Teklif Formu
0212 438 04 76
0541 341 84 14
info@asandanismanlik.com

Karbon Ayak İzi Raporu Nedir?

Aşan Danışmanlık ile ihtiyacınız olan sürdürülebilirlik belgelendirme süreçleri kısa süre içerisinde hizmetinizde oluyor. Karbon Ayak İzi Raporu Nedir? sorusunun yanıtını bu içerikten hemen inceleyiniz. Günümüzde her alanda enerji ihtiyacı için fosil yakıtlar tercih ediliyor. Bunların kullanımı ile iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunları kaynağı durumunda olan sera gazı açığa çıkıyor. Bu gazın miktarına ise karbon ayak izi deniliyor. Farklı ölçeklerdeki her işletmeyi Karbon ayak izi raporu nedir sorusunu cevabı ilgilendirir.

Aşan Danışmanlık olarak sektörün en iyi danışmanları ve alanında uzman eğitmenleri ile süreçlerinizi takip ediyor ve kısa sürede size destek sunuyoruz.

Karbon Ayak İzi Nedir?


Bir bireyin ya da kurumun faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan sera gazlarının toplamına denir. Karbondioksit olarak hesaplanan bu gazların daha çok endüstriyel faaliyetlerde ya da enerji tüketiminde ortaya çıktığı düşünülür. Ancak hayvan yetiştiriciliğinden atık maddelerin geri dönüştürülmemesi ve gündelik işlerin hızlıca yapılması çalışılması bile karbon ayak izi oluşumuna neden olabilir. Emisyon kaynağına göre iki alt kategoride karbon ayak izi toplanabilir:

1.    Birincil Karbon Ayak İzi: Günlük ihtiyaçların karşılanması sırasında yapılan enerji tüketimi sonucunda açığa çıkan emisyon değeridir. Araba ya da uçak gibi araçların kullandığı fosil yakınların yanması ile karbondioksit gazı açığa çıkar.

2.    İkincil Karbon Ayak izi: Bu kategoride ise plastik gibi kullanılan malzemelerin imalatından geri dönüşümlerine kadarki zaman diliminde atmosfere salınan karbondioksit miktarıdır. Bu kategorideki faaliyetler daha çok endüstriyel tabanlıdır.
 

Karbon Ayak İzi Sertifikası


Dünya çapında karbon ayak izini azaltmak amacı ile çeşitli çalışmalar yapılıyor. Özellikle iklim değişimlerine neden olan sera gazı etkisini azaltmak için bazı tedbirler alınıyor. İşletmeler Karbon ayak izi raporu nedir sorusunun cevabı olan sertifikayı alarak sürdürülebilirlik hedeflerine erişme alanında somut bir adım atmış olacaktır. Hazırlanan raporlarda işletmelerin karbondioksit tüketim miktarı ve bu miktarı azaltmaya yönelik çalışmalar yer alır. Sertifika olarak Uluslararası Gold Standart ve VCS standardı şeklinde sertifikalar verilmektedir.

Karbon Ayak İzi Raporu Nedir?


Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?


Çevrenin bu karbondioksit gazından korunması için karbon salınımının belirli seviye altında olması gereklidir. Karbon seviyesini hesaplamak için karbon ayak izi hesaplamaları yapılır. Farklı metotlar ile hesaplamalar yapılabilir. Ancak temelde olan hesaplama mantığı tüketiminiz ile emisyon kriterinin çarpılması ile elde edilir. Hesaplama pratik aşamasında daha da detaylanır. Yakıt tüketimi olarak araç yakıtları akla gelse de günlük yaşantınızda yaptığınız alışverişler, seyahat sıklığı, gıda ve yiyecek tüketimi de yakıt tüketimi başlığı altında değerlendirilir.

Karbon ayak izinin hesaplanmasında firmamız üzerinden destekler alabilirsiniz. Hem Karbon ayak izi raporu nedir gibi sorularınızı sorabilir hem de bu alanda gerekli sertifikalar, raporlamalar ve doğrulamalar içinde firmamız üzerinden destekler alabilirsiniz. Özellikle karbon ayak izi hesaplanırken işletmelere özel hesaplamalar yapılabilir. Hesaplamalarda tesisin etki alanını ve emisyon kaynaklarını belirliyoruz. Bu kaynaklardan etki alanına ne kadar salınım olduğunu ölçüyoruz.

Son durumda rapor oluşturarak işletmenizin karbon ayak izini nasıl azaltabileceği hakkında öneriler sunuyoruz. Hazırlanan rapor belirli periyotlarla yenilir. Sonraki her çalışmada bir önceki rapor referans kabul edilir. Raporlar doğrultusunda çeşitli önemler alarak karbon salınımını azaltmak söz konusu olabilir.

Sürece dahil olmak ve işinin uzmanı danışmanlardan bilgi almak için hemen Aşan Danışmanlık web sitesinde yer alan telefon numarasını arayın. Ayrıca sitemizdeki whatsapp hattımız, canlı destek hattımız veya Aşan mail adreslerimiz üzerinden anında bilgi almanızda mümkündür. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • ISO 28001 Faydaları Nelerdir?
  ISO 28001 faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. ISO 28001 sertifikasına tedarik zinciri güvenlik yönetim sistemi adı da verilmektedir.
  30.12.2022 21:18:41
 • IEE 12207 Standardı Nedir?
  IEE 12207 Standardı Nedir? sorusunun her açıdan ele alındığı bu web sitesinde sizlerde uygun fiyatlara ISO belgelerine sahip olabilirsiniz, Aşan Danışmanlık olarak hemen bize ulaşın.
  12.6.2023 12:48:54
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçümleri
  Türkiye´nin en iyi laboratuvarları ile çalışan Aşan Danışmanlık sizlere İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçümleri konularında profesyonel hizmeti en uygun fiyatlara sunuyor.
  1.7.2022 11:31:12
Kapat
E-Bültene Kaydolun Ayrıcalıklı Olun !
✔️ Özel indirim kuponu fırsatı
✔️ Yalnızca e-postayla sunulan fırsatlar
✔️ Özel etkinliklere davet
✔️ Özel eğitimlere davet
✔️ Yeni kampanyalarla ilgili bildirim
✔️ Yeni hizmet ve ürünlerle ilgili bildirim

Ne Aramıştınız ?

Instagram
Whatsapp