içerisinde yer alan her kaynağın bir sonu var. Bu bir gerçek.. Dünya üzerindeki kaynakların sürdürülebilir olması ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi hususu son senelerin en önemli konusu olmaya devam ediyor. Sanayi devriminin gerçekleşmesinin ardından en büyük sorunların arasında çevre kirliliği yer almaktadır. Bu kirliliğin çok az miktarlara gelebilmesi ve bunun yanı sıra atmosfere karışan sera gazındaki miktarların daha az seviyelere indirilmesi için şirketlerin ve bireylerin bazı önlemleri alması gerekir. Alınacak olan önlemler sayesinde karbon ayak izi miktarını mümkün olduğunda en az seviyeye getirmek gerekir.

KARBON AYAK İZİBireylerin ve kurumsal işletmelerin günlük faaliyetleri sırasında çevreye yaymış oldukları sera gazı miktarı Karbon Ayak İzini meydana getirmektedir. Karbon ayak izi bireylerin, kurumsalların faaliyetlerinin ardından doğaya vermiş oldukları zararların karbondioksit olarak ölçülmesi ile meydana gelecektir. Karbon ayak izi hesaplama talepleri için Aşan Danışmanlık firması sizlere nerede oılursanız olun hizmet vermektedir. Bu hesaplama kişiden kişiye, firmadan firmaya göre değişecektir. Ölçülebilir bir karşılığı her hesaplamanın mutlaka olmaktadır. İnsanların yemiş oldukları gıdalar, kullanmış oldukları araçların teknolojileri, tüketmiş oldukları enerji kaynakları, finansal tercihleri, atıklarının yönetim durumu, tatile giderken kullandıkları araçlar, ucuşlar vb.. bir çok detay önemlidir. Bunların her biri doğaya önemli miktarlarda karbon ayak izi bırakmaktadır. Doğrudan ve dolaylı yollardan karbon ayak izinin şekli 2´ye ayrılmaktadır.

DOĞRUDAN KARBON AYAK İZİ

Burada genel anlamda binaların enerji tüketimleri ile kişilerin seyahatlerinde tercih ettiği seçeneklerden meydana gelen fosil yakıtların ortaya çıkması sonucu oluşmuş olan karbondioksidin salınım ölçüsüdür. Karbondioksidin emisyonlarıyla doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır.

DOLAYLI KARBON AYAK İZİ

Buarada ise kişilerin kullandıkları tüm ürünlerin döngüleri, imalat halleri söz konsu olmaktadır. Ürünlerin bozulması ve ömrünü tamamlaması ile alakalı olarak çevreye salınan CO2´nin emisyon ölçümü olarak da bilinir.

Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Bazı Önlemler


En önemli ve en çok ihtiyacımız olanların başında gelen önlem elektrik enerjisinin elde edilmesi için güneş enerjisi yada rüzgar enerjisinin kaynaklarını kullanmak olacaktır.

Bireylerin ısınma alanındaki ihtiyaçlarının karşılanması için güneş enerjisinden destek alınması önem taşımaktadır. Doğalgaz yerine güneş enerjisi tercih edilmelidir.

Tatillere, memlekete ve iş seyehatlerine giderken elden geldiğince uçak yerine farklı ulaşım yöntemleri tercih edilmelidir.

Şehir içi yada şehirler arası yolculuklarınızda paylaşımlı seyahat araçlarının tercih edilmesi yada fosil yakıtı bulunmayan yeni nesil araçların talep edilmesi önem taşımaktadır.

Ayrıca karbon ayak izini azaltmak için  plastik şişe tercihlerinizi azaltmanız önerilir. Su için artıma sistemlerini yada dönüştürülebilir malzemelerde yer alan su ve diğer içecekleri tercih etmeniz önemlidir.

Bulunduğunuz şehre uzak olan bölgelerden içecek, yiyecek siparişi vermek yerine yerleşim yerinize daha yakın olan yerlerden ürünlerin temin edilmesi sayesinde nakliye sonucu ortaya çıakcak olan yüksek miktardaki CO2 salınımının önüne geçmiş olursunuz.

Ambalaj ürünleri yerine tamamiyle geri dönüştürülebilir olan ürünleri satın almanız önemlidir.

Enerji sınıfı önemlidir. Değiştireceğiniz veya yeni alacağınız beyaz eşyalarınızda enerji sınıfına kesinlikle dikkat etmeniz gerkeir.

Atık öğütücüler veya atıklarınızın geri dönüştürülebilir olmasına dikkat ediniz.

Firmalarınızda kağıt faturalar yerine e-fatura sistemlerini tercih etmeniz çok önemlidir.

Evinizde yer alan aydınlatma ürünlerinin tamamını elektrik tasarruflu ürünler ile değiştirmeniz gerekir.

Evde veya işyerinde yanan ihtiyaç duyulmayan ışıkların kapatılması önem taşır.

Gıda alışverişi sırasında aşırıya kaçmamanız da oldukça önemlidir.

Bu ve bunun gibi önerileirn yer aldığı Aşan Danışmanlık firması sizlere sürdürülebilirlik alanında en iyi bilgileri aktarmaya devam edecektir. Sizlerde sayfamızı takip edebilir, sosyal medya hesaplarımızdan " aşan danışmanlık " araması yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular ve karbon ayak izi hesaplama hizmetinden yararlanmak için çekinmeden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Sürdürülebilirlik Stratejiniz Var mı?
  Dünya üzerinde yer alan bir çok sürdürülebilirlik uygulaması genel anlamda 2 ana grupta toplanır. Sürdürülebilirliğin firmalara entegre edilmesi için Aşan Danışmanlık hizmetinizdedir.
  1.4.2022 12:33:03
 • ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme
  ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme hizmetlerinde en hızlı süreçlerden geçmenizi sağlıyor ve Aşan Danışmanlık kalitesi ile sizlere hizmetleri ulaştırıyoruz.
  20.2.2023 13:42:14
 • Asansör Modül B Belgesi
  Aşan Danışmanlık ile Asansör Modül B Belgesi ihtiyaçlarınıza karşın en hızlı ve doğru şekilde süreç tamamlıyor ve sizlere bunları sunuyoruz, sitemizden gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  13.3.2023 13:54:00
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp